Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Dilema: kontaktní čočky nebo dioptrické brýle

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
čočky nebo brýle
Je lepší nosit brýle nebo kontaktní čočky? Toť věčné dilema lidí se špatným zrakem. (foto: 123RF)

10. 11. 2021

Čočky nebo brýle? Taková otázka jim vyvstane na mysli přirozeně jako první. Jaké jsou výhody brýlí a čoček? A jaké jsou jejich nevýhody. V tomto článku se pokusíme vše přehledně vysvětlit.

Pro někoho jsou brýle nepostradatelné

Při výběru mezi brýlemi a čočkami lidé pravděpodobněji využijí takovou možnost, která se jim jeví nejpřirozenější. Jelikož se čočky na trhu objevily relativně nedávno, řada lidí je považuje stále za novotu.

Sáhnou tedy po brýlích. Důvod může být ale i jiný. Brýle se pohodlněji nasazují, jsou jaksi hmatatelnější, mnohdy i praktičtější. V žádném případě si nepředstavujte, že se jedná o horší a méně atraktivní možnost. Brýlí existuje nespočet a každý si vybere typ, který sedí právě jemu.

Brýle mají své nepopiratelné klady

Jak bylo uvedeno výše, brýle se někomu hodí více než čočky. Například matky na mateřské, které nemusí po probdělé noci nasazovat kontaktní čočky. Nebo starší lidé, pro něž je nasazování složitý proces. Pokud vás trápí oči jen při čtení, často problém vyřešíte jen těmi brýlemi. Možná jste to nevěděli, ale oční lékaři brýle dokonce často doporučují i jako variantu k nošení čoček, protože oko si potřebuje od přiléhavé čočky občas odpočinout. Jaké jsou tedy výhody brýlí?

  • Jejich nasazování a sundávání je velmi rychlé;
  • péče o ně není příliš náročná, stačí obyčejný ubrousek,
  • brýle nechávají oči tzv. „dýchat“,
  • netřeba u nich dbát tolik na čistotu,
  • vydrží dlouhou dobu, nemusíte je pravidelně měnit,
  • můžete pomocí nich měnit svůj vzhled.

U brýlí najdeme i nevýhody

Seznámit se musíme přirozeně i s nevýhodami brýlí. Je třeba u jejich nošení počítat s tím, že se vzhled člověka se změní. Pokud nevyberete jejich správný tvar, může to být někdy nepříjemná změna, která vede k nákupu nových brýlí nebo k volbě kontaktních čoček. Vždy se proto při nákupu brýlí s někým poraďte.

K TÉMATU  Oční jóga vás zbaví napětí a stresu. Zároveň ochrání zrak

V prodejnách pracují kvalifikovaní a profesionální zaměstnanci, kteří vám jistě dobře a odborně poradí. Navíc pokud preferujete aktivní životní styl, s brýlemi se zvýší se riziko jejich ztráty nebo rozbití. Dále brýle musíte mít neustále u sebe, což není vždy pohodlné. Brýle také nepatrně omezují zorné pole nebo může dojít k jejich zamlžení, což není zrovna příjemné.

Čočky mají své příznivce

Kontaktní čočky jsou modernější a funkčnější řešením problému špatného vidění. Často (a je to přirozené) jsou mnohem oblíbenější u mladých lidí. Pokud někdo nechce měnit brýlemi svůj vzhled, často jsou čočky jasná volba. Předně jsou ale čočky pro lidi pohodlné především při aktivních sportech, při práci v terénu, protože mají jednu nespornou výhodu – nezamlžují se a nemusíte se na ně ohlížet. Proč tedy zvolit čočky?

  • Nemusíte měnit svůj vzhled a vybírat správný tvar brýlí,
  • můžete v nich snadno sportovat a pracovat;
  • lze s nimi kombinovat sluneční brýle;
  • neomezují vás v pohybu ani se nezamlží.

I čočky mají své nevýhody

Nutné je při jejich nasazování dodržovat zásady hygieny. U čoček musíte dbát na to, aby nedošlo k zanícení oka, proto si při jejich nasazování a sundávání pečlivě myjte ruce. Problém nastane, když s čočkami usnete. Ráno vás budou bolet oči a hlava. Jinak můžete oční rohovku velmi poškodit. Kombinovat byste je přeci jen měli s brýlemi. Jak můžete vidět, každá z variant má svá nesporná pozitiva a je jen na vás, jak si zvolíte.

Pokud stále váháte, můžete se poradit se svým lékařem nebo v jakékoliv optice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pečujete o své brýle správně? Některé návyky mohou ohrozit váš zrak

Oči jsou oknem do duše: co o vás říká barva očí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud patříte mezi znalce kávy a je to první věc, na kterou po probuzení myslíte, chápeme vás. Ale mějte se na pozoru. Pokud máte doma čtyřnohého přítele, je možné, že neodolá pokušení ochutnat ten horký nápoj. A zatímco lidé často potřebují na začátek dne kofeinový šok, káva rozhodně není něco, co by si měl dávat váš chlupatý společník. Jak konkrétně je spojení „káva a pes" škodlivé a co může způsobit?
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.

Nepřehlédněte

Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Svícen z proutí vyrobíte za chviličku a pak už stačí jen zapálit svíčku a užívat si atmosféru. Poradíme vám ale i jak sestavit dekoraci z elektrických světýlek. V obou případech by se dalo použít řčení "za málo peněz, hodně muziky", protože na přípravu nepotřebujete nic nedostupného. Jako nástroj postačí tavná pistole. Výsledek je ale úchvatný. Vyzdobte si domov vlastnoručními kouzelnými detaily!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek