Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Těhotenství a sport se nevylučují. Dopřejte si radost z pohybu!

Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
těhotenství a sport
Jde těhotenství a sport dohromady? (zdroj foto: www.123rf.com)

11. 11. 2020

Těhotenství a sport: Na co si dát pozor?

Chcete spojit těhotenství a sport? Je dobré se nejdříve poradit se svým gynekologem. Obecně platí, že se sportovním aktivitám můžete věnovat, pokud těhotenství probíhá bez problémů. Myslete však na to, že vaše tělo vytváří nový život a potřebuje odpočívat, především v prvním trimestru. Ve druhém a třetím trimestru se zase budete potýkat s rostoucím bříškem, nižší pohyblivostí a ztíženým dýcháním.

Sport v těhotenství není o lámání rekordů, ale o radosti z pohybu. Naslouchejte proto vašemu tělu. Pokud se vám například udělá mdlo, odpočiňte si. Nezapomínejte hlavně hodně pít.

Kterým sportům se můžete věnovat?

Chůze

Chůze uleví vašim oteklým nohám a zmírní nevolnosti. Jde o tu nejpřirozenější aktivitu, které se můžete bez obavy věnovat po celou dobu těhotenství. Je vhodná i pro ženy, které sportu příliš neholdují.

Plavání

Ve vodě procvičíte všechny svaly, ulevíte bolavým zádům a oteklým nohám. Při této aktivitě navíc nehrozí nebezpečí zranění či přehřátí organismu. Raději dejte přednost bazénům určeným pro těhotné ženy před přírodními koupališti, ve kterých byste se neměla koupat kvůli hrozbě infekce.

Jízda na kole

Pomůže vám provětrat hlavu a posílit svaly na nohou. Na výlet raději vyražte v doprovodu a vyhýbejte se nerovným cestám, abyste zamezila otřesům. S rostoucím bříškem kolo vyměňte za stacionární, protože na něm snadněji udržíte rovnováhu.

Jogging

Trénované běžkyně se běhu mohou věnovat dál, a to až do 5. měsíce těhotenství. Je nutné ale zvolnit tempo i zátěž a vybírat si nenáročný povrch (ideálně přírodní cesty). Dlouhé tratě nejsou vhodné, protože při nich hrozí přehřátí organismu.

Tanec

K nejvhodnějším se řadí břišní tanec. Posílíte při něm břišní i zádové svaly a naučíte se dýchat a ovládat své tělo, čímž se vlastně průběžně připravujete na porod. Houpavé pohyby mají i uklidňující účinky na vašeho rostoucího drobečka.

K TÉMATU  Stres v těhotenství: jak se mu jednoduše vyhnout?

Posilování

Pokud jste trávila čas v posilovně již před otěhotněním, můžete cvičit dál, prospějete tím zejména vašemu zádovému svalstvu. Cviky ale vždy konzultujte s trenérem. Určitě nezvedejte velké váhy a nenamáhejte břišní svaly. S posilováním byste také neměla začínat až v těhotenství.

Jóga

Jóga prospěje nejen vašemu tělu, ale i mysli. Naučíte se při ní také správně a pravidelně dýchat, což bude u porodu k nezaplacení. Jste jógou nepolíbená? Pak s ní raději začněte až ve druhém trimestru. Vyberte si nejlépe speciální kurz jógy pro těhotné.

Běžkování

Místo sjezdového lyžování si vyběhněte na běžkách. Procvičíte přitom komplexně celé tělo a nadýcháte se čerstvého vzduchu. Pohyb v pohádkově zasněžené krajině vás navíc příjemně naladí. Vyhýbejte se však sjezdům, hrozí při nich pád.

Jakým sportům se vyhnout velkým obloukem?

Během těhotenství byste neměla začínat s žádným novým sportem. Dělejte jen ty, na které jste zvyklá.

Od druhého trimestru se zřekněte těch aktivit, u kterých ležíte na zádech nebo dlouho stojíte. Nevhodně je jakékoliv cvičení v lehu na břiše nebo sport, při kterém hrozí prochladnutí.

Vyhýbejte se kontaktním a míčovým sportům (např. karate, volejbalu nebo basketbalu), protože u nich hrozí poranění břicha či pád. To platí i v případě sjezdového lyžování, gymnastiky a jízdy na kolečkových bruslích či na koni.

Zapovězené jsou rovněž aktivity provozované ve výšce nad 2500 m. n. m. (např. horolezectví nebo vysokohorská turistika) a sporty, u kterých se skáče nebo dochází k prudkým změnám směru (např. cvičení na trampolíně, tenis či squash).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dieta v těhotenství. Je na místě? Co dělat a co raději vypustit? Jak je to s výživovými doplňky?

Nejčastější problémy v těhotenství. Které to jsou a jak je řešit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.
Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!
Možná se někteří ptáte, proč by měli mít homosexuálové právo sňatku a nabýt tak manželství, když existuje tzv. registrované partnerství. Registrovaní partneři však nemají stejné pravomoci jako manželé.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Spodní prádlo, lyžařské oblečení, sportovní bundy, mikiny, kalhoty. To jsou oděvy z různých materiálů, uzpůsobené tak, aby vyhověly nárokům na sportovní disciplíny i rozmarům počasí. Dříve prostě prádlo a oblečení. Dnes se dělí na funkční – a to ostatní. V čem je jeho výhoda?
Plánujete svou letošní dovolenou? Nelákalo by vás však pouze ležení u moře, ale spíše aktivní dovolená? Vaše kroky mohou směřovat na Kostariku – zemi adrenalinu a zážitků.
Nakupování v second handech má své výhody. Předně jsou zde nízké ceny a značkové oblečení, které byste si jinak možná nemohli dovolit. Také na jednotlivých kouscích oblečení nenajdete chemikálie, jež se drží hlavně na tom nově koupeném.
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.

Výběr článků

Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Ještě vyčkat? Nebo raději odejít, když to doma není ideální? Tohle rozhodnutí bývá jedno z těch nejtěžších. Jakou roli v něm hraje touha po dětech, vlastní pohodlí, stáří i případné negativní reakce okolí?
Rezidence CH House se nachází ve městě Le Tsyion v Izraeli, jižně pod Tel Avivem. Stavba nepatří mezi nejrozlehlejší, ale zaujme svým praktickým řešením a moderním pojetím. Všechny úhly i prostory jsou čisté a úhledné. Celé přízemí je možné v podstatě otevřít čerstvému vzduchu a slunci. A ten bazén! Tam by se bydlelo.

Nepřehlédněte

Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Není nad to používat jen tu kosmetiku, u níž přesně víte, co obsahuje. Tak se vyhnete alergiím a dalším nežádoucím reakcím. Proto vám přinášíme tipy na přírodní kosmetiku, kterou si v klidu sama vyrobíte doma.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek