Úterý , 28. 03. 2023

Soňa

Zemřel vám muž nebo někdo blízký? Jak takovou osobní ztrátu lépe překonat? Co vás nemine a kdy poznáte, že jste z nejhoršího venku?

Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?
Ztráta blízkého člověka je nejbolestivější životní zkušeností.
zdroj: 123RF.com

04. 03. 2019

Bezprostředně po úmrtí

Nejprve projdete touto první fází. Můžete být ohlušena a nechápat, že váš blízký už nežije. Postupně s ověřováním reality přichází hluboký smutek. Truchlení je přirozená reakce potřebná k tomu, abyste se vyrovnala se ztrátou. Hluboký žal, kdy člověk neustále pláče, cítí se bezradný, až dezorientovaný, většinou trvá šest až osm týdnů. V té době vás mohou „držet nad vodou“ povinnosti, které musíte vykonat v souvislosti s úmrtím. Je dobré si zvolit kvalitní pohřební službu, která vám se vším pomůže a celý proces vám co nejvíce usnadní.

Ty skončí, ale žal trvá dál. Přichází další fáze – truchlení. I to je naprosto přirozené.

Žal a truchlení je přirozená reakce, nesnažte se ji potlačovat

Každý reaguje na otřes ze smrti blízkého člověka odlišně. Někomu pomáhá zapojit se intenzivně do práce, jiný toho nebude schopen. Truchlení je ale úplně přirozenou reakcí, kterou se člověk snaží vyrovnat s bolestnou událostí. Tento čas odborníci  přirov­návají k horské dráze. V člověku se mohou rychle střídat protikladné pocity: neklid, strach, prázdnota, bezradnost, ale i hněv, vina, zlost, sebelítost, zoufalství nebo pocit nepochopení. Truchlení se může projevit i na tělesné úrovni, svíráním v prsou, bušením srdce, poruchami spánku, nechutenstvím či svalovou slabostí.
Nesnažte se takové projevy násilně popírat, ale ani se v nich utápět. Jen tak se jednoho dne stanou méně intenzivními. Dejte si na čas. Tohle je velmi individuální.

Truchlení má svou úlohu

Hovoří se o čtyřech úlohách truchlení: přijmutí ztráty, prožití zármutku, adaptace ve světě, ve kterém zesnulý schází, citové odpoutání od zemřelého a přijmutí nového vztahu. Jsou-li tyto úlohy zvládnuty, truchlení je u konce. To ale samozřejmě neznamená, že končí smutek nad ztrátou blízkého člověka.

Mlčet nebo mluvit?

Lidé opakovaně dosvědčují, jak podstatná pro ně byla možnost se vypovídat. Pokud zjistíte, že ve vašem okolí není nikdo, komu byste se mohli svěřovat, vyhledejte lidi, kteří prožívají po­dobný zármutek jako vy a třeba si i vyslechnout povzbuzení, jak se z podobné situace dostali jiní. Pokud se svěříte jinému člověku, je dobré, aby vás dotyčný nechal mluvit a nezasahoval do toho. Pokud tahle osoba není ve vaší blízkosti a hledat se vám ji ani nechce, můžete také sáhnout po bloku a tužce a psát si, co cítíte. I tak ze sebe dostáváte to, co je třeba si říct. Co dělat, když truchlení končí? Jít dál!

K TÉMATU  Nejčastější příčiny konfliktů mezi mužem a ženou a jak se naučit lépe komunikovat v partnerských vztazích

Kdy jste z nejhoršího venku?

Cesta zármutkem může být nesmírně dlouhá a těžká. Zpravidla takový proces trvá jeden rok, ale i to je individuální. Za jisté známky konce truchlení se považuje, když vám vzpomínky na zemřelého nepůsobí bolest a nevyvolávají slzy či pocit tlaku na hrudi. Co však přetrvá, jsou vaše vzpomínky a váš vnitřní vztah k zemře­lému. Pocit vděčnosti za to, že druhý byl přítomen ve vašem životě a šel s vámi společný kus životní cesty. Pustit se znovu do života potřebuje čas a je třeba si jej dopřát. Takže nikam nespěchejte…

Máte podobou zkušenost? Chcete poradit druhým nebo je podpořit? Napište nám do diskuze pod článkem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Možná jste ve svém malém bytě naprosto spokojení a víc prostoru momentálně nepotřebujete. Proč ho ale aspoň zdánlivě trochu nezvětšit, aby nevypadal příliš stísněně? Pomocí snadných triků bude váš byt hned působit, jako kdyby měl o třetinu větší rozlohu.
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.

Nepřehlédněte

Snímek Top Gun se ihned po svém uvedení roku 1986 stal kasovním trhákem a fenoménem, v čele s Tomem Cruisem a Kelly McGillis – a jeho oblíbenost přetrvává do dnešního dne. Je to prostě jeden z těch kultovních filmů, které byste měli alespoň jednou za život vidět. Film pojednává o prostředí elitních stíhacích pilotů, o stíhací škole v rámci amerického námořního loďstva a tohle jsou největší zajímavosti, které Top Gun provází.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek