Středa , 29. 03. 2023

Taťána

10 tipů, díky kterým budete běhat s radostí

Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
běhat s radostí
Pokud neběháte s radostí, nikdy z vás aktivní běžec nebude.

05. 05. 2022

Mnohdy nám vůle ani odhodlání nevydrží, protože nám běh zabírá kus volného času, většinou se při něm zpotíme i zadýcháme, každou chvíli nás píchá v boku, protože špatně dýcháme a možná si občas také při běhání říkáme, jestli nám ta dřina za to skutečně stojí. Věřte, že stojí, ale potřebujete mít nejenom silnou motivaci, a také běhat s radostí. A to se stane jenom tehdy, pokud si běh zamilujete. A my víme, jak na to.

Běhání je životní styl

Skutečně to tak je. Běháním dokážeme shodit přebytečná kila, ale také se udržovat v kondici. Levou zadní vyběhneme shody do pátého patra i s nákupními taškami, a celodenní pěší túru čítající třeba i patnáct či dvacet kilometrů zvládnete levou zadní. Bude se vám lépe dýchat a zpevníte si celé tělo. A co především – díky běhání si můžete dopřát všechno, co jen chcete, a nemusíte držet žádné drastické diety. Ale abyste u běhání skutečně zůstala a odhodlání vám vydrželo, je zapotřebí dodržovat následující pravidla.

běh
Horská túra, stoupání, delší treky, nic vám později nebude dělat problém.

1. Neběhejte, pokud se zadýcháváte

Pokud jste nikdy neběhali nebo naposled pár let zpátky, je docela pochopitelné, když za hodinu osm, natož deset, kilometrů neuběhnete. Začněte zvolna, rychlou chůzí, a maximálně dvacet až třicet minut denně. Kondici si pěstujeme pomalu. Už po pár týdnech sama poznáte, že zvládnete víc než jen rychlou chůzi.

TIP: Když nepřepálíte start, budete už brzy běhat s radostí a neodradíte sami sebe hned na začátku.

2. Pokračujte indiánským během

Jakmile už cítíte, že vám rychlochůze nestačí, přejděte k indiánskému běhu. Střídejte běh se svižnou chůzí podle toho, jak vám to vyhovuje. Nikdy se ale nesmíte zadýchat. Udržujte si správnou tepovou frekvenci.

Maximální tepovou frekvenci si vypočítáte tak, že od tepové frekvence 220 odečtete svůj věk. Jestliže si chcete běháním či rychlochůzí snížit váhu, pak si správnou tepovou frekvenci vypočítáte tak, že od 220 opět odečtete svůj věk a následně toto číslo vynásobíte hodnotou 0,6 (nejnižší tepová frekvence, při které spalujete) a hodnotou 0,75 (nejvyšší tepová frekvence, při níž spalujete).

K TÉMATU  Máte pocit, že váš partnerský vztah uvadá? Vyzkoušejte těchto 5 tipů, kterými si jej okořeníte

3. Pořiďte si kvalitní boty

Za pětistovku většinou kvalitní boty na běhání neseženete. Nechte si v obchodě poradit a nezapomeňte na to, že běžecké boty by měly být o půl čísla až o číslo větší. Také si vybírejte boty podle toho, zda budete běhat po silnici nebo v terénu či na běžeckém pásu. Když budete běhat v botách, které vás budou tlačit nebo řezat, běhat s radostí nikdy nebudete.

běh
Obuv na běh vždy přizpůsobte terénu, po němž běháte.

4. Spojte příjemné s užitečným

Při běhání v přírodě nebo ve městě poslouchejte hudbu, audioknížku nebo třeba podcasty, které vás baví. Běháte doma na trenažéru? Pusťte si oblíbený seriál nebo film. Tak vám běhání uteče mnohem rychleji.

5. Když se vám nechce, neběhejte

Nikdy se do běhání nenuťte, máte nárok na odpočinek. Běhejte, protože chcete, ne protože musíte. Čím víc se budete nutit, tím víc si běhání znechutíte. Samozřejmě pokud se vám nechce běhat měsíc v kuse a vyběhnete dvakrát do měsíce, není to ideální varianta.

Snažte se udržovat přirozenou harmonii mezi dny, kdy běháte, a dny, v nichž odpočíváte. Někdy můžete vyběhnout pětkrát do týdne, jindy třeba jen dvakrát. Nic není špatně.

6. Veďte si běžecký deník

Že vám přijde zbytečný? Ale vůbec ne! Jen díky němu si můžete porovnávat vaše pokroky. Zapisujte si minuty, po které jste běžela, i  vzdálenost, kterou jste uběhla. Také si zapisujte průměrnou tepovou frekvenci a třeba i spálené kalorie.

Co je na běžeckém deníku to úplně nejlepší? Až si začnete porovnávat své výkony ze současnosti s během třeba před třemi měsíci. Teprve pak si možná uvědomíte, jak jste se zlepšila a že běhání má rozhodně něco do sebe.

PS: Už si začínáte uvědomovat, že běhat s radostí je opravdu reálné?

7. Správně se oblečte

Není nic horšího, než když je nám při běhání horko. Nezapomínejte na to, že běháte-li venku, vždy se oblékáte, jako by bylo o deset stupňů více. Tělo se přirozeně zahřeje a zima vám rozhodně nebude, naopak se vám bude běhat mnohem komfortněji.

K TÉMATU  Reinkarnace: neověřený nesmysl nebo nepopiratelný fakt? Vrací se naše duše na svět znovu?

8. Netrapte se horšími dny

Existují lepší a horší dny. Někdy se vám poběží hladce, jako byste se vznášela na obláčku. Jindy budete počítat každý metr a bude vám do breku. Opět, nic není špatně, každý máme své lepší i horší dny a v běhu to platí více než při čemkoliv jiném.

běh
Cítíte splín nebo jste naštvaná? Na nic nečekejte a vyběhněte!

Horší běh neznamená, že jste ztratila kondičku, nebo že běhat zkrátka nedokážete. Špatné dny zažívají i vrcholoví sportovci, proto není žádný důvod k tomu, proč zrovna vám by se měly vyhýbat.

9. Stanovte si cíl

Ale zpočátku rozhodně ne příliš vysoký. Běháte třeba 3 kilometry 3x týdně? Stanovte si, že tento měsíc uběhnete rovných čtyřicet kilometrů. Další třeba čtyřicet dva, čtyřicet pět a tak dále. Když ale cíl nesplníte, nezoufejte, splníte ho příští měsíc. Musíte běhat s radostí, ne stresem či zklamáním.

10. Vyměňte běh za psychologa

Často vás přepadají úzkosti a stres? Nevíte, co si v životě dál počít? Při běhu můžete přemýšlet do aleluja, ale můžete si být jistá, že do pár minut vás všechny chmurné myšlenky přejdou. Na povrch totiž vyplouvá endorfin, hormon štěstí. Všechno vám najednou bude připadat jednodušší, problémy se stanou banálnějšími a vy všechno najednou uvidíte s čistou hlavou.

Vážně to funguje. Jakmile na vás padne splín, vyběhněte, nebo se aspoň vydejte rychlochůzí po okolí. Je to mnohem zdravější a účinnější forma než vyjíst ledničku, a levnější než sezení s psychologem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 důvodů, proč se zamilovat do běhání, i když vám kardio nic neříká

10 000 kroků denně je vaše nová výzva

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jestliže jste sama ve třiceti, není na tom dnes nic divného. Pokud zůstáváte stále sama a je vám čtyřicet či padesát, začínáte vypadat podezřele. Dlouholeté představy jsou, že je single typicky mladý muž nebo mladá žena, kteří si užívají života, cestují nebo dělají kariéru. Je ale tohle tvrzení pravdivé?
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.
Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.

Nepřehlédněte

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek