Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Pohřeb je jedna z nejsmutnějších událostí v našem životě. Je tedy potřeba nic nezanedbat a rozloučit se s láskou a pokorou. Přirozenou součástí je čas na klid, truchlení a celkově zpracování této těžké události.
pohřeb
Ztráta milované osoby je vždy těžká.

12. 07. 2022

Zařizování formalit a záležitostí na pohřeb je tak polední věcí, na kterou člověk v tomto těžkém období myslí. Ovšem je to zapotřebí, a to velmi brzy po odchodu blízké osoby. Shrnuli jsme pro vás veškeré informace, které potřebujete při pohřbu zařídit, abyste to měli co nejjednodušší.

Získání ohledacího listu 

Prvotním krokem, který potřebujeme k realizaci pohřbu, je ohledací list, tedy list o prohlídce zemřelého. V tomto případě velmi záleží na místě úmrtí. V zásadě mohou nastat 3 případy: 

Úmrtí ve zdravotnickém nebo sociálním zařízení (v ČR)

Jestliže smrt nastane ve zdravotnickém nebo sociálním zařízení (domov důchodců, nemocnice), prohlédne zemřelého lékař, kterého zajistí daná instituce, a ten následně vystaví ohledací list.

Úmrtí v prostředí mimo zdravotnické a sociální zařízení (v ČR)

Dojde-li ke smrti doma či kdekoliv mimo zdravotní a sociální zařízení, je potřeba kontaktovat buď praktického lékaře, záchrannou službu anebo lékařskou službu první pomoci (LSPP). 

smutek
V tak těžkých chvílích se hodí každá pomocná ruka.

Úmrtí v zahraničí

Poměrně složitější situace nastává, pokud dojde k úmrtí mimo ČR. V takovém případě je nutné kontaktovat České velvyslanectví působící v dané zemi anebo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Pokud v dané zemi nemá Česká republika zastoupení, můžete se obrátit na jakýkoliv zastupitelský úřad členského státu EU, který vám následně poskytne pomoc.

Po vyřízení této formality nastává čas kontaktovat pojišťovnu, u které měl zemřelý sjednané pojištění a pokud cestoval skrze cestovní kancelář, je zapotřebí kontaktovat také jejich help linku. Dalším krokem je kontaktování pohřební služby nebo lékaře, kteří následně vystaví ohledací list.

Dojde-li k úmrtí ve zdravotním nebo ubytovacím zařízení (hotel), instituce může lékaře zařídit sama. Pokud však smrt nastane v „domácím prostředí” (respektive Airbnb), je tato zodpovědnost na vás.

Nechte to na pohřební službě 

Pohřební služba nám zajišťuje prakticky vše, co se týká řádného pohřbu zesnulé osoby. Vyřídí převoz zesnulého, administrativní náležitosti, vyhotovení a zaslání parte, nákup rakve či urny, prostor pro obřad, doplňky (květiny, hudba apod.), a v neposlední řadě také kremaci a uložení do země.

K TÉMATU  Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Výběr pohřební služby není nijak omezen místem úmrtí. Mějte však na paměti, že lékař, který vám vystavil ohledací list, bohužel ze zákona nemůže doporučit jakoukoliv pohřební službu. Tento krok je tak pouze na vás. Při úmrtí ve zdravotním nebo sociálním zařízení máte na kontaktování pohřební služby 96 hodin. 

Při sjednání pohřbu budete potřebovat následující dokumenty: 

 • občanský průkaz objednavatele pohřbu
 • občanský průkaz zemřelého (pokud je k dispozici)
 • rodný a oddací list zemřelého (pokud je k dispozici)
 • list o prohlídce mrtvého

Plánování obřadu

Existuje několik variant, jak se rozloučit s milovanou osobou. Pokud zemřelý neuvedl v závěti, jaký typ pohřbu chce, můžete si zvolit z následujícího:

 • pohřeb do země
 • kremace s obřadem
 • kremace bez obřadu
 • církevní pohřeb
 • přírodní pohřeb
pohřeb
Pokud měl zemřelý poslední přání, udělejte to pro něj.

Za hrob také platíme nájem 

Poslední nepříjemnou záležitostí je výběr a zaplacení nájmu za hrobové místo. Nájem se platí vždy dopředu na dobu 10 let a uzavírá se písemně. Cena nájmu se poté odvíjí od toho, jakou variantu místa jsme zvolili. Zvolit si můžeme ze čtyř variant a to: 

 • hrobové místo
 • hrob
 • hrobka
 • okno v kolumbáriu

Věříme, že vám náš průvodce alespoň trochu ulehčil zármutek nad odchodem milované osoby. Ať je pro vás tato událost co nejméně bolestná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Symbolika kvítí: Víte, co která květina znamená?

Zemřel vám muž nebo někdo blízký? Jak takovou osobní ztrátu lépe překonat? Co vás nemine a kdy poznáte, že jste z nejhoršího venku?

Zdroje článku:
https://www.poradenstvi-pro-pozustale.cz/jak-zaridit-pohreb/, https://goodbye.cz/poradna/umrti-blizke-osoby-pruvodce/, https://goodbye.cz/poradna/umrti-blizke-osoby-pruvodce/ http://www.poradcepropozustale.cz/inpage/jak-zaridit-pohreb/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Potřebujete ušetřit, ale zjistili jste, že nemáte nic na sebe? Nemusíte nutně procházet internetové obchody, v nichž ceny za oblečení dosahují opravdu nemalých výšek. V ideálním případě zamiřte do nejbližšího second handu a nakupujte tam.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.
Když Karel Gott zemřel, byla to doslova národní tragédie. Mnoho lidí ukázalo velkou vlnu solidarity, která spočívala jak ve velkém množství vzkazů, které dostávala manželka Ivana.
Všude kolem nás vykukují nové módní kousky, které prostě musíme mít. Vše máme krásně naservírované na talíři. Současná doba zkrátka a dobře nahrává fast fashion, která je sice na pohled hezká, ale dříve či později se promění v nevábný kus hadru. Jinak to totiž ani nejde. Nemůžeme za pár kaček dostat něco, co nám vydrží navěky, pořád pěkné, necuckaté, sytě barevné. A právě tímhle se dostáváme k tomu, proč tedy dát přednost slow fashion a podpořit raději české značky.

Výběr článků

Dřevěné, proutěné, skleněné, na řetězu nebo dokonce samozavlažovací, takové mohou být závěsné květináče. Záleží na vás, jestli si rostlinky pověsíte doma v interiéru nebo venku na zahradě.
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Napadlo vás někdy, že když partnerovi řeknete, jak roztomile vypadá třeba při opravě sekačky, že mu vlastně nelichotíte? Ba naopak, že mu to může velmi vadit? Prozradíme vám 10 komplimentů, po kterých váš partner opravdu netouží.

Nepřehlédněte

Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?
Vlasy jsou pro ženy velice důležité. Zakládáme si na nich, bereme je jako pýchu, o kterou je potřeba se neustále starat. Někdy, i přes veškerou péči, se nevyhneme zničení a roztřepeným konečkům. Jak proti nim bojovat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek