Středa , 26. 06. 2024

Ivan

Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
bylinky
I v bytě můžete být zahradníkem.

02. 04. 2020

02. 04. 2020

Bylinky oceníte nejen při zdravotních obtížích, ale i v kuchyni. Seznam těch nejoblíbenějších léčivek, kterým se na balkóně bude dařit, vám přinášíme.

Pěstovat bylinky zvládne každý

Pokud jste se rozhodli, že si za oknem uděláte voňavou lékárnu, je ideální čas začít s výsevem. Pokud se vám nechce čekat, můžete si koupit už sazeničky bylinek. Ven můžete ale rostlinky umístit až po 15. květnu, tedy po zmrzlých mužích, jinak by vám přízemní mrazíky mohly mladé rostlinky zlikvidovat.

Do jednoho truhlíku můžete dát i více rostlinek, ale s ohledem na jejich nároky (především na světlo a závlahu). Rostlinky sázejte do dobře propustné zeminy bohaté na živiny. V zahradnictví je dostupný substrát určený přímo na pěstování bylinek.

Které bylinky vybrat?

 Nevíte, jakým bylinkám se u vás bude dařit? Při výběru stanoviště se řiďte orientací okna či balkónu, na který chcete bylinky umístit. Každá bylinka vyžaduje jiné podmínky. Na severní stranu můžete umístit pažitku, mátu či meduňku. Jižní strana bude prospívat středomořským bylinkám jako je levandule, rozmarýn či tymián. A na východě se bude zcela jistě dařit stévii. Každá rostlinka pak vyžaduje pravidelnou zálivku, případně střih, díky kterému bude bohatší.

Bylinky pro zdraví i do kuchyně

Léčivých účinků bylin využívají lidé už od nepaměti. Stejně tak dlouho se bylinky začali využívat i v kuchyni. Záleží tedy jen na vás, jak s nimi naložíte.

1. Levandule, královna středomořských bylin

Půvabná a omamně vonící levandule získala během posledních let na oblibě. Od nepaměti byla součástí venkovských předzahrádek i panských sídel. Kdo by neznal bylinu známou zejména pro svou relaxační vůni, kterou si udrží i dlouho po usušení. Levandule je silně aromatická, drobnými fialovými kvítky kvetoucí trvalka. Levandule je vysoká 60-120 cm bylina vytvářející keřík, který je vhodné brzy zjara sestříhat, abychom zajistili bohatý růst a květ.

bylinky
Výčet pozitivních účinků levandule je opravdu dlouhý.

Levandule je po staletí používána jako léčivá bylina na bolesti hlavy, proti závratím, podporu trávení, při poruchách spánku, při revmatických bolestech, na uklidnění a při úzkostných stavech. Levandulový olej je používán při aromaterapii. Díky silně aromatické vůni je levandule využívána také jako prostředek odpuzující hmyz. Už naše babičky vkládaly levanduli do svých šatníků kvůli odpuzení molů. Levandule našla své uplatnění i v kuchyni, zejména té středomořské. Jako součást ji najdeme ve známém provensálském koření.

K TÉMATU  Jak připravit zahradu na zimu a jaké práce na podzim nesmíte vynechat?

2. Máta na žaludek i do mojita

Máta peprná je v aromaterapii a přírodní medicíně používána již stovky let. Většina z nás ji zná jako nezbytnou součást tradičního kubánského mojita. Máta má blahodárné účinky na trávení, pomáhá při žaludečních potížích, problémech s nadýmáním a nechutenstvím, pozitivně působí na střeva a uvolňuje křeče. Mátu peprnou se vyplatí mít po ruce i při nachlazení.

Uleví při rýmě, bolesti v krku a kašli. Máta je také bylinkou na nespavost, stres a migrény. Stejně jako u mnoha dalších léčivek vyniknou léčivé účinky máty nejlépe v esenciálních olejích. Máta dokáže i v květináči dorůst do výšky 50 cm. Vadí jí ostré slunce, a proto je vhodné umístit ji do polostínu.

3. Meduňka, pomocník při stresu

Meduňku snadno poznáme podle charakteristické citrónové vůně. Meduňka působí pozitivně na trávení, překyselení, plynatost a nadýmání. Známá je ale především díky svým uklidňujícím účinkům. Zmírňuje pocity úzkosti, paniky a mírné deprese. Umí navodit duševní klid a rovnováhu a pomůže také při nespavosti.

A chcete-li se dožít vysokého věku, dejte si meduňkový čaj, protože jde prý o recept na dlouhověkost. Meduňka je na pěstování nenáročná a roste poměrně bujně. I v květináči dorůstá výšky až kolem 80 cm.

4. Šalvěj lékařská neboli Babské ucho

Šalvěj patří mezi středomořské byliny, užívaná již starými Římany jako bylina na dlouhověkost. I když se u nás pěstuje mnoho druhů šalvěje, nejznámější a nejoblíbenější je šalvěj lékařská. Šalvěj je bylinkou téměř na všechno. Ceněna je především díky svým antioxidačním, antivirovým a antibakteriálním účinkům.

bylinky
Kvetoucí šalvěj z bližšího pohledu.

Šalvěj uvolňuje hleny a působí při bolestech v krku, bolestech zubů a zánětech dutiny ústní (užívá se jako kloktadlo). Používá se ale i při problémech s trávením, při nadýmání a při nechutenství. Pozitivně působí na paměť, ale oblíbená je i při nespavosti.

5. Bazalka pravá a chuť Itálie

Bazalka je jednoletá bylinka, která je pro mnohé neodmyslitelně spjata s italskou kuchyní. Bazalka má pozitivní vliv na zažívací obtíže, zejména pomáhá při trávení a uvolňování křečí. Pomáhá také při dezinfekci ústní dutiny a zánětech a bolestech v krku. V aromaterapii jsou éterické oleje z bazalky oblíbeny pro regeneraci těla i duše.

6. Rozmarýn a vůně Středomoří

Už od starověku patří rozmarýn mezi oblíbené léčivky. Účinnou látkou v rozmarýnu je kyselina rozmarýnová, která pomáhá tlumit alergické reakce a dokáže ulevit ucpanému nosu. Používán je zejména při kožních problémech, proti lupům, ale i bolestem hlavy a depresivní náladě. Je silně aromatický, a proto stejně jako levandule pomáhá proti molům. Protože stejně jako levandule patří mezi středomořské byliny, vyžaduje i rozmarýn slunné stanoviště.

K TÉMATU  Slaďte si fasádu, okna i dveře

7. Stévie sladká

Stévie sladká je oblíbená zejména v posledních letech. Tato bylinka podporuje trávení a má schopnost potlačit pocit hladu. Z tohoto důvodu je užívána jako pomocník při redukčních dietách. Díky své sladké chuti je používána stévie jako sladidlo. Urychluje hojení ran, působí proti únavě a pozitivně ovlivňujementální činnosti.

8. Dobromysl neboli oregano

Dobromysl možná někteří znají pod názvem „zimní majoránka“. K této léčivce se vztahuje mnoho magických pověstí, podle kterých chrání před zlými duchy, čarodějnicemi, ale i hadím uštknutím. Dobromysl, jak již sám název napovídá, umí navodit „dobrou mysl“, a proto je užívána i jako lehké antidepresivum.

bylinky
Oregano je bylinkou, které jsou připisovány antidepresivní účinky.

Dobromysl má antiseptické a protizánětlivé účinky, pomáhá proti zahlenění a podporuje vykašlávání, pomáhá na zažívání a prospěšná je při nespavosti a žaludečních neurózách. Hojí rány a tlumí otoky. Je součástí provensálského koření a velmi oblíbená je ve středomořské kuchyni. Pro dobromysl volte slunné stanoviště, chráněné před větrem.

9. Heřmánek pravý

Heřmánek je bylina, vysoká 50 cm s typickou příjemnou vůní, kterou si nespletete. Heřmánek se uplatní při celé řadě zdravotních obtíží. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Heřmánek má uklidňující účinky, pomáhá při zažívání, proti kašli, rýmě a nachlazení. Posiluje imunitu, pomáhá při poruchách spánku a poruchách menstruačního cyklu.

Díky svým regeneračním a zklidňujícím vlastnostem je heřmánek vhodný také při péči o pleť. Máte-li blond vlasy a chcete-li dosáhnout přírodním způsobem světlejšího odstínu, pravidelně oplachujte vlasy heřmánkem.

10. Majoránka zahradní

Ve starověkém Řecku a Římě byla majoránka považována za rostlinu lásky a silné afrodisiakum. U nás je majoránka známá především jako koření do polévek. Majoránka má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá při nechutenství, nespavosti, rýmě a migrénám. Má pozitivní vliv na zažívání, uvolňuje křeče a posiluje nervový systém. Neměla by být užívána během těhotenství. Majoránka patří mezi středomořské byliny, a proto jí svědčí slunné stanoviště.

Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém, konzultujte užívání bylin s vaším lékařem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Léčivé bylinky příznivě ovlivní váš organismus. Hlavně je nemíchejte! Které se teď vyplatí sbírat a jak pomohou?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Život zpěvačky Victorie Velvet vyhasl ve věku čtyřiceti let. Tato talentovaná umělkyně, narozená v Jihoafrické republice, vyrostla od svých patnácti let v České republice, kde také zahájila svou úspěšnou pěveckou kariéru. Její život však skončil tragicky, když ji v jejich turecké vile zavraždil její manžel David Tom Blyth.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Aby byla úroda bohatá a vaše zahradnická radost veliká, nenechávejte prořezávací pily ležet ladem. O keře a ovocné je potřeba se starat. Taková péče o strom, to je několik základních pravidel. Častá zálivka, občasné hnojení a samozřejmě – správný prořez ve správnou dobu. Víte, s jakými nástroji vám půjde řez větví rychle a snadno?
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
Vidět kvést nebo rodit rostlinku, kterou jsme si vypěstovali ze semínka, je čistá radost každého zahrádkáře. Celá řada zelenin i květin se musí vysévat včas, protože mají dlouhou vegetační dobu. Tak abyste stihly sezónu, je nutné se setím začít již nyní v únoru!
Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Jestliže pracujete doma stále, máte již nastavená pravidla, jak home office zvládat. Ale možná s home office začínáte, třeba právě díky povinné karanténě.
Nakupování v second handech má své výhody. Předně jsou zde nízké ceny a značkové oblečení, které byste si jinak možná nemohli dovolit. Také na jednotlivých kouscích oblečení nenajdete chemikálie, jež se drží hlavně na tom nově koupeném.
Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  

Výběr článků

Tchyně - žena, kterou si v životě rozhodně nevybíráme. A bohužel ne vždy ta, se kterou bychom na rodinné oslavě chtěli sedět poblíž. Nedej bože trávit společně dovolenou nebo dokonce bydlet ve stejném domě.
Otevřete dveře k zdravějšímu životnímu stylu. Dnes přinášíme vám praktické rady a osvědčené tipy, které vám pomohou iniciovat a udržet zdravé návyky. Od malých každodenních změn po postupný proces adaptace, čeká na vás průvodce, jak integrovat zdravější rozhodnutí do svého každodenního života. Jste připraveni na cestu k celkovému zlepšení svého životního stylu? Pojďte do toho snámi a objevte radostné stránky zdravějšího já.
Pokud toužíte docílit mladistvého vzhledu a vypnuté pružné pleti bez nedokonalostí, není zapotřebí složitých kosmetických procedur. Stačí, když svému obličeji dopřejete pravidelný pohyb. Obličejová jóga dokáže s pletí hotové zázraky.

Nepřehlédněte

Trocha vzpruhy, když nám začalo to jaro, se vždycky hodí. Vyberete si svého favorita mezi svalovci i charismatickými krasavci?
Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek