Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Zemřel vám muž nebo někdo blízký? Jak takovou osobní ztrátu lépe překonat? Co vás nemine a kdy poznáte, že jste z nejhoršího venku?

Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?
Ztráta blízkého člověka je nejbolestivější životní zkušeností.
zdroj: 123RF.com

04. 03. 2019

Bezprostředně po úmrtí

Nejprve projdete touto první fází. Můžete být ohlušena a nechápat, že váš blízký už nežije. Postupně s ověřováním reality přichází hluboký smutek. Truchlení je přirozená reakce potřebná k tomu, abyste se vyrovnala se ztrátou. Hluboký žal, kdy člověk neustále pláče, cítí se bezradný, až dezorientovaný, většinou trvá šest až osm týdnů. V té době vás mohou „držet nad vodou“ povinnosti, které musíte vykonat v souvislosti s úmrtím. Je dobré si zvolit kvalitní pohřební službu, která vám se vším pomůže a celý proces vám co nejvíce usnadní.

Ty skončí, ale žal trvá dál. Přichází další fáze – truchlení. I to je naprosto přirozené.

Žal a truchlení je přirozená reakce, nesnažte se ji potlačovat

Každý reaguje na otřes ze smrti blízkého člověka odlišně. Někomu pomáhá zapojit se intenzivně do práce, jiný toho nebude schopen. Truchlení je ale úplně přirozenou reakcí, kterou se člověk snaží vyrovnat s bolestnou událostí. Tento čas odborníci  přirov­návají k horské dráze. V člověku se mohou rychle střídat protikladné pocity: neklid, strach, prázdnota, bezradnost, ale i hněv, vina, zlost, sebelítost, zoufalství nebo pocit nepochopení. Truchlení se může projevit i na tělesné úrovni, svíráním v prsou, bušením srdce, poruchami spánku, nechutenstvím či svalovou slabostí.
Nesnažte se takové projevy násilně popírat, ale ani se v nich utápět. Jen tak se jednoho dne stanou méně intenzivními. Dejte si na čas. Tohle je velmi individuální.

Truchlení má svou úlohu

Hovoří se o čtyřech úlohách truchlení: přijmutí ztráty, prožití zármutku, adaptace ve světě, ve kterém zesnulý schází, citové odpoutání od zemřelého a přijmutí nového vztahu. Jsou-li tyto úlohy zvládnuty, truchlení je u konce. To ale samozřejmě neznamená, že končí smutek nad ztrátou blízkého člověka.

Mlčet nebo mluvit?

Lidé opakovaně dosvědčují, jak podstatná pro ně byla možnost se vypovídat. Pokud zjistíte, že ve vašem okolí není nikdo, komu byste se mohli svěřovat, vyhledejte lidi, kteří prožívají po­dobný zármutek jako vy a třeba si i vyslechnout povzbuzení, jak se z podobné situace dostali jiní. Pokud se svěříte jinému člověku, je dobré, aby vás dotyčný nechal mluvit a nezasahoval do toho. Pokud tahle osoba není ve vaší blízkosti a hledat se vám ji ani nechce, můžete také sáhnout po bloku a tužce a psát si, co cítíte. I tak ze sebe dostáváte to, co je třeba si říct. Co dělat, když truchlení končí? Jít dál!

K TÉMATU  Nevěra aneb jak napravit váš vztah po jejím provalení?

Kdy jste z nejhoršího venku?

Cesta zármutkem může být nesmírně dlouhá a těžká. Zpravidla takový proces trvá jeden rok, ale i to je individuální. Za jisté známky konce truchlení se považuje, když vám vzpomínky na zemřelého nepůsobí bolest a nevyvolávají slzy či pocit tlaku na hrudi. Co však přetrvá, jsou vaše vzpomínky a váš vnitřní vztah k zemře­lému. Pocit vděčnosti za to, že druhý byl přítomen ve vašem životě a šel s vámi společný kus životní cesty. Pustit se znovu do života potřebuje čas a je třeba si jej dopřát. Takže nikam nespěchejte…

Máte podobou zkušenost? Chcete poradit druhým nebo je podpořit? Napište nám do diskuze pod článkem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Turecké koberce dříve sloužily nomádům jako ochrana před nepřízní počasí. V posledních letech se ale staly velmi moderní a také luxusní záležitostí. Vydejte se s námi do jedné z výrobny tureckých koberců a podívejte se, jak se tento investiční skvost vyrábí.
Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.

Nepřehlédněte

Letní pařáky každého z nás lákají do náruče chladivé a příjemně osvěžující vody. Pokud nechcete být zavření v aquaparcích a hledáte spíš přírodní koupaliště s průzračně čistou vodou a malebným okolím, pak určitě zbystřete. Máme pro vás přehled míst, která stojí za to navštívit, a to nejen u nás, ale i našich nejbližších sousedů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek