Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Sebeobětování a jak s ním zatočit? Vždyť přece nemusíte dělat všechno!

Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Sebeobětování
Sebeobětování a umění říct ne. (zdroj foto: www.123rf.com)

27. 01. 2021

Partnerství vše nastartuje

Vlivem výchovy ve společnosti dvacátého století se stalo, že se všechny dívky a ženy stávají služkami. Co na tom, že už dávno chodíme do práce úplně stejně, jako naše mužské protějšky? To přece nikoho nezajímá.

Přijdete domů a první, co vás čeká, je příprava jídla a úklid domácnosti. Jaksi to po vás někdo vyžaduje. Program, který do vás vložila výchova, společnost. A tak začnete uklízet a vychystávat, jen abyste byla označena za dobrou partnerku.

Mateřství? Velký oříšek i pro statnou ženu

Další program sebeobětování se zapne přesně v tom okamžiku, kdy zjistíte, že jste těhotná. Najednou máte pocit, že musíte dělat vše správné pro dítě. To je samozřejmě v pořádku, ale všechno má své meze.

Když se dítě narodí, všichni vás častují „dobře míněnými radami“, a navíc pozorují, zda máte i při plačtivém a nespavém miminku doma naklizeno, navařeno, a zda se dostatečně usmíváte na svého manžela. Fajn. Nikdo se ale neptá na to, jak je vám.

Léta plynou, a kde jsem vlastně já? Sebeobětování vás převálcovalo

Najednou zjistíte, že vaše dítě oslavilo čtvrté, sedmé, desáté, patnácté narozeniny. A že se nic moc ve vašem životě nezměnilo. Zatímco vy zajišťujete chod domácnosti, nakupujete, chodíte do práce a o víkendu, který je určen k odpočinku. Celé dopoledne vyvařujete, abyste mohla odpoledne milosrdně trávit tím, že uklidíte binec po vaření, vaši nejbližší si nemyslí, že byste cokoliv dělala.

Vaše práce je neviditelná. A právě zde začneme pomalu měnit nezdravý program sebeobětování. Když nic nezměníte, čeká vás zhroucení. Toto životní tempo se nedá dlouho zvládat.

Delegování povinností

Možná jste za tu dobu logicky nabyla pocitu, že práci v domácnosti nejlépe zastanete vy. Není divu – nikdo jiný se totiž po místech po celém bytě neotřel hadrem tolikrát, jako vy. Ale abyste to stejně bravurně naučila i ostatní členy v domácnosti, potlačte v sobě kritika a dopřejte jim dopracovat se ke stejné dokonalosti, jakou oplýváte vy.

K TÉMATU  Co dělat, když se partner neumí sžít s rolí zvanou novopečený otec?

Vyplatí se to – děti i partner se naučí běžné údržbě, kterou by v případě, že by bydleli sami, zastávali úplně stejně. Mimochodem – úklidové domácí práce zvládají s pomocí partnera nebo staršího sourozence i děti od 6 let.

Předat zodpovědnost je to nejtěžší

Spolu s předáváním žezla různých povinností, jako je běžný nákup, platba složenek nebo třeba praní prádla, se logicky setkáte s tím, že se budou snažit ostatní členové domácnosti tyto aktivity vykonávat, ale zodpovědnost za jejich výsledek hodit na vás. Nenechte se.

Spolu s tím, že aktivitu budou vykonávat, přebírají i zodpovědnost. Takže opravdu ne, i když se budou snažit, obarvené prádlo není vaše vina. Je to jen jejich nezkušenost. Dělat chyby je lidské. Ale nebudete za všechno zodpovědná vy, ani za chyby ostatních.

Rychle využijte čas pro sebe aneb konec sebeobětování

Nejlépe bude, když se v čas určený pro delegování povinností budete nacházet mimo domov. Jednak nebudete mít potřebu jedovatě komentovat ne příliš ideální výsledky snažení členů rodiny, ale také si konečně dopřejete to, co si zaslouží každý člověk na této planetě – odpočinek a odměnu.

Zajděte si s kamarádkou do kavárny, projděte se v parku, zajděte si na dobrý film. Rozhodně nemůžete stále jen žít povinnostmi.

Když se naučíte své povinnosti rozdělit mezi všechny členy domácnosti, najednou zjistíte, že si vaší práce mnohem více váží. Vy získáte volný čas, ostatní nové životní dovednosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Protivná a útočná tchyně umí život značně znepříjemnit. Máme návod, jak vyzrát i na tu nejmrzutější

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Dřevěný plot je klasika. Dnes už ale nejsou zdaleka všechny ploty dřevěné nebo v podobě kovových mříží. Hodně se staví betonové ploty, sypané kamenné ploty, ale také lamelové ploty z hliníku. Jaký zvolíte vy?
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Tohle někoho určitě naštve. Emancipace žen je jev, který se děje už několik dekád, ale narůstající feminismus něžnému pohlaví jen škodí. Jaké problémy přináší?

Výběr článků

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Nezapomínejte, že víkend je hlavně o odpočinku! Co vám přinesou volné dny napoví horoskop, který připravila astroložka Naďa Šmídová.
Handmade kosmetika v sobě skrývá mnoho benefitů. Víte, jaké výhody má domácí vlastnoručně vyrobená kosmetika a proč je u žen v posledních letech stále oblíbenější?

Nepřehlédněte

Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
Skáčou, plavou, dovádějí. Tučňáci jsou nelétaví ptáci, které v zoo nezapomene navštívit nikdo. Ve volné přírodě ale předvádějí větší kousky!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek