Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Sebeobětování a jak s ním zatočit? Vždyť přece nemusíte dělat všechno!

Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Sebeobětování
Sebeobětování a umění říct ne. (zdroj foto: www.123rf.com)

27. 01. 2021

Partnerství vše nastartuje

Vlivem výchovy ve společnosti dvacátého století se stalo, že se všechny dívky a ženy stávají služkami. Co na tom, že už dávno chodíme do práce úplně stejně, jako naše mužské protějšky? To přece nikoho nezajímá.

Přijdete domů a první, co vás čeká, je příprava jídla a úklid domácnosti. Jaksi to po vás někdo vyžaduje. Program, který do vás vložila výchova, společnost. A tak začnete uklízet a vychystávat, jen abyste byla označena za dobrou partnerku.

Mateřství? Velký oříšek i pro statnou ženu

Další program sebeobětování se zapne přesně v tom okamžiku, kdy zjistíte, že jste těhotná. Najednou máte pocit, že musíte dělat vše správné pro dítě. To je samozřejmě v pořádku, ale všechno má své meze.

Když se dítě narodí, všichni vás častují „dobře míněnými radami“, a navíc pozorují, zda máte i při plačtivém a nespavém miminku doma naklizeno, navařeno, a zda se dostatečně usmíváte na svého manžela. Fajn. Nikdo se ale neptá na to, jak je vám.

Léta plynou, a kde jsem vlastně já? Sebeobětování vás převálcovalo

Najednou zjistíte, že vaše dítě oslavilo čtvrté, sedmé, desáté, patnácté narozeniny. A že se nic moc ve vašem životě nezměnilo. Zatímco vy zajišťujete chod domácnosti, nakupujete, chodíte do práce a o víkendu, který je určen k odpočinku. Celé dopoledne vyvařujete, abyste mohla odpoledne milosrdně trávit tím, že uklidíte binec po vaření, vaši nejbližší si nemyslí, že byste cokoliv dělala.

Vaše práce je neviditelná. A právě zde začneme pomalu měnit nezdravý program sebeobětování. Když nic nezměníte, čeká vás zhroucení. Toto životní tempo se nedá dlouho zvládat.

Delegování povinností

Možná jste za tu dobu logicky nabyla pocitu, že práci v domácnosti nejlépe zastanete vy. Není divu – nikdo jiný se totiž po místech po celém bytě neotřel hadrem tolikrát, jako vy. Ale abyste to stejně bravurně naučila i ostatní členy v domácnosti, potlačte v sobě kritika a dopřejte jim dopracovat se ke stejné dokonalosti, jakou oplýváte vy.

K TÉMATU  Jitka (45): Dcera byla měsíc na prázdninách u babičky. Po návratu je úplně jiná

Vyplatí se to – děti i partner se naučí běžné údržbě, kterou by v případě, že by bydleli sami, zastávali úplně stejně. Mimochodem – úklidové domácí práce zvládají s pomocí partnera nebo staršího sourozence i děti od 6 let.

Předat zodpovědnost je to nejtěžší

Spolu s předáváním žezla různých povinností, jako je běžný nákup, platba složenek nebo třeba praní prádla, se logicky setkáte s tím, že se budou snažit ostatní členové domácnosti tyto aktivity vykonávat, ale zodpovědnost za jejich výsledek hodit na vás. Nenechte se.

Spolu s tím, že aktivitu budou vykonávat, přebírají i zodpovědnost. Takže opravdu ne, i když se budou snažit, obarvené prádlo není vaše vina. Je to jen jejich nezkušenost. Dělat chyby je lidské. Ale nebudete za všechno zodpovědná vy, ani za chyby ostatních.

Rychle využijte čas pro sebe aneb konec sebeobětování

Nejlépe bude, když se v čas určený pro delegování povinností budete nacházet mimo domov. Jednak nebudete mít potřebu jedovatě komentovat ne příliš ideální výsledky snažení členů rodiny, ale také si konečně dopřejete to, co si zaslouží každý člověk na této planetě – odpočinek a odměnu.

Zajděte si s kamarádkou do kavárny, projděte se v parku, zajděte si na dobrý film. Rozhodně nemůžete stále jen žít povinnostmi.

Když se naučíte své povinnosti rozdělit mezi všechny členy domácnosti, najednou zjistíte, že si vaší práce mnohem více váží. Vy získáte volný čas, ostatní nové životní dovednosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Protivná a útočná tchyně umí život značně znepříjemnit. Máme návod, jak vyzrát i na tu nejmrzutější

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek