Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Střevní potíže při cestování: Jak se jim vyhnout obloukem?

Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
střevní potíže
Střevní potíže vás mohou zaskočit kdekoliv. Nejen v exotických destinacích.

26. 07. 2022

Cestovatelský průjem

Střevní potíže vás mohou postihnout prakticky ve všech destinacích, nicméně u některých se to dá spíše předpokládat. Oblasti tropů a subtropů, kam patří Afrika, Střední východ, jihovýchodní Asie a jižní Amerika, se řadí mezi oblasti, kde musíte být obzvláště ostražití a dbát na prevenci.

Změna prostředí, kde se nachází nové bakterie, má vliv především na lidskou střevní mikroflóru – a to v negativním slova smyslu. Nejedná se jen o bakterie, ale i viry, parazity a toxiny. Střevní potíže se zpravidla dostavují během prvního týdne dovolené, v začátcích změny prostředí.

Hygienické standardy

V těchto zemích se pravděpodobně setkáte s nižšími hygienickými standardy, než na které jste zvyklí, a proto se může stát, že vás zde tato nepříjemnost velmi brzy postihne. V těchto destinacích obzvláště dbejte na hygienu, myjte si často a řádně ruce, vodu pijte pouze balenou. Nikdy nepijte z veřejně dostupných kohoutků, kde mohou být bakterie, co vaši mikroflóru naruší.

jídlo
Maso při cestování konzumujte jen tepelně upravené a dávejte si pozor, kde jíte.

Ovoce a zeleninu si nikdy neberte v oloupaném stavu. Nemáte jistotu, zda bylo jídlo předtím umyté a kde. Vždy si zeleninu a ovoce ve svém původním stavu očistěte sami, ať máte jistotu, že proces proběhl tak, jak měl. Maso konzumujte zásadně tepelně upravované. A současně volte ta místa, kde nebudete mít o úpravě pokrmů pochybnosti.

Nevhodná strava

Zkonzumujete-li stravu, na kterou vaše tělo není zvyklé, nebo jídlo, co není řádně upravené anebo sníte-li větší množství, střevní potíže se mohou v krátké době vyskytnout a přetrvávat.

ovoce
Exotické ovoce je velkým lákadlem zahraničních destinací. Dopřejte si ho, ale sami si ho připravte.

Na dovolených se setkáváte s různými typy kuchyní a pokrmů, vaše tělo na ně nemusí dobře reagovat. Může se jednat o místní maso či ryby, které nejsou správně zpracované při vysokých teplotách nebo taktéž mohly být skladované delší dobu, než měly být. Chlazené nápoje mají mnohdy také za vinu střevní příhody, když je v nich zrovna led z kontaminované vody. Vybírejte je před konzumací s rozumem.

K TÉMATU  Jak se mít konečně více ráda? Nedostatek sebelásky může ubíjet

První pomoc

Střevní potíže mohou být doprovázené celkovou nevolností, únavou, slabostí, bolestí břicha a mnohdy i zvýšenou teplotou nebo přímo horečkou. V takových případech je nutný klidový režim na lůžku a odpočinek. Klíčovým bodem je udržení svého organismu v zavodněném stavu – hydratovat. Toho nejlépe docílíte pomocí vody (balené), rehydratačních roztoků nebo čajů. Ztrátu vody při střevních potížích je nutné dorovnat.

Dalším krokem je zcela nevyhnutelná změna jídelníčku, a to na dobu dle přetrvávajících obtíží. Při výskytu těchto problémů dokážou střeva uklidnit pouze suchary, bílé rohlíky (avšak ne čerstvé) či kukuřičné křupky. Po nějaké době můžete postupně začít přidávat potraviny, jako jsou rýže, mrkev, banány a jablka. Zcela se vyhněte mastným a smaženým jídlům.

Pozor na infekci

Ne všechny případy odezní během několika hodin či dnů. Například v případě konzumace znečištěné vody se vám do těla může dostat infekce, nejčastěji bakterie tzv. Salmonella. Ta proniká do buňky a způsobí zánět. Rozmnožuje se v tenkém střevě, kde je velice odolná.

S tím si tělo může samo poradit – a vás tak bude doprovázet pouze lehký průběh, ale často si lidský organismus sám pomoci nedokáže, a my tak můžeme dojít až do smrtelného nebezpečí, kdy je nutné akutně vyhledat lékařskou pomoc.

salmonella
Salmonella je velmi agresivní bakterie, tělo se s ní ne vždy dokáže vypořádat samo.

Lékárničku s sebou

Při balení na dovolenou si s sebou jistě své základní potřeby vezete – opalovací krém, náplasti, dezinfekční prostředky, krém na možné spálení, léky na alergie a podobně. K těmto věcem rovnou vždy automaticky přibalte léky na střevní potíže, jako černé uhlí, endiaron či smectu.

Lepší variantou je přivézt je zase zpátky, než se ocitnout někde v odlehlé oblasti s obtížemi a nemít nic po ruce. V takovém stavu nechcete běhat po cizí zemi a hledat lékárnu.

K TÉMATU  Užíváte-li si na dovolené lahůdek, pozor, ať se vám váha nevyhoupne nahoru. Raději všeho s mírou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejpodivnější masáže, které můžete při cestování zažít

Lékárnička na dovolenou. Lepší být připraven, než překvapen

Zdroje článku:
www.vitacost.cz, www.badgut.org
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

A je to tady zase! S blížící se menstruací se pleť mnoha z nás změní v pastvu roztodivných kožních problémů, za nimiž stojí změna hladiny hormonů. A i když jsme si pubertou a kožními problémy prošly už dávno, hormonální akné umí potrápit v jakémkoliv věku.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Každou milovnici nakupování a módní intelektuálku teď nezajímá nic jiného, než co bude trendem letošního podzimu. Někteří už možná mají nastudováno z módních časopisů či procházkách po obchodech, jiní však stále netuší, do čeho se na ulici obléknout.
Možná už je pozdě a jedete na vlně nervozity. Stres pomalu narůstá. I tak ještě stihnete zabrzdit a svátky prožít v klidu. Dejte na našich 5 rad, které vám pomohou nadbytečný stres odbourat. Ale znáte to, vše je v hlavě, takže pokud hlava nechce, tak vám ani voňavá relaxační koupel nepomůže.
Všechny módní přehlídky jaro/léto 2023 jsou nyní za námi. Zaznamenali jsme je a vytáhli jsme klíčové jarní módní trendy v oblasti dámských teplákových souprav, na které byste se letos měly zaměřit. A zatímco návrháři zůstali věrni svému osobnímu stylu, objevilo se několik společných klíčových kousků, od kterých očekáváme, že budou pronikat z kolekcí přímo na trh a do našich šatníků.
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
Black House má jednu zvláštnost. Voda v mělkém vnitřním bazénu umí v kombinaci s prosklenými stěnami odrážet sluneční světlo do každé části domu. Je koncipován pro maximální využití nepřímého slunečního záření. Podívejte se na tu nádheru.
Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.
Hodně lidí si chce užívat neustále krásného a teplého počasí venku. To bohužel není v naší zemi možné. V zimě, na podzim i během léta přijdou ošklivé dny. Musíte proto vědět, jak si zpříjemnit volný čas doma, když nemůžete kvůli počasí jít ven. Poradíme vám, jak si snadno zlepšit život a udělat si z domova nádherné a pohodlné místo.

Výběr článků

Začít si vztah se šéfem není vůbec jednoduché. Intimní vztahy na pracovištích jsou vždy složité, a pokud jde o nadřízeného, je to ještě komplikovanější. Přitahuje vás? Dává vám najevo svůj obdiv? Bude to jen flirt, nebo snad láska? Jak si poradit, a přitom si udržet práci.
Dnes dáváme přednost sedací soupravě, ale pokud nám to prostor dovolí, proč si nedopřát klasiku? Křeslo v obývacím pokoji je pohodlné a zamilujete si ho! Ušáky, relaxační, rozkládací, moderní i elegantní nebo kožená klasika, vyberte si podle stylu vašeho interiéru.
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Nepřehlédněte

Omamná vůně konvalinky přivábí mnohé zahrádkáře k tomu, aby si tuto krásku pozvali ke svému prahu. Když si ji ale přinesete domů, může se vám z toho pořádně zatočit hlava. Co konvalinka obsahuje a opravdu je jedem naší zahrádky?
Kdo by dnes neznal zlatý devadesátkový hit jménem ledvinky. Během devadesátých let se jednalo o velice stylový kousek, který se nejčastěji kombinoval s batikovanými tričky a zvonovými kalhoty, případně se stejnými kalhotami a halenkou se zvonovými rukávy. Když se však ledvinky najednou stáhly z trhu, mnohé ženy to sice oplakaly, ale nakonec se se skutečností smířily - ledvinky už zkrátka nejsou v módě. Jejich žhavé kousky byly odhozeny do koše nebo zapadly hluboko do skříně. Jenže to je škoda. Každý módní trend totiž jednou ožije a ledvinky opravdu nejsou výjimkou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek