Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Sebeobětování a jak s ním zatočit? Vždyť přece nemusíte dělat všechno!

Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Sebeobětování
Sebeobětování a umění říct ne. (zdroj foto: www.123rf.com)

27. 01. 2021

Partnerství vše nastartuje

Vlivem výchovy ve společnosti dvacátého století se stalo, že se všechny dívky a ženy stávají služkami. Co na tom, že už dávno chodíme do práce úplně stejně, jako naše mužské protějšky? To přece nikoho nezajímá.

Přijdete domů a první, co vás čeká, je příprava jídla a úklid domácnosti. Jaksi to po vás někdo vyžaduje. Program, který do vás vložila výchova, společnost. A tak začnete uklízet a vychystávat, jen abyste byla označena za dobrou partnerku.

Mateřství? Velký oříšek i pro statnou ženu

Další program sebeobětování se zapne přesně v tom okamžiku, kdy zjistíte, že jste těhotná. Najednou máte pocit, že musíte dělat vše správné pro dítě. To je samozřejmě v pořádku, ale všechno má své meze.

Když se dítě narodí, všichni vás častují „dobře míněnými radami“, a navíc pozorují, zda máte i při plačtivém a nespavém miminku doma naklizeno, navařeno, a zda se dostatečně usmíváte na svého manžela. Fajn. Nikdo se ale neptá na to, jak je vám.

Léta plynou, a kde jsem vlastně já? Sebeobětování vás převálcovalo

Najednou zjistíte, že vaše dítě oslavilo čtvrté, sedmé, desáté, patnácté narozeniny. A že se nic moc ve vašem životě nezměnilo. Zatímco vy zajišťujete chod domácnosti, nakupujete, chodíte do práce a o víkendu, který je určen k odpočinku. Celé dopoledne vyvařujete, abyste mohla odpoledne milosrdně trávit tím, že uklidíte binec po vaření, vaši nejbližší si nemyslí, že byste cokoliv dělala.

Vaše práce je neviditelná. A právě zde začneme pomalu měnit nezdravý program sebeobětování. Když nic nezměníte, čeká vás zhroucení. Toto životní tempo se nedá dlouho zvládat.

Delegování povinností

Možná jste za tu dobu logicky nabyla pocitu, že práci v domácnosti nejlépe zastanete vy. Není divu – nikdo jiný se totiž po místech po celém bytě neotřel hadrem tolikrát, jako vy. Ale abyste to stejně bravurně naučila i ostatní členy v domácnosti, potlačte v sobě kritika a dopřejte jim dopracovat se ke stejné dokonalosti, jakou oplýváte vy.

K TÉMATU  Příprava na léto. Do vody padáme často, ať už u bazénu nebo u moře. Pokud to ale někdo natočí, pro ostatní je to vždycky zábava

Vyplatí se to – děti i partner se naučí běžné údržbě, kterou by v případě, že by bydleli sami, zastávali úplně stejně. Mimochodem – úklidové domácí práce zvládají s pomocí partnera nebo staršího sourozence i děti od 6 let.

Předat zodpovědnost je to nejtěžší

Spolu s předáváním žezla různých povinností, jako je běžný nákup, platba složenek nebo třeba praní prádla, se logicky setkáte s tím, že se budou snažit ostatní členové domácnosti tyto aktivity vykonávat, ale zodpovědnost za jejich výsledek hodit na vás. Nenechte se.

Spolu s tím, že aktivitu budou vykonávat, přebírají i zodpovědnost. Takže opravdu ne, i když se budou snažit, obarvené prádlo není vaše vina. Je to jen jejich nezkušenost. Dělat chyby je lidské. Ale nebudete za všechno zodpovědná vy, ani za chyby ostatních.

Rychle využijte čas pro sebe aneb konec sebeobětování

Nejlépe bude, když se v čas určený pro delegování povinností budete nacházet mimo domov. Jednak nebudete mít potřebu jedovatě komentovat ne příliš ideální výsledky snažení členů rodiny, ale také si konečně dopřejete to, co si zaslouží každý člověk na této planetě – odpočinek a odměnu.

Zajděte si s kamarádkou do kavárny, projděte se v parku, zajděte si na dobrý film. Rozhodně nemůžete stále jen žít povinnostmi.

Když se naučíte své povinnosti rozdělit mezi všechny členy domácnosti, najednou zjistíte, že si vaší práce mnohem více váží. Vy získáte volný čas, ostatní nové životní dovednosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Protivná a útočná tchyně umí život značně znepříjemnit. Máme návod, jak vyzrát i na tu nejmrzutější

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.

Nepřehlédněte

Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek