Pátek , 26. 07. 2024

Anna

Těhotenství a sport se nevylučují. Dopřejte si radost z pohybu!

Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
těhotenství a sport
Jde těhotenství a sport dohromady? (zdroj foto: www.123rf.com)

11. 11. 2020

Těhotenství a sport: Na co si dát pozor?

Chcete spojit těhotenství a sport? Je dobré se nejdříve poradit se svým gynekologem. Obecně platí, že se sportovním aktivitám můžete věnovat, pokud těhotenství probíhá bez problémů. Myslete však na to, že vaše tělo vytváří nový život a potřebuje odpočívat, především v prvním trimestru. Ve druhém a třetím trimestru se zase budete potýkat s rostoucím bříškem, nižší pohyblivostí a ztíženým dýcháním.

Sport v těhotenství není o lámání rekordů, ale o radosti z pohybu. Naslouchejte proto vašemu tělu. Pokud se vám například udělá mdlo, odpočiňte si. Nezapomínejte hlavně hodně pít.

Kterým sportům se můžete věnovat?

Chůze

Chůze uleví vašim oteklým nohám a zmírní nevolnosti. Jde o tu nejpřirozenější aktivitu, které se můžete bez obavy věnovat po celou dobu těhotenství. Je vhodná i pro ženy, které sportu příliš neholdují.

Plavání

Ve vodě procvičíte všechny svaly, ulevíte bolavým zádům a oteklým nohám. Při této aktivitě navíc nehrozí nebezpečí zranění či přehřátí organismu. Raději dejte přednost bazénům určeným pro těhotné ženy před přírodními koupališti, ve kterých byste se neměla koupat kvůli hrozbě infekce.

Jízda na kole

Pomůže vám provětrat hlavu a posílit svaly na nohou. Na výlet raději vyražte v doprovodu a vyhýbejte se nerovným cestám, abyste zamezila otřesům. S rostoucím bříškem kolo vyměňte za stacionární, protože na něm snadněji udržíte rovnováhu.

Jogging

Trénované běžkyně se běhu mohou věnovat dál, a to až do 5. měsíce těhotenství. Je nutné ale zvolnit tempo i zátěž a vybírat si nenáročný povrch (ideálně přírodní cesty). Dlouhé tratě nejsou vhodné, protože při nich hrozí přehřátí organismu.

Tanec

K nejvhodnějším se řadí břišní tanec. Posílíte při něm břišní i zádové svaly a naučíte se dýchat a ovládat své tělo, čímž se vlastně průběžně připravujete na porod. Houpavé pohyby mají i uklidňující účinky na vašeho rostoucího drobečka.

K TÉMATU  Nenávist k práci? Víte, co je to Ergofobie?

Posilování

Pokud jste trávila čas v posilovně již před otěhotněním, můžete cvičit dál, prospějete tím zejména vašemu zádovému svalstvu. Cviky ale vždy konzultujte s trenérem. Určitě nezvedejte velké váhy a nenamáhejte břišní svaly. S posilováním byste také neměla začínat až v těhotenství.

Jóga

Jóga prospěje nejen vašemu tělu, ale i mysli. Naučíte se při ní také správně a pravidelně dýchat, což bude u porodu k nezaplacení. Jste jógou nepolíbená? Pak s ní raději začněte až ve druhém trimestru. Vyberte si nejlépe speciální kurz jógy pro těhotné.

Běžkování

Místo sjezdového lyžování si vyběhněte na běžkách. Procvičíte přitom komplexně celé tělo a nadýcháte se čerstvého vzduchu. Pohyb v pohádkově zasněžené krajině vás navíc příjemně naladí. Vyhýbejte se však sjezdům, hrozí při nich pád.

Jakým sportům se vyhnout velkým obloukem?

Během těhotenství byste neměla začínat s žádným novým sportem. Dělejte jen ty, na které jste zvyklá.

Od druhého trimestru se zřekněte těch aktivit, u kterých ležíte na zádech nebo dlouho stojíte. Nevhodně je jakékoliv cvičení v lehu na břiše nebo sport, při kterém hrozí prochladnutí.

Vyhýbejte se kontaktním a míčovým sportům (např. karate, volejbalu nebo basketbalu), protože u nich hrozí poranění břicha či pád. To platí i v případě sjezdového lyžování, gymnastiky a jízdy na kolečkových bruslích či na koni.

Zapovězené jsou rovněž aktivity provozované ve výšce nad 2500 m. n. m. (např. horolezectví nebo vysokohorská turistika) a sporty, u kterých se skáče nebo dochází k prudkým změnám směru (např. cvičení na trampolíně, tenis či squash).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dieta v těhotenství. Je na místě? Co dělat a co raději vypustit? Jak je to s výživovými doplňky?

Nejčastější problémy v těhotenství. Které to jsou a jak je řešit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.
Zdravá a svěží pleť, to je bezpochyby priorita Francouzek. Chcete se naučit pár jejich jednoduchých triků a mít pleť krásnou a svěží?
Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
Kvalitní pohorky oceníte nejen během výpravy na nejvyšší vrchol Tater, ale i při výstupu na Sněžku nebo na výletě k nejbližšímu hradu či zámku.
Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
Návštěva kadeřnice není zrovna levnou záležitostí a málokdo si může dovolit ji navštěvovat pravidelně, jakmile se objeví odrosty nebo šediny. Naštěstí existují barvy na domácí užití, díky nimž se snadno obarvíte sama. Jak ale na to a čemu se vyhnout? Poradíme vám.
Už máte zkušenost s rybičkami? Nebo své první akvárko teprve zakládáte? Ani v jednom případě se nemusíte ničeho bát. Chovat krevetky mohou klidně i začátečníci. Navíc jsou doslova a do písmene pastvou pro oko.
Přemýšlíte, co dělat během volného odpoledne, kdy je venku nevlídno a v televizi nejde nic, co by vás dvakrát bavilo? Je načase si sednout nad oblíbenou knížkou a s čajem v ruce se pořádně začíst do děje.

Výběr článků

Horký dech v polštářích se někdy může proměnit v nudný čas u televize. Nenechte to dojít až takhle daleko a i po letech vztahu plujte na jiskřivé vlně plné šibalských úsměvů. Zábavu, vášeň a věrnost si můžete pojistit s těmito tipy! Už sundávejte podprsenku…
Zažil to jistě každý z nás. Stačí pobyt venku, když počasí zrovna nepřeje, stejně tak jako trávit čas v místnosti, kde klimatizace jede na plné obrátky. Studené ruce sice mohou být naprosto běžným jevem, ale také mohou signalizovat zdravotní problém.

Nepřehlédněte

Jak zvýraznit rty, když zrovna nemáte po ruce rtěnku? Čím obohatit lak na nehty? K čemu je dobrý citron? Vyzkoušejte nápadité vychytávky pro vaší krásu.
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek