Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Syndrom zlomeného srdce označuje onemocnění, které je zcela vzácné, nicméně objevující se u jinak naprosto zdravých a v některých případech i mladých osob. Tento syndrom se vztahuje k psychice a jinak bývá nazýván také jako Takotsubo kardiomyopatie.
syndrom zlomeného srdce
Zlomené srdce opravdu existuje.

31. 10. 2022

Každý zvládáme životní situace jinak, předně tedy ty s negativními dopady. Někdo se popere s jakoukoliv emoční ztrátou či vypjatým momentem bez velkých těžkostí, zatímco jinému se zhroutí celý svět. Ale tento článek pojednává především o lásce. Syndrom zlomeného srdce není výmysl, je to vědecky podložený fakt. Láska opravdu bolí.

Spouštěče takotsubo

Stavy absolutní beznaděje bez jakékoliv lepší vyhlídky či světla na konci tunelu jsou nesmírně psychicky náročné a současně představují nebezpečné dopady na lidské zdraví. Klasickým vyvolávačem syndromu je rozchod nebo nešťastná láska. Někomu ho může spustit i hádka či fyzické napadení nebo autonehoda, která nemusí být nutně naše vlastní. Stačí být svědkem. Ztráta zaměstnání je naneštěstí také silný faktor.

Ovšem zcela nejzávažnějším a též velmi častým spouštěčem je smrt blízké osoby. Zármutek ze ztráty dokáže vyvolat extrémní stres, který jde zcela mimo naši kontrolu. Velice zajímavým faktem je, že syndrom zlomeného srdce může způsobit i zcela opačná událost v podobě absolutní radosti. Může se jednat například o výhru v loterii. Nebo jím může být na první pohled obyčejná žádost o ruku. A co takové překvapení při oslavách? Šok, který může mít velmi nedozírné následky.

Zajímavost: Syndrom zlomeného srdce postihuje více ženské pohlaví a jeho starší ročníky, nejvíce nad 55 let.

Jak takotsubo rozpoznat?

Takotsubo syndrom (TTS) se dá velmi těžko popsat, přestože je často mylně považován za infarkt. V obou případech je však nutná okamžitá péče zdravotníků.

Po nešťastné situaci na srdce zaútočí stresové hormony, předně adrenalin, a ty pak zeslabí srdeční sval v levé srdeční komoře. Věnčité tepny se následně zúží a krev přestane proudit tak, jak má.  Člověk poté pociťuje silnou bolest na hrudi, těžce se mu dýchá a má pocity na omdlení, které i často následují.

K TÉMATU  Co opravdu muži chtějí a po čem touží ve vztazích?

Syndrom zlomeného srdce versus infarkt

Stejné příznaky předchází i infarktu myokardu. Jeden rozdíl ale mezi sebou tyto nemilé záležitosti mají. Po infarktu následuje uzavírání koronárních cév, které má bohužel trvalé následky, protože jsou srdeční tepny zablokovány. Pokud se syndrom včas rozpozná a lékaři ho řeší, k trvalým následkům u pacienta dojít nemusí.

Pacient by po svěření do patřičné péče měl být do tří týdnů opět zdráv a v pořádku. Bohužel byly zaznamenané případy, kdy došlo k dalším komplikacím, jako například doprovodná arytmie. Jsou ale i případy, kdy u pacientů nastala smrt.

smutek
Nejen smutné události mohou být spouštěčem.

Příznaky TTS

Tělo nám dává signály, že je něco špatně, a my bychom měli jednat. Řadí se mezi ně již zmíněná dušnost, a to i když jsme aktuálně zklidnění nebo v noci na lůžku. Zaznamenáte-li nemožnost v noci dýchat a nutnost se posadit, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Stěhující se otoky – další příznak. Určité části těla lidem začnou otékat, například nohy, kotníky. A tyto otoky se začnou přemisťovat. Opět důvod, proč jít ihned k lékaři.

Pokud přijdete včas, můžete si zachránit život a ušetřit spoustu dalších nepříjemných komplikací, které se dotýkají i vašich blízkých a celé kolečko syndromu zlomeného srdce se může nechtěně roztočit.

Léčba takotsubo kardiomyopatie

Kardiolog vám udělá EKG a rozpozná stavy, co se tváří jako infarkt. EKG ale syndrom nedokáže potvrdit, proto se ještě doplňuje vyšetřením zvaným koronarografie. Tam se již dají pozorovat změny, které nastaly na levé komoře.

slza
Nikdy předem nevíme, jak moc nás daná událost zasáhne.

Prevence před ”zlomeným srdcem”

Syndrom se může opakovat. Výjimečně, ale není to nikterak vyloučené. Lékaři proto rizikovým osobám preventivně předepisují léky, které jim pomohou nezvladatelné situace lépe vstřebávat a útoky hormonu na srdce odrážet.

Nikdo z nás bohužel nedokáže předvídat, jak bude tělo na zcela nečekanou a smutnou událost reagovat.

K TÉMATU  BIO jako dobrý marketingový tah?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

7 způsobů, jak se po rozchodu vrátit zpět do života

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Zdroje článku:
www.bhf.org.uk, www.health.harvard.edu
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Dokumentární film s názvem Podvodník z Tinderu vede ve sledovanosti všech filmů na českém Netflixu. Příběh izraelského podvodníka, který vylákal z žen miliony a sám si pak žil v luxusu, doslova ohromil svět. Dříve trestaný zločinec si dokázal vymyslet opravdu důvěryhodnou historku, se kterou pak balamutil stvoření, co jen hledala lásku. Podvedené ženy teď splácí své dluhy – a on si vesele na svobodě dál užívá, vždyť mu všechny (bohužel) daly peníze dobrovolně.
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek