Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Menstruační cyklus v čase: Jak se mění po dekádách?

Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
menstruační cyklus
Kdy přijde, jaká bude, co s sebou přinese? Pořád se to mění.

22. 04. 2022

22. 04. 2022

Tělo každé ženy se v průběhu života mění a prakticky neustále se vyvíjí. To samé platí také pro menstruační cyklus. Menstruace pravděpodobně není vaší oblíbenou měsíční událostí, obzvlášť, pokud si dělá to, co se jí zrovna zlíbí.

Jednou se opozdí, pak přijde moc brzy, někdy jste zvyklé na krvácení kolem čtyř dnů, ovšem ona se u vás zdrží klidně celý týden. Často vám způsobí bouřlivé křeče. Bez růžové tabletky ani ránu. A ta nálada! Taky není zrovna nejlepší.

Změny v menstruačním cyklu podobné těm, které jsme zmínili, jsou těžko předvídatelné, o to je někdy horší s nimi pracovat. Jediné, co můžeme udělat, je prostě si na ně zvyknout. Čím budete starší, vaše menstruace se bude neustále upravovat a měnit. Částečně díky normálním hormonálním změnám souvisejícím s věkem, ale také s událostmi v životě, jako je těhotenství nebo perimenopauza.

A protože v každé etapě si menstruace navléká trochu jinou podobu, pro lepší představu jsme dali dohromady informace, které vás připraví na to, co v příštích letech můžete očekávat (a také to, co může být známkou, že něco není úplně v pohodě).

Menstruační cyklus ve 20 letech

Období dospívání bývá dost často spojené s hrůzostrašnými okamžiky. Máme na mysli ten moment, kdy se krvavý flek objeví v době, kdy to prostě nečekáte, a zrovna jste si s nadšením oblékly sněhobílé kalhoty. Máme však skvělou zprávu. V tomto bodě vašeho života se menstruace začíná stávat pravidelnější. Proč?

U mladých dívek je zcela normální, že neovulují pravidelně. A bez pravidelné ovulace nebude ani menstruace pravidelná. Ovšem, jakmile se menstruační cyklus srovná, vše začne šlapat jako hodinky. Začnou se objevovat další nelítostné projevy v podobě PMS, nejrůznějších křečí a citlivosti prsou. A zpravidla se takové lahůdky začnou následně hlásit každý měsíc.

K TÉMATU  Potřebujete motivaci k hubnutí? Tady je jedna pořádná!

Další velká změna menstruace, ke které obvykle dochází ve dvaceti letech, souvisí s užíváním antikoncepce. Přechod na zázračnou pilulku ovšem vyvolává změny s obvyklým krvácením. Najednou máte o něco lehčí, přitom pravidelnou menstruaci, méně křečí a slabé nebo vůbec žádné příznaky PMS.

Někdy však může u určitých druhů hormonálních pilulek dojít i k úplnému vymizení menstruace. Antikoncepce totiž zabraňuje ovulaci a bez ovulace nedochází ke hromadění děložní sliznice, proto ke spuštění menstruace ani nemůže dojít.

Menstruační cyklus ve 30 letech

V těchto letech bývá menstruace ustálená, poměrně dobře předvídatelná, avšak spojená i s nepříjemnými příznaky. Nejčastěji se jedná o silnější krvácení či intenzivnější křeče. Pokud však zpozorujete, že intenzita těchto faktorů je mnohem silnější než obvykle, může to být známkou většího problému.

Ženy v těchto letech nejčastěji trpí na nezhoubné výrůstky (fibroidy), endometriózu, PCOS (Syndrom polycystických ovarií), avšak vzácné nejsou ani děložní polypy, myomy nebo cysty na vaječnících.

Další událostí, která mění pravidla hry v oblasti menstruačního krvácení, je těhotenství a následně kojení. Menstruace se pak v takovém okamžiku neobjevuje vůbec, po porodu dochází k její obnově nejdříve za šest týdnů. Hodně záleží i na intenzitě kojení po šestinedělí. Dokud budete kojit nebo nezkrátíte intervaly, menstruace se jednoduše nevrátí. A co víc, porod miminka může vést také ke změně vašeho cyklu.

Spousta žen si po porodu pochvaluje vymizení křečí a zlepšení premenstruačního syndromu, což může být způsobené řadou věcí. Třeba tím, že cervikální otvor je po porodu o něco větší, proto je odchod krve skrze něj o něco plynulejší a také méně bolestivější.

Menstruační cyklus ve 40 letech

A tady to začíná. Začátkem čtyřicátého roku života se začnou objevovat perimenopauzální hormonální výkyvy, které jsou předzvěstí blížící se menopauzy. Ty se objevují nejčastěji 8 až 10 let před samotným přechodem, který obvykle začíná kolem padesátého roku života. Vaše menstruace se tak blíží do cílové roviny, ovšem co se projevu týče, bude vás o tom pochopitelně pravidelně informovat.

K TÉMATU  Jak být sebevědomá před ostatními lidmi?

Běžné hormonální změny způsobí, že ovulace bude nepravidelná. Začne docházet ke kolísání hladiny estrogenu, což může vést k vynechání menstruace, paradoxně i k silnějšímu krvácení, špinění mezi cykly, objevit se mohou delší i bolestivější úseky PMS.

menstruační cyklus
Menstruační cyklus se v průběhu let mění. Co vám nečinilo problém dřív, může začít zlobit teď.

V tomto případě se bez váhání dá říct, že jedinou věcí, kterou jde u perimenopauzálních příznaků předvídat, je to, že jsou prostě nepředvídatelné. Nikdy nevíte, s čím budete zápasit příště. Ovšem i přes to, že se tělo v těchto a několika dalších letech chystá na menopauzu, je stále možné otěhotnět. A ano, i přes nepravidelnost celého cyklu. Jakmile však přechod nastane a menstruační krvácení se neobjeví minimálně rok, potom je možnost početí prakticky nulová.

Ať už je váš věk jakýkoliv, pamatujte, že vaše menstruace vždy nabízí hodně informací o vašem zdraví. Pokud tedy zaznamenáte neobvyklé příznaky, určitě se neváhejte poradit s vaším lékařem. Možností pro řešení obtíží je celá řada, tak proč je nevyužít a trochu si menstruační cyklus neusnadnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se negativita posledních událostí ve světě promítne i do barev kolem nás, opak je pro letošek pravdou. Do módy se totiž dostávají spíš pozitivní naděje na uvolnění a módní scéna tak doplňuje štěstí a hravost, které nám v uplynulých měsících chyběly. Jaké barvy letí na jaře 2021 a jak je využít ve svém oblékání? Přinášíme vám tipy na trendy oblečení a šaty pro plnoštíhlé včetně doplňků.
Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.
Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
Marta Jandová, žena s rockovým srdcem a hlasem, který dobyl nejen českou, ale i německou hudební scénu, oslaví padesáté narozeniny. Dcera legendárního Petra Jandy, Marta je ženou mnoha talentů – od průlomového úspěchu s Die Happy po sólové projekty a významné televizní role.
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Ložnice je místo pro váš odpočinek, relax a spánek. Zařiďte si ji v jednotném stylu a obklopte se nábytkem podle vašeho gusta. Udělejte si ložnici snů.
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.

Výběr článků

I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Kolik je na světě leváků a pro jaké pohlaví je tenhle „dar“ typičtější? V čem vynikají a jak jsou na tom se zdravím? Možná vás překvapí i to, kolik leváků se pohybuje na hollywoodském červeném koberci!
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.

Nepřehlédněte

Tolik krásných věcí může člověk vyrobit úplně sám. Kreativní DIY nápady vám napoví, jak je to snadné. Zaručeně najdete něco, co budete chtít i u vás doma! Perfektní nástěnné hodiny, jaké nemá nikdo jiný, dřevěný dekor přímo na zdi, pohodlné zahradní posezení z palet a další vychytávky. Co se vám líbí nejvíc?
Výroba domácí kosmetiky není složitá, a navíc je to zábava. Vaší pleti udělají výrobky z přírodních ingrediencí určitě dobře. Už žádná chemie! Je fajn, že můžete ovlivnit složení vaší kosmetiky. A péče o vaše tělo bude tak pouze ve vašich rukách.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek