Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Těhotenství a sport se nevylučují. Dopřejte si radost z pohybu!

Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.
těhotenství a sport
Jde těhotenství a sport dohromady? (zdroj foto: www.123rf.com)

11. 11. 2020

Těhotenství a sport: Na co si dát pozor?

Chcete spojit těhotenství a sport? Je dobré se nejdříve poradit se svým gynekologem. Obecně platí, že se sportovním aktivitám můžete věnovat, pokud těhotenství probíhá bez problémů. Myslete však na to, že vaše tělo vytváří nový život a potřebuje odpočívat, především v prvním trimestru. Ve druhém a třetím trimestru se zase budete potýkat s rostoucím bříškem, nižší pohyblivostí a ztíženým dýcháním.

Sport v těhotenství není o lámání rekordů, ale o radosti z pohybu. Naslouchejte proto vašemu tělu. Pokud se vám například udělá mdlo, odpočiňte si. Nezapomínejte hlavně hodně pít.

Kterým sportům se můžete věnovat?

Chůze

Chůze uleví vašim oteklým nohám a zmírní nevolnosti. Jde o tu nejpřirozenější aktivitu, které se můžete bez obavy věnovat po celou dobu těhotenství. Je vhodná i pro ženy, které sportu příliš neholdují.

Plavání

Ve vodě procvičíte všechny svaly, ulevíte bolavým zádům a oteklým nohám. Při této aktivitě navíc nehrozí nebezpečí zranění či přehřátí organismu. Raději dejte přednost bazénům určeným pro těhotné ženy před přírodními koupališti, ve kterých byste se neměla koupat kvůli hrozbě infekce.

Jízda na kole

Pomůže vám provětrat hlavu a posílit svaly na nohou. Na výlet raději vyražte v doprovodu a vyhýbejte se nerovným cestám, abyste zamezila otřesům. S rostoucím bříškem kolo vyměňte za stacionární, protože na něm snadněji udržíte rovnováhu.

Jogging

Trénované běžkyně se běhu mohou věnovat dál, a to až do 5. měsíce těhotenství. Je nutné ale zvolnit tempo i zátěž a vybírat si nenáročný povrch (ideálně přírodní cesty). Dlouhé tratě nejsou vhodné, protože při nich hrozí přehřátí organismu.

Tanec

K nejvhodnějším se řadí břišní tanec. Posílíte při něm břišní i zádové svaly a naučíte se dýchat a ovládat své tělo, čímž se vlastně průběžně připravujete na porod. Houpavé pohyby mají i uklidňující účinky na vašeho rostoucího drobečka.

K TÉMATU  Umělé oplodnění a tajemná zkratka IUI

Posilování

Pokud jste trávila čas v posilovně již před otěhotněním, můžete cvičit dál, prospějete tím zejména vašemu zádovému svalstvu. Cviky ale vždy konzultujte s trenérem. Určitě nezvedejte velké váhy a nenamáhejte břišní svaly. S posilováním byste také neměla začínat až v těhotenství.

Jóga

Jóga prospěje nejen vašemu tělu, ale i mysli. Naučíte se při ní také správně a pravidelně dýchat, což bude u porodu k nezaplacení. Jste jógou nepolíbená? Pak s ní raději začněte až ve druhém trimestru. Vyberte si nejlépe speciální kurz jógy pro těhotné.

Běžkování

Místo sjezdového lyžování si vyběhněte na běžkách. Procvičíte přitom komplexně celé tělo a nadýcháte se čerstvého vzduchu. Pohyb v pohádkově zasněžené krajině vás navíc příjemně naladí. Vyhýbejte se však sjezdům, hrozí při nich pád.

Jakým sportům se vyhnout velkým obloukem?

Během těhotenství byste neměla začínat s žádným novým sportem. Dělejte jen ty, na které jste zvyklá.

Od druhého trimestru se zřekněte těch aktivit, u kterých ležíte na zádech nebo dlouho stojíte. Nevhodně je jakékoliv cvičení v lehu na břiše nebo sport, při kterém hrozí prochladnutí.

Vyhýbejte se kontaktním a míčovým sportům (např. karate, volejbalu nebo basketbalu), protože u nich hrozí poranění břicha či pád. To platí i v případě sjezdového lyžování, gymnastiky a jízdy na kolečkových bruslích či na koni.

Zapovězené jsou rovněž aktivity provozované ve výšce nad 2500 m. n. m. (např. horolezectví nebo vysokohorská turistika) a sporty, u kterých se skáče nebo dochází k prudkým změnám směru (např. cvičení na trampolíně, tenis či squash).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dieta v těhotenství. Je na místě? Co dělat a co raději vypustit? Jak je to s výživovými doplňky?

Nejčastější problémy v těhotenství. Které to jsou a jak je řešit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.
Knížky pro děti jsou nejen zábavným zdrojem pro trávení volného času, ale také přínosným nástrojem pro rozvoj dětského myšlení a fantazie. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších knih, které nejenže děti baví, ale také jim pomáhají rozvíjet se.
Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.

Nepřehlédněte

I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek