Pátek , 02. 12. 2022

Blanka

Menstruační cyklus v čase: Jak se mění po dekádách?

Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
menstruační cyklus
Kdy přijde, jaká bude, co s sebou přinese? Pořád se to mění.

22. 04. 2022

22. 04. 2022

Tělo každé ženy se v průběhu života mění a prakticky neustále se vyvíjí. To samé platí také pro menstruační cyklus. Menstruace pravděpodobně není vaší oblíbenou měsíční událostí, obzvlášť, pokud si dělá to, co se jí zrovna zlíbí.

Jednou se opozdí, pak přijde moc brzy, někdy jste zvyklé na krvácení kolem čtyř dnů, ovšem ona se u vás zdrží klidně celý týden. Často vám způsobí bouřlivé křeče. Bez růžové tabletky ani ránu. A ta nálada! Taky není zrovna nejlepší.

Změny v menstruačním cyklu podobné těm, které jsme zmínili, jsou těžko předvídatelné, o to je někdy horší s nimi pracovat. Jediné, co můžeme udělat, je prostě si na ně zvyknout. Čím budete starší, vaše menstruace se bude neustále upravovat a měnit. Částečně díky normálním hormonálním změnám souvisejícím s věkem, ale také s událostmi v životě, jako je těhotenství nebo perimenopauza.

A protože v každé etapě si menstruace navléká trochu jinou podobu, pro lepší představu jsme dali dohromady informace, které vás připraví na to, co v příštích letech můžete očekávat (a také to, co může být známkou, že něco není úplně v pohodě).

Menstruační cyklus ve 20 letech

Období dospívání bývá dost často spojené s hrůzostrašnými okamžiky. Máme na mysli ten moment, kdy se krvavý flek objeví v době, kdy to prostě nečekáte, a zrovna jste si s nadšením oblékly sněhobílé kalhoty. Máme však skvělou zprávu. V tomto bodě vašeho života se menstruace začíná stávat pravidelnější. Proč?

U mladých dívek je zcela normální, že neovulují pravidelně. A bez pravidelné ovulace nebude ani menstruace pravidelná. Ovšem, jakmile se menstruační cyklus srovná, vše začne šlapat jako hodinky. Začnou se objevovat další nelítostné projevy v podobě PMS, nejrůznějších křečí a citlivosti prsou. A zpravidla se takové lahůdky začnou následně hlásit každý měsíc.

K TÉMATU  Umělé oplodnění a tajemná zkratka IUI

Další velká změna menstruace, ke které obvykle dochází ve dvaceti letech, souvisí s užíváním antikoncepce. Přechod na zázračnou pilulku ovšem vyvolává změny s obvyklým krvácením. Najednou máte o něco lehčí, přitom pravidelnou menstruaci, méně křečí a slabé nebo vůbec žádné příznaky PMS.

Někdy však může u určitých druhů hormonálních pilulek dojít i k úplnému vymizení menstruace. Antikoncepce totiž zabraňuje ovulaci a bez ovulace nedochází ke hromadění děložní sliznice, proto ke spuštění menstruace ani nemůže dojít.

Menstruační cyklus ve 30 letech

V těchto letech bývá menstruace ustálená, poměrně dobře předvídatelná, avšak spojená i s nepříjemnými příznaky. Nejčastěji se jedná o silnější krvácení či intenzivnější křeče. Pokud však zpozorujete, že intenzita těchto faktorů je mnohem silnější než obvykle, může to být známkou většího problému.

Ženy v těchto letech nejčastěji trpí na nezhoubné výrůstky (fibroidy), endometriózu, PCOS (Syndrom polycystických ovarií), avšak vzácné nejsou ani děložní polypy, myomy nebo cysty na vaječnících.

Další událostí, která mění pravidla hry v oblasti menstruačního krvácení, je těhotenství a následně kojení. Menstruace se pak v takovém okamžiku neobjevuje vůbec, po porodu dochází k její obnově nejdříve za šest týdnů. Hodně záleží i na intenzitě kojení po šestinedělí. Dokud budete kojit nebo nezkrátíte intervaly, menstruace se jednoduše nevrátí. A co víc, porod miminka může vést také ke změně vašeho cyklu.

Spousta žen si po porodu pochvaluje vymizení křečí a zlepšení premenstruačního syndromu, což může být způsobené řadou věcí. Třeba tím, že cervikální otvor je po porodu o něco větší, proto je odchod krve skrze něj o něco plynulejší a také méně bolestivější.

Menstruační cyklus ve 40 letech

A tady to začíná. Začátkem čtyřicátého roku života se začnou objevovat perimenopauzální hormonální výkyvy, které jsou předzvěstí blížící se menopauzy. Ty se objevují nejčastěji 8 až 10 let před samotným přechodem, který obvykle začíná kolem padesátého roku života. Vaše menstruace se tak blíží do cílové roviny, ovšem co se projevu týče, bude vás o tom pochopitelně pravidelně informovat.

K TÉMATU  Jak vyzrát na menopauzu

Běžné hormonální změny způsobí, že ovulace bude nepravidelná. Začne docházet ke kolísání hladiny estrogenu, což může vést k vynechání menstruace, paradoxně i k silnějšímu krvácení, špinění mezi cykly, objevit se mohou delší i bolestivější úseky PMS.

menstruační cyklus
Menstruační cyklus se v průběhu let mění. Co vám nečinilo problém dřív, může začít zlobit teď.

V tomto případě se bez váhání dá říct, že jedinou věcí, kterou jde u perimenopauzálních příznaků předvídat, je to, že jsou prostě nepředvídatelné. Nikdy nevíte, s čím budete zápasit příště. Ovšem i přes to, že se tělo v těchto a několika dalších letech chystá na menopauzu, je stále možné otěhotnět. A ano, i přes nepravidelnost celého cyklu. Jakmile však přechod nastane a menstruační krvácení se neobjeví minimálně rok, potom je možnost početí prakticky nulová.

Ať už je váš věk jakýkoliv, pamatujte, že vaše menstruace vždy nabízí hodně informací o vašem zdraví. Pokud tedy zaznamenáte neobvyklé příznaky, určitě se neváhejte poradit s vaším lékařem. Možností pro řešení obtíží je celá řada, tak proč je nevyužít a trochu si menstruační cyklus neusnadnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Aktuálně nejedna zahrada oplývá pěstovanou zeleninou. Zatímco z počátku jara a léta trápilo zahrádkáře sucho, nyní jsou tím hlavním problémem škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu. Žádný zahrádkář si však nemusí nechat svou zeleninu vzít, se škůdci totiž lze efektivně bojovat. Dokonce se nemusí použít ani chemie, po které sahají především nezkušení zahrádkáři, kteří jednotlivé druhy zeleniny pěstují vůbec poprvé.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.

Nepřehlédněte

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek