Úterý , 04. 10. 2022

František

Materiály, ve kterých vám v létě nebude horko

Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?
materiál
Bavlna je jedním z nejběžnějších přírodních materiálů a na léto je prostě skvělá.

11. 07. 2022

Odpověď je v podstatě jednoduchá. Těmi nejlepšími letními materiály na léto jsou ty přírodní. Ty totiž krásně sají pot, dýchají a jsou vzdušné. Naopak syntetické materiály, mezi které patří hojně používaný polyester, neodvádí pot, nedýchají a vaše pokožka je pod nimi obrazně řečeno jako ve skleníku. Z kterých látek tedy v létě vybírat?

Bavlna

Nejznámější a pravděpodobně nejpoužívanější přírodní materiál vůbec (a ne nadarmo se jí přezdívá královna textilií). Bavlna je rostlinný materiál, který je tvořen z 90% celulózou. Čisté bavlněné vlákno není příliš elastické, proto se často kombinuje například s elastanem.

bavlna
Oblečení z bavlny lze prát i na vyšší otáčky.

Velkou výhodou bavlněných látek je jejich pevnost za mokra – lze je tedy bez obav ždímat i na vyšší otáčky. Oblečení z bavlny je velmi měkké, poddajné, jemné, pevné a příjemné na dotek. Velmi dobře saje pot a rovněž je bavlněné oblečení vhodné pro citlivou pokožku.

Viskóza

Viskóza se vyrábí zpracováním rostlinné suroviny, kterou je celulóza. Viskóza je velmi prodyšná, chladivá a příjemná na omak. Mezi její negativa patří téměř nulová elasticita, díky čemuž se poměrně hodně mačká. Podobně jako například len. Záleží jenom na vás, zda to budete brát jako negativum, nebo z toho uděláte, jak se říká, přednost. A v neposlední řadě je viskóza poměrně levným a dostupným materiálem.

Pokud si nějaký kousek z viskózy pořídíte, pamatujte na to, že viskóza je za mokra mnohem slabší než za sucha, měli byste ji tedy ždímat ale i prát o něco šetrněji než například bavlnu.

Modal

Modal neboli odnož viskózy je získávaný úpravou celulózy. Oblečení z modalu je, podobně jako to viskózové, velmi měkké, příjemné a lehoučké. Oproti viskóze je ale o něco odolnější a méně náchylné na poškození, například praním. Je to tedy ideální materiál na kousky do kanceláře, školy či jiných pracovišť, kde je požadován určitý dress code.

K TÉMATU  Venkovní vířivky pro dokonalý relax. Užívejte si celoroční koupání pod otevřenou oblohou

Len

Kdybychom udělali soutěž o nejpohodlnější a nejlepší látku na léto, len by to s jistotou vyhrál. Lněná látka je extrémně pevná, lehoučká, chladivá a vydrží vám v šatníku opravdu dlouho – její vlastnosti se používáním zlepšují. Mimo jiné je také vhodná pro alergiky. Jejím jediným, ale opravdu malým, nedostatkem je mačkavost, i z toho se dá ale udělat přednost a něco, čím je na první pohled odlišná od „obyčejných“ látek. Oblečení vyrobené z přírodního, nebarveného lnu můžete bez obav vyprat i na vyšší teplotu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nekončící all beige trend, nebo nepřehlédnutelné barvy?

Pokrývky hlavy, které letos v létě musíte mít. Klobouky nestačí

Zdroje článku:
bushman.cz, vrisilatek.cz, blog.mamtex.cz, gina.cz, wikipedia.org
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 

Nepřehlédněte

Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek