Úterý , 17. 05. 2022

Přemysl

Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
bylinky
I v bytě můžete být zahradníkem.

02. 04. 2020

02. 04. 2020

Bylinky oceníte nejen při zdravotních obtížích, ale i v kuchyni. Seznam těch nejoblíbenějších léčivek, kterým se na balkóně bude dařit, vám přinášíme.

Pěstovat bylinky zvládne každý

Pokud jste se rozhodli, že si za oknem uděláte voňavou lékárnu, je ideální čas začít s výsevem. Pokud se vám nechce čekat, můžete si koupit už sazeničky bylinek. Ven můžete ale rostlinky umístit až po 15. květnu, tedy po zmrzlých mužích, jinak by vám přízemní mrazíky mohly mladé rostlinky zlikvidovat.

Do jednoho truhlíku můžete dát i více rostlinek, ale s ohledem na jejich nároky (především na světlo a závlahu). Rostlinky sázejte do dobře propustné zeminy bohaté na živiny. V zahradnictví je dostupný substrát určený přímo na pěstování bylinek.

Které bylinky vybrat?

 Nevíte, jakým bylinkám se u vás bude dařit? Při výběru stanoviště se řiďte orientací okna či balkónu, na který chcete bylinky umístit. Každá bylinka vyžaduje jiné podmínky. Na severní stranu můžete umístit pažitku, mátu či meduňku. Jižní strana bude prospívat středomořským bylinkám jako je levandule, rozmarýn či tymián. A na východě se bude zcela jistě dařit stévii. Každá rostlinka pak vyžaduje pravidelnou zálivku, případně střih, díky kterému bude bohatší.

Bylinky pro zdraví i do kuchyně

Léčivých účinků bylin využívají lidé už od nepaměti. Stejně tak dlouho se bylinky začali využívat i v kuchyni. Záleží tedy jen na vás, jak s nimi naložíte.

1. Levandule, královna středomořských bylin

Půvabná a omamně vonící levandule získala během posledních let na oblibě. Od nepaměti byla součástí venkovských předzahrádek i panských sídel. Kdo by neznal bylinu známou zejména pro svou relaxační vůni, kterou si udrží i dlouho po usušení. Levandule je silně aromatická, drobnými fialovými kvítky kvetoucí trvalka. Levandule je vysoká 60-120 cm bylina vytvářející keřík, který je vhodné brzy zjara sestříhat, abychom zajistili bohatý růst a květ.

bylinky
Výčet pozitivních účinků levandule je opravdu dlouhý.

Levandule je po staletí používána jako léčivá bylina na bolesti hlavy, proti závratím, podporu trávení, při poruchách spánku, při revmatických bolestech, na uklidnění a při úzkostných stavech. Levandulový olej je používán při aromaterapii. Díky silně aromatické vůni je levandule využívána také jako prostředek odpuzující hmyz. Už naše babičky vkládaly levanduli do svých šatníků kvůli odpuzení molů. Levandule našla své uplatnění i v kuchyni, zejména té středomořské. Jako součást ji najdeme ve známém provensálském koření.

K TÉMATUJak zařídit domácnost podle Feng Shui

2. Máta na žaludek i do mojita

Máta peprná je v aromaterapii a přírodní medicíně používána již stovky let. Většina z nás ji zná jako nezbytnou součást tradičního kubánského mojita. Máta má blahodárné účinky na trávení, pomáhá při žaludečních potížích, problémech s nadýmáním a nechutenstvím, pozitivně působí na střeva a uvolňuje křeče. Mátu peprnou se vyplatí mít po ruce i při nachlazení.

Uleví při rýmě, bolesti v krku a kašli. Máta je také bylinkou na nespavost, stres a migrény. Stejně jako u mnoha dalších léčivek vyniknou léčivé účinky máty nejlépe v esenciálních olejích. Máta dokáže i v květináči dorůst do výšky 50 cm. Vadí jí ostré slunce, a proto je vhodné umístit ji do polostínu.

3. Meduňka, pomocník při stresu

Meduňku snadno poznáme podle charakteristické citrónové vůně. Meduňka působí pozitivně na trávení, překyselení, plynatost a nadýmání. Známá je ale především díky svým uklidňujícím účinkům. Zmírňuje pocity úzkosti, paniky a mírné deprese. Umí navodit duševní klid a rovnováhu a pomůže také při nespavosti.

A chcete-li se dožít vysokého věku, dejte si meduňkový čaj, protože jde prý o recept na dlouhověkost. Meduňka je na pěstování nenáročná a roste poměrně bujně. I v květináči dorůstá výšky až kolem 80 cm.

4. Šalvěj lékařská neboli Babské ucho

Šalvěj patří mezi středomořské byliny, užívaná již starými Římany jako bylina na dlouhověkost. I když se u nás pěstuje mnoho druhů šalvěje, nejznámější a nejoblíbenější je šalvěj lékařská. Šalvěj je bylinkou téměř na všechno. Ceněna je především díky svým antioxidačním, antivirovým a antibakteriálním účinkům.

bylinky
Kvetoucí šalvěj z bližšího pohledu.

Šalvěj uvolňuje hleny a působí při bolestech v krku, bolestech zubů a zánětech dutiny ústní (užívá se jako kloktadlo). Používá se ale i při problémech s trávením, při nadýmání a při nechutenství. Pozitivně působí na paměť, ale oblíbená je i při nespavosti.

5. Bazalka pravá a chuť Itálie

Bazalka je jednoletá bylinka, která je pro mnohé neodmyslitelně spjata s italskou kuchyní. Bazalka má pozitivní vliv na zažívací obtíže, zejména pomáhá při trávení a uvolňování křečí. Pomáhá také při dezinfekci ústní dutiny a zánětech a bolestech v krku. V aromaterapii jsou éterické oleje z bazalky oblíbeny pro regeneraci těla i duše.

6. Rozmarýn a vůně Středomoří

Už od starověku patří rozmarýn mezi oblíbené léčivky. Účinnou látkou v rozmarýnu je kyselina rozmarýnová, která pomáhá tlumit alergické reakce a dokáže ulevit ucpanému nosu. Používán je zejména při kožních problémech, proti lupům, ale i bolestem hlavy a depresivní náladě. Je silně aromatický, a proto stejně jako levandule pomáhá proti molům. Protože stejně jako levandule patří mezi středomořské byliny, vyžaduje i rozmarýn slunné stanoviště.

K TÉMATUJak často doma převlékáte postel? Většina lidí to dělá špatně

7. Stévie sladká

Stévie sladká je oblíbená zejména v posledních letech. Tato bylinka podporuje trávení a má schopnost potlačit pocit hladu. Z tohoto důvodu je užívána jako pomocník při redukčních dietách. Díky své sladké chuti je používána stévie jako sladidlo. Urychluje hojení ran, působí proti únavě a pozitivně ovlivňujementální činnosti.

8. Dobromysl neboli oregano

Dobromysl možná někteří znají pod názvem „zimní majoránka“. K této léčivce se vztahuje mnoho magických pověstí, podle kterých chrání před zlými duchy, čarodějnicemi, ale i hadím uštknutím. Dobromysl, jak již sám název napovídá, umí navodit „dobrou mysl“, a proto je užívána i jako lehké antidepresivum.

bylinky
Oregano je bylinkou, které jsou připisovány antidepresivní účinky.

Dobromysl má antiseptické a protizánětlivé účinky, pomáhá proti zahlenění a podporuje vykašlávání, pomáhá na zažívání a prospěšná je při nespavosti a žaludečních neurózách. Hojí rány a tlumí otoky. Je součástí provensálského koření a velmi oblíbená je ve středomořské kuchyni. Pro dobromysl volte slunné stanoviště, chráněné před větrem.

9. Heřmánek pravý

Heřmánek je bylina, vysoká 50 cm s typickou příjemnou vůní, kterou si nespletete. Heřmánek se uplatní při celé řadě zdravotních obtíží. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Heřmánek má uklidňující účinky, pomáhá při zažívání, proti kašli, rýmě a nachlazení. Posiluje imunitu, pomáhá při poruchách spánku a poruchách menstruačního cyklu.

Díky svým regeneračním a zklidňujícím vlastnostem je heřmánek vhodný také při péči o pleť. Máte-li blond vlasy a chcete-li dosáhnout přírodním způsobem světlejšího odstínu, pravidelně oplachujte vlasy heřmánkem.

10. Majoránka zahradní

Ve starověkém Řecku a Římě byla majoránka považována za rostlinu lásky a silné afrodisiakum. U nás je majoránka známá především jako koření do polévek. Majoránka má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá při nechutenství, nespavosti, rýmě a migrénám. Má pozitivní vliv na zažívání, uvolňuje křeče a posiluje nervový systém. Neměla by být užívána během těhotenství. Majoránka patří mezi středomořské byliny, a proto jí svědčí slunné stanoviště.

Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém, konzultujte užívání bylin s vaším lékařem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Léčivé bylinky příznivě ovlivní váš organismus. Hlavně je nemíchejte! Které se teď vyplatí sbírat a jak pomohou?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.

Nepřehlédněte

Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek