Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Dilema: kontaktní čočky nebo dioptrické brýle

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
čočky nebo brýle
Je lepší nosit brýle nebo kontaktní čočky? Toť věčné dilema lidí se špatným zrakem. (foto: 123RF)

10. 11. 2021

Čočky nebo brýle? Taková otázka jim vyvstane na mysli přirozeně jako první. Jaké jsou výhody brýlí a čoček? A jaké jsou jejich nevýhody. V tomto článku se pokusíme vše přehledně vysvětlit.

Pro někoho jsou brýle nepostradatelné

Při výběru mezi brýlemi a čočkami lidé pravděpodobněji využijí takovou možnost, která se jim jeví nejpřirozenější. Jelikož se čočky na trhu objevily relativně nedávno, řada lidí je považuje stále za novotu.

Sáhnou tedy po brýlích. Důvod může být ale i jiný. Brýle se pohodlněji nasazují, jsou jaksi hmatatelnější, mnohdy i praktičtější. V žádném případě si nepředstavujte, že se jedná o horší a méně atraktivní možnost. Brýlí existuje nespočet a každý si vybere typ, který sedí právě jemu.

Brýle mají své nepopiratelné klady

Jak bylo uvedeno výše, brýle se někomu hodí více než čočky. Například matky na mateřské, které nemusí po probdělé noci nasazovat kontaktní čočky. Nebo starší lidé, pro něž je nasazování složitý proces. Pokud vás trápí oči jen při čtení, často problém vyřešíte jen těmi brýlemi. Možná jste to nevěděli, ale oční lékaři brýle dokonce často doporučují i jako variantu k nošení čoček, protože oko si potřebuje od přiléhavé čočky občas odpočinout. Jaké jsou tedy výhody brýlí?

  • Jejich nasazování a sundávání je velmi rychlé;
  • péče o ně není příliš náročná, stačí obyčejný ubrousek,
  • brýle nechávají oči tzv. „dýchat“,
  • netřeba u nich dbát tolik na čistotu,
  • vydrží dlouhou dobu, nemusíte je pravidelně měnit,
  • můžete pomocí nich měnit svůj vzhled.

U brýlí najdeme i nevýhody

Seznámit se musíme přirozeně i s nevýhodami brýlí. Je třeba u jejich nošení počítat s tím, že se vzhled člověka se změní. Pokud nevyberete jejich správný tvar, může to být někdy nepříjemná změna, která vede k nákupu nových brýlí nebo k volbě kontaktních čoček. Vždy se proto při nákupu brýlí s někým poraďte.

K TÉMATU  Nejlepší "Detox smoothies". Oživte svůj jídelníček!

V prodejnách pracují kvalifikovaní a profesionální zaměstnanci, kteří vám jistě dobře a odborně poradí. Navíc pokud preferujete aktivní životní styl, s brýlemi se zvýší se riziko jejich ztráty nebo rozbití. Dále brýle musíte mít neustále u sebe, což není vždy pohodlné. Brýle také nepatrně omezují zorné pole nebo může dojít k jejich zamlžení, což není zrovna příjemné.

Čočky mají své příznivce

Kontaktní čočky jsou modernější a funkčnější řešením problému špatného vidění. Často (a je to přirozené) jsou mnohem oblíbenější u mladých lidí. Pokud někdo nechce měnit brýlemi svůj vzhled, často jsou čočky jasná volba. Předně jsou ale čočky pro lidi pohodlné především při aktivních sportech, při práci v terénu, protože mají jednu nespornou výhodu – nezamlžují se a nemusíte se na ně ohlížet. Proč tedy zvolit čočky?

  • Nemusíte měnit svůj vzhled a vybírat správný tvar brýlí,
  • můžete v nich snadno sportovat a pracovat;
  • lze s nimi kombinovat sluneční brýle;
  • neomezují vás v pohybu ani se nezamlží.

I čočky mají své nevýhody

Nutné je při jejich nasazování dodržovat zásady hygieny. U čoček musíte dbát na to, aby nedošlo k zanícení oka, proto si při jejich nasazování a sundávání pečlivě myjte ruce. Problém nastane, když s čočkami usnete. Ráno vás budou bolet oči a hlava. Jinak můžete oční rohovku velmi poškodit. Kombinovat byste je přeci jen měli s brýlemi. Jak můžete vidět, každá z variant má svá nesporná pozitiva a je jen na vás, jak si zvolíte.

Pokud stále váháte, můžete se poradit se svým lékařem nebo v jakékoliv optice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pečujete o své brýle správně? Některé návyky mohou ohrozit váš zrak

Oči jsou oknem do duše: co o vás říká barva očí?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
Rodit ve stylu vévodkyně Kate, které se osvědčila kombinace hypnoterapie, relaxace a dýchacích technik? To můžeme taky! Kolik stojí kurz hypnoporodu a co na něm teď všichni mají? A jaké vyšetření během těhotenství patří k těm nejhezčím? Přečtěte si postřehy naší redaktorky, která tohle aktuálně prožívá!
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Renée Zellweger proměnila nominaci a odnesla si prestižní ocenění za hlavní roli v dramatu Judy. Dlouhé roky se před kamerou neobjevila a jak sama přiznává, trpěla depresemi a příliš málo času byla opravdu sama sebou.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.
Sedací souprava je obvykle jedním z nejvýznamnějších kusů nábytku v celém bytě. Tvoří dominantu každého obývacího pokoje, takže vybrat si tu pravou pro vás je nesmírně důležité. Nejen že by měla být pohodlná a pěkně vypadat, ale také je potřeba ji zasadit do okolního interiéru tak, aby ladila s ostatním nábytkem a použitými barvami ve vašem obývacím pokoji.
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Hliníkové systémy, včetně oken, dveří, fasád a příček, se staly stále oblíbenější volbou v architektuře díky svým výjimečným vlastnostem a vysoké flexibilitě. Jedním z aspektů, který získává na důležitosti, je jejich schopnost poskytovat efektivní protipožární ochranu.
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?
Doma už to není, co bývalo? Nečekejte, až se rozchod zeptá a vezměte osud do svých rukou. Ideální partnerkou, kterou ten váš bude zbožňovat i na rukou nosit, můžete být vlastně okamžitě! A stačí k tomu jen tyhle tři věci…

Výběr článků

Cesta k úspěšné kariéře může být složitá a plná výzev. Manažeři musejí být schopni rychle a efektivně implementovat své znalosti do pracovních procesů, rychle a správně rozhodovat a mít široký rozhled.
Každý z nás se narodil v nějakém znamení. Jeho charakteristika ovlivňuje náš života naši osobnost. Znamení je celkem 12 a společně vytvářejí zvěrokruh. Jeho souhvězdí jsou rozmístěná na hvězdné obloze. Znamení zvěrokruhu pak určuje jeho poloha ke Slunci v daný datum a čas. Znamení se neshodují s měsíci. Každému znamení přináleží nějaké kameny. V jejich pozitivní účinky věřili lidé již v dávné době. Používali je nejen na ozdobu, ale také jako talismany. Některé kultury používaly kameny jako léčivé prostředky.
Pokud se chcete cítit pohodlně, zařaďte do vašeho šatníku i kvalitní spodní prádlo. Na následujících řádcích se zaměříme na dámské kalhotky. Jestliže netušíte, podle jakých parametrů spodní díl prádla vybrat, nezoufejte! My vám to totiž níže rádi prozradíme. Proto čtěte a pojďte se inspirovat společně s námi.

Nepřehlédněte

Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek