Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Syndrom zlomeného srdce označuje onemocnění, které je zcela vzácné, nicméně objevující se u jinak naprosto zdravých a v některých případech i mladých osob. Tento syndrom se vztahuje k psychice a jinak bývá nazýván také jako Takotsubo kardiomyopatie.
syndrom zlomeného srdce
Zlomené srdce opravdu existuje.

31. 10. 2022

Každý zvládáme životní situace jinak, předně tedy ty s negativními dopady. Někdo se popere s jakoukoliv emoční ztrátou či vypjatým momentem bez velkých těžkostí, zatímco jinému se zhroutí celý svět. Ale tento článek pojednává především o lásce. Syndrom zlomeného srdce není výmysl, je to vědecky podložený fakt. Láska opravdu bolí.

Spouštěče takotsubo

Stavy absolutní beznaděje bez jakékoliv lepší vyhlídky či světla na konci tunelu jsou nesmírně psychicky náročné a současně představují nebezpečné dopady na lidské zdraví. Klasickým vyvolávačem syndromu je rozchod nebo nešťastná láska. Někomu ho může spustit i hádka či fyzické napadení nebo autonehoda, která nemusí být nutně naše vlastní. Stačí být svědkem. Ztráta zaměstnání je naneštěstí také silný faktor.

Ovšem zcela nejzávažnějším a též velmi častým spouštěčem je smrt blízké osoby. Zármutek ze ztráty dokáže vyvolat extrémní stres, který jde zcela mimo naši kontrolu. Velice zajímavým faktem je, že syndrom zlomeného srdce může způsobit i zcela opačná událost v podobě absolutní radosti. Může se jednat například o výhru v loterii. Nebo jím může být na první pohled obyčejná žádost o ruku. A co takové překvapení při oslavách? Šok, který může mít velmi nedozírné následky.

Zajímavost: Syndrom zlomeného srdce postihuje více ženské pohlaví a jeho starší ročníky, nejvíce nad 55 let.

Jak takotsubo rozpoznat?

Takotsubo syndrom (TTS) se dá velmi těžko popsat, přestože je často mylně považován za infarkt. V obou případech je však nutná okamžitá péče zdravotníků.

Po nešťastné situaci na srdce zaútočí stresové hormony, předně adrenalin, a ty pak zeslabí srdeční sval v levé srdeční komoře. Věnčité tepny se následně zúží a krev přestane proudit tak, jak má.  Člověk poté pociťuje silnou bolest na hrudi, těžce se mu dýchá a má pocity na omdlení, které i často následují.

K TÉMATU  Máte doma sportovce? Už víte, co mu koupíte na Vánoce?

Syndrom zlomeného srdce versus infarkt

Stejné příznaky předchází i infarktu myokardu. Jeden rozdíl ale mezi sebou tyto nemilé záležitosti mají. Po infarktu následuje uzavírání koronárních cév, které má bohužel trvalé následky, protože jsou srdeční tepny zablokovány. Pokud se syndrom včas rozpozná a lékaři ho řeší, k trvalým následkům u pacienta dojít nemusí.

Pacient by po svěření do patřičné péče měl být do tří týdnů opět zdráv a v pořádku. Bohužel byly zaznamenané případy, kdy došlo k dalším komplikacím, jako například doprovodná arytmie. Jsou ale i případy, kdy u pacientů nastala smrt.

smutek
Nejen smutné události mohou být spouštěčem.

Příznaky TTS

Tělo nám dává signály, že je něco špatně, a my bychom měli jednat. Řadí se mezi ně již zmíněná dušnost, a to i když jsme aktuálně zklidnění nebo v noci na lůžku. Zaznamenáte-li nemožnost v noci dýchat a nutnost se posadit, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Stěhující se otoky – další příznak. Určité části těla lidem začnou otékat, například nohy, kotníky. A tyto otoky se začnou přemisťovat. Opět důvod, proč jít ihned k lékaři.

Pokud přijdete včas, můžete si zachránit život a ušetřit spoustu dalších nepříjemných komplikací, které se dotýkají i vašich blízkých a celé kolečko syndromu zlomeného srdce se může nechtěně roztočit.

Léčba takotsubo kardiomyopatie

Kardiolog vám udělá EKG a rozpozná stavy, co se tváří jako infarkt. EKG ale syndrom nedokáže potvrdit, proto se ještě doplňuje vyšetřením zvaným koronarografie. Tam se již dají pozorovat změny, které nastaly na levé komoře.

slza
Nikdy předem nevíme, jak moc nás daná událost zasáhne.

Prevence před ”zlomeným srdcem”

Syndrom se může opakovat. Výjimečně, ale není to nikterak vyloučené. Lékaři proto rizikovým osobám preventivně předepisují léky, které jim pomohou nezvladatelné situace lépe vstřebávat a útoky hormonu na srdce odrážet.

Nikdo z nás bohužel nedokáže předvídat, jak bude tělo na zcela nečekanou a smutnou událost reagovat.

K TÉMATU  Chlapi přes inzerát jsou legrační! Ale nakonec jsem tam i já našla svého vysněného muže

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 způsobů, jak se po rozchodu vrátit zpět do života

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Zdroje článku:
www.bhf.org.uk, www.health.harvard.edu
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.

Nepřehlédněte

Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek