Úterý , 22. 10. 2024

Sabina

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Pohřeb je jedna z nejsmutnějších událostí v našem životě. Je tedy potřeba nic nezanedbat a rozloučit se s láskou a pokorou. Přirozenou součástí je čas na klid, truchlení a celkově zpracování této těžké události.
pohřeb
Ztráta milované osoby je vždy těžká.

12. 07. 2022

Zařizování formalit a záležitostí na pohřeb je tak polední věcí, na kterou člověk v tomto těžkém období myslí. Ovšem je to zapotřebí, a to velmi brzy po odchodu blízké osoby. Shrnuli jsme pro vás veškeré informace, které potřebujete při pohřbu zařídit, abyste to měli co nejjednodušší.

Získání ohledacího listu 

Prvotním krokem, který potřebujeme k realizaci pohřbu, je ohledací list, tedy list o prohlídce zemřelého. V tomto případě velmi záleží na místě úmrtí. V zásadě mohou nastat 3 případy: 

Úmrtí ve zdravotnickém nebo sociálním zařízení (v ČR)

Jestliže smrt nastane ve zdravotnickém nebo sociálním zařízení (domov důchodců, nemocnice), prohlédne zemřelého lékař, kterého zajistí daná instituce, a ten následně vystaví ohledací list.

Úmrtí v prostředí mimo zdravotnické a sociální zařízení (v ČR)

Dojde-li ke smrti doma či kdekoliv mimo zdravotní a sociální zařízení, je potřeba kontaktovat buď praktického lékaře, záchrannou službu anebo lékařskou službu první pomoci (LSPP). 

smutek
V tak těžkých chvílích se hodí každá pomocná ruka.

Úmrtí v zahraničí

Poměrně složitější situace nastává, pokud dojde k úmrtí mimo ČR. V takovém případě je nutné kontaktovat České velvyslanectví působící v dané zemi anebo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Pokud v dané zemi nemá Česká republika zastoupení, můžete se obrátit na jakýkoliv zastupitelský úřad členského státu EU, který vám následně poskytne pomoc.

Po vyřízení této formality nastává čas kontaktovat pojišťovnu, u které měl zemřelý sjednané pojištění a pokud cestoval skrze cestovní kancelář, je zapotřebí kontaktovat také jejich help linku. Dalším krokem je kontaktování pohřební služby nebo lékaře, kteří následně vystaví ohledací list.

Dojde-li k úmrtí ve zdravotním nebo ubytovacím zařízení (hotel), instituce může lékaře zařídit sama. Pokud však smrt nastane v „domácím prostředí” (respektive Airbnb), je tato zodpovědnost na vás.

Nechte to na pohřební službě 

Pohřební služba nám zajišťuje prakticky vše, co se týká řádného pohřbu zesnulé osoby. Vyřídí převoz zesnulého, administrativní náležitosti, vyhotovení a zaslání parte, nákup rakve či urny, prostor pro obřad, doplňky (květiny, hudba apod.), a v neposlední řadě také kremaci a uložení do země.

K TÉMATU  Hry pro děti do auta, aby vám cesta utíkala

Výběr pohřební služby není nijak omezen místem úmrtí. Mějte však na paměti, že lékař, který vám vystavil ohledací list, bohužel ze zákona nemůže doporučit jakoukoliv pohřební službu. Tento krok je tak pouze na vás. Při úmrtí ve zdravotním nebo sociálním zařízení máte na kontaktování pohřební služby 96 hodin. 

Při sjednání pohřbu budete potřebovat následující dokumenty: 

  • občanský průkaz objednavatele pohřbu
  • občanský průkaz zemřelého (pokud je k dispozici)
  • rodný a oddací list zemřelého (pokud je k dispozici)
  • list o prohlídce mrtvého

Plánování obřadu

Existuje několik variant, jak se rozloučit s milovanou osobou. Pokud zemřelý neuvedl v závěti, jaký typ pohřbu chce, můžete si zvolit z následujícího:

  • pohřeb do země
  • kremace s obřadem
  • kremace bez obřadu
  • církevní pohřeb
  • přírodní pohřeb
pohřeb
Pokud měl zemřelý poslední přání, udělejte to pro něj.

Za hrob také platíme nájem 

Poslední nepříjemnou záležitostí je výběr a zaplacení nájmu za hrobové místo. Nájem se platí vždy dopředu na dobu 10 let a uzavírá se písemně. Cena nájmu se poté odvíjí od toho, jakou variantu místa jsme zvolili. Zvolit si můžeme ze čtyř variant a to: 

  • hrobové místo
  • hrob
  • hrobka
  • okno v kolumbáriu

Věříme, že vám náš průvodce alespoň trochu ulehčil zármutek nad odchodem milované osoby. Ať je pro vás tato událost co nejméně bolestná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Symbolika kvítí: Víte, co která květina znamená?

Zemřel vám muž nebo někdo blízký? Jak takovou osobní ztrátu lépe překonat? Co vás nemine a kdy poznáte, že jste z nejhoršího venku?

Zdroje článku:
https://www.poradenstvi-pro-pozustale.cz/jak-zaridit-pohreb/, https://goodbye.cz/poradna/umrti-blizke-osoby-pruvodce/, https://goodbye.cz/poradna/umrti-blizke-osoby-pruvodce/ http://www.poradcepropozustale.cz/inpage/jak-zaridit-pohreb/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Příští víkend jsou tu Vánoce, takže je nejvyšší čas sladit vaši domácnost do svátečního duchu. A i když je pro Vánoce nejtypičtější kombinace barev červená, zlatá a zelená, máme pro vás tipy na výzdobu, které ovládly letošní rok 2022. Nechte se inspirovat zajímavými prvky, barvami i materiály.
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Hnědé uhlí, známé pro své využití v domácích a průmyslových kotlích, je pro mnohé z nás klíčem k útulnému a teplému domovu během chladných měsíců. A výběr správného paliva je důležitý nejen pro váš rodinný rozpočet, ale i pro celkovou efektivitu vytápění a ochranu životního prostředí.
Dne 7. září 2024 slaví své 60. narozeniny Sagvan Tofi, herec, zpěvák a model, který se stal ikonou pro mládež 80. let. Jeho cesta ke slávě byla nejen rychlá, ale i výrazná. Svým charismatem si získal srdce tisíců fanoušků, především díky filmům jako Vítr v kapse a Láska z pasáže, které ho proslavily nejen na plátně, ale i v bulvárním světě.
Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Stres a neustálý tlak na výkon v práci, strach ze selhání a z toho, že nebudete schopna dostát požadavkům okolí. To jsou některé z faktorů, které vedou u mnoha dříve výkonných a schopných lidí ke stresové poruše, známé jako syndrom vyhoření. Jak ho poznat a jak jej řešit?

Výběr článků

Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.

Nepřehlédněte

Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.
Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek