Úterý , 09. 08. 2022

Roman

Za bolesti zad může často špatné sezení. Upravte své návyky a problému předejděte

Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.
Bolesti zad jsou často výsledkem nesprávného sezení. Jak to napravit?
zdroj: 123RF.com

15. 04. 2019

Co všechno děláme špatně při sezení? Pozor na zlozvyky!

Špatné sezení znamená zátěž pro organismus. Ten reaguje bolestí a nemusí to být jen bolest zad, ale mnoho dalších zdravotních problémů. Máte při sezení překřížené nohy? Utiskujete si cévy a nervy, což způsobuje otoky dolních končetin a křečové žíly. Častým prohřeškem bývá, že se v oblasti beder „vyhrbíte“ a pánev sklopená dozadu brání přirozenému prohnutí. To způsobí bolesti zad a mezi lopatkami . Máte špatně postavený monitor a pracujete se skloněnou hlavou? Přetěžujete hlavové klouby a hlava se špatně prokrvuje. Když spolu s hlavou ještě ohnete horní část zad, stlačíte si hrudník, což má za následek špatné dýchání.

Naučte se problémům předcházet a seďte správně

Úpravou sedu bolest zad brzy zmizí. Správně sedět znamená být v napřímené pozici, podkolenní jamky mít 5 cm od okraje sedáku, pánev velmi jemně naklopenou dopředu. Celé dolní končetiny, kolena a kotníky mají být od sebe přibližně na šířku boků a chodidlo postaveno celou plochou na zemi. Hlava by měla být umístěna v ose nad pánví a dívat byste se měli před sebe.

Zpočátku to půjde těžko

Zpočátku bude těžké dodržovat všechny části zdravého sedu. Trénujte a ono to půjde. Nesnažte se o to jen u pracovního stolu, ale také třeba v restauraci, v dopravních prostředcích nebo v kině. Časem se váš návyk stane přirozeným a bolesti zad zmizí.

Jak sedí vaše děti? Věnujte jim pozornost co nejdříve!

U dětí, více než u dospělých, je dobré držení těla velmi důležité. Může totiž dojít k větším poškozením díky přetížení pohybového aparátu. Dětské tělo nezatěžuje jen sezení, ale také orientace na jeden sport, kdy dítě zapojuje stále stejné svalové skupiny. Snažte se proto s dětmi ve volném čase vyrazit do přírody a nechte je jen tak běhat a dovádět.

K TÉMATUChcete vidět ukázkový trénink celého těla? Předvede vám ho žena, které je 72 let, ale fyzicky je na tom lépe než mnozí třicátníci!

Kvalitní židle je základ, ale nezapomínejte se hýbat a protáhnout

Běžné kancelářské židle mají většinou malé možnosti nastavení. Ideální je židle balanční, která je opatřena výkyvným sedákem na pružině. Nikdy nezůstávejte v jedné nehybné pozici déle než 30 minut. Pak je čas vstát a protáhnout se jednoduchými cviky. Ty najdete na internetu. Můžete si nechat také poradit vhodné cviky od fyzioterapeuta. Některým kancelářským činnostem se můžete věnovat i ve stoje, důležité je nezůstávat dlouho v jedné pozici.

Za bolestí zad ale nemusí být jen špatné sezení. V příštím článku se budeme věnovat psychosomatickým příčinám.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?

Nepřehlédněte

Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek