Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Materiály, ve kterých vám v létě nebude horko

Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?
materiál
Bavlna je jedním z nejběžnějších přírodních materiálů a na léto je prostě skvělá.

11. 07. 2022

Odpověď je v podstatě jednoduchá. Těmi nejlepšími letními materiály na léto jsou ty přírodní. Ty totiž krásně sají pot, dýchají a jsou vzdušné. Naopak syntetické materiály, mezi které patří hojně používaný polyester, neodvádí pot, nedýchají a vaše pokožka je pod nimi obrazně řečeno jako ve skleníku. Z kterých látek tedy v létě vybírat?

Bavlna

Nejznámější a pravděpodobně nejpoužívanější přírodní materiál vůbec (a ne nadarmo se jí přezdívá královna textilií). Bavlna je rostlinný materiál, který je tvořen z 90% celulózou. Čisté bavlněné vlákno není příliš elastické, proto se často kombinuje například s elastanem.

bavlna
Oblečení z bavlny lze prát i na vyšší otáčky.

Velkou výhodou bavlněných látek je jejich pevnost za mokra – lze je tedy bez obav ždímat i na vyšší otáčky. Oblečení z bavlny je velmi měkké, poddajné, jemné, pevné a příjemné na dotek. Velmi dobře saje pot a rovněž je bavlněné oblečení vhodné pro citlivou pokožku.

Viskóza

Viskóza se vyrábí zpracováním rostlinné suroviny, kterou je celulóza. Viskóza je velmi prodyšná, chladivá a příjemná na omak. Mezi její negativa patří téměř nulová elasticita, díky čemuž se poměrně hodně mačká. Podobně jako například len. Záleží jenom na vás, zda to budete brát jako negativum, nebo z toho uděláte, jak se říká, přednost. A v neposlední řadě je viskóza poměrně levným a dostupným materiálem.

Pokud si nějaký kousek z viskózy pořídíte, pamatujte na to, že viskóza je za mokra mnohem slabší než za sucha, měli byste ji tedy ždímat ale i prát o něco šetrněji než například bavlnu.

Modal

Modal neboli odnož viskózy je získávaný úpravou celulózy. Oblečení z modalu je, podobně jako to viskózové, velmi měkké, příjemné a lehoučké. Oproti viskóze je ale o něco odolnější a méně náchylné na poškození, například praním. Je to tedy ideální materiál na kousky do kanceláře, školy či jiných pracovišť, kde je požadován určitý dress code.

K TÉMATU  Jak na vaše nehty a rty? Domácí rtěnka, magnetický lak a další netradiční vychytávky. Tohle je návod, jak si poradit za všech okolností!

Len

Kdybychom udělali soutěž o nejpohodlnější a nejlepší látku na léto, len by to s jistotou vyhrál. Lněná látka je extrémně pevná, lehoučká, chladivá a vydrží vám v šatníku opravdu dlouho – její vlastnosti se používáním zlepšují. Mimo jiné je také vhodná pro alergiky. Jejím jediným, ale opravdu malým, nedostatkem je mačkavost, i z toho se dá ale udělat přednost a něco, čím je na první pohled odlišná od „obyčejných“ látek. Oblečení vyrobené z přírodního, nebarveného lnu můžete bez obav vyprat i na vyšší teplotu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nekončící all beige trend, nebo nepřehlédnutelné barvy?

Pokrývky hlavy, které letos v létě musíte mít. Klobouky nestačí

Zdroje článku:
bushman.cz, vrisilatek.cz, blog.mamtex.cz, gina.cz, wikipedia.org
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Semínka se do naší zdravé stravy začala postupně dostávat v minulém desetiletí. Nyní jsou už stále častější přísadou v naší kuchyni. Nicméně pořád je mnoho těch, kteří si neuvědomují, jak zdravý přínos pro nás semínka v pokrmech mají. Některá z nich jsou označována dokonce za superpotraviny, což jen dotvrzuje, jak důležitá pro organismus mohou semínka být.
To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.
Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Je naprosto přirozené, že jste před první zkušeností s letadlem vystrašení. Nicméně všechno je ve vaší hlavě, proto je čistě na vás, jak svůj první let zvládnete. Existují způsoby, jak si pomoci, abyste nebyli před prvním letem až tak vyplašení, jak se momentálně cítíte a mohli se těšit na svou zahraniční dovolenou.
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?

Nepřehlédněte

Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek