Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Ztraceno v překladu: Proč mexické ženy popíjely inkoust místo antikoncepce?

Historie napsala mnoho příběhů. Inkoustová story z Mexika působí dojmem zábavné kuriozity, ale její podtext je spíše tragický.
antikoncepce
Mexiko je krásná a kulturně bohatá země.

13. 10. 2022

Fazole, kukuřice, chilli-papričky, rajčata, avokádo. A taky voňavá vanilka, kakao, čokoláda. Mexiko obohatilo svět o spoustu pochutin, bez nichž bychom si už život neuměli ani představit. Proto se také zaslouženě v roce 2010 zapsala zdejší gastronomie do světového seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Při všem tom rozplývání nad vůněmi a chutěmi se snadno zapomene na to, že ke zdejšímu kulturnímu dědictví už od 16. století patří až extrémní přilnavost místních obyvatel k římskokatolické církvi.

S 95 % věřících v celkové populaci Mexiko slušně dotahuje na Vatikán. Záleží na tom? V zásadě moc ne. Pokud se tedy docela lidsky nebo nešťastnou náhodou neocitnete v pozici ženy, která – řádně nesezdaná – přišla do jiného stavu. Stigma, které se s takovým hříchem pojí, vám jen tak někdo neodpáře. Váš následovný život pak bude silně připomínat betaverzi Pekla, kam jako hříšnice zaslouženě zamíříte. Nelehká situace svobodných matek je dnes o něco snesitelnější ve velkých metropolích, ale za hranicí únosnosti pořád zůstává jejich společenská existence na venkově. Ještě teď, v 21. století, prosím pěkně.

Cesta, jak se dostat z průšvihu

A teď si představte tu hrůzu, pokud by se podobná „nehoda“ – což v zemi s jedním z nejpomalejších nástupů objevu antikoncepce na světě bylo opravdu často – udála nějaké nešťastnici řekněme před sto lety. Samozřejmě že v ten moment by jakýkoliv možný dostupný prostředek, který by skryl veřejnou hanbu a zabránil ztrátě počestnosti, přišel k duhu. Jakýkoliv. Na samém počátku 20. století pak tahle sestava neférově pokrytecké morálky pánbíčkářů a oprávněného strachu „poskvrněných“ žen ze sociální stigmatizace, vyvolala enormní poptávku po inkoustu značky Parker.

venkov
Inkoust firmy Parker Pen byl populární především na venkově.

Abyste rozuměli – americká firma Parker Pen vyráběla psací inkoustová pera a náplně k nim od roku 1888, a protože jim to opravdu šlo, zahájili se svými produkty expanzi do zahraničí. V roce 1905 pak prorazili do Mexika se svým nejnovějším hitem, inkoustem SuperQuink. Už ten název, spojení slůvek quick+ink napovídá, že to byl inkoust rychleschnoucí. Tedy žádné kaňky, fleky na rukávech, šmouhy, rozpitá a rozmazaná písmena na řádcích. SuperQuink schne bleskovou rychlostí, ušetří vás trapasů ušmudlaně nehezkého krasopisu.

K TÉMATU  Letošní rok přeje rodokmenům. Zkuste dohledat své předky. Proč? K čemu všemu vám může rodokmen posloužit?

Aby tomu rozuměl i Mexičan

V Parker Pen to dokonce měli jako reklamní heslo:

„To avoid embarassment, use Parker SuperQuink – Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, použijte Parker SuperQuink.“

A protože to heslo dávalo americkým marketérům absolutní smysl, pro mexický trh jej překlopili na hispánskou verzi: Para evitar embarazo, Compra Parker SuperQuink. Jasný. Lingvistický háček byl v tom, že doslovný překlad popisoval trochu jinou realitu, a slovní spojení evitar embarazo se používá spíš ve významu „zamezení ostudy“, respektive „zabránění nechtěnému početí“. A to si pište, že to bylo heslo, na které ženy v Mexiku slyšely. 

Hodí se zmínit, že v Mexiku tehdy žilo na 15 milionů obyvatel, a skoro 12 milionů z nich bylo negramotných. Neuměli číst a psát, zvlášť ti z venkova. V Parker Pen proto dlouho řešili, jestli je pro jejich produkty zrovna Mexiko tím správným místem. Jak se ale ukázalo, obavy to byly liché a první čísla z prodejů byla fantastická. Zboží od Parker Pen šlo absolutně na dračku, zvláště na venkově. Inkoust SuperQuink mizel z polic krámů bleskovým tempem, jako by ho tam snad pili nebo co… 

antikoncepce
První antikoncepce byla v Mexiku dostupná až roku 1951.

Marketéři pak ještě ujistili vedení společnosti, že největší procento nakupujících tvoří ženy. Ty, které měly ke vzdělání a schopnosti psát opravdu daleko. V Parker Pen už málem vyvěšovali oslavné fangle, že jako jejich pera a inkousty přinesly na zaostalý mexický venkov gramotnost. Než jim někdo poradil, co evitar embarazo vlastně znamená. Ve vší tichosti, ale pořád s ostudou, tak byly prodeje zázračného inkoustu do Mexika zastaveny. Ženy v Mexiku si dál musely radit samy. 

První antikoncepce tu byla k dostání až v roce 1951, hlasovací právo poprvé získaly o dvě léta později. Střípek minulosti, zábavná inkoustová kuriozita se silně tragickým podtextem dokládá, že kulturní dědictví Mexika nebylo vždy jen o voňavých a chutných věcech, na které mohou být hrdí.

K TÉMATU  Pravá cena za avokádo: Superpotravina pod taktovkou temného byznysu

Autor: Radomír Dohnal

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Kupte si Muže snů! Na trhu v indickém Biháru jsou ženichové na prodej už 700 let

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Historek o tom, jak tchyně je ta, která rozvrací celou rodinu a nejvíce na nervy leze partnerce či partnerovi vlastního dítěte, je k přečtení a poslechu všude spousta. Když se však v takovéto situaci otočí role, nikdo tomu nechce uvěřit.
Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?
Myslíte si, že vybrat dokonalé sluneční brýle je poměrně složité? Vsázíte na trendy poslední módy, ale i přesto ne a ne najít ty pravé? Vybírat sluneční brýle podle nových trendů je samozřejmě v pořádku, ovšem nejdůležitější je vzít v úvahu tvar vašeho obličeje. Sluneční brýle vám totiž budou skutečně slušet jedině tehdy, pokud budou ladit k vašim obličejovým proporcím. Poradíme vám, jaké sluneční brýle budou pro vaši tvář ty dokonalé.
Dítě ve věku zhruba šesti let čeká první velká životní výzva. Ze známého prostředí školky se poprvé přesune do velkého světa. Co by měl předškolák zvládat, aby pro něj byla škola co nejpohodovější?
Chcete zbytek teplých dní prožít na maximum? Chcete, aby si vaše děti z letošního léta odnesly co nejvíce nezapomenutelných zážitků? V takovém případě byste měli podniknout nějaký výlet nebo dovolenou. Teplé počasí ještě není u konce.
Představte si nezapomenutelný únik od každodenního shonu a vydáte se s celou rodinou na dobrodružnou jarní dovolenou. V našem článku "Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?" vám přinášíme inspirativní tipy na rodinné výlety a aktivity. Od přírodních krás až po kouzelná města, pojďte s námi objevit zajímavá místa, která poskytnou všem členům rodiny nezapomenutelné zážitky. Vyzvěte svou rodinu k dobrodružství a společně objevujte nové obzory v tomto jarním období. Kam se vydáte vy?
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.

Výběr článků

Bojíte se, že šlápnete vedle? Váháte s výběrem make-upu nebo brýlí? Rozhodnutí vám usnadní beauty aplikace. Na výběr je jich hned několik. Zkuste všechny!
Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.

Nepřehlédněte

To, že je nutné dodržovat pitný režim, to je každému známý fakt. Že čistá voda je nejprospěšnější tekutinou, to je taktéž zcela každému jasné. Jenže pití pouhé čiré vody, to člověku může zevšednět a začne vymýšlet způsoby, jakými si hydrataci ozvláštnit.
Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek