Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Za bolesti zad může často špatné sezení. Upravte své návyky a problému předejděte

Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.
Bolesti zad jsou často výsledkem nesprávného sezení. Jak to napravit?
zdroj: 123RF.com

15. 04. 2019

Co všechno děláme špatně při sezení? Pozor na zlozvyky!

Špatné sezení znamená zátěž pro organismus. Ten reaguje bolestí a nemusí to být jen bolest zad, ale mnoho dalších zdravotních problémů. Máte při sezení překřížené nohy? Utiskujete si cévy a nervy, což způsobuje otoky dolních končetin a křečové žíly. Častým prohřeškem bývá, že se v oblasti beder “vyhrbíte” a pánev sklopená dozadu brání přirozenému prohnutí. To způsobí bolesti zad a mezi lopatkami . Máte špatně postavený monitor a pracujete se skloněnou hlavou? Přetěžujete hlavové klouby a hlava se špatně prokrvuje. Když spolu s hlavou ještě ohnete horní část zad, stlačíte si hrudník, což má za následek špatné dýchání.

Naučte se problémům předcházet a seďte správně

Úpravou sedu bolest zad brzy zmizí. Správně sedět znamená být v napřímené pozici, podkolenní jamky mít 5 cm od okraje sedáku, pánev velmi jemně naklopenou dopředu. Celé dolní končetiny, kolena a kotníky mají být od sebe přibližně na šířku boků a chodidlo postaveno celou plochou na zemi. Hlava by měla být umístěna v ose nad pánví a dívat byste se měli před sebe.

Zpočátku to půjde těžko

Zpočátku bude těžké dodržovat všechny části zdravého sedu. Trénujte a ono to půjde. Nesnažte se o to jen u pracovního stolu, ale také třeba v restauraci, v dopravních prostředcích nebo v kině. Časem se váš návyk stane přirozeným a bolesti zad zmizí.

Jak sedí vaše děti? Věnujte jim pozornost co nejdříve!

U dětí, více než u dospělých, je dobré držení těla velmi důležité. Může totiž dojít k větším poškozením díky přetížení pohybového aparátu. Dětské tělo nezatěžuje jen sezení, ale také orientace na jeden sport, kdy dítě zapojuje stále stejné svalové skupiny. Snažte se proto s dětmi ve volném čase vyrazit do přírody a nechte je jen tak běhat a dovádět.

K TÉMATU  Jak na jarní detox? Dopřejte svému tělu očistu

Kvalitní židle je základ, ale nezapomínejte se hýbat a protáhnout

Běžné kancelářské židle mají většinou malé možnosti nastavení. Ideální je židle balanční, která je opatřena výkyvným sedákem na pružině. Nikdy nezůstávejte v jedné nehybné pozici déle než 30 minut. Pak je čas vstát a protáhnout se jednoduchými cviky. Ty najdete na internetu. Můžete si nechat také poradit vhodné cviky od fyzioterapeuta. Některým kancelářským činnostem se můžete věnovat i ve stoje, důležité je nezůstávat dlouho v jedné pozici.

Za bolestí zad ale nemusí být jen špatné sezení. V příštím článku se budeme věnovat psychosomatickým příčinám.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Recepty na bezlepkové cukroví vyřeší problém s vánočním mlsáním, pokud máte vy nebo někdo z rodiny intoleranci na lepek. Vždyť co by to bylo za Vánoce bez cukroví? Takhle se omezovat nemusíte a ani nepoznáte, že je cukroví na stole vlastně bezlepková dieta.
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.
Stačila vteřina navíc nebo kousek vedle a dopadlo by to špatně. Dechberoucí momenty, při kterých zrovna někdo natáčel. Možná na něj nevěříte, ale jak se říká - tihle lidé měli z pekla štěstí.
Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?
Čeká nás opravdu studený víkend. Co přinese napoví astroložka Naďa Šmídová. V sobotu se hlídejte při komunikaci, a v neděli si nezapomeňte pěkně odpočinout. Co dalšího prozradil horoskop krásy a duševního zdraví?
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Horoskop astroložky Nadi Šmídové vám napoví, čemu se následující pracovní týden raději vyhnout, co můžete očekávat, a který den je nejvhodnější odpočívat. Kdy budete plodné v práci, a kdy naopak vypustit a dopřát si masáž? A který den probrat s partnerem váš intimní život?
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.

Výběr článků

Problematické partie trápí nejvíce v létě. Chcete nosit pěkné letní věci, ale když se více odhalíte, budou mnohem výraznější i partie, které nejsou chloubou vaší postavy. Jak se obléknout letně, módně, a přitom úměrně své postavě?
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Že narození nového člena rodiny zamíchá dosavadním denním harmonogramem je asi samozřejmé. Nicméně někdy může miminko naplno zasáhnout i takové aspekty života, ve kterých by to žena neočekávala. Nebo alespoň ne tak razantně.

Nepřehlédněte

Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek