Domů » Vztahy » Chodíte spolu a vztah se nevyvíjí. Možná přišel čas na rozchod. Jak to poznat včas
Vztahy

Chodíte spolu a vztah se nevyvíjí. Možná přišel čas na rozchod. Jak to poznat včas

Chodíte spolu a vztah se nevyvíjí. Možná přišel čas na rozchod
zdroj: 123RF.com
Rozchod dvou lidí, kteří se milovali, přátelili a byli spolu rádi, je vždy bolestivý. Často lidé setrvávají v partnerství jen proto, že se bojí kritické situace, kdy druhému řeknou, že chtějí jít dál. Ale být s někým, kdo vám už nic nedává, nemá smysl. Prostě někdy nastává čas se rozejít.

Máte si vzájemně co dát?

Někteří psychologové vyznávají teorii, že jakmile spolu chodí lidé dva roky a nepokročí dál, tedy k manželství a založení rodiny, nemá smysl držet vztah pohromadě. Ostatně, i v jednom romantickém americkém filmu ona říká: „Vem si mě, nebo mě nech být.“ Kdy vztah zachraňovat a kdy je čas zvážit rozchod?

Podobné životní vize

První půl rok je jasně provázený růžovou mlhou zamilovanosti. Další čas už může být věnován serióznímu poznávání druhého partnera. Především tomu, zda máte sladěné životní vize. Jestliže vy toužíte cestovat po světě a on má firmu, v níž musí trávit dlouhý čas, včetně víkendů, už od počátku musíte tušit, že vaše životní cesty se protnuly jen na chvíli. Po delší době byste byla otrávená z toho, že trčíte doma a váš miláček je v práci.

Stejné to je s dětmi. Nebojte se brzy ve vztahu otestovat, jestli váš nový partner plánuje v budoucnu založit rodinu. A důležité je – co je to budoucno? Za rok, za dva, nebo vágní “budoucno”? Jestliže jste opačného názoru, nemůžete si myslet, že jeho názor změníte. Většinou to nefunguje.

Pracovat na vztahu? Zkuste, jestli vám stále voní

Po dvou, třech letech se může stát, že zajedete do stálé rutiny. Práce, večeře, kino nebo televize. Případně každý svůj zájem. A pak si začnete připadat jako manželka po dvaceti letech. Neokouzluje vás romantikou, nenosí květiny. A když zkusíte doma romantiku vytvořit vy, spíš se podiví a brzy usne na gauči.

Jestliže vám to funguje v posteli, možná stačí na vztahu pracovat. Ovšem musí to být oboustranné. Ne abyste se snažila, objednávala neustále někam lístky, dovolené, lákala ho na kolo nebo do tanečních a on se vám jen snažil vyhovět. Nové impulsy by vám oběma měly přinést novou radost a posunout vztah o úroveň výš.

Pokud ale došel váš vztah tak daleko, že jste spíš spolubydlící nebo kamarádi, a když jdete spát, soutěžíte, kdo dřív usne (protože právě ten se nemusí omlouvat za to, že se mu do sexu nechce), zřejmě nepomůže žádná jiná energie.

Žádné společné zájmy? Televize to nespasí!

Důležité je, abyste nikdy nepotlačila svou osobnost. Máte-li své zájmy, udržte si je i ve vztahu. Partnerovi dopřejte totéž. Ovšem pak je třeba mít alespoň jeden zájem společný. Jakmile ho nebudete mít, časem přestanete sdílet zážitky, vzpomínky a nebudete si mít co říci. Přemýšlejte, zda takový vztah vydrží případné krize a desítky let. Rozchod pak nejspíš stejně přijde, dříve nebo později.

Nevěra, alkohol, drogy, násilí

Nejen tato čtveřice je vážným varováním, abyste ze vztahu co nejdříve vycouvala. Jestliže vám bude partner jednou nevěrný, možná to váš vztah vydrží. I když osobně se domnívám, že co oči nevidí, to srdce nebolí a svěřování se partnerce s nevěrou (pokud na ni sama nepřijde), je vraždou každého vztahu.

Alkohol, drogy a násilí jsou kapitolou samy o sobě. Jestliže jste to nezjistila včas a ocitla se v začarovaném kolotoči slibů, že s tím skončí, v žádném případě tomu nevěřte. Tady je rozchod nevyhnutelný. Co nejdříve se objednejte k odborníkovi, který vám případně pomůže, jak z toho ven.