Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Menstruační cyklus v čase: Jak se mění po dekádách?

Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
menstruační cyklus
Kdy přijde, jaká bude, co s sebou přinese? Pořád se to mění.

22. 04. 2022

22. 04. 2022

Tělo každé ženy se v průběhu života mění a prakticky neustále se vyvíjí. To samé platí také pro menstruační cyklus. Menstruace pravděpodobně není vaší oblíbenou měsíční událostí, obzvlášť, pokud si dělá to, co se jí zrovna zlíbí.

Jednou se opozdí, pak přijde moc brzy, někdy jste zvyklé na krvácení kolem čtyř dnů, ovšem ona se u vás zdrží klidně celý týden. Často vám způsobí bouřlivé křeče. Bez růžové tabletky ani ránu. A ta nálada! Taky není zrovna nejlepší.

Změny v menstruačním cyklu podobné těm, které jsme zmínili, jsou těžko předvídatelné, o to je někdy horší s nimi pracovat. Jediné, co můžeme udělat, je prostě si na ně zvyknout. Čím budete starší, vaše menstruace se bude neustále upravovat a měnit. Částečně díky normálním hormonálním změnám souvisejícím s věkem, ale také s událostmi v životě, jako je těhotenství nebo perimenopauza.

A protože v každé etapě si menstruace navléká trochu jinou podobu, pro lepší představu jsme dali dohromady informace, které vás připraví na to, co v příštích letech můžete očekávat (a také to, co může být známkou, že něco není úplně v pohodě).

Menstruační cyklus ve 20 letech

Období dospívání bývá dost často spojené s hrůzostrašnými okamžiky. Máme na mysli ten moment, kdy se krvavý flek objeví v době, kdy to prostě nečekáte, a zrovna jste si s nadšením oblékly sněhobílé kalhoty. Máme však skvělou zprávu. V tomto bodě vašeho života se menstruace začíná stávat pravidelnější. Proč?

U mladých dívek je zcela normální, že neovulují pravidelně. A bez pravidelné ovulace nebude ani menstruace pravidelná. Ovšem, jakmile se menstruační cyklus srovná, vše začne šlapat jako hodinky. Začnou se objevovat další nelítostné projevy v podobě PMS, nejrůznějších křečí a citlivosti prsou. A zpravidla se takové lahůdky začnou následně hlásit každý měsíc.

K TÉMATUAlergie na sluníčko: Letní strašák, který dokáže otrávit dovolenou

Další velká změna menstruace, ke které obvykle dochází ve dvaceti letech, souvisí s užíváním antikoncepce. Přechod na zázračnou pilulku ovšem vyvolává změny s obvyklým krvácením. Najednou máte o něco lehčí, přitom pravidelnou menstruaci, méně křečí a slabé nebo vůbec žádné příznaky PMS.

Někdy však může u určitých druhů hormonálních pilulek dojít i k úplnému vymizení menstruace. Antikoncepce totiž zabraňuje ovulaci a bez ovulace nedochází ke hromadění děložní sliznice, proto ke spuštění menstruace ani nemůže dojít.

Menstruační cyklus ve 30 letech

V těchto letech bývá menstruace ustálená, poměrně dobře předvídatelná, avšak spojená i s nepříjemnými příznaky. Nejčastěji se jedná o silnější krvácení či intenzivnější křeče. Pokud však zpozorujete, že intenzita těchto faktorů je mnohem silnější než obvykle, může to být známkou většího problému.

Ženy v těchto letech nejčastěji trpí na nezhoubné výrůstky (fibroidy), endometriózu, PCOS (Syndrom polycystických ovarií), avšak vzácné nejsou ani děložní polypy, myomy nebo cysty na vaječnících.

Další událostí, která mění pravidla hry v oblasti menstruačního krvácení, je těhotenství a následně kojení. Menstruace se pak v takovém okamžiku neobjevuje vůbec, po porodu dochází k její obnově nejdříve za šest týdnů. Hodně záleží i na intenzitě kojení po šestinedělí. Dokud budete kojit nebo nezkrátíte intervaly, menstruace se jednoduše nevrátí. A co víc, porod miminka může vést také ke změně vašeho cyklu.

Spousta žen si po porodu pochvaluje vymizení křečí a zlepšení premenstruačního syndromu, což může být způsobené řadou věcí. Třeba tím, že cervikální otvor je po porodu o něco větší, proto je odchod krve skrze něj o něco plynulejší a také méně bolestivější.

Menstruační cyklus ve 40 letech

A tady to začíná. Začátkem čtyřicátého roku života se začnou objevovat perimenopauzální hormonální výkyvy, které jsou předzvěstí blížící se menopauzy. Ty se objevují nejčastěji 8 až 10 let před samotným přechodem, který obvykle začíná kolem padesátého roku života. Vaše menstruace se tak blíží do cílové roviny, ovšem co se projevu týče, bude vás o tom pochopitelně pravidelně informovat.

K TÉMATUJak vyzrát na menopauzu

Běžné hormonální změny způsobí, že ovulace bude nepravidelná. Začne docházet ke kolísání hladiny estrogenu, což může vést k vynechání menstruace, paradoxně i k silnějšímu krvácení, špinění mezi cykly, objevit se mohou delší i bolestivější úseky PMS.

menstruační cyklus
Menstruační cyklus se v průběhu let mění. Co vám nečinilo problém dřív, může začít zlobit teď.

V tomto případě se bez váhání dá říct, že jedinou věcí, kterou jde u perimenopauzálních příznaků předvídat, je to, že jsou prostě nepředvídatelné. Nikdy nevíte, s čím budete zápasit příště. Ovšem i přes to, že se tělo v těchto a několika dalších letech chystá na menopauzu, je stále možné otěhotnět. A ano, i přes nepravidelnost celého cyklu. Jakmile však přechod nastane a menstruační krvácení se neobjeví minimálně rok, potom je možnost početí prakticky nulová.

Ať už je váš věk jakýkoliv, pamatujte, že vaše menstruace vždy nabízí hodně informací o vašem zdraví. Pokud tedy zaznamenáte neobvyklé příznaky, určitě se neváhejte poradit s vaším lékařem. Možností pro řešení obtíží je celá řada, tak proč je nevyužít a trochu si menstruační cyklus neusnadnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Rožnov pod Radhoštěm je krásné malebné město v srdci Beskyd. Je zde mnoho památek, které rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se tu také mnoho sportovišť a míst, na něž byste se s dětmi měli určitě vydat. Pokud se tedy chystáte na dovolenou směr Valašské Beskydy, určitě nepřehlédněte naše tipy.
Vyzdobit interiér nejrůznějšími dekoracemi s vánoční tematikou je jedna věc, ale druhá je mít v domě trochu života. I když se o to postarají většinou děti, můžou mít na živosti v domě podíl i pokojové rostliny. Během kouzelných svátků na konci roku však sázejte na takové, které vánoční atmosféru v příbytku umocní.
Jak šetřit s vodou? Běžná otázka, na kterou chce znát tolik lidí odpověď. Úspěch ale tkví ve dvou věcech, a sice ve změně svých návyků a v investování do spotřebičů, které s vodou zachází opatrně. A jedním z těchto spotřebičů je myčka na nádobí. Pokud ještě ve vaší kuchyni nedominuje, prozraďme si, jak takovou myčku na nádobí vybrat?
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.

Nepřehlédněte

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek