Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Jitka (26): Půjčila jsem kamarádce peníze. Od té doby už nejsme kamarádky

Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
peníze
Teď nemám ani peníze, ani kamarádku... (foto: 123rf.com)

31. 12. 2021

Půjčila jsem kamarádce peníze, nemalou částku, protože jsem věřila, že je to správné. Jenže od doby, kdy jsem jí peníze předala, už nemám kamarádku a myslím, že už neuvidím ani ty peníze.

Matky sobě

Mám sedmiletou dcerku a vychovávám ji už čtyři roky sama. Vím moc dobře, jaké to je nemít ani na základní potřeby. Nějakou dobu jsme na tom nebyly úplně nejlépe. Pak jsem se ale vrátila do práce a situace se začala zlepšovat. Také jsem dostala nějaké peníze od rodičů, kteří po rozvodu prodali svůj dům. A aby se nehádali o to, co kdo dostane, dali část peněz mně a mé dceři, abychom si mohly pořídit bydlení a aby se nám lépe žilo. Tohle všechno věděla i moje blízká kamarádka Linda.

Ta už je také maminkou, má syna jen o pár měsíců mladšího, než je moje dcera. Znaly jsme se nejprve jen od vidění. Bydlíme totiž v malém městě. Jakmile jsme ale začaly obě chodit s dětmi na hřiště, spřátelily jsme se, začaly se vídat a celkově jsme si hodně sedly. Ona byla už od začátku se synem sama, bylo mi jí svého času hodně líto. Nakonec to byla ona, kdo mi radil, jak zažádat o alimenty a jak se stát dobrou matkou i bez otce. Byly jsme si vzájemně oporou, a tak se prohluboval i náš přátelský vztah. Prostě matky musely držet při sobě.

Pomohla ona mně, pomůžu já jí

Linda mi skutečně hodně pomohla, když jsme se s otcem mé dcery rozcházeli. Byla jsem na dně, navíc jsem byla bez peněz, skončily jsme na ubytovně a počítala jsem skutečně každou korunu. To Linda věděla, co bych měla udělat. Radila mi, pomáhala mi oběhat úřady a taky mi pomohla najít práci. Takovou, abych to zvládala sama i s malým dítětem.

K TÉMATUSeznamky aneb všechny odpovědi na jednom místě!

Prostě bez ní bych nevěděla kudy kam – a v tu chvíli bych to možná neunesla ani psychicky. Takže jsem cítila, že jsem jí hodně zavázaná. Musela jsem jí pomoci, když mě najednou požádala ona. Byla také na dně – no a já jsem už prostředky na poskytnutí finanční injekce měla.

Blýská se na lepší časy

Mí rodiče spěli k rozvodu už dlouho. Když se k tomu nakonec odhodlali, domluvili se, že část peněz z prodeje jejich domu dají nám s dcerou. Díky tomu jsme si pořídily malý byt. Náš byt. Už jsme nemusely žít na ubytovně, což bylo obrovské vysvobození. Nějaké peníze mi také zůstaly, protože jsem už pracovala. Proto jsem se je rozhodla uložit na účet na horší časy. Člověk totiž nikdy neví, co mu život zase připraví. No a Linda to samozřejmě všechno dobře věděla. Věděla, že se nám konečně daří lépe, a tak mě jednoho dne požádala také o pomoc.

Můžeš mi půjčit?

Linda potřebovala půjčit peníze. Přišla za mnou s tím, že jí dosloužila pračka, ale na novou nemá, takže musí prát ručně. Taky se jí pokazila do dvou týdnů lednice a jídlo dávala za okno. Jelikož ale měla práci jen na brigádnický úvazek, nikdo jí nedal nic na splátky. Jakmile mi to řekla, půjčila jsem jí záložní peníze a Linda si spotřebiče díky tomu pořídila. Domluvily jsme se, že mi je bude splácet po částech. Zkrátka jak bude moci.

No, a aby mohla poslat syna na soustředění s jeho hokejbalovým týmem, přidala jsem jí ještě pár tisíc navíc. Opravdu jsem věřila, že mi peníze brzy vrátí. Pracovala, ale jen neměla ty peníze hned, to jsem moc dobře znala. Dala jsem jí téměř všechny své zbylé úspory z peněz od rodičů. Domluvily jsme se na tom, že mi každý měsíc po výplatě bude dávat nějakou část, podle toho, co zrovna vydělá. Nespěchala jsem, věřila jsem jí.

K TÉMATUCo vás čeká po čtyřicítce? Přijde lepší sex i závislost na telefonu

Důvěřuj, ale prověřuj

První měsíc Linda přišla a dala mi tisícovku s tím, že víc momentálně nemůže, což jsem chápala. Další měsíc ale přišla s tím, že výplata byla malá a ona má další výdaje, jestli jí mohu ještě počkat. To samé se dělo i další měsíc a potom znovu. Od jisté doby se mi už pro jistotu ani neozývá, nebere telefony, venku ji nepotkávám a u nich doma nikdo není nebo neotvírají. Vyhýbá se mi a já tedy nemám ani své peníze ani kamarádku.

Dlouhou dobu mi trvalo, než mi došlo, že to Linda na mě pěkně nahrála. Podle všeho totiž moje peníze ani nepoužila na to, na co si je půjčila. Do života už jsem samozřejmě poučená, pomalu se smiřuji s tím, že jsem úspory dala vyčůrané ženské, která si hrála na moji kamarádku. Snažím se nehroutit, a naopak si z toho vzít ponaučení.

Člověk totiž může důvěřovat, ale musí také prověřovat. Kdybych to tehdy udělala jinak a nedávala jí peníze jen tak do ruky bez záruky, nebyla bych o ně přišla. Namísto toho jsem půjčila peníze rádoby kamarádce a doplatila na to.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pozor na podvodné e-shopy! Jak nenaletět?

Kdo vás může okrást o peníze? Pozor si dejte na mechaniky i policisty

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?

Nepřehlédněte

Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek