Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Materiály, ve kterých vám v létě nebude horko

Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?
materiál
Bavlna je jedním z nejběžnějších přírodních materiálů a na léto je prostě skvělá.

11. 07. 2022

Odpověď je v podstatě jednoduchá. Těmi nejlepšími letními materiály na léto jsou ty přírodní. Ty totiž krásně sají pot, dýchají a jsou vzdušné. Naopak syntetické materiály, mezi které patří hojně používaný polyester, neodvádí pot, nedýchají a vaše pokožka je pod nimi obrazně řečeno jako ve skleníku. Z kterých látek tedy v létě vybírat?

Bavlna

Nejznámější a pravděpodobně nejpoužívanější přírodní materiál vůbec (a ne nadarmo se jí přezdívá královna textilií). Bavlna je rostlinný materiál, který je tvořen z 90% celulózou. Čisté bavlněné vlákno není příliš elastické, proto se často kombinuje například s elastanem.

bavlna
Oblečení z bavlny lze prát i na vyšší otáčky.

Velkou výhodou bavlněných látek je jejich pevnost za mokra – lze je tedy bez obav ždímat i na vyšší otáčky. Oblečení z bavlny je velmi měkké, poddajné, jemné, pevné a příjemné na dotek. Velmi dobře saje pot a rovněž je bavlněné oblečení vhodné pro citlivou pokožku.

Viskóza

Viskóza se vyrábí zpracováním rostlinné suroviny, kterou je celulóza. Viskóza je velmi prodyšná, chladivá a příjemná na omak. Mezi její negativa patří téměř nulová elasticita, díky čemuž se poměrně hodně mačká. Podobně jako například len. Záleží jenom na vás, zda to budete brát jako negativum, nebo z toho uděláte, jak se říká, přednost. A v neposlední řadě je viskóza poměrně levným a dostupným materiálem.

Pokud si nějaký kousek z viskózy pořídíte, pamatujte na to, že viskóza je za mokra mnohem slabší než za sucha, měli byste ji tedy ždímat ale i prát o něco šetrněji než například bavlnu.

Modal

Modal neboli odnož viskózy je získávaný úpravou celulózy. Oblečení z modalu je, podobně jako to viskózové, velmi měkké, příjemné a lehoučké. Oproti viskóze je ale o něco odolnější a méně náchylné na poškození, například praním. Je to tedy ideální materiál na kousky do kanceláře, školy či jiných pracovišť, kde je požadován určitý dress code.

K TÉMATU  Jak zvládnout podzimní stres. Končící léto, děti se vracejí a všechno začíná nanovo

Len

Kdybychom udělali soutěž o nejpohodlnější a nejlepší látku na léto, len by to s jistotou vyhrál. Lněná látka je extrémně pevná, lehoučká, chladivá a vydrží vám v šatníku opravdu dlouho – její vlastnosti se používáním zlepšují. Mimo jiné je také vhodná pro alergiky. Jejím jediným, ale opravdu malým, nedostatkem je mačkavost, i z toho se dá ale udělat přednost a něco, čím je na první pohled odlišná od “obyčejných” látek. Oblečení vyrobené z přírodního, nebarveného lnu můžete bez obav vyprat i na vyšší teplotu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nekončící all beige trend, nebo nepřehlédnutelné barvy?

Pokrývky hlavy, které letos v létě musíte mít. Klobouky nestačí

Zdroje článku:
bushman.cz, vrisilatek.cz, blog.mamtex.cz, gina.cz, wikipedia.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.
Módní trendy jsou charakteristické svou vrtkavostí. Jednu sezónu žhavý model, druhou zase zapomenutý propadák! Oblečení a doplňky mají výsostné postavení v našich životech, především ženy zajímá, co je právě šik! Móda je business, a právě proto se neustále mění.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Nikdo nestojí o takovou bolest, jaká zánět močového měchýře provází. Většinou následuje po prochladnutí a trvá několik dní. Jsou však bylinky, které vám pomohou, aby vás nic z toho nepotkalo. Které?
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Skřípe vám to tak nahlas, že to musí být slyšet i u sousedů? Možná je to tím, že místo společně tráveného času koukáte raději do mobilu. Svůj podíl viny na tom může nést i to, že chod domácnosti stojí výhradně na vás!
Přejete si, aby se ve vaší ložnici nebo obýváku vyjímal originální lapač snů? Tento kouzelný bytový doplněk má podle starých indiánů dokonce magickou moc. Už se těšíte, až si vyrobíte ten svůj?
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
Hmat je jedním ze smyslů, který hojně používáme, ale málo si uvědomujeme, jak velký je to dar i pro všechny kolem nás. Dotyk druhého člověka je nenahraditelný, jak moc Vám chybí zjistíte, až když o možnost vzájemného tělesného kontaktu přijdete.

Výběr článků

Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Pokud se chcete cítit pohodlně, zařaďte do vašeho šatníku i kvalitní spodní prádlo. Na následujících řádcích se zaměříme na dámské kalhotky. Jestliže netušíte, podle jakých parametrů spodní díl prádla vybrat, nezoufejte! My vám to totiž níže rádi prozradíme. Proto čtěte a pojďte se inspirovat společně s námi.
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?

Nepřehlédněte

Oldřich Nový by vám coby Kristián řekl, ať zavřete oči, neboť odchází. Z něj si ale příklad neberte. Svoje oči skutečně zavřete, ale jenom proto, že se na vás partner dívá. Takovou jízdu totiž ještě nezažil. A co vy? Už jste zkusili kouzlo vzájemné masturbace?
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek