Pátek , 27. 05. 2022

Filip

Sebeobětování a jak s ním zatočit? Vždyť přece nemusíte dělat všechno!

Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Sebeobětování
Sebeobětování a umění říct ne. (zdroj foto: www.123rf.com)

27. 01. 2021

Partnerství vše nastartuje

Vlivem výchovy ve společnosti dvacátého století se stalo, že se všechny dívky a ženy stávají služkami. Co na tom, že už dávno chodíme do práce úplně stejně, jako naše mužské protějšky? To přece nikoho nezajímá.

Přijdete domů a první, co vás čeká, je příprava jídla a úklid domácnosti. Jaksi to po vás někdo vyžaduje. Program, který do vás vložila výchova, společnost. A tak začnete uklízet a vychystávat, jen abyste byla označena za dobrou partnerku.

Mateřství? Velký oříšek i pro statnou ženu

Další program sebeobětování se zapne přesně v tom okamžiku, kdy zjistíte, že jste těhotná. Najednou máte pocit, že musíte dělat vše správné pro dítě. To je samozřejmě v pořádku, ale všechno má své meze.

Když se dítě narodí, všichni vás častují „dobře míněnými radami“, a navíc pozorují, zda máte i při plačtivém a nespavém miminku doma naklizeno, navařeno, a zda se dostatečně usmíváte na svého manžela. Fajn. Nikdo se ale neptá na to, jak je vám.

Léta plynou, a kde jsem vlastně já? Sebeobětování vás převálcovalo

Najednou zjistíte, že vaše dítě oslavilo čtvrté, sedmé, desáté, patnácté narozeniny. A že se nic moc ve vašem životě nezměnilo. Zatímco vy zajišťujete chod domácnosti, nakupujete, chodíte do práce a o víkendu, který je určen k odpočinku. Celé dopoledne vyvařujete, abyste mohla odpoledne milosrdně trávit tím, že uklidíte binec po vaření, vaši nejbližší si nemyslí, že byste cokoliv dělala.

Vaše práce je neviditelná. A právě zde začneme pomalu měnit nezdravý program sebeobětování. Když nic nezměníte, čeká vás zhroucení. Toto životní tempo se nedá dlouho zvládat.

Delegování povinností

Možná jste za tu dobu logicky nabyla pocitu, že práci v domácnosti nejlépe zastanete vy. Není divu – nikdo jiný se totiž po místech po celém bytě neotřel hadrem tolikrát, jako vy. Ale abyste to stejně bravurně naučila i ostatní členy v domácnosti, potlačte v sobě kritika a dopřejte jim dopracovat se ke stejné dokonalosti, jakou oplýváte vy.

K TÉMATUKočky pečují o miminka a naopak. Připravte se na nálož roztomilosti

Vyplatí se to – děti i partner se naučí běžné údržbě, kterou by v případě, že by bydleli sami, zastávali úplně stejně. Mimochodem – úklidové domácí práce zvládají s pomocí partnera nebo staršího sourozence i děti od 6 let.

Předat zodpovědnost je to nejtěžší

Spolu s předáváním žezla různých povinností, jako je běžný nákup, platba složenek nebo třeba praní prádla, se logicky setkáte s tím, že se budou snažit ostatní členové domácnosti tyto aktivity vykonávat, ale zodpovědnost za jejich výsledek hodit na vás. Nenechte se.

Spolu s tím, že aktivitu budou vykonávat, přebírají i zodpovědnost. Takže opravdu ne, i když se budou snažit, obarvené prádlo není vaše vina. Je to jen jejich nezkušenost. Dělat chyby je lidské. Ale nebudete za všechno zodpovědná vy, ani za chyby ostatních.

Rychle využijte čas pro sebe aneb konec sebeobětování

Nejlépe bude, když se v čas určený pro delegování povinností budete nacházet mimo domov. Jednak nebudete mít potřebu jedovatě komentovat ne příliš ideální výsledky snažení členů rodiny, ale také si konečně dopřejete to, co si zaslouží každý člověk na této planetě – odpočinek a odměnu.

Zajděte si s kamarádkou do kavárny, projděte se v parku, zajděte si na dobrý film. Rozhodně nemůžete stále jen žít povinnostmi.

Když se naučíte své povinnosti rozdělit mezi všechny členy domácnosti, najednou zjistíte, že si vaší práce mnohem více váží. Vy získáte volný čas, ostatní nové životní dovednosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Protivná a útočná tchyně umí život značně znepříjemnit. Máme návod, jak vyzrát i na tu nejmrzutější

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 

Nepřehlédněte

Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek