Neděle , 27. 11. 2022

Artur

Ztraceno v překladu: Proč mexické ženy popíjely inkoust místo antikoncepce?

Historie napsala mnoho příběhů. Inkoustová story z Mexika působí dojmem zábavné kuriozity, ale její podtext je spíše tragický.
antikoncepce
Mexiko je krásná a kulturně bohatá země.

13. 10. 2022

Fazole, kukuřice, chilli-papričky, rajčata, avokádo. A taky voňavá vanilka, kakao, čokoláda. Mexiko obohatilo svět o spoustu pochutin, bez nichž bychom si už život neuměli ani představit. Proto se také zaslouženě v roce 2010 zapsala zdejší gastronomie do světového seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Při všem tom rozplývání nad vůněmi a chutěmi se snadno zapomene na to, že ke zdejšímu kulturnímu dědictví už od 16. století patří až extrémní přilnavost místních obyvatel k římskokatolické církvi.

S 95 % věřících v celkové populaci Mexiko slušně dotahuje na Vatikán. Záleží na tom? V zásadě moc ne. Pokud se tedy docela lidsky nebo nešťastnou náhodou neocitnete v pozici ženy, která – řádně nesezdaná – přišla do jiného stavu. Stigma, které se s takovým hříchem pojí, vám jen tak někdo neodpáře. Váš následovný život pak bude silně připomínat betaverzi Pekla, kam jako hříšnice zaslouženě zamíříte. Nelehká situace svobodných matek je dnes o něco snesitelnější ve velkých metropolích, ale za hranicí únosnosti pořád zůstává jejich společenská existence na venkově. Ještě teď, v 21. století, prosím pěkně.

Cesta, jak se dostat z průšvihu

A teď si představte tu hrůzu, pokud by se podobná „nehoda“ – což v zemi s jedním z nejpomalejších nástupů objevu antikoncepce na světě bylo opravdu často – udála nějaké nešťastnici řekněme před sto lety. Samozřejmě že v ten moment by jakýkoliv možný dostupný prostředek, který by skryl veřejnou hanbu a zabránil ztrátě počestnosti, přišel k duhu. Jakýkoliv. Na samém počátku 20. století pak tahle sestava neférově pokrytecké morálky pánbíčkářů a oprávněného strachu „poskvrněných“ žen ze sociální stigmatizace, vyvolala enormní poptávku po inkoustu značky Parker.

venkov
Inkoust firmy Parker Pen byl populární především na venkově.

Abyste rozuměli – americká firma Parker Pen vyráběla psací inkoustová pera a náplně k nim od roku 1888, a protože jim to opravdu šlo, zahájili se svými produkty expanzi do zahraničí. V roce 1905 pak prorazili do Mexika se svým nejnovějším hitem, inkoustem SuperQuink. Už ten název, spojení slůvek quick+ink napovídá, že to byl inkoust rychleschnoucí. Tedy žádné kaňky, fleky na rukávech, šmouhy, rozpitá a rozmazaná písmena na řádcích. SuperQuink schne bleskovou rychlostí, ušetří vás trapasů ušmudlaně nehezkého krasopisu.

K TÉMATU  Jitka (45): Dcera byla měsíc na prázdninách u babičky. Po návratu je úplně jiná

Aby tomu rozuměl i Mexičan

V Parker Pen to dokonce měli jako reklamní heslo:

„To avoid embarassment, use Parker SuperQuink – Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, použijte Parker SuperQuink.“

A protože to heslo dávalo americkým marketérům absolutní smysl, pro mexický trh jej překlopili na hispánskou verzi: Para evitar embarazo, Compra Parker SuperQuink. Jasný. Lingvistický háček byl v tom, že doslovný překlad popisoval trochu jinou realitu, a slovní spojení evitar embarazo se používá spíš ve významu „zamezení ostudy“, respektive „zabránění nechtěnému početí“. A to si pište, že to bylo heslo, na které ženy v Mexiku slyšely. 

Hodí se zmínit, že v Mexiku tehdy žilo na 15 milionů obyvatel, a skoro 12 milionů z nich bylo negramotných. Neuměli číst a psát, zvlášť ti z venkova. V Parker Pen proto dlouho řešili, jestli je pro jejich produkty zrovna Mexiko tím správným místem. Jak se ale ukázalo, obavy to byly liché a první čísla z prodejů byla fantastická. Zboží od Parker Pen šlo absolutně na dračku, zvláště na venkově. Inkoust SuperQuink mizel z polic krámů bleskovým tempem, jako by ho tam snad pili nebo co… 

antikoncepce
První antikoncepce byla v Mexiku dostupná až roku 1951.

Marketéři pak ještě ujistili vedení společnosti, že největší procento nakupujících tvoří ženy. Ty, které měly ke vzdělání a schopnosti psát opravdu daleko. V Parker Pen už málem vyvěšovali oslavné fangle, že jako jejich pera a inkousty přinesly na zaostalý mexický venkov gramotnost. Než jim někdo poradil, co evitar embarazo vlastně znamená. Ve vší tichosti, ale pořád s ostudou, tak byly prodeje zázračného inkoustu do Mexika zastaveny. Ženy v Mexiku si dál musely radit samy. 

První antikoncepce tu byla k dostání až v roce 1951, hlasovací právo poprvé získaly o dvě léta později. Střípek minulosti, zábavná inkoustová kuriozita se silně tragickým podtextem dokládá, že kulturní dědictví Mexika nebylo vždy jen o voňavých a chutných věcech, na které mohou být hrdí.

K TÉMATU  Vánoce v tropech! 9 destinací, kam se o svátcích vypravit za teplem

Autor: Radomír Dohnal

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Kupte si Muže snů! Na trhu v indickém Biháru jsou ženichové na prodej už 700 let

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!
Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Léto je bohužel u konce. Spolu s tím přišel ten správný čas naladit se na podzimní atmosféru a sladit s ní také barvy v šatníku. Rok co rok módní návrháři přicházejí s novými trendy a ani letos tomu nebude jinak. Na co se v případě podzimní módy můžete těšit?
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.

Nepřehlédněte

Rozchod není nikdy příjemný. Ztratíte člověka, na kterém vám ještě před časem velmi záleželo, a v srdci zůstává nepříjemné prázdno. Když se k tomu přidá fakt, že o vás mezi společnými známými váš ex partner mluví velmi nevybíravě, je to nesnesitelné. Máme pro vás tipy, co dělat, abyste tuto situaci zvládla.
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek