Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Ztraceno v překladu: Proč mexické ženy popíjely inkoust místo antikoncepce?

Historie napsala mnoho příběhů. Inkoustová story z Mexika působí dojmem zábavné kuriozity, ale její podtext je spíše tragický.
antikoncepce
Mexiko je krásná a kulturně bohatá země.

13. 10. 2022

Fazole, kukuřice, chilli-papričky, rajčata, avokádo. A taky voňavá vanilka, kakao, čokoláda. Mexiko obohatilo svět o spoustu pochutin, bez nichž bychom si už život neuměli ani představit. Proto se také zaslouženě v roce 2010 zapsala zdejší gastronomie do světového seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Při všem tom rozplývání nad vůněmi a chutěmi se snadno zapomene na to, že ke zdejšímu kulturnímu dědictví už od 16. století patří až extrémní přilnavost místních obyvatel k římskokatolické církvi.

S 95 % věřících v celkové populaci Mexiko slušně dotahuje na Vatikán. Záleží na tom? V zásadě moc ne. Pokud se tedy docela lidsky nebo nešťastnou náhodou neocitnete v pozici ženy, která – řádně nesezdaná – přišla do jiného stavu. Stigma, které se s takovým hříchem pojí, vám jen tak někdo neodpáře. Váš následovný život pak bude silně připomínat betaverzi Pekla, kam jako hříšnice zaslouženě zamíříte. Nelehká situace svobodných matek je dnes o něco snesitelnější ve velkých metropolích, ale za hranicí únosnosti pořád zůstává jejich společenská existence na venkově. Ještě teď, v 21. století, prosím pěkně.

Cesta, jak se dostat z průšvihu

A teď si představte tu hrůzu, pokud by se podobná „nehoda“ – což v zemi s jedním z nejpomalejších nástupů objevu antikoncepce na světě bylo opravdu často – udála nějaké nešťastnici řekněme před sto lety. Samozřejmě že v ten moment by jakýkoliv možný dostupný prostředek, který by skryl veřejnou hanbu a zabránil ztrátě počestnosti, přišel k duhu. Jakýkoliv. Na samém počátku 20. století pak tahle sestava neférově pokrytecké morálky pánbíčkářů a oprávněného strachu „poskvrněných“ žen ze sociální stigmatizace, vyvolala enormní poptávku po inkoustu značky Parker.

venkov
Inkoust firmy Parker Pen byl populární především na venkově.

Abyste rozuměli – americká firma Parker Pen vyráběla psací inkoustová pera a náplně k nim od roku 1888, a protože jim to opravdu šlo, zahájili se svými produkty expanzi do zahraničí. V roce 1905 pak prorazili do Mexika se svým nejnovějším hitem, inkoustem SuperQuink. Už ten název, spojení slůvek quick+ink napovídá, že to byl inkoust rychleschnoucí. Tedy žádné kaňky, fleky na rukávech, šmouhy, rozpitá a rozmazaná písmena na řádcích. SuperQuink schne bleskovou rychlostí, ušetří vás trapasů ušmudlaně nehezkého krasopisu.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Koučink Emočních rovnic "na Fénixe"

Aby tomu rozuměl i Mexičan

V Parker Pen to dokonce měli jako reklamní heslo:

„To avoid embarassment, use Parker SuperQuink – Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, použijte Parker SuperQuink.“

A protože to heslo dávalo americkým marketérům absolutní smysl, pro mexický trh jej překlopili na hispánskou verzi: Para evitar embarazo, Compra Parker SuperQuink. Jasný. Lingvistický háček byl v tom, že doslovný překlad popisoval trochu jinou realitu, a slovní spojení evitar embarazo se používá spíš ve významu „zamezení ostudy“, respektive „zabránění nechtěnému početí“. A to si pište, že to bylo heslo, na které ženy v Mexiku slyšely. 

Hodí se zmínit, že v Mexiku tehdy žilo na 15 milionů obyvatel, a skoro 12 milionů z nich bylo negramotných. Neuměli číst a psát, zvlášť ti z venkova. V Parker Pen proto dlouho řešili, jestli je pro jejich produkty zrovna Mexiko tím správným místem. Jak se ale ukázalo, obavy to byly liché a první čísla z prodejů byla fantastická. Zboží od Parker Pen šlo absolutně na dračku, zvláště na venkově. Inkoust SuperQuink mizel z polic krámů bleskovým tempem, jako by ho tam snad pili nebo co… 

antikoncepce
První antikoncepce byla v Mexiku dostupná až roku 1951.

Marketéři pak ještě ujistili vedení společnosti, že největší procento nakupujících tvoří ženy. Ty, které měly ke vzdělání a schopnosti psát opravdu daleko. V Parker Pen už málem vyvěšovali oslavné fangle, že jako jejich pera a inkousty přinesly na zaostalý mexický venkov gramotnost. Než jim někdo poradil, co evitar embarazo vlastně znamená. Ve vší tichosti, ale pořád s ostudou, tak byly prodeje zázračného inkoustu do Mexika zastaveny. Ženy v Mexiku si dál musely radit samy. 

První antikoncepce tu byla k dostání až v roce 1951, hlasovací právo poprvé získaly o dvě léta později. Střípek minulosti, zábavná inkoustová kuriozita se silně tragickým podtextem dokládá, že kulturní dědictví Mexika nebylo vždy jen o voňavých a chutných věcech, na které mohou být hrdí.

K TÉMATU  Jitka (45): Dcera byla měsíc na prázdninách u babičky. Po návratu je úplně jiná

Autor: Radomír Dohnal

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Kupte si Muže snů! Na trhu v indickém Biháru jsou ženichové na prodej už 700 let

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.
Nejspíš většina z vás bude mít zprvu představu jakési houby, za kterou bývá kombucha často mylně považována. Ve skutečnosti se jedná o komplex kvasinek a bakterií, který se nechává působit v čaji, aby vznikl požadovaný nápoj. Jeho léčivé účinky vás jistě oslní. A výhodou je, že si ho můžete klidně sami připravit doma. Tak jdete do toho?
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Dokumentární film s názvem Podvodník z Tinderu vede ve sledovanosti všech filmů na českém Netflixu. Příběh izraelského podvodníka, který vylákal z žen miliony a sám si pak žil v luxusu, doslova ohromil svět. Dříve trestaný zločinec si dokázal vymyslet opravdu důvěryhodnou historku, se kterou pak balamutil stvoření, co jen hledala lásku. Podvedené ženy teď splácí své dluhy – a on si vesele na svobodě dál užívá, vždyť mu všechny (bohužel) daly peníze dobrovolně.
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.

Nepřehlédněte

V počátcích každého vztahu je velmi těžké odhadnout, jak je ten druhý naladěn, jaká témata ho uvádějí do rozpaků a které mu naopak vůbec nevadí, nebo ho dokonce těší. Pokud spolu ale trávíte romantický večer, vždycky dopadne velmi nechvalně, pokud stočíte řeč na jedno z níže uvedených témat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek