Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Pečujete o své brýle správně? Některé návyky mohou ohrozit váš zrak

Záleží nám na tom, jak se cítíme. Chceme vypadat stylově a šik za všech okolností a občas kvůli tomu děláme i věci, které nám ve skutečnosti tak úplně neprospívají. Nevěříte? Pokud nosíte brýle, nejspíš právě teď nastal čas na přehodnocení některých vašich návyků.
brýle
Zdroj obrázku: {tryam} / Shutterstock.com

Jak být originální za všech okolností

Ale nenechte se mýlit. I když to vypadá, že takové brýle platí spíše za „nudné patrony,“ nemusí to mu tak být, pokud vsadíte na jejich správný výběr. V módě jsou například oblíbené geometrické tvary nebo nevšední barvy – například zlatá, bordó či fialová.

Vsadit lze na široké obruby ale i jemné a éterické provedení. Vybírat můžete podle tvaru obličeje nebo podle toho, jak chcete v brýlích vypadat. Zajímají vás nejnovější trendy? Vyberte si své brýle u specialistů eyerim collection, kde jim dokonale rozumí a vždy vám nabídnou to nejlepší. Je však velmi důležité se o brýle starat a vyhýbat se možným zlozvykům.

Zjistěte, jestli neděláte také…

Mnoho zlozvyků si totiž osvojíme zcela nevědomky, třeba při sledování televize (a našich oblíbených herců a hereček). Chyb, kterých se díky tomu při manipulaci s brýlemi dopouštíme, je ovšem ve skutečnosti celá řada.

Pamatujete ještě na rádoby moderní manažerské fotografie, na nichž si fešné slečny zamyšleně okusují jednu nožičku brýlí a tváří se u toho všelijak? Šlo naštěstí jen o relativně pomíjivou módu, na níž se rychle zapomnělo. Jiné módní nešvary však přetrvávají.

A o jaké jde?

  • Zásadně brýle sundáváme jen jednou rukou, protože to vypadá šik.
  • Nedáváme si pozor na to, jak je čistíme a kam je odkládáme.
  • Nosíme brýle na čele nebo na šňůrce okolo krku.

Možná to na první pohled nevypadá na nijak závažné prohřešky, ovšem opak je pravdou. A čím tyto zlozvyky nahradit?

Brýle šetří zdraví vašich očí ale může sloužit i jako módní doplněk
Zdroj obrázku: {Vasin Lee} / Shutterstock.com

Manipulace jednou rukou je jednou provždy zakázána

Jde o techniku, kterou nás naučily hollywoodské filmy. Znáte to. Filmová star sundá brýle jen tak napůl, svůdně mrkne a pokračuje dál. Deformaci jejich obrub přitom nijak neřeší – a to je právě špatně. Nožičku brýlí, která stále drží za uchem, je totiž nutné lehce vyhnout. A odtud je už jen krůček k jejímu trvalému ohnutí. A čím častěji tento pohyb používáme, tím více poškození brýlí prohlubujeme.

K TÉMATU  Dbejte o svůj zrak stejně jako o design brýlí

A jak tedy dioptrické brýle sundávat správně? Uchopte je ve střední části – tedy v místě, kde se dotýkají nosu, a lehce potáhněte dopředu. Alternativou je pak uchopení jejich hran oběma rukama.

Opravdu se vyplatí tyto triky naučit. Ve hře totiž není jen samotné poškození brýlí, ale také vaše zdraví. Jakmile se naruší konstrukce obrouček nebo dojde k poškození jejich vnitřní struktury, osa oka se vzhledem k brýlovým sklům snadno vychýlí do strany. Nebudete tedy mít tak ostrý zrak jako předtím, navíc se může vaše oční vada postupně zhoršovat, a to právě vlivem nedokonalé korekce prostřednictvím brýlí.

Brýle mějte vždy na obličeji nebo v pouzdře

Další samostatnou kapitolou je manipulace s brýlemi ve chvíli, kdy je nepoužíváme. Své prsteny a další drahé šperky jsme také zvyklí odkládat na přesně stanovené místo, tak proč si na totéž nedáváme pozor i u brýlí? Opět tu hrají roli „odkoukané návyky.“ Vždyť brýle na čele vypadají tak sexy. A jejich zavěšení na šňůrce nám zase šetři mnohdy tak cenný čas.

To vše je však platné jen do doby, než brýle svou neopatrností jakkoliv poškodíme. Pak jdou veškeré časové úspory stranou a přichází tvrdá realita v podobě drahé opravy nebo rovnou nákupu nové pomůcky.

Pořiďte si proto k brýlím zároveň i odolné pouzdro a noste ho všude s sebou. A pokud už je opravdu musíte odložit, pak vždy na složené nožičky – nikdy na skla brýlí! I povrch, který vám na první pohled připadá dokonale hladký, by je totiž mohl poškrábat. A to byste zcela jistě nechtěli.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.
Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
Všude kolem nás vykukují nové módní kousky, které prostě musíme mít. Vše máme krásně naservírované na talíři. Současná doba zkrátka a dobře nahrává fast fashion, která je sice na pohled hezká, ale dříve či později se promění v nevábný kus hadru. Jinak to totiž ani nejde. Nemůžeme za pár kaček dostat něco, co nám vydrží navěky, pořád pěkné, necuckaté, sytě barevné. A právě tímhle se dostáváme k tomu, proč tedy dát přednost slow fashion a podpořit raději české značky.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Jak si potvrdit, že krmivo, které svému psovi kupujete, je té nejvyšší kvality a skutečně obsahuje vše, co pejsek ke spokojenosti potřebuje? Ověřte si, zda obsahuje následující suroviny a zaměřte se na chování a vzhled svého psího kamaráda.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?

Nepřehlédněte

Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek