Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Dilema: kontaktní čočky nebo dioptrické brýle

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
čočky nebo brýle
Je lepší nosit brýle nebo kontaktní čočky? Toť věčné dilema lidí se špatným zrakem. (foto: 123RF)

10. 11. 2021

Čočky nebo brýle? Taková otázka jim vyvstane na mysli přirozeně jako první. Jaké jsou výhody brýlí a čoček? A jaké jsou jejich nevýhody. V tomto článku se pokusíme vše přehledně vysvětlit.

Pro někoho jsou brýle nepostradatelné

Při výběru mezi brýlemi a čočkami lidé pravděpodobněji využijí takovou možnost, která se jim jeví nejpřirozenější. Jelikož se čočky na trhu objevily relativně nedávno, řada lidí je považuje stále za novotu.

Sáhnou tedy po brýlích. Důvod může být ale i jiný. Brýle se pohodlněji nasazují, jsou jaksi hmatatelnější, mnohdy i praktičtější. V žádném případě si nepředstavujte, že se jedná o horší a méně atraktivní možnost. Brýlí existuje nespočet a každý si vybere typ, který sedí právě jemu.

Brýle mají své nepopiratelné klady

Jak bylo uvedeno výše, brýle se někomu hodí více než čočky. Například matky na mateřské, které nemusí po probdělé noci nasazovat kontaktní čočky. Nebo starší lidé, pro něž je nasazování složitý proces. Pokud vás trápí oči jen při čtení, často problém vyřešíte jen těmi brýlemi. Možná jste to nevěděli, ale oční lékaři brýle dokonce často doporučují i jako variantu k nošení čoček, protože oko si potřebuje od přiléhavé čočky občas odpočinout. Jaké jsou tedy výhody brýlí?

  • Jejich nasazování a sundávání je velmi rychlé;
  • péče o ně není příliš náročná, stačí obyčejný ubrousek,
  • brýle nechávají oči tzv. „dýchat“,
  • netřeba u nich dbát tolik na čistotu,
  • vydrží dlouhou dobu, nemusíte je pravidelně měnit,
  • můžete pomocí nich měnit svůj vzhled.

U brýlí najdeme i nevýhody

Seznámit se musíme přirozeně i s nevýhodami brýlí. Je třeba u jejich nošení počítat s tím, že se vzhled člověka se změní. Pokud nevyberete jejich správný tvar, může to být někdy nepříjemná změna, která vede k nákupu nových brýlí nebo k volbě kontaktních čoček. Vždy se proto při nákupu brýlí s někým poraďte.

K TÉMATU  Dbejte o svůj zrak stejně jako o design brýlí

V prodejnách pracují kvalifikovaní a profesionální zaměstnanci, kteří vám jistě dobře a odborně poradí. Navíc pokud preferujete aktivní životní styl, s brýlemi se zvýší se riziko jejich ztráty nebo rozbití. Dále brýle musíte mít neustále u sebe, což není vždy pohodlné. Brýle také nepatrně omezují zorné pole nebo může dojít k jejich zamlžení, což není zrovna příjemné.

Čočky mají své příznivce

Kontaktní čočky jsou modernější a funkčnější řešením problému špatného vidění. Často (a je to přirozené) jsou mnohem oblíbenější u mladých lidí. Pokud někdo nechce měnit brýlemi svůj vzhled, často jsou čočky jasná volba. Předně jsou ale čočky pro lidi pohodlné především při aktivních sportech, při práci v terénu, protože mají jednu nespornou výhodu – nezamlžují se a nemusíte se na ně ohlížet. Proč tedy zvolit čočky?

  • Nemusíte měnit svůj vzhled a vybírat správný tvar brýlí,
  • můžete v nich snadno sportovat a pracovat;
  • lze s nimi kombinovat sluneční brýle;
  • neomezují vás v pohybu ani se nezamlží.

I čočky mají své nevýhody

Nutné je při jejich nasazování dodržovat zásady hygieny. U čoček musíte dbát na to, aby nedošlo k zanícení oka, proto si při jejich nasazování a sundávání pečlivě myjte ruce. Problém nastane, když s čočkami usnete. Ráno vás budou bolet oči a hlava. Jinak můžete oční rohovku velmi poškodit. Kombinovat byste je přeci jen měli s brýlemi. Jak můžete vidět, každá z variant má svá nesporná pozitiva a je jen na vás, jak si zvolíte.

Pokud stále váháte, můžete se poradit se svým lékařem nebo v jakékoliv optice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pečujete o své brýle správně? Některé návyky mohou ohrozit váš zrak

Oči jsou oknem do duše: co o vás říká barva očí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Připadáte si zmatení z toho, co vlastně jíst? V dnešní době jsme přehlcení velkým množstvím informací o stravě! Někdo radí jeden výživový směr a druhý zas radí jiný výživový směr. Takže jak se má pak člověk v tom vyznat, že? V dnešním článku vás seznámím s největšími výživovými chybami. Poté už se nebudete muset starat o to, jaký výživový směr je nejlepší. Stačí totiž přestat dělat následující chyby a máte vyhráno! 
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?

Nepřehlédněte

Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek