Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Střevní potíže při cestování: Jak se jim vyhnout obloukem?

Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
střevní potíže
Střevní potíže vás mohou zaskočit kdekoliv. Nejen v exotických destinacích.

26. 07. 2022

Cestovatelský průjem

Střevní potíže vás mohou postihnout prakticky ve všech destinacích, nicméně u některých se to dá spíše předpokládat. Oblasti tropů a subtropů, kam patří Afrika, Střední východ, jihovýchodní Asie a jižní Amerika, se řadí mezi oblasti, kde musíte být obzvláště ostražití a dbát na prevenci.

Změna prostředí, kde se nachází nové bakterie, má vliv především na lidskou střevní mikroflóru – a to v negativním slova smyslu. Nejedná se jen o bakterie, ale i viry, parazity a toxiny. Střevní potíže se zpravidla dostavují během prvního týdne dovolené, v začátcích změny prostředí.

Hygienické standardy

V těchto zemích se pravděpodobně setkáte s nižšími hygienickými standardy, než na které jste zvyklí, a proto se může stát, že vás zde tato nepříjemnost velmi brzy postihne. V těchto destinacích obzvláště dbejte na hygienu, myjte si často a řádně ruce, vodu pijte pouze balenou. Nikdy nepijte z veřejně dostupných kohoutků, kde mohou být bakterie, co vaši mikroflóru naruší.

jídlo
Maso při cestování konzumujte jen tepelně upravené a dávejte si pozor, kde jíte.

Ovoce a zeleninu si nikdy neberte v oloupaném stavu. Nemáte jistotu, zda bylo jídlo předtím umyté a kde. Vždy si zeleninu a ovoce ve svém původním stavu očistěte sami, ať máte jistotu, že proces proběhl tak, jak měl. Maso konzumujte zásadně tepelně upravované. A současně volte ta místa, kde nebudete mít o úpravě pokrmů pochybnosti.

Nevhodná strava

Zkonzumujete-li stravu, na kterou vaše tělo není zvyklé, nebo jídlo, co není řádně upravené anebo sníte-li větší množství, střevní potíže se mohou v krátké době vyskytnout a přetrvávat.

ovoce
Exotické ovoce je velkým lákadlem zahraničních destinací. Dopřejte si ho, ale sami si ho připravte.

Na dovolených se setkáváte s různými typy kuchyní a pokrmů, vaše tělo na ně nemusí dobře reagovat. Může se jednat o místní maso či ryby, které nejsou správně zpracované při vysokých teplotách nebo taktéž mohly být skladované delší dobu, než měly být. Chlazené nápoje mají mnohdy také za vinu střevní příhody, když je v nich zrovna led z kontaminované vody. Vybírejte je před konzumací s rozumem.

K TÉMATU  BIO jako dobrý marketingový tah?

První pomoc

Střevní potíže mohou být doprovázené celkovou nevolností, únavou, slabostí, bolestí břicha a mnohdy i zvýšenou teplotou nebo přímo horečkou. V takových případech je nutný klidový režim na lůžku a odpočinek. Klíčovým bodem je udržení svého organismu v zavodněném stavu – hydratovat. Toho nejlépe docílíte pomocí vody (balené), rehydratačních roztoků nebo čajů. Ztrátu vody při střevních potížích je nutné dorovnat.

Dalším krokem je zcela nevyhnutelná změna jídelníčku, a to na dobu dle přetrvávajících obtíží. Při výskytu těchto problémů dokážou střeva uklidnit pouze suchary, bílé rohlíky (avšak ne čerstvé) či kukuřičné křupky. Po nějaké době můžete postupně začít přidávat potraviny, jako jsou rýže, mrkev, banány a jablka. Zcela se vyhněte mastným a smaženým jídlům.

Pozor na infekci

Ne všechny případy odezní během několika hodin či dnů. Například v případě konzumace znečištěné vody se vám do těla může dostat infekce, nejčastěji bakterie tzv. Salmonella. Ta proniká do buňky a způsobí zánět. Rozmnožuje se v tenkém střevě, kde je velice odolná.

S tím si tělo může samo poradit – a vás tak bude doprovázet pouze lehký průběh, ale často si lidský organismus sám pomoci nedokáže, a my tak můžeme dojít až do smrtelného nebezpečí, kdy je nutné akutně vyhledat lékařskou pomoc.

salmonella
Salmonella je velmi agresivní bakterie, tělo se s ní ne vždy dokáže vypořádat samo.

Lékárničku s sebou

Při balení na dovolenou si s sebou jistě své základní potřeby vezete – opalovací krém, náplasti, dezinfekční prostředky, krém na možné spálení, léky na alergie a podobně. K těmto věcem rovnou vždy automaticky přibalte léky na střevní potíže, jako černé uhlí, endiaron či smectu.

Lepší variantou je přivézt je zase zpátky, než se ocitnout někde v odlehlé oblasti s obtížemi a nemít nic po ruce. V takovém stavu nechcete běhat po cizí zemi a hledat lékárnu.

K TÉMATU  Jak se účinně zbavit tuku v oblasti zad a podpaží? Zacvičte si tyto cviky!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejpodivnější masáže, které můžete při cestování zažít

Lékárnička na dovolenou. Lepší být připraven, než překvapen

Zdroje článku:
www.vitacost.cz, www.badgut.org
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?
Na oslavu svých 65. narozenin, které Peter Nagy, legendární slovenský zpěvák a frontman kapely Indigo, slavil 9. dubna, chystá ve velkém stylu koncert v pražské Lucerně. Tato výjimečná událost přinese na jednom pódiu jeho největší hity, jako jsou "Kristínka iba spí", "Láska je tu s vami", a další, které si získaly srdce posluchačů napříč generacemi.
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Tento týden se Slunce nachází ve znamení Raka, což přináší emocionální hloubku a zaměření na rodinu a domov. Planeta Saturn ve znamení Ryb nabere o víkendu zpětný chod, ve kterém bude až do poloviny listopadu. Planetární postavení nám tak dává druhou šanci. Jaké jsou sliby, které jste dali sobě či jiným, že něco začnete, uděláte, pomůžete zrealizovat nebo přestanete dělat, a pořád jste tak neučinili?
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Málokdo z nás by tomuto oblíbenému a nadanému americkému herci odhadoval jeho skutečný věk, a to 60 let. Tento fakt jistě potvrdíte, pokud jste v nedávné době zhlédli film Top Gun: Maverick. Zdá se, jako by to nemohlo být už neuvěřitelných 36 let. Ale je! A Tom Cruise vypadá pořád skvěle. Jak to dělá?
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Rouška se rychle stala přirozenou součástí našeho života. Pojďte si ukrátit chvíli a podívat se, kdo nám to o ní pěje oslavné, inspirativní, ale i dekadentní songy.
Odkládáte v práci úkoly? Tak vítejte ve světě prokrastinace. Bohužel tento trend je stále rozšířenější a vede k velkým problémům nejen na pracovišti. Dnes vám přinášíme 5 rad jak v práci nezahálet.
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?

Výběr článků

Prostředí má hodně společného s tím, jak se naše pokožka chová a jak vypadá. Když je horko a vlhko, pokožka může být mastná z přebytečné vlhkosti. Když je zima a sucho, pokožka může být vysušená. Nemluvě o dalších environmentálních stresorech, jako je znečištění ovzduší, sluneční záření, klimatizace a další. Když se mění roční období, mění se i prostředí kolem nás. Kůže se musí přizpůsobit novým klimatickým podmínkám, ale můžete jí práci trochu usnadnit zavedením správné péče o pleť. Když se mění roční období, měla by se měnit i vaše rutina týkající se péče o pleť. Zvažte tyto podzimní tipy péče o pleť, které vám pomohou udělat stejně hladký přechod z léta do podzimu, jako je vaše pokožka.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Black House má jednu zvláštnost. Voda v mělkém vnitřním bazénu umí v kombinaci s prosklenými stěnami odrážet sluneční světlo do každé části domu. Je koncipován pro maximální využití nepřímého slunečního záření. Podívejte se na tu nádheru.

Nepřehlédněte

Začít si vztah se šéfem není vůbec jednoduché. Intimní vztahy na pracovištích jsou vždy složité, a pokud jde o nadřízeného, je to ještě komplikovanější. Přitahuje vás? Dává vám najevo svůj obdiv? Bude to jen flirt, nebo snad láska? Jak si poradit, a přitom si udržet práci.
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek