Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Téma týdne: Migréna. Trpíte jí také? Udělejte si náš malý test a začněte s léčbou!

V průběhu života se s bolestí hlavy setká přes 90 procent lidí. Bolest přitom většinou ustoupí během několika málo hodin. Stejně jako při chřipce či jiných nemocech. Jenže migréna, to už je jiná káva. S tou si sami neporadíme. Tady už potřebujeme lékaře jako sůl.
Migréna není jen obyčejná bolest hlavy!
zdroj: 123RF.com

24. 05. 2018

Jakou smůlu měli například římský císař Julius Caesar, Napoleon Bonaparte, Lewis Carroll, Miguel de Cervantes, Vincent van Gogh, Georges Seurat, Frédéric Chopin, Petr Iljič Čajkovskij a řada dalších, kterým ve své době lékaři mohli na migrénu modlení nebo vrtání otvorů do lebky.

Nejprve si zkuste malý test

Zkuste si nejprve malý test. Bolí vás hlava a máte pocit, že jen na jedné straně? Tepe ta bolest jako kladivo? Je vám přitom navíc špatně? A vadí vám k tomu ještě světlo či hluk? A také nemůžete pracovat, přestože by jste potřebovala vygruntovat? Ano? Pak je jisté, že trpíte migrénou.

Migrénu lze definovat jako občasnou bolest hlavy, trvající od 4 do 72 hodin. Doprovázena je nevolností a zvracením. A pozor! Bolí-li vás hlava každý den, nemáte pravděpodobně migrénu. Protože migréna je něco více než pouze bolest hlavy. Migréna je celkový špatný stav, kdy většina lidí není schopna pokračovat v normální – i té nejjednodušší – denní činnosti.

Příznaky migrény

Jaké jsou tedy příznaky migrény?

  • Bolest hlavy
  • poruchy vidění
  • pocit nemoci
  • zvracení
  • světloplachost
  • nechutenství
  • apatie

A co s tím?

„Někdo musí klidně ležet v tichém, zatemněném pokoji, dokud záchvat neustane. Mnozí nesnesou ani pomyšlení na jídlo, nemohou se pro nevolnost ani napít,“ říká MUDr. Jolana Marková, předsedkyně sekce České Neurologické společnosti pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.

Návrat k normálu trvá často ještě další den, protože příznaky únavy a vyčerpání přetrvávají i poté, co ustoupí bolest hlavy. Vzácně se lidé cítí po záchvatu velmi dobře. Je to především z úlevy, že záchvat odezněl.

A jak často na nás migréna útočí? „Může to být rozdílně dokonce i u stejné osoby,“ vysvětluje dále MUDr. Marková. „Záchvaty se mohou projevit jednou nebo dvakrát za měsíc, ale někteří nešťastníci mohou trpět záchvaty jednou až dvakrát týdně. Záleží na aktuálním stavu organismu, například hormonální situaci u žen nebo stresech doma či v zaměstnání nebo také na změnách počasí.“

Podle výzkumů postihuje migréna například ve Velké Británii téměř 10 procent populace. V Dánsku je to zhruba 8 procent, ve Spojených Státech je to šest procent mužů a 18 procent žen. Pouze málo lidí s migrénou však navštíví lékaře. Mnozí migrenici totiž žijí s falešnou představou, že jim nelze příliš pomoci. Jiní mají pocit, že by plýtvali lékařovým časem, protože mezi záchvaty jsou zdraví.

K TÉMATU  7 tipů, jak zatočit s hemeroidy. Než zajdete k doktorovi...

Postihuje více ženy než muže

Migréna postihuje více ženy než muže – v poměru tři ku jedné. Zřejmým důvodem tohoto rozdílu mezi pohlavími jsou hormonální změny u žen, což také vysvětluje skutečnost, že až do puberty postihuje migréna více chlapce než dívky. Nejméně 90 procent lidí trpících migrénou prodělalo první záchvat před čtyřicátým rokem věku. U většiny lidí začíná migréna během dospívání nebo krátce po dvacítce. Byla ale diagnostikována i u malých dětí a dokonce i kojenců. Zřídkakdy začíná migréna u lidí starších 50 let.

Skrývání a utajování

Typické pro migreniky je svoji nemoc skrývat a utajovat i před svými nejbližšími. Bojí se, že ublíží rodině, že budou mít problémy v zaměstnání, ve vztazích. A podle toho také vypadá léčba. Zatímco například ve Skandinávii se běžně léčí léky, které jsou na migrénu určeny, u nás se často migrenik spokojí s běžnými léky proti bolesti hlavy nebo na zvýšenou teplotu.

Ačkoli lékaři dodnes nevědí, proč lidé trpí migrénou, je známo, že některé věci prostě spouštějí záchvat. Spouštěcí faktory se mohou během let měnit, i když záchvaty zůstávají stejné. V mladším věku mohly být nejdůležitějšími spouštěcími faktory stres či dlouhé ponocování.Většina lidí si přečetla nebo jim to někdo řekl, že pokud trpí migrénou, mají se vyvarovat požívání sýru, čokolády a červeného vína. Bohužel, u většiny lidí prosté vyvarování se určité stravy k odehnání migrény nestačí.

A nejčastější spouštěče migrény

Údajně je to čokoláda, sýr a citrusové plody. Alkohol, obzvláště červené víno, je rovněž známým spouštěcím faktorem. Úplně nejčastějším spouštěčem je ale stres! Hned za ním je nedostatek spánku, hlad, změny počasí, menstruace, alkohol, fyzická námaha a dokonce také sex.

Magické zaříkávadlo a historické metody

Nejstarší známé pojednání o migréně je zaznamenáno na papyru z roku 1200 před Kristem, který byl nalezen v hrobce v Thébách. Zaznamenává magické zaříkávadlo, které má být účinné proti typu bolesti hlavy známému jako poloviční skráň. Léčení sahalo od modliteb a zaříkávání až k nebezpečnému „umění“ trepanace: její snahou bylo vypudit démony odpovědné za bolest. Trepanace je odstranění části kosti z lebky. Její známky vykazují lebky datované zhruba kolem roku 7000 před naším letopočtem. Není sice známo, zda tu šlo o specifickou léčbu bolestí hlavy, nicméně existují důkazy, že trepanace byla prováděna jako léčba úporné migrény ve Francii sedmnáctého století.

K TÉMATU  Nesprávné sezení je hazard se zdravím. Sportem to po celém dni nedoženete. Právě naopak

Jiné historické léčebné metody byly pravděpodobně účinnější. Jedním z léčebných postupů, datovaným z doby Egypta, bylo přivázání hliněného krokodýla k hlavě postiženého pomocí lněné pásky, na které byla napsána jména bohů. Tlak na měkké pokrývky lebeční měl zmírnit bolest.

Léčba dnes

Pro léčbu slabých záchvatů je možné použít volně prodejné léky na bolest či jejich silnější varianty, které jsou obvykle na předpis. Tyto léky ovšem pouze tlumí bolest, ale neodstraňují příčinu migrény. Pro léčbu středních a silných záchvatů je možné užít moderní léky tzv. triptany, které nejen tlumí bolest, ale zabraňují rozvoji záchvatu a omezují pocit nevolnosti, zvracení a další doprovodné příznaky migrény jako je citlivost na světlo či zvuky. Bohužel, triptany používá k léčbě zhruba pouhých 13 procent migreniků. Přitom tyto léky migrénu dokáží úspěšně léčit. V každém případě je ale nutné se před podáváním léků obrátit na svého lékaře.

Přírodní léčba

Existují i nějaké přírodní léky na léčbu migrény? Studie ukázaly, že kopretina řimbaba může zabránit záchvatům migrény. Někdy a někomu pomáhá také akupunktura a akupresura. A to i přesto, že nikdo přesně neví, jak akupunktura při prevenci záchvatů migrény působí. Přesto některým postiženým velmi pomáhá. Úlevu může přinést také tlak na citlivé body během záchvatu – tedy akupresura.

Pomoci někdy mohou také masáže ke snížení napětí ve svalech. Pokud se provádí pravidelně, může masáž minimalizovat bolest hlavy pocházející ze stresu. Některým lidem pak prospívá masáž kombinovaná s použitím aromatických olejů (aromaterapie), protože oleje mohou zmírnit určité problémy včetně špatného spánku nebo bolesti z vedlejších nosních dutin.

Test: Trpíte migrénou:

Dovedete přesněji popsat, zda je bolest hlavy:

Převážně jednostranná?
Pulzujícího (tepajícího) charakteru?
Doprovázená nevolností, případně zvracením?
Doprovázená přecitlivělostí na světlo, zvuky či pachy?
Zhoršuje se tělesnou námahou?
Nemůžete kvůli bolesti provádět běžné denní aktivity?

Odpověděli jste na výše uvedené otázky alespoň 3x ANO? Pak jste velmi pravděpodobně migrenik a tento článek jste nečetli zbytečně.

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?
Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
Období, kterým nyní procházíme, je složité. A asi bychom se shodly na tom, že pro všechny. Staří lidé jsou samotní, mladí lidé musí řešit péči o děti a jejich výuku. Hodně domácností se potýká s nedostatkem peněz. Někteří se potýkají se špatným zdravotním stavem. Věřte ale, že bude líp, a je potřeba si udržet, alespoň někdy, dobrou náladu. Tak si dejme nějaké super české komedie!
Vánoce patří mezi nejkrásnější období roku. Všechno se třpytí, blýská a svítí. Proměňte i svůj domov v kouzelné místo plné vánoční atmosféry. Ať už je však váš byt velký nebo maličký, existuje spousta způsobů, jak ho přes Vánoce vyzdobit. Připravili jsme pro vás seznam toho, co by vám rozhodně nemělo uniknout.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.

Nepřehlédněte

Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek