Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Jitka (26): Půjčila jsem kamarádce peníze. Od té doby už nejsme kamarádky

Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
peníze
Teď nemám ani peníze, ani kamarádku... (foto: 123rf.com)

31. 12. 2021

Půjčila jsem kamarádce peníze, nemalou částku, protože jsem věřila, že je to správné. Jenže od doby, kdy jsem jí peníze předala, už nemám kamarádku a myslím, že už neuvidím ani ty peníze.

Matky sobě

Mám sedmiletou dcerku a vychovávám ji už čtyři roky sama. Vím moc dobře, jaké to je nemít ani na základní potřeby. Nějakou dobu jsme na tom nebyly úplně nejlépe. Pak jsem se ale vrátila do práce a situace se začala zlepšovat. Také jsem dostala nějaké peníze od rodičů, kteří po rozvodu prodali svůj dům. A aby se nehádali o to, co kdo dostane, dali část peněz mně a mé dceři, abychom si mohly pořídit bydlení a aby se nám lépe žilo. Tohle všechno věděla i moje blízká kamarádka Linda.

Ta už je také maminkou, má syna jen o pár měsíců mladšího, než je moje dcera. Znaly jsme se nejprve jen od vidění. Bydlíme totiž v malém městě. Jakmile jsme ale začaly obě chodit s dětmi na hřiště, spřátelily jsme se, začaly se vídat a celkově jsme si hodně sedly. Ona byla už od začátku se synem sama, bylo mi jí svého času hodně líto. Nakonec to byla ona, kdo mi radil, jak zažádat o alimenty a jak se stát dobrou matkou i bez otce. Byly jsme si vzájemně oporou, a tak se prohluboval i náš přátelský vztah. Prostě matky musely držet při sobě.

Pomohla ona mně, pomůžu já jí

Linda mi skutečně hodně pomohla, když jsme se s otcem mé dcery rozcházeli. Byla jsem na dně, navíc jsem byla bez peněz, skončily jsme na ubytovně a počítala jsem skutečně každou korunu. To Linda věděla, co bych měla udělat. Radila mi, pomáhala mi oběhat úřady a taky mi pomohla najít práci. Takovou, abych to zvládala sama i s malým dítětem.

K TÉMATU  Společná masturbace. Jak se přestat stydět a spolu s partnerem si ji vzájemně užít

Prostě bez ní bych nevěděla kudy kam – a v tu chvíli bych to možná neunesla ani psychicky. Takže jsem cítila, že jsem jí hodně zavázaná. Musela jsem jí pomoci, když mě najednou požádala ona. Byla také na dně – no a já jsem už prostředky na poskytnutí finanční injekce měla.

Blýská se na lepší časy

Mí rodiče spěli k rozvodu už dlouho. Když se k tomu nakonec odhodlali, domluvili se, že část peněz z prodeje jejich domu dají nám s dcerou. Díky tomu jsme si pořídily malý byt. Náš byt. Už jsme nemusely žít na ubytovně, což bylo obrovské vysvobození. Nějaké peníze mi také zůstaly, protože jsem už pracovala. Proto jsem se je rozhodla uložit na účet na horší časy. Člověk totiž nikdy neví, co mu život zase připraví. No a Linda to samozřejmě všechno dobře věděla. Věděla, že se nám konečně daří lépe, a tak mě jednoho dne požádala také o pomoc.

Můžeš mi půjčit?

Linda potřebovala půjčit peníze. Přišla za mnou s tím, že jí dosloužila pračka, ale na novou nemá, takže musí prát ručně. Taky se jí pokazila do dvou týdnů lednice a jídlo dávala za okno. Jelikož ale měla práci jen na brigádnický úvazek, nikdo jí nedal nic na splátky. Jakmile mi to řekla, půjčila jsem jí záložní peníze a Linda si spotřebiče díky tomu pořídila. Domluvily jsme se, že mi je bude splácet po částech. Zkrátka jak bude moci.

No, a aby mohla poslat syna na soustředění s jeho hokejbalovým týmem, přidala jsem jí ještě pár tisíc navíc. Opravdu jsem věřila, že mi peníze brzy vrátí. Pracovala, ale jen neměla ty peníze hned, to jsem moc dobře znala. Dala jsem jí téměř všechny své zbylé úspory z peněz od rodičů. Domluvily jsme se na tom, že mi každý měsíc po výplatě bude dávat nějakou část, podle toho, co zrovna vydělá. Nespěchala jsem, věřila jsem jí.

K TÉMATU  Koitální sblížení: Nový rozměr sexuálního spojení, díky kterému konečně dosáhnete orgasmu

Důvěřuj, ale prověřuj

První měsíc Linda přišla a dala mi tisícovku s tím, že víc momentálně nemůže, což jsem chápala. Další měsíc ale přišla s tím, že výplata byla malá a ona má další výdaje, jestli jí mohu ještě počkat. To samé se dělo i další měsíc a potom znovu. Od jisté doby se mi už pro jistotu ani neozývá, nebere telefony, venku ji nepotkávám a u nich doma nikdo není nebo neotvírají. Vyhýbá se mi a já tedy nemám ani své peníze ani kamarádku.

Dlouhou dobu mi trvalo, než mi došlo, že to Linda na mě pěkně nahrála. Podle všeho totiž moje peníze ani nepoužila na to, na co si je půjčila. Do života už jsem samozřejmě poučená, pomalu se smiřuji s tím, že jsem úspory dala vyčůrané ženské, která si hrála na moji kamarádku. Snažím se nehroutit, a naopak si z toho vzít ponaučení.

Člověk totiž může důvěřovat, ale musí také prověřovat. Kdybych to tehdy udělala jinak a nedávala jí peníze jen tak do ruky bez záruky, nebyla bych o ně přišla. Namísto toho jsem půjčila peníze rádoby kamarádce a doplatila na to.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pozor na podvodné e-shopy! Jak nenaletět?

Kdo vás může okrást o peníze? Pozor si dejte na mechaniky i policisty

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý si svůj svatební den představuje jinak. Někdo sní o pohádkových šatech s dlouhou vlečkou a pompézní výzdobou, jiný zase o skromné party ve stodole, která ale dnes už také může stát desítky korun. Ať už si každý svůj velký den představuje jakkoli, je pravdou, že i ta sebemenší svatba stojí nějaké peníze. Pokud chcete ušetřit a využít své prostředky třeba na svatební cestu, určitě vyzkoušejte některý z našich tipů.
U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
Každý z nás se narodil v nějakém znamení. Jeho charakteristika ovlivňuje náš života naši osobnost. Znamení je celkem 12 a společně vytvářejí zvěrokruh. Jeho souhvězdí jsou rozmístěná na hvězdné obloze. Znamení zvěrokruhu pak určuje jeho poloha ke Slunci v daný datum a čas. Znamení se neshodují s měsíci. Každému znamení přináleží nějaké kameny. V jejich pozitivní účinky věřili lidé již v dávné době. Používali je nejen na ozdobu, ale také jako talismany. Některé kultury používaly kameny jako léčivé prostředky.
Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Pojďte se v klidu usadit a kroutit hlavou nad příběhy nešťastníků, kterým se rozhodně první rande nepovedlo podle jejich vysněných představ. Kdo si neohlídal zuby, kdo to přehnal s romantikou, kdo ukázal ze svého těla více, než měl původně v plánu a kdo již svou životní lásku nebyl schopen nahradit někým novým?

Nepřehlédněte

Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek