Jen málokterá žena je se svým vzhledem spokojená. S přibývajícím věkem tohle pravidlo platí dvojnásob. Zatímco u našich mužských protějšků jsou vrásky vnímány jako projev vyzrálosti, nás ženy degradují do kategorie „stárnoucích dam“. Bohužel snižování elasticity kůže se nevyhne nikdo z nás. Dnes už se s tímhle faktem nemusíte nutně smířit a můžete jednoduše vrátit čas o pár let zpět.
Ideální rty? Proč ne!
Úpravy rtů jsou dnes běžné. Proč to vlastně děláme? Nejde jen o to být ještě ve třiceti sexy jako slavné americké herečky, jak mnohé z nás máme utkvělé v představách. Úprava rtů se rozhodně nezastavila u metody napěchování silikonu do horního rtu a stejně tak klientela v čekárnách klinik plastické chirurgie významně zestárla. Proč? Tvar rtů se během života mění. Pomineme případy po havárii apod. Viníkem je věk. S přibývajícími roky kůže tváří ochabuje a rty se vtáčejí směrem do úst, čímž dochází k jejich zmenšení. Nejenže přestávají vypadat mladě, ale mění výraz celého obličeje.
Bezbolestná metoda
Než se vypravíte na plastiku, můžete zkusit speciální druhy kosmetických přípravků, které dokáží spolu s osvědčenými triky vizážistů doslova divy. Často k ideálu pomůže jen odborná pomoc a správné přípravky.
Výplně
Podle stavu pokožky je v některých případech nutné zajít dál – sáhnout po některé metodě plastické chirurgie. S použitím tzv. výplňových materiálů, které se buď vstřebávají nebo ne, se může dosáhnout zvětšení objemu a také zlepšení tvaru rtů. Jaké materiály se k těmto účelům používají? Nejčastěji se používá k tomuto účelu kyselina hyaluronovou nebo její vylepšená forma Juvéderm ULTRA, protože má jemnější konsistenci, což umožňuje citlivější a přesnější aplikaci injekční jehlou. Doba působení je víc než jeden rok. Vstřikuje se do rtů tenkou jehličkou a vyplňuje tak místa, kde je třeba zvětšit objem. Patří mezi vstřebávající se materiály, proto je třeba cca po čtyřech měsících zákrok opakovat. Pro trvalé zvětšení rtů se používá např. Artecoll či Dermalive (nevstřebatelné výplně). Všechny tyto zákroky se provádí v částečné anestezii i proto, abyste si mohla korigovat počínání lékaře. Počítejte také s několikadenním otokem (den až dva), který opadne. Po úrazech či haváriích sahají specialisté k poslední metodě, plastice rtů.
Prokoukněte
Mnohé z nás velmi brzy začnou trápit mimické vrásky okolo očí. K jejich odstranění se používají speciální přípravky, které po vstříknutí pod kůži. Botulotoxinové přípravky (Botox, Disport) přeruší nervosvalové spojení a zabrání tak mimickému svalu v jeho smršťování, čímž se omezí tvorba mimických vrásek. Aplikaci je třeba cca po 4 měsících (někdy déle) zopakovat.
Narovnejte si čelo
Ach ty naše zlozvyky. Nemusí vám být ani padesát, dokonce ani čtyřicet, přesto vaše čelo dokáže prozradit všechny vaše neblahé návyky. Trocha mračení nebo údivu a vrásky jsou tu! Vyhladit čelo se dá opět mnoha způsoby. Jako prevence slouží nejrůznější kosmetické kúry. Když už je problém patrný, je lepší se svěřit odborníkům. Na čelo se nejlépe osvědčily chemický peeling nebo laserové metody. Výrazné mimické vrásky se dají řešit i endoskopickým zákrokem (browlifting). Pouhé 3 vpichy ve vlasaté části hlavy postačí při tom lékaři, aby mohl čelo zvednout. Následně je uchytí pomocí speciálních závěsů. Nemusíte se bát ani pooperačních jizev a ranky se rychle hojí. Jedinou nevýhodou je, že se neodstraňuje přebytečná kůže z čela a delší doba rekonvalescence (cca 3 týdny).
Populární a efektní je i metoda feather-lift. Lékař zavěsí kůži na speciální vlákna, která zavede pod povrch. Efekt vydrží cca 2 roky. Zákrok se provádí v místním znecitlivění. Pokud je to nevyhnutelné, přistupuje se i ke klasické plastice čela (face-lift). Odstraňuje se při ní část kůže ve vlasaté části hlavy. Kůže z čela se vytáhne a následně všije v tomto místě. Operace se provádí v celkové anestezii. Hospitalizace trvá 1–2 dny a rekonvalescence 14 dní.
Některé metody omlazení pleti
Omnilux –terapie speciálním přístrojem – červenými a infračervenými panely či žárovkami – vhodná pro prevenci vzniku vrásek.
Chemický peeling – Slouží k regeneraci a omlazení pleti. V Asklepionu si můžete dopřát klasický dermatologický peeling na bázi kyseliny glykolové. Výsledky jsou takřka srovnatelné s chirurgickou léčbou.
Laserová rejuvenace – Provádí se pomocí laseru, díky jeho paprskům se v hlubokých vrstvách kůže stáhnou povolená kolagenová vlákna. Ta stará a poškozená se vstřebají. Cca během 6 týdnů se začínají tvořit nová, pružnější.
Laserový resurfacing – provádí se tzv. erbiovým laserem, kterým se vyhlazují vrásky nebo jizvičky částí nebo celého obličeje. Při zákroku je nutné místní znecitlivění nebo analgosedace. Výsledkem je radikální vypnutí pleti a celkové omlazení. Doba hojení: 2–4 týdny.
APTOS feather-lift – je moderní metoda, používaná na nosoretní rýhy. V lokální anestézii se zavedou do podkoží speciální nitě, kterými se vrásky „podetnou” a následně ručně vyhladí. Počítejte s dobou hojení 4–7 dní.
Face-lift – Nejradikálnější chirurgická metoda na vypnutí vrásek obličeje nebo krku. Dosáhne se tak výrazně mladšího vzhledu. Provádí se v analgosedaci nebo celkové anestézii. Hospitalizace trvá 1–2 dny a rekonvalescence 10–14 dní.
Silhouette lift i endotinový browlift – patří mezi miniinvazivní výkony a stávají se čím dál víc populární. Jsou to výkony typu “v pátek mě odoperují a v pondělí jdu do práce”. K vypnutí obličeje se používají speciální nitě které plastický chirurg zjednodušeně vede pod kůží. Silhouette lift je vhodný především pro ženy, které nedosahují tak velkého poklesu obličeje, aby byly operovány klasickým faceliftem. Vhodný je například pro ty, které s vráskami bojují pomocí výplňových materiálů. Ty ale potřebují neustále obnovovat.