Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

Itálie jako nejatraktivnější destinace roku 2022. Co vidět především?

Přemýšlíte už nyní nad tím, kam se letos pojedete podívat? Zahraniční dovolená může být naplánovaná s předstihem, ale klidně i rozhodnutím na poslední chvíli. Dovolená v Itálii je mezi Čechy každým rokem velice oblíbená.
Itálie
Benátky vyhledávají především romantici. (foto: 123RF)

01. 02. 2022

Důvodů je hned několik – příjemné podnebí, sluníčko hřející nás do zad, moře a samozřejmě i vynikající jídlo, kterému dominuje pizza a zmrzlina. Jenže kam konkrétně zamířit, abychom z Itálie viděli to nejlepší?

Řím je alfou, omegou

Pokud je nějaké město nebo část Itálie, kterou by opravdu každý turista měl vidět a znát, je to Řím. Mluvíme o hlavním městě, které je, bez jakékoli nadsázky, opravdu kolébkou nejen zdejší kultury, ale civilizace obecně. Je velice zajímavé, že město zde stojí už více jak 2 700 let. A to z něj dělá jedno z nejstarších měst, respektive obydlených měst v Evropě.

Nudu zde žádný turista nezažije. Řím toho nabízí opravdu mnoho, ovšem tou pravou dominantou italského města je bezesporu Koloseum. Obrovská monumentální stavba, která byla schopná pojmout až 50 000 diváků. Pořádaly se zde gladiátorské zápasy a veřejné podívané. Ovšem i když třeba nemáte v plánu chodit po zdejších památkách nebo si hodit minci do fontány di Trevi, aby vám splnila přání, toulání se uličkami ve vás taktéž zanechá řadu báječných pocitů.

Řím
Římské koloseum. (foto: 123RF)

Řím je krásné místo, ovšem často jsou právě kvůli turistům místní donuceni památky obehnat nejrůznějšími zákazy, aby je ochránili. Vždy když někam jedete, nezapomeňte, že tam jste na návštěvě a chovejte se k tamním perlám úctyhodně.

Benátky nejen pro romantické duše

Že už jste si Řím odškrtli ze svého seznamu a přemýšlíte, jakou jinou destinaci vidět? Nabízí se Benátky – město krásné, mosty protkané, o kterém se lidé mylně domnívají, že se sem sjíždí jenom romantické duše. Není tomu tak. Toto krásné město, o kterém se ví, že se potápí, má brány otevřené naprosto každému. I když je pravdou, že zdejší nekončící uličky, množství mostů nebo monumentálních kostelů v sobě mají špetku romantiky.

K TÉMATU  Dilema: kontaktní čočky nebo dioptrické brýle

Až se budete toulat zmiňovanými uličkami, nezapomeňte si svůj pobyt zde zpříjemnit plavbou na gondole za zpěvu gondoliérů. To je totiž pro Benátky naprosto typické. Ale zároveň i poměrně drahé. A v noci je sazba ještě vyšší. Když ale vynecháte gondolu, nevadí. Bohatě vám postačí k nasátí Benátek i šálek espressa a pizza do ruky, která je tu na každém rohu.

Sardinie, perla Středozemního moře

Neláká vás turismus, ale spíše se chcete válet na pláži u moře za zvuku listů šumících palem? Vaše kroky proto možná směřují na některý z italských ostrovů. Jedním z vůbec nejhezčích v celém Středozemním moři, nejen Itálii jako takové, je Sardinie. Ta je známá svou rozsáhlou historií, nestárnoucími tradicemi, ale také fantastickou kuchyní a přírodou, jenž vás prakticky nevyhnutelně obklopí.

Pravda, sjíždí se sem hodně milovníků luxusu, ale stále více sem směřují všechny společenské vrstvy obyvatel. Letenky se totiž dají sehnat za skvělé peníze, stejně jako ubytování tady. A za ten zážitek to opravdu stojí.

Sardinie
Pláž Cala Cipolla na Sardinii. (foto: 123RF)

I Neapol má svou jedinečnou atmosféru

Ne všechna italská města jsou na první pohled opravdu krásná a čistá. A Neapol je toho důkazem. Ale byla by velká škoda, kdyby se vaše kroky alespoň jednou v životě nevypravily jejím směrem. Nemluvíme tedy o nejmalebnějším koutu Itálie, přesto je zdejší atmosféra tak jiná a jedinečná, že se vám město dostane doslova pod kůži. Nadšení budou především milovníci historie. Promenáda, které vévodí hradní stavby, je naprosto fantastickým zázemím pro fotku. Turistické výlety po okolí zahrnují výstup na sopku Vesuv, navštívení historických Pompejí nebo výpravu na ostrovy Capri a Ischia.

Milán, město módy 

Zatímco fanoušky historie to bude táhnout spíše do Neapole, nákupní maniaci a milovníci módy zavítají raději do Milána, což je další položka na našem seznamu. Bylo by ale mylné se domnívat, že mluvíme jenom o městě, které je centrem světové módy. Najde se i zde řada historických památek, vynikající kávy a nádherných parků, kde můžete trávit volné odpoledne s těmi, se kterými jste do Itálie přijeli.

Milán
Milán je město módy i památek. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Televize může posloužit jako učebnice. O filmech je ale třeba podle odborníků s dětmi mluvit

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

10 tipů na výlety: Cestujeme po severních Čechách

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Animované filmy mají právě teď v kinech žně. Sázkou na jistotu je bezesporu Toy Story 4: Příběh hraček, který sklízí samou chválu. Pro nejmenší jsou tu Angry Birds ve filmu 2, oživlý svět stavebnice přináší Playmobil ve filmu a čerstvým přírůstkem je zvířecí animák Psí kusy. Napovíme, na co s dětmi nebo celou rodinou vyrazit.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Jak nejlépe překvapit a potěšit svého partnera? Muži to mají o dost jednodušší. Ženy během roku „nenápadně“ naznačují, co by se jim líbilo, a pak to s trochou štěstí najdou pod stromečkem. Ale co vybrat pro manžela, přítele, dědečka nebo strýčka? Většinou mluví o tom, jaké se jim líbí auto, motorka, a že ten obytný vůz za dva miliony by si moc přáli. Nechte je snít dál a překvapte je originálními a designově vychytanými dárky z Tipa.eu.
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?

Nepřehlédněte

Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek