Úterý , 04. 10. 2022

František

Menstruační cyklus v čase: Jak se mění po dekádách?

Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
menstruační cyklus
Kdy přijde, jaká bude, co s sebou přinese? Pořád se to mění.

22. 04. 2022

22. 04. 2022

Tělo každé ženy se v průběhu života mění a prakticky neustále se vyvíjí. To samé platí také pro menstruační cyklus. Menstruace pravděpodobně není vaší oblíbenou měsíční událostí, obzvlášť, pokud si dělá to, co se jí zrovna zlíbí.

Jednou se opozdí, pak přijde moc brzy, někdy jste zvyklé na krvácení kolem čtyř dnů, ovšem ona se u vás zdrží klidně celý týden. Často vám způsobí bouřlivé křeče. Bez růžové tabletky ani ránu. A ta nálada! Taky není zrovna nejlepší.

Změny v menstruačním cyklu podobné těm, které jsme zmínili, jsou těžko předvídatelné, o to je někdy horší s nimi pracovat. Jediné, co můžeme udělat, je prostě si na ně zvyknout. Čím budete starší, vaše menstruace se bude neustále upravovat a měnit. Částečně díky normálním hormonálním změnám souvisejícím s věkem, ale také s událostmi v životě, jako je těhotenství nebo perimenopauza.

A protože v každé etapě si menstruace navléká trochu jinou podobu, pro lepší představu jsme dali dohromady informace, které vás připraví na to, co v příštích letech můžete očekávat (a také to, co může být známkou, že něco není úplně v pohodě).

Menstruační cyklus ve 20 letech

Období dospívání bývá dost často spojené s hrůzostrašnými okamžiky. Máme na mysli ten moment, kdy se krvavý flek objeví v době, kdy to prostě nečekáte, a zrovna jste si s nadšením oblékly sněhobílé kalhoty. Máme však skvělou zprávu. V tomto bodě vašeho života se menstruace začíná stávat pravidelnější. Proč?

U mladých dívek je zcela normální, že neovulují pravidelně. A bez pravidelné ovulace nebude ani menstruace pravidelná. Ovšem, jakmile se menstruační cyklus srovná, vše začne šlapat jako hodinky. Začnou se objevovat další nelítostné projevy v podobě PMS, nejrůznějších křečí a citlivosti prsou. A zpravidla se takové lahůdky začnou následně hlásit každý měsíc.

K TÉMATU  Lze si užít koupání s menstruací? S těmito pomůckami ano

Další velká změna menstruace, ke které obvykle dochází ve dvaceti letech, souvisí s užíváním antikoncepce. Přechod na zázračnou pilulku ovšem vyvolává změny s obvyklým krvácením. Najednou máte o něco lehčí, přitom pravidelnou menstruaci, méně křečí a slabé nebo vůbec žádné příznaky PMS.

Někdy však může u určitých druhů hormonálních pilulek dojít i k úplnému vymizení menstruace. Antikoncepce totiž zabraňuje ovulaci a bez ovulace nedochází ke hromadění děložní sliznice, proto ke spuštění menstruace ani nemůže dojít.

Menstruační cyklus ve 30 letech

V těchto letech bývá menstruace ustálená, poměrně dobře předvídatelná, avšak spojená i s nepříjemnými příznaky. Nejčastěji se jedná o silnější krvácení či intenzivnější křeče. Pokud však zpozorujete, že intenzita těchto faktorů je mnohem silnější než obvykle, může to být známkou většího problému.

Ženy v těchto letech nejčastěji trpí na nezhoubné výrůstky (fibroidy), endometriózu, PCOS (Syndrom polycystických ovarií), avšak vzácné nejsou ani děložní polypy, myomy nebo cysty na vaječnících.

Další událostí, která mění pravidla hry v oblasti menstruačního krvácení, je těhotenství a následně kojení. Menstruace se pak v takovém okamžiku neobjevuje vůbec, po porodu dochází k její obnově nejdříve za šest týdnů. Hodně záleží i na intenzitě kojení po šestinedělí. Dokud budete kojit nebo nezkrátíte intervaly, menstruace se jednoduše nevrátí. A co víc, porod miminka může vést také ke změně vašeho cyklu.

Spousta žen si po porodu pochvaluje vymizení křečí a zlepšení premenstruačního syndromu, což může být způsobené řadou věcí. Třeba tím, že cervikální otvor je po porodu o něco větší, proto je odchod krve skrze něj o něco plynulejší a také méně bolestivější.

Menstruační cyklus ve 40 letech

A tady to začíná. Začátkem čtyřicátého roku života se začnou objevovat perimenopauzální hormonální výkyvy, které jsou předzvěstí blížící se menopauzy. Ty se objevují nejčastěji 8 až 10 let před samotným přechodem, který obvykle začíná kolem padesátého roku života. Vaše menstruace se tak blíží do cílové roviny, ovšem co se projevu týče, bude vás o tom pochopitelně pravidelně informovat.

K TÉMATU  Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech

Běžné hormonální změny způsobí, že ovulace bude nepravidelná. Začne docházet ke kolísání hladiny estrogenu, což může vést k vynechání menstruace, paradoxně i k silnějšímu krvácení, špinění mezi cykly, objevit se mohou delší i bolestivější úseky PMS.

menstruační cyklus
Menstruační cyklus se v průběhu let mění. Co vám nečinilo problém dřív, může začít zlobit teď.

V tomto případě se bez váhání dá říct, že jedinou věcí, kterou jde u perimenopauzálních příznaků předvídat, je to, že jsou prostě nepředvídatelné. Nikdy nevíte, s čím budete zápasit příště. Ovšem i přes to, že se tělo v těchto a několika dalších letech chystá na menopauzu, je stále možné otěhotnět. A ano, i přes nepravidelnost celého cyklu. Jakmile však přechod nastane a menstruační krvácení se neobjeví minimálně rok, potom je možnost početí prakticky nulová.

Ať už je váš věk jakýkoliv, pamatujte, že vaše menstruace vždy nabízí hodně informací o vašem zdraví. Pokud tedy zaznamenáte neobvyklé příznaky, určitě se neváhejte poradit s vaším lékařem. Možností pro řešení obtíží je celá řada, tak proč je nevyužít a trochu si menstruační cyklus neusnadnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Menstruační kalhotky: Menstruace plná pohody a ekologie

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Kdo by neměl rád léto! Nejkrásnější roční období má jen několik málo vad na kráse. Tou asi největší je dotěrný hmyz. Ať už jde o všudypřítomné komáry, které nám doslova a do písmene sají krev, nenápadná, leč nebezpečná klíšťata, nebo o nenechavé mravence. Právě s mravenci se řada Čechů od pozdního jara potýká. Slovy klasika, ty potvory se vám dostanou všude. Naštěstí s nimi můžete bojovat přírodními prostředky.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek