Středa , 18. 05. 2022

Nataša

ASMR: Zvuky, které vás přivedou do stavu blaženosti

Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
ASMR
V hlavní roli mikrofon. (foto: 123RF)

24. 01. 2022

24. 01. 2022

Je to pár let nazpátek, kdy se na YouTube kanálu objevil zbrusu nový trend. Nejprve si užíval velké slávy pouze v zahraničí, postupně oslovil i řadu místních vlogerek a ty se jeho tematice začaly s nadšením věnovat. Najednou se všude možně objevovala ASMR videa. Šepotem provázené povídání, během kterého jste mohli slyšet různé škrabkání, ťukání, tahy štětcem nebo třeba hlazení polštářů včetně barvitého popisu, který i přes zavření očí dokázal otevřít představivost a spolu s ní také řadu hřejivých pocitů. Protože snad každý tu a tam toužíme po bohaté relaxaci, chceme zažít příjemný pocit uvolnění a prostě vypnout hlavu od všech starostí. Proto se ASMR i u nás stalo velmi populárním.

Co je vlastně ASMR?

ASMR představuje zkratku pro autonomní senzorickou reakci meridiánu, což je označení, které se poprvé na svět podívalo v roce 2010. Jeho hlavní součástí je tlumený, šepotavý hlas (a ano, také včetně toho, že uslyšíte polknutí, mlasknutí, dech), který má sám o sobě určité zklidňující účinky na mysl a tělo. Obsah témat v rámci ASMR je obecně vzato velmi jednoduchý. Ačkoli řada šikovných vlogerek dokáže i takovým videím dodat určitý příběh.

Každá z těchto autorek má před sebou mikrofon, který je velmi podstatným aktérem. Právě on přenáší všechny zvuky předmětů, a to i takové, které bychom v rámci dne úplně ostře neslyšeli. A zatímco některé z vlogerek používají spíše klasické pomůcky, jsou i tací, kteří se nebojí v rámci ASMR videí s výběrem prezentovaných věcí trochu šokovat. 

ASMR v praxi

Jak vlastně probíhá ASMR?

Teď už ale pojďme k samotným účinkům, které má ASMR na naše tělo i mysl. Možná to po zhlédnutí některého videa zní až neuvěřitelně, ale kombinace všech prvků hraje velkou roli a dokáže oslovit řadu audiovizuálních smyslů.

K TÉMATUZbytečný stres a odvádění pozornosti. Jaké jsou další negativní účinky sociálních sítí a co všechno vám mohou způsobit?

Tichý šepot

Už tichý hlas naší maminky vždy dokázal až nemožné. Uklidnil nás, že jsme v bezpečí, pomohl nám zbavit se určitých myšlenek. A přesně na tomto principu funguje hlas používaný v ASMR. Některé blogerky se však zaměřují na videa bez mluvení a spíše dávají maximální prostor kombinaci zvuků.

Zvuky předmětů

Přenáší k nám určité vibrace, které tečou nejen do mozku, ale i do celého těla. Ačkoli jsou jednotlivé zvuky tiché, během celého videa můžeme slyšet kolísavost a odlišnou intenzitu konkrétních zvuků. Proč? Pokud se má mozek na něco soustředit, nesmí se nudit a k tomu potřebuje určité podněty. A právě to mu souhra zvuků umožní. Možná to v tomto ohledu zní jako určitý paradox, ale většina těchto zvuků bývá pro sluch velmi příjemná, a i přestože pro mozek nejsou stereotypní, jako celek dokáží uklidnit a uvést nás do stavu relaxace.

Popis předmětů

Spolu se zvukovým představením předmětů jde ruku v ruce také popis samotné průvodkyně procesem. I přes zavřené oči se tak dozvíte, že třeba svíčka je modrá, krásně voní po meduňce, má hezky zpracovaný obal. Posloucháte a váš mozek si představuje – podobu, vůni, charakteristiku. V tu chvíli je nemožné soustředit se na negativní pocity z průběhu celého dne. Posloucháte, váš mozek se zajímá o něco jiného, něco, co je hezké a přitom pro život nepodstatné.

Relaxujte, odpočívejte, spěte…

Jaké účinky má ASMR na tělo a mysl?

Metoda ASMR si po dobu několika let získala řadu svých příznivců, ovšem je pravdou, že ne každému právě taková technika vyhovuje. Jsou lidé, kteří ASMR hodnotí spíše jako protivné, než uklidňující. Jedno je ale jisté. ASMR dokáže příznivě ovlivnit nejen duševní, ale i fyzickou stránku. Kromě toho, že pomáhá rychleji usnout a prohloubit celkový spánek, navozuje pocit relaxace a konejší srdeční akci. Díky vibracím uvolňuje svaly a snižuje v nich napětí.

K TÉMATURáno brzy vstáváte, a přitom nemůžete v posteli zabrat? Nespavost může mít různé příčiny. Kdy už máte problém a jak mu předejít?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sprcha nebo vana? To je oč tu běží. Výhody a nevýhody řešení

Máte pocuchané nervy? Tyhle potraviny jsou lepší než hrst antidepresiv

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?

Nepřehlédněte

Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek