Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Syndrom zlomeného srdce označuje onemocnění, které je zcela vzácné, nicméně objevující se u jinak naprosto zdravých a v některých případech i mladých osob. Tento syndrom se vztahuje k psychice a jinak bývá nazýván také jako Takotsubo kardiomyopatie.
syndrom zlomeného srdce
Zlomené srdce opravdu existuje.

31. 10. 2022

Každý zvládáme životní situace jinak, předně tedy ty s negativními dopady. Někdo se popere s jakoukoliv emoční ztrátou či vypjatým momentem bez velkých těžkostí, zatímco jinému se zhroutí celý svět. Ale tento článek pojednává především o lásce. Syndrom zlomeného srdce není výmysl, je to vědecky podložený fakt. Láska opravdu bolí.

Spouštěče takotsubo

Stavy absolutní beznaděje bez jakékoliv lepší vyhlídky či světla na konci tunelu jsou nesmírně psychicky náročné a současně představují nebezpečné dopady na lidské zdraví. Klasickým vyvolávačem syndromu je rozchod nebo nešťastná láska. Někomu ho může spustit i hádka či fyzické napadení nebo autonehoda, která nemusí být nutně naše vlastní. Stačí být svědkem. Ztráta zaměstnání je naneštěstí také silný faktor.

Ovšem zcela nejzávažnějším a též velmi častým spouštěčem je smrt blízké osoby. Zármutek ze ztráty dokáže vyvolat extrémní stres, který jde zcela mimo naši kontrolu. Velice zajímavým faktem je, že syndrom zlomeného srdce může způsobit i zcela opačná událost v podobě absolutní radosti. Může se jednat například o výhru v loterii. Nebo jím může být na první pohled obyčejná žádost o ruku. A co takové překvapení při oslavách? Šok, který může mít velmi nedozírné následky.

Zajímavost: Syndrom zlomeného srdce postihuje více ženské pohlaví a jeho starší ročníky, nejvíce nad 55 let.

Jak takotsubo rozpoznat?

Takotsubo syndrom (TTS) se dá velmi těžko popsat, přestože je často mylně považován za infarkt. V obou případech je však nutná okamžitá péče zdravotníků.

Po nešťastné situaci na srdce zaútočí stresové hormony, předně adrenalin, a ty pak zeslabí srdeční sval v levé srdeční komoře. Věnčité tepny se následně zúží a krev přestane proudit tak, jak má.  Člověk poté pociťuje silnou bolest na hrudi, těžce se mu dýchá a má pocity na omdlení, které i často následují.

K TÉMATU  Jak poznat, že jste ve správném vztahu?

Syndrom zlomeného srdce versus infarkt

Stejné příznaky předchází i infarktu myokardu. Jeden rozdíl ale mezi sebou tyto nemilé záležitosti mají. Po infarktu následuje uzavírání koronárních cév, které má bohužel trvalé následky, protože jsou srdeční tepny zablokovány. Pokud se syndrom včas rozpozná a lékaři ho řeší, k trvalým následkům u pacienta dojít nemusí.

Pacient by po svěření do patřičné péče měl být do tří týdnů opět zdráv a v pořádku. Bohužel byly zaznamenané případy, kdy došlo k dalším komplikacím, jako například doprovodná arytmie. Jsou ale i případy, kdy u pacientů nastala smrt.

smutek
Nejen smutné události mohou být spouštěčem.

Příznaky TTS

Tělo nám dává signály, že je něco špatně, a my bychom měli jednat. Řadí se mezi ně již zmíněná dušnost, a to i když jsme aktuálně zklidnění nebo v noci na lůžku. Zaznamenáte-li nemožnost v noci dýchat a nutnost se posadit, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Stěhující se otoky – další příznak. Určité části těla lidem začnou otékat, například nohy, kotníky. A tyto otoky se začnou přemisťovat. Opět důvod, proč jít ihned k lékaři.

Pokud přijdete včas, můžete si zachránit život a ušetřit spoustu dalších nepříjemných komplikací, které se dotýkají i vašich blízkých a celé kolečko syndromu zlomeného srdce se může nechtěně roztočit.

Léčba takotsubo kardiomyopatie

Kardiolog vám udělá EKG a rozpozná stavy, co se tváří jako infarkt. EKG ale syndrom nedokáže potvrdit, proto se ještě doplňuje vyšetřením zvaným koronarografie. Tam se již dají pozorovat změny, které nastaly na levé komoře.

slza
Nikdy předem nevíme, jak moc nás daná událost zasáhne.

Prevence před ”zlomeným srdcem”

Syndrom se může opakovat. Výjimečně, ale není to nikterak vyloučené. Lékaři proto rizikovým osobám preventivně předepisují léky, které jim pomohou nezvladatelné situace lépe vstřebávat a útoky hormonu na srdce odrážet.

Nikdo z nás bohužel nedokáže předvídat, jak bude tělo na zcela nečekanou a smutnou událost reagovat.

K TÉMATU  Nejlepší romantické filmy podle skutečné události

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 způsobů, jak se po rozchodu vrátit zpět do života

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Zdroje článku:
www.bhf.org.uk, www.health.harvard.edu
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Okořenit si společné partnerské chvíle nemusíte jen v rámci ložnice. Co takhle vymyslet nějaký malý vtípek, na který budete dlouho vzpomínat? Máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnete, a kterými svého partnera trochu pozlobíte a vyprovokujete k akci. Pojďte se pobavit i vy!
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.
Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Podzim je ideálním časem vyrazit na výlet. Příroda se zbarvuje do oranžových, žlutých a červených tónů, památkám pomalu končí sezóna a proto téměř nikde se nemusíte mačkat s ostatními turisty. Naplánujte si výlet po severní Moravě.
Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.
Přizpůsobte koupelnu vašim představám. Koupelnové baterie pro umyvadla mohou mít dnes téměř jakýkoli design. Trendy je matné černé zpracování nebo LED žárovky, které osvětlují proud vody.
Hodně lidí si chce užívat neustále krásného a teplého počasí venku. To bohužel není v naší zemi možné. V zimě, na podzim i během léta přijdou ošklivé dny. Musíte proto vědět, jak si zpříjemnit volný čas doma, když nemůžete kvůli počasí jít ven. Poradíme vám, jak si snadno zlepšit život a udělat si z domova nádherné a pohodlné místo.
Protože žijeme v globalizovaném světě, i v Asii mnohdy slaví Vánoce podle západních a křesťanských zvyků. Ale stále ještě na tomto kontinentu existují země i kousky míst, kde Vánoce vypadají jinak.

Výběr článků

Zjistěte, jak a kde začít s houbařením, jaké vybavení je nezbytné pro úspěšný sběr, a naučte se správné techniky sběru, abyste chránili přírodní prostředí. Přinášíme praktické rady pro začátečníky i pokročilé, díky kterým si můžete užít bohatou úrodu a příjemně strávené chvíle v lesích České republiky.
Ještě váš byt nedýchá vánoční atmosférou? Do Štědrého dne zbývá dost času, abyste do bytu vnesli ducha Vánoc. Výzdobu nemusíte kupovat hotovou, je to finančně poměrně náročné. Stačí pár drobností koupit, něco nasbírat v přírodě, inspirovat se a začnou se dít zázraky.

Nepřehlédněte

Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.
Zemřel herec a zpěvák Josef Laufer (†84). Představitel Kohna z komedií Kameňák, artisty Paola ze seriálu Cirkus Humberto a interpret hitu Sbohem lásko, já jedu dál podlehl následkům operace kolene z března 2020, kdy mu selhalo srdce. Po komplikacích byl uveden do umělého spánku, ve kterém zůstal až do své smrti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek