Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Jitka (26): Půjčila jsem kamarádce peníze. Od té doby už nejsme kamarádky

Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
peníze
Teď nemám ani peníze, ani kamarádku... (foto: 123rf.com)

31. 12. 2021

Půjčila jsem kamarádce peníze, nemalou částku, protože jsem věřila, že je to správné. Jenže od doby, kdy jsem jí peníze předala, už nemám kamarádku a myslím, že už neuvidím ani ty peníze.

Matky sobě

Mám sedmiletou dcerku a vychovávám ji už čtyři roky sama. Vím moc dobře, jaké to je nemít ani na základní potřeby. Nějakou dobu jsme na tom nebyly úplně nejlépe. Pak jsem se ale vrátila do práce a situace se začala zlepšovat. Také jsem dostala nějaké peníze od rodičů, kteří po rozvodu prodali svůj dům. A aby se nehádali o to, co kdo dostane, dali část peněz mně a mé dceři, abychom si mohly pořídit bydlení a aby se nám lépe žilo. Tohle všechno věděla i moje blízká kamarádka Linda.

Ta už je také maminkou, má syna jen o pár měsíců mladšího, než je moje dcera. Znaly jsme se nejprve jen od vidění. Bydlíme totiž v malém městě. Jakmile jsme ale začaly obě chodit s dětmi na hřiště, spřátelily jsme se, začaly se vídat a celkově jsme si hodně sedly. Ona byla už od začátku se synem sama, bylo mi jí svého času hodně líto. Nakonec to byla ona, kdo mi radil, jak zažádat o alimenty a jak se stát dobrou matkou i bez otce. Byly jsme si vzájemně oporou, a tak se prohluboval i náš přátelský vztah. Prostě matky musely držet při sobě.

Pomohla ona mně, pomůžu já jí

Linda mi skutečně hodně pomohla, když jsme se s otcem mé dcery rozcházeli. Byla jsem na dně, navíc jsem byla bez peněz, skončily jsme na ubytovně a počítala jsem skutečně každou korunu. To Linda věděla, co bych měla udělat. Radila mi, pomáhala mi oběhat úřady a taky mi pomohla najít práci. Takovou, abych to zvládala sama i s malým dítětem.

K TÉMATU  Svatební blázinec. S čím vším musíme při plánování svatby počítat?

Prostě bez ní bych nevěděla kudy kam – a v tu chvíli bych to možná neunesla ani psychicky. Takže jsem cítila, že jsem jí hodně zavázaná. Musela jsem jí pomoci, když mě najednou požádala ona. Byla také na dně – no a já jsem už prostředky na poskytnutí finanční injekce měla.

Blýská se na lepší časy

Mí rodiče spěli k rozvodu už dlouho. Když se k tomu nakonec odhodlali, domluvili se, že část peněz z prodeje jejich domu dají nám s dcerou. Díky tomu jsme si pořídily malý byt. Náš byt. Už jsme nemusely žít na ubytovně, což bylo obrovské vysvobození. Nějaké peníze mi také zůstaly, protože jsem už pracovala. Proto jsem se je rozhodla uložit na účet na horší časy. Člověk totiž nikdy neví, co mu život zase připraví. No a Linda to samozřejmě všechno dobře věděla. Věděla, že se nám konečně daří lépe, a tak mě jednoho dne požádala také o pomoc.

Můžeš mi půjčit?

Linda potřebovala půjčit peníze. Přišla za mnou s tím, že jí dosloužila pračka, ale na novou nemá, takže musí prát ručně. Taky se jí pokazila do dvou týdnů lednice a jídlo dávala za okno. Jelikož ale měla práci jen na brigádnický úvazek, nikdo jí nedal nic na splátky. Jakmile mi to řekla, půjčila jsem jí záložní peníze a Linda si spotřebiče díky tomu pořídila. Domluvily jsme se, že mi je bude splácet po částech. Zkrátka jak bude moci.

No, a aby mohla poslat syna na soustředění s jeho hokejbalovým týmem, přidala jsem jí ještě pár tisíc navíc. Opravdu jsem věřila, že mi peníze brzy vrátí. Pracovala, ale jen neměla ty peníze hned, to jsem moc dobře znala. Dala jsem jí téměř všechny své zbylé úspory z peněz od rodičů. Domluvily jsme se na tom, že mi každý měsíc po výplatě bude dávat nějakou část, podle toho, co zrovna vydělá. Nespěchala jsem, věřila jsem jí.

K TÉMATU  Jak oslavit Den matek: Průvodce pro nezapomenutelný den

Důvěřuj, ale prověřuj

První měsíc Linda přišla a dala mi tisícovku s tím, že víc momentálně nemůže, což jsem chápala. Další měsíc ale přišla s tím, že výplata byla malá a ona má další výdaje, jestli jí mohu ještě počkat. To samé se dělo i další měsíc a potom znovu. Od jisté doby se mi už pro jistotu ani neozývá, nebere telefony, venku ji nepotkávám a u nich doma nikdo není nebo neotvírají. Vyhýbá se mi a já tedy nemám ani své peníze ani kamarádku.

Dlouhou dobu mi trvalo, než mi došlo, že to Linda na mě pěkně nahrála. Podle všeho totiž moje peníze ani nepoužila na to, na co si je půjčila. Do života už jsem samozřejmě poučená, pomalu se smiřuji s tím, že jsem úspory dala vyčůrané ženské, která si hrála na moji kamarádku. Snažím se nehroutit, a naopak si z toho vzít ponaučení.

Člověk totiž může důvěřovat, ale musí také prověřovat. Kdybych to tehdy udělala jinak a nedávala jí peníze jen tak do ruky bez záruky, nebyla bych o ně přišla. Namísto toho jsem půjčila peníze rádoby kamarádce a doplatila na to.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pozor na podvodné e-shopy! Jak nenaletět?

Kdo vás může okrást o peníze? Pozor si dejte na mechaniky i policisty

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Přizpůsobte koupelnu vašim představám. Koupelnové baterie pro umyvadla mohou mít dnes téměř jakýkoli design. Trendy je matné černé zpracování nebo LED žárovky, které osvětlují proud vody.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
Mladého bez peněz – ale za hodně peněz, anebo raději staršího a vyzrálého úředníka pod penzí? A někdo s titulem z medicíny by tu náhodou nebyl? Indický trh s manžely je takových otázek plný.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Jedna z nejznámějších rolí, kterou proslula anglická herečka Kate Beckinsale, je upírka Selene. Skoro to ale vypadá, že recept na věčné mládí objevila i ve skutečném životě.

Výběr článků

Nespavost (insomnie) není v současné době nic výjimečného. Podle statistik poruchami spánku trpí až 40% populace. Příčin může být mnoho, od vedlejších účinků léků až po stres.
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Herec Leonardo DiCaprio byl vždy znám svými sympatiemi ke krásným modelkám. Ovšem čím je starší, tím jsou jeho úlovky mladší. Cokoliv je nad hranici 25 let, do toho se nežene a nebo to pustí k vodě. Jak to tedy se slavným proutníkem ve skutečnosti je?

Nepřehlédněte

Ve věku 77 let zemřela česká herečka a sexsymbol šedesátých let Hana Brejchová, sestra známé herečky Jany Brejchové. Její nezapomenutelný výkon ve filmu "Lásky jedné plavovlásky" ji trvale zapsal do paměti diváků.
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek