Středa , 05. 10. 2022

Eliška

10 tipů, díky kterým budete běhat s radostí

Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
běhat s radostí
Pokud neběháte s radostí, nikdy z vás aktivní běžec nebude.

05. 05. 2022

Mnohdy nám vůle ani odhodlání nevydrží, protože nám běh zabírá kus volného času, většinou se při něm zpotíme i zadýcháme, každou chvíli nás píchá v boku, protože špatně dýcháme a možná si občas také při běhání říkáme, jestli nám ta dřina za to skutečně stojí. Věřte, že stojí, ale potřebujete mít nejenom silnou motivaci, a také běhat s radostí. A to se stane jenom tehdy, pokud si běh zamilujete. A my víme, jak na to.

Běhání je životní styl

Skutečně to tak je. Běháním dokážeme shodit přebytečná kila, ale také se udržovat v kondici. Levou zadní vyběhneme shody do pátého patra i s nákupními taškami, a celodenní pěší túru čítající třeba i patnáct či dvacet kilometrů zvládnete levou zadní. Bude se vám lépe dýchat a zpevníte si celé tělo. A co především – díky běhání si můžete dopřát všechno, co jen chcete, a nemusíte držet žádné drastické diety. Ale abyste u běhání skutečně zůstala a odhodlání vám vydrželo, je zapotřebí dodržovat následující pravidla.

běh
Horská túra, stoupání, delší treky, nic vám později nebude dělat problém.

1. Neběhejte, pokud se zadýcháváte

Pokud jste nikdy neběhali nebo naposled pár let zpátky, je docela pochopitelné, když za hodinu osm, natož deset, kilometrů neuběhnete. Začněte zvolna, rychlou chůzí, a maximálně dvacet až třicet minut denně. Kondici si pěstujeme pomalu. Už po pár týdnech sama poznáte, že zvládnete víc než jen rychlou chůzi.

TIP: Když nepřepálíte start, budete už brzy běhat s radostí a neodradíte sami sebe hned na začátku.

2. Pokračujte indiánským během

Jakmile už cítíte, že vám rychlochůze nestačí, přejděte k indiánskému běhu. Střídejte běh se svižnou chůzí podle toho, jak vám to vyhovuje. Nikdy se ale nesmíte zadýchat. Udržujte si správnou tepovou frekvenci.

Maximální tepovou frekvenci si vypočítáte tak, že od tepové frekvence 220 odečtete svůj věk. Jestliže si chcete běháním či rychlochůzí snížit váhu, pak si správnou tepovou frekvenci vypočítáte tak, že od 220 opět odečtete svůj věk a následně toto číslo vynásobíte hodnotou 0,6 (nejnižší tepová frekvence, při které spalujete) a hodnotou 0,75 (nejvyšší tepová frekvence, při níž spalujete).

K TÉMATU  Běh v chladném počasí. 8 tipů, díky kterým to zvládnete a přes svátky si udržíte svou formu!

3. Pořiďte si kvalitní boty

Za pětistovku většinou kvalitní boty na běhání neseženete. Nechte si v obchodě poradit a nezapomeňte na to, že běžecké boty by měly být o půl čísla až o číslo větší. Také si vybírejte boty podle toho, zda budete běhat po silnici nebo v terénu či na běžeckém pásu. Když budete běhat v botách, které vás budou tlačit nebo řezat, běhat s radostí nikdy nebudete.

běh
Obuv na běh vždy přizpůsobte terénu, po němž běháte.

4. Spojte příjemné s užitečným

Při běhání v přírodě nebo ve městě poslouchejte hudbu, audioknížku nebo třeba podcasty, které vás baví. Běháte doma na trenažéru? Pusťte si oblíbený seriál nebo film. Tak vám běhání uteče mnohem rychleji.

5. Když se vám nechce, neběhejte

Nikdy se do běhání nenuťte, máte nárok na odpočinek. Běhejte, protože chcete, ne protože musíte. Čím víc se budete nutit, tím víc si běhání znechutíte. Samozřejmě pokud se vám nechce běhat měsíc v kuse a vyběhnete dvakrát do měsíce, není to ideální varianta.

Snažte se udržovat přirozenou harmonii mezi dny, kdy běháte, a dny, v nichž odpočíváte. Někdy můžete vyběhnout pětkrát do týdne, jindy třeba jen dvakrát. Nic není špatně.

6. Veďte si běžecký deník

Že vám přijde zbytečný? Ale vůbec ne! Jen díky němu si můžete porovnávat vaše pokroky. Zapisujte si minuty, po které jste běžela, i  vzdálenost, kterou jste uběhla. Také si zapisujte průměrnou tepovou frekvenci a třeba i spálené kalorie.

Co je na běžeckém deníku to úplně nejlepší? Až si začnete porovnávat své výkony ze současnosti s během třeba před třemi měsíci. Teprve pak si možná uvědomíte, jak jste se zlepšila a že běhání má rozhodně něco do sebe.

PS: Už si začínáte uvědomovat, že běhat s radostí je opravdu reálné?

7. Správně se oblečte

Není nic horšího, než když je nám při běhání horko. Nezapomínejte na to, že běháte-li venku, vždy se oblékáte, jako by bylo o deset stupňů více. Tělo se přirozeně zahřeje a zima vám rozhodně nebude, naopak se vám bude běhat mnohem komfortněji.

K TÉMATU  Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

8. Netrapte se horšími dny

Existují lepší a horší dny. Někdy se vám poběží hladce, jako byste se vznášela na obláčku. Jindy budete počítat každý metr a bude vám do breku. Opět, nic není špatně, každý máme své lepší i horší dny a v běhu to platí více než při čemkoliv jiném.

běh
Cítíte splín nebo jste naštvaná? Na nic nečekejte a vyběhněte!

Horší běh neznamená, že jste ztratila kondičku, nebo že běhat zkrátka nedokážete. Špatné dny zažívají i vrcholoví sportovci, proto není žádný důvod k tomu, proč zrovna vám by se měly vyhýbat.

9. Stanovte si cíl

Ale zpočátku rozhodně ne příliš vysoký. Běháte třeba 3 kilometry 3x týdně? Stanovte si, že tento měsíc uběhnete rovných čtyřicet kilometrů. Další třeba čtyřicet dva, čtyřicet pět a tak dále. Když ale cíl nesplníte, nezoufejte, splníte ho příští měsíc. Musíte běhat s radostí, ne stresem či zklamáním.

10. Vyměňte běh za psychologa

Často vás přepadají úzkosti a stres? Nevíte, co si v životě dál počít? Při běhu můžete přemýšlet do aleluja, ale můžete si být jistá, že do pár minut vás všechny chmurné myšlenky přejdou. Na povrch totiž vyplouvá endorfin, hormon štěstí. Všechno vám najednou bude připadat jednodušší, problémy se stanou banálnějšími a vy všechno najednou uvidíte s čistou hlavou.

Vážně to funguje. Jakmile na vás padne splín, vyběhněte, nebo se aspoň vydejte rychlochůzí po okolí. Je to mnohem zdravější a účinnější forma než vyjíst ledničku, a levnější než sezení s psychologem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 důvodů, proč se zamilovat do běhání, i když vám kardio nic neříká

10 000 kroků denně je vaše nová výzva

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.

Nepřehlédněte

Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek