Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Dilema: kontaktní čočky nebo dioptrické brýle

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
čočky nebo brýle
Je lepší nosit brýle nebo kontaktní čočky? Toť věčné dilema lidí se špatným zrakem. (foto: 123RF)

10. 11. 2021

Čočky nebo brýle? Taková otázka jim vyvstane na mysli přirozeně jako první. Jaké jsou výhody brýlí a čoček? A jaké jsou jejich nevýhody. V tomto článku se pokusíme vše přehledně vysvětlit.

Pro někoho jsou brýle nepostradatelné

Při výběru mezi brýlemi a čočkami lidé pravděpodobněji využijí takovou možnost, která se jim jeví nejpřirozenější. Jelikož se čočky na trhu objevily relativně nedávno, řada lidí je považuje stále za novotu.

Sáhnou tedy po brýlích. Důvod může být ale i jiný. Brýle se pohodlněji nasazují, jsou jaksi hmatatelnější, mnohdy i praktičtější. V žádném případě si nepředstavujte, že se jedná o horší a méně atraktivní možnost. Brýlí existuje nespočet a každý si vybere typ, který sedí právě jemu.

Brýle mají své nepopiratelné klady

Jak bylo uvedeno výše, brýle se někomu hodí více než čočky. Například matky na mateřské, které nemusí po probdělé noci nasazovat kontaktní čočky. Nebo starší lidé, pro něž je nasazování složitý proces. Pokud vás trápí oči jen při čtení, často problém vyřešíte jen těmi brýlemi. Možná jste to nevěděli, ale oční lékaři brýle dokonce často doporučují i jako variantu k nošení čoček, protože oko si potřebuje od přiléhavé čočky občas odpočinout. Jaké jsou tedy výhody brýlí?

  • Jejich nasazování a sundávání je velmi rychlé;
  • péče o ně není příliš náročná, stačí obyčejný ubrousek,
  • brýle nechávají oči tzv. „dýchat“,
  • netřeba u nich dbát tolik na čistotu,
  • vydrží dlouhou dobu, nemusíte je pravidelně měnit,
  • můžete pomocí nich měnit svůj vzhled.

U brýlí najdeme i nevýhody

Seznámit se musíme přirozeně i s nevýhodami brýlí. Je třeba u jejich nošení počítat s tím, že se vzhled člověka se změní. Pokud nevyberete jejich správný tvar, může to být někdy nepříjemná změna, která vede k nákupu nových brýlí nebo k volbě kontaktních čoček. Vždy se proto při nákupu brýlí s někým poraďte.

K TÉMATUSoutěž: Získejte zpět životní energii a vitalitu

V prodejnách pracují kvalifikovaní a profesionální zaměstnanci, kteří vám jistě dobře a odborně poradí. Navíc pokud preferujete aktivní životní styl, s brýlemi se zvýší se riziko jejich ztráty nebo rozbití. Dále brýle musíte mít neustále u sebe, což není vždy pohodlné. Brýle také nepatrně omezují zorné pole nebo může dojít k jejich zamlžení, což není zrovna příjemné.

Čočky mají své příznivce

Kontaktní čočky jsou modernější a funkčnější řešením problému špatného vidění. Často (a je to přirozené) jsou mnohem oblíbenější u mladých lidí. Pokud někdo nechce měnit brýlemi svůj vzhled, často jsou čočky jasná volba. Předně jsou ale čočky pro lidi pohodlné především při aktivních sportech, při práci v terénu, protože mají jednu nespornou výhodu – nezamlžují se a nemusíte se na ně ohlížet. Proč tedy zvolit čočky?

  • Nemusíte měnit svůj vzhled a vybírat správný tvar brýlí,
  • můžete v nich snadno sportovat a pracovat;
  • lze s nimi kombinovat sluneční brýle;
  • neomezují vás v pohybu ani se nezamlží.

I čočky mají své nevýhody

Nutné je při jejich nasazování dodržovat zásady hygieny. U čoček musíte dbát na to, aby nedošlo k zanícení oka, proto si při jejich nasazování a sundávání pečlivě myjte ruce. Problém nastane, když s čočkami usnete. Ráno vás budou bolet oči a hlava. Jinak můžete oční rohovku velmi poškodit. Kombinovat byste je přeci jen měli s brýlemi. Jak můžete vidět, každá z variant má svá nesporná pozitiva a je jen na vás, jak si zvolíte.

Pokud stále váháte, můžete se poradit se svým lékařem nebo v jakékoliv optice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pečujete o své brýle správně? Některé návyky mohou ohrozit váš zrak

Oči jsou oknem do duše: co o vás říká barva očí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.

Nepřehlédněte

Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek