Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Symbolika kvítí: Víte, co která květina znamená?

Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
květina
V symbolice květin hraje roli druh i barva. Podívejte se s námi blíže, na jejich význam.

09. 06. 2022

Není to však tak úplně jednoduché, protože nejen květina, ale i její barva vyjadřuje mnohé a vyznat se v tom není vůbec jednoduché. Takže, co která květina znamená?

Tulipán

Tulipán je květinou jara, symbolem vášně, laskavosti i elegance. Červený tulipán znamená opravdovou lásku a muž, který vám červené tulipány daruje, vám tak může naznačovat, že k vám chová hlubší city. Naopak bílé tulipány se obvykle darují za zásluhu nebo jako vyjádření odpuštění. A žluté tulipány jsou hravé a veselé.

Chryzantéma

Tato květina značí optimismus a radost ze života. Červená chryzantéma je symbolem štěstí, bílá pravdy a žlutá vyjadřuje neopětovanou lásku.

pugét
Až dostanete kytici, vězte, že muži se obvykle symbolikou tak do hloubky nezaobírají. Jen vám chtějí udělat radost.

Karafiát

Opět je na vzestupu a stává se podobně oblíbeným, jako tomu bylo na konci minulého století. Světle červeným karafiátem sdělujete obdiv, tmavě červeným zase vyznáváte lásku nebo přátelskou náklonnost. Bílý karafiát symbolizuje štěstí, růžový mateřskou lásku. Žlutý karafiát vám může naznačit odmítnutí nebo zklamání. Fialovým dáváte najevo nestálost a rozmarnost, žíhaným zklamání z neopětované lásky.

Kala

Kala sice není tak obvyklou květinou jako tulipán nebo chryzantéma, přesto má ve vázaných kyticích své neopomenutelné místo. Mnohem častěji se však používá do pohřebních kytic. Nenechte se tím ale odradit.

Bílou kalou vyjadřujete krásu a nevinnost, někdy také vznešenost. Růžová kala znamená obdiv a uznání. Fialovou zase dáváte najevo svou vášeň. Žlutá kala je nejčastěji spojována s vděčnosti. A černá kala? Ta se hodí zejména pro velmi elegantní a tajemné muže i ženy.

Lilie

Jistě dobře znáte přirovnání čistá jako lilie. Lilie ovšem ve skutečnosti nevyjadřují jen čistotu, ale také přátelství, soucit nebo oddanost. Bílá lilie je obvykle považována za pohřební květinu, ovšem můžete jí vyjádřit také nevinnost, svěžest a vznešenost. Žlutou lilií můžete někomu z hloubi duše poděkovat, růžovou dáváte najevo hojnost a blahobyt.

K TÉMATU  Art deco: Styl bydlení pro milovnice Velkého Gatsbyho
kytice
Jaké květiny máte nejraději?

Růže

Růže je jednoznačně jednou z nejčastěji darovaných květin vůbec. Červená růže je symbolem milenců, vášně, respektu nebo odvahy. Žlutá růže symbolizuje přátelství a radost, černou raději nikomu nedarujte. Taková květina znamená smrt a utrpení.

Bílou naopak můžete vyjádřit čistotu, klid, půvab nebo někomu přát šťastný život. Fialovou značíme pokoru, oranžovou barvou růže vyjadřujeme okouzlení a lásku na první pohled. Tmavě růžová růže může být dobrým způsobem, jak někomu vyjádřit vděčnost. Světle růžová je symbolem štěstí, laskavosti a svěžesti.

růže
Růže patří mezi nejčastěji darované květiny. Máme je spojené s láskou.

Ostrožka

Darovat můžete i vznešenou ostrožku, a to nejčastěji v kombinaci s dalšími květinami, nejlépe se vyjímá ve společnosti vlčího máku nebo tulipánů. Ostrožka je symbolem otevřeného srdce a vřelé lásky, ovšem růžová značí nestálost, bílá radost a fialová počínající lásku.

Hyacint

Už ve starých řeckých bájích a pověstech se o něm psalo. Údajně dostal jméno po zabitém chlapci, z jehož krve vyrostl. Chlapec jménem Hyakinthos padl v boji s řeckými Bohy. Možná i proto fialový hyacint symbolizuje smutek, zármutek a lítost. Ovšem růžový hyacint vám dává najevo hravost, modrý upřímnost a bílý hyacint značí naději.

Ostálka

Ostálka neboli cínie má rovněž hned několik významů. Fialová ostálka symbolizuje jistotu, jasně červená barva má podobný význam, můžete tomu druhému sdělit, že ve vás najde pevný bod, stálost a oporu. Bílé květy mohou být symbolem vlídnosti nebo odpuštění, žlutou ostálkou vzpomínáme na staré dobré časy.

květina
Ostálka se jinak nazývá také cinie.

Magnolie

Tato květina je tak trochu neprávem opomíjená, přitom její květy jsou tak krásné, až se nad nimi tají dech. Její kvítka symbolizují vytrvalost, ušlechtilost, důstojnost i lásku. Bílá magnolie vyjadřuje dokonalost a čistotu, růžová nevinnost a čirou radost.

Kamélie

Dáma s kaméliemi je sice román o nešťastné lásce z pera Alexandra Dumase, ve skutečnosti ovšem kamélie nešťastnou lásku nesymbolizují. Naopak značí hlubokou a nehynoucí lásku. Červená kamélie má být darována někomu, ke komu cítíme vášeň a hlubokou touhu. Bílou kamélii darujeme zase tomu, komu chceme vyjádřit úctu a růžová znamená touhu nebo stesk.

K TÉMATU  Pěstujeme růže: Jak o ně pečovat, aby vám dlouho dělaly radost?

Co znamenají další květiny?

A pak tu máme také květiny, u nichž barva příliš nehraje roli, ale leccos o obdarovávaném nebo o tom, kdo květinu daruje, vypoví. Narcisům se raději vyhýbejte, protože symbolizují sebestřednost a přehnanou sebelásku. Afrikánem dáváte najevo hlubokou lásku a odhodlanost jít si za tím, co chcete, přes jakékoliv překážky. Gerbera značí upřímnost a fialka zase čistou lásku a příslib věrnosti.

Pokud vám ale vaše drahá polovička příště daruje pugét, raději v tom možná žádný význam nehledejte. Ne každý muž ví, co která květina symbolizuje a možná vám chtěl jen onou kalou skutečně vyjádřit lásku, nikoliv myšlenky na pohřeb.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Darujte ty správné květiny aneb jak se neztrapnit

Umělé květiny v domácnosti: ano, či ne?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nakupování oblečení vás může bavit, ale přesto se nemusí stát zábavou. Hlavní náplní vašeho volného času. Také nemusíte mít plnou skříň, abyste byla vždycky dobře oblečená. Stačí jen přemýšlet a kombinovat.
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.
Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Pokud se chcete cítit pohodlně, zařaďte do vašeho šatníku i kvalitní spodní prádlo. Na následujících řádcích se zaměříme na dámské kalhotky. Jestliže netušíte, podle jakých parametrů spodní díl prádla vybrat, nezoufejte! My vám to totiž níže rádi prozradíme. Proto čtěte a pojďte se inspirovat společně s námi.
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
Suchý šampon, to je pomocník mnoha z nás, o kterém jste už jistě slyšely. Jak s ním ale pracovat, aby se skutečně stal vaším přítelem do nepohody? Naučte se to!
Nikdo není dokonalý… S tím se buď můžete smířit, nebo se rozhodnout s nedokonalostí bojovat. K dokonalé postavě vám pomůže dieta a osobní trenér a k dokonalému úsměvu zase rovnátka. Pojďte se podívat, jaké problémy vám pomohou vyřešit.
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Tohle vás dojme! Opuštěné a hladové kotě naříká na ulici mezi odpadky, než si ho všimnou dobří lidé, kteří mu dají najíst. Podívejte se, jak jim drobeček začne pomalu důvěřovat a nakonec se z divokého kotěte stane domácí mazlíček.
Solární světélka, zapíchaná podél chodníčku, udělají také příjemnou atmosféru. Ale noční osvětlení zahrady, jako je tohle, vás přenese rovnou do pohádky. Světla zavěšená v koruně stromu nebo naopak umístěná u kmene menších stromků vytváří ve tmě přímo čarovnou náladu.

Výběr článků

Cesta k úspěšné kariéře může být složitá a plná výzev. Manažeři musejí být schopni rychle a efektivně implementovat své znalosti do pracovních procesů, rychle a správně rozhodovat a mít široký rozhled.
Při zmínce výletu do nizozemského hlavního města se málokomu nevybaví tulipány či projížďky na kole mezi romanticky nasvícenými kanály. Amsterdam je živé a kulturně nabité město. Pojďme se společně podívat na zajímavá místa, která určitě stojí za návštěvu.
Skotská vrchovina nabízí překrásnou přírodní scenérii, kterou charakterizují zelené kopce, rozmanité skalnaté útvary, horská údolí a jezera, ale i středověké hrady. Tady je malá ochutnávka, která vás možná navnadí na výlet do této řídce osídlené oblasti.

Nepřehlédněte

V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek