Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

ASMR: Zvuky, které vás přivedou do stavu blaženosti

Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
ASMR
V hlavní roli mikrofon. (foto: 123RF)

24. 01. 2022

24. 01. 2022

Je to pár let nazpátek, kdy se na YouTube kanálu objevil zbrusu nový trend. Nejprve si užíval velké slávy pouze v zahraničí, postupně oslovil i řadu místních vlogerek a ty se jeho tematice začaly s nadšením věnovat. Najednou se všude možně objevovala ASMR videa. Šepotem provázené povídání, během kterého jste mohli slyšet různé škrabkání, ťukání, tahy štětcem nebo třeba hlazení polštářů včetně barvitého popisu, který i přes zavření očí dokázal otevřít představivost a spolu s ní také řadu hřejivých pocitů. Protože snad každý tu a tam toužíme po bohaté relaxaci, chceme zažít příjemný pocit uvolnění a prostě vypnout hlavu od všech starostí. Proto se ASMR i u nás stalo velmi populárním.

Co je vlastně ASMR?

ASMR představuje zkratku pro autonomní senzorickou reakci meridiánu, což je označení, které se poprvé na svět podívalo v roce 2010. Jeho hlavní součástí je tlumený, šepotavý hlas (a ano, také včetně toho, že uslyšíte polknutí, mlasknutí, dech), který má sám o sobě určité zklidňující účinky na mysl a tělo. Obsah témat v rámci ASMR je obecně vzato velmi jednoduchý. Ačkoli řada šikovných vlogerek dokáže i takovým videím dodat určitý příběh.

Každá z těchto autorek má před sebou mikrofon, který je velmi podstatným aktérem. Právě on přenáší všechny zvuky předmětů, a to i takové, které bychom v rámci dne úplně ostře neslyšeli. A zatímco některé z vlogerek používají spíše klasické pomůcky, jsou i tací, kteří se nebojí v rámci ASMR videí s výběrem prezentovaných věcí trochu šokovat. 

ASMR v praxi

Jak vlastně probíhá ASMR?

Teď už ale pojďme k samotným účinkům, které má ASMR na naše tělo i mysl. Možná to po zhlédnutí některého videa zní až neuvěřitelně, ale kombinace všech prvků hraje velkou roli a dokáže oslovit řadu audiovizuálních smyslů.

K TÉMATU  Zpátky do plavek bez jojo efektu. Jak dosáhnout zdravého a trvalého úbytku váhy? Vyhněte se zkratkám a držte se zdravých zásad

Tichý šepot

Už tichý hlas naší maminky vždy dokázal až nemožné. Uklidnil nás, že jsme v bezpečí, pomohl nám zbavit se určitých myšlenek. A přesně na tomto principu funguje hlas používaný v ASMR. Některé blogerky se však zaměřují na videa bez mluvení a spíše dávají maximální prostor kombinaci zvuků.

Zvuky předmětů

Přenáší k nám určité vibrace, které tečou nejen do mozku, ale i do celého těla. Ačkoli jsou jednotlivé zvuky tiché, během celého videa můžeme slyšet kolísavost a odlišnou intenzitu konkrétních zvuků. Proč? Pokud se má mozek na něco soustředit, nesmí se nudit a k tomu potřebuje určité podněty. A právě to mu souhra zvuků umožní. Možná to v tomto ohledu zní jako určitý paradox, ale většina těchto zvuků bývá pro sluch velmi příjemná, a i přestože pro mozek nejsou stereotypní, jako celek dokáží uklidnit a uvést nás do stavu relaxace.

Popis předmětů

Spolu se zvukovým představením předmětů jde ruku v ruce také popis samotné průvodkyně procesem. I přes zavřené oči se tak dozvíte, že třeba svíčka je modrá, krásně voní po meduňce, má hezky zpracovaný obal. Posloucháte a váš mozek si představuje – podobu, vůni, charakteristiku. V tu chvíli je nemožné soustředit se na negativní pocity z průběhu celého dne. Posloucháte, váš mozek se zajímá o něco jiného, něco, co je hezké a přitom pro život nepodstatné.

Relaxujte, odpočívejte, spěte…

Jaké účinky má ASMR na tělo a mysl?

Metoda ASMR si po dobu několika let získala řadu svých příznivců, ovšem je pravdou, že ne každému právě taková technika vyhovuje. Jsou lidé, kteří ASMR hodnotí spíše jako protivné, než uklidňující. Jedno je ale jisté. ASMR dokáže příznivě ovlivnit nejen duševní, ale i fyzickou stránku. Kromě toho, že pomáhá rychleji usnout a prohloubit celkový spánek, navozuje pocit relaxace a konejší srdeční akci. Díky vibracím uvolňuje svaly a snižuje v nich napětí.

K TÉMATU  Vapování. Je pro kuřáky nebezpečné nebo ne? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sprcha nebo vana? To je oč tu běží. Výhody a nevýhody řešení

Máte pocuchané nervy? Tyhle potraviny jsou lepší než hrst antidepresiv

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Sleduji ho přes skleničku vína. Podívá se mým směrem, usměje se. Ten jeho úsměv, odzbrojující úsměv. Cítím, jak se mi celým tělem rozlévá horko. Vykouzlím na své tváři úsměv. Evidentně to vzal jako pozvání, protože teď míří ke mně.
O pleť pečuje téměř každá žena. Ačkoli se trendy i postupy mění, panují v rámci tohoto tématu mnohé mýty, kterým nevěřily jen naše babičky, ale i mnohé z nás. A dodnes jim bezmezně věříme. Které to podle odborníků na kosmetiku jsou?
Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
Blíží se narozeniny, svátek nebo jiná příležitost, při které chcete sestru obdarovat? Podívejte se, jaký dárek pro sestru vybrat. Přečtěte si osvědčené tipy.
Japonští šéfkuchaři vědí, jak zacházet s nožem. Zákazníci restaurace obvykle nevidí, jak vypadá taková práce v rukou profesionála. Řezání, krájení nebo sekání, správný šéfkuchař dokáže s ostrou čepelí doslova kouzlit. Krájet maso, ovoce i zeleninu zvládají tihle šéfkuchaři s chirurgickou přesností a je radost se jim dívat pod ruce.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
V rámci svého F.A.M.E turné vystoupí latinsko-americký idol Maluma v prostorách Forum Karlín. Předprodej vstupenek začal již ve středu 30. 1. na ticketportal.cz. Na co se můžete těšit?
Intimní zápach není rozhodně téma, které by se probíralo buď s kamarádkami, nebo s partnerem. V mnoha případech je tak žena nucena si hledat pomoc sama.
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.

Výběr článků

Dřevěný plot je klasika. Dnes už ale nejsou zdaleka všechny ploty dřevěné nebo v podobě kovových mříží. Hodně se staví betonové ploty, sypané kamenné ploty, ale také lamelové ploty z hliníku. Jaký zvolíte vy?
Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.

Nepřehlédněte

Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek