Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Symbolika kvítí: Víte, co která květina znamená?

Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
květina
V symbolice květin hraje roli druh i barva. Podívejte se s námi blíže, na jejich význam.

09. 06. 2022

Není to však tak úplně jednoduché, protože nejen květina, ale i její barva vyjadřuje mnohé a vyznat se v tom není vůbec jednoduché. Takže, co která květina znamená?

Tulipán

Tulipán je květinou jara, symbolem vášně, laskavosti i elegance. Červený tulipán znamená opravdovou lásku a muž, který vám červené tulipány daruje, vám tak může naznačovat, že k vám chová hlubší city. Naopak bílé tulipány se obvykle darují za zásluhu nebo jako vyjádření odpuštění. A žluté tulipány jsou hravé a veselé.

Chryzantéma

Tato květina značí optimismus a radost ze života. Červená chryzantéma je symbolem štěstí, bílá pravdy a žlutá vyjadřuje neopětovanou lásku.

pugét
Až dostanete kytici, vězte, že muži se obvykle symbolikou tak do hloubky nezaobírají. Jen vám chtějí udělat radost.

Karafiát

Opět je na vzestupu a stává se podobně oblíbeným, jako tomu bylo na konci minulého století. Světle červeným karafiátem sdělujete obdiv, tmavě červeným zase vyznáváte lásku nebo přátelskou náklonnost. Bílý karafiát symbolizuje štěstí, růžový mateřskou lásku. Žlutý karafiát vám může naznačit odmítnutí nebo zklamání. Fialovým dáváte najevo nestálost a rozmarnost, žíhaným zklamání z neopětované lásky.

Kala

Kala sice není tak obvyklou květinou jako tulipán nebo chryzantéma, přesto má ve vázaných kyticích své neopomenutelné místo. Mnohem častěji se však používá do pohřebních kytic. Nenechte se tím ale odradit.

Bílou kalou vyjadřujete krásu a nevinnost, někdy také vznešenost. Růžová kala znamená obdiv a uznání. Fialovou zase dáváte najevo svou vášeň. Žlutá kala je nejčastěji spojována s vděčnosti. A černá kala? Ta se hodí zejména pro velmi elegantní a tajemné muže i ženy.

Lilie

Jistě dobře znáte přirovnání čistá jako lilie. Lilie ovšem ve skutečnosti nevyjadřují jen čistotu, ale také přátelství, soucit nebo oddanost. Bílá lilie je obvykle považována za pohřební květinu, ovšem můžete jí vyjádřit také nevinnost, svěžest a vznešenost. Žlutou lilií můžete někomu z hloubi duše poděkovat, růžovou dáváte najevo hojnost a blahobyt.

K TÉMATU  Ženy ve znameních zvěrokruhu – kteří muži je přitahují?
kytice
Jaké květiny máte nejraději?

Růže

Růže je jednoznačně jednou z nejčastěji darovaných květin vůbec. Červená růže je symbolem milenců, vášně, respektu nebo odvahy. Žlutá růže symbolizuje přátelství a radost, černou raději nikomu nedarujte. Taková květina znamená smrt a utrpení.

Bílou naopak můžete vyjádřit čistotu, klid, půvab nebo někomu přát šťastný život. Fialovou značíme pokoru, oranžovou barvou růže vyjadřujeme okouzlení a lásku na první pohled. Tmavě růžová růže může být dobrým způsobem, jak někomu vyjádřit vděčnost. Světle růžová je symbolem štěstí, laskavosti a svěžesti.

růže
Růže patří mezi nejčastěji darované květiny. Máme je spojené s láskou.

Ostrožka

Darovat můžete i vznešenou ostrožku, a to nejčastěji v kombinaci s dalšími květinami, nejlépe se vyjímá ve společnosti vlčího máku nebo tulipánů. Ostrožka je symbolem otevřeného srdce a vřelé lásky, ovšem růžová značí nestálost, bílá radost a fialová počínající lásku.

Hyacint

Už ve starých řeckých bájích a pověstech se o něm psalo. Údajně dostal jméno po zabitém chlapci, z jehož krve vyrostl. Chlapec jménem Hyakinthos padl v boji s řeckými Bohy. Možná i proto fialový hyacint symbolizuje smutek, zármutek a lítost. Ovšem růžový hyacint vám dává najevo hravost, modrý upřímnost a bílý hyacint značí naději.

Ostálka

Ostálka neboli cínie má rovněž hned několik významů. Fialová ostálka symbolizuje jistotu, jasně červená barva má podobný význam, můžete tomu druhému sdělit, že ve vás najde pevný bod, stálost a oporu. Bílé květy mohou být symbolem vlídnosti nebo odpuštění, žlutou ostálkou vzpomínáme na staré dobré časy.

květina
Ostálka se jinak nazývá také cinie.

Magnolie

Tato květina je tak trochu neprávem opomíjená, přitom její květy jsou tak krásné, až se nad nimi tají dech. Její kvítka symbolizují vytrvalost, ušlechtilost, důstojnost i lásku. Bílá magnolie vyjadřuje dokonalost a čistotu, růžová nevinnost a čirou radost.

Kamélie

Dáma s kaméliemi je sice román o nešťastné lásce z pera Alexandra Dumase, ve skutečnosti ovšem kamélie nešťastnou lásku nesymbolizují. Naopak značí hlubokou a nehynoucí lásku. Červená kamélie má být darována někomu, ke komu cítíme vášeň a hlubokou touhu. Bílou kamélii darujeme zase tomu, komu chceme vyjádřit úctu a růžová znamená touhu nebo stesk.

K TÉMATU  Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho

Co znamenají další květiny?

A pak tu máme také květiny, u nichž barva příliš nehraje roli, ale leccos o obdarovávaném nebo o tom, kdo květinu daruje, vypoví. Narcisům se raději vyhýbejte, protože symbolizují sebestřednost a přehnanou sebelásku. Afrikánem dáváte najevo hlubokou lásku a odhodlanost jít si za tím, co chcete, přes jakékoliv překážky. Gerbera značí upřímnost a fialka zase čistou lásku a příslib věrnosti.

Pokud vám ale vaše drahá polovička příště daruje pugét, raději v tom možná žádný význam nehledejte. Ne každý muž ví, co která květina symbolizuje a možná vám chtěl jen onou kalou skutečně vyjádřit lásku, nikoliv myšlenky na pohřeb.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Darujte ty správné květiny aneb jak se neztrapnit

Umělé květiny v domácnosti: ano, či ne?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Všichni milovníci seriálu Sex ve městě jsou jako na jehlách Carrie Bradshaw, protože je to tady! Kýžené pokračování v podobě nových dílů. Otázkou však zůstává, jestli se i tato série bude držet původního stylu Sexu ve městě, anebo se spíše můžeme těšit na něco nového. A v neposlední řadě, jestli to celé autoři pokračováním leda nepokazí.
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek