Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

ASMR: Zvuky, které vás přivedou do stavu blaženosti

Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
ASMR
V hlavní roli mikrofon. (foto: 123RF)

24. 01. 2022

24. 01. 2022

Je to pár let nazpátek, kdy se na YouTube kanálu objevil zbrusu nový trend. Nejprve si užíval velké slávy pouze v zahraničí, postupně oslovil i řadu místních vlogerek a ty se jeho tematice začaly s nadšením věnovat. Najednou se všude možně objevovala ASMR videa. Šepotem provázené povídání, během kterého jste mohli slyšet různé škrabkání, ťukání, tahy štětcem nebo třeba hlazení polštářů včetně barvitého popisu, který i přes zavření očí dokázal otevřít představivost a spolu s ní také řadu hřejivých pocitů. Protože snad každý tu a tam toužíme po bohaté relaxaci, chceme zažít příjemný pocit uvolnění a prostě vypnout hlavu od všech starostí. Proto se ASMR i u nás stalo velmi populárním.

Co je vlastně ASMR?

ASMR představuje zkratku pro autonomní senzorickou reakci meridiánu, což je označení, které se poprvé na svět podívalo v roce 2010. Jeho hlavní součástí je tlumený, šepotavý hlas (a ano, také včetně toho, že uslyšíte polknutí, mlasknutí, dech), který má sám o sobě určité zklidňující účinky na mysl a tělo. Obsah témat v rámci ASMR je obecně vzato velmi jednoduchý. Ačkoli řada šikovných vlogerek dokáže i takovým videím dodat určitý příběh.

Každá z těchto autorek má před sebou mikrofon, který je velmi podstatným aktérem. Právě on přenáší všechny zvuky předmětů, a to i takové, které bychom v rámci dne úplně ostře neslyšeli. A zatímco některé z vlogerek používají spíše klasické pomůcky, jsou i tací, kteří se nebojí v rámci ASMR videí s výběrem prezentovaných věcí trochu šokovat. 

ASMR v praxi

Jak vlastně probíhá ASMR?

Teď už ale pojďme k samotným účinkům, které má ASMR na naše tělo i mysl. Možná to po zhlédnutí některého videa zní až neuvěřitelně, ale kombinace všech prvků hraje velkou roli a dokáže oslovit řadu audiovizuálních smyslů.

K TÉMATU  Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Tichý šepot

Už tichý hlas naší maminky vždy dokázal až nemožné. Uklidnil nás, že jsme v bezpečí, pomohl nám zbavit se určitých myšlenek. A přesně na tomto principu funguje hlas používaný v ASMR. Některé blogerky se však zaměřují na videa bez mluvení a spíše dávají maximální prostor kombinaci zvuků.

Zvuky předmětů

Přenáší k nám určité vibrace, které tečou nejen do mozku, ale i do celého těla. Ačkoli jsou jednotlivé zvuky tiché, během celého videa můžeme slyšet kolísavost a odlišnou intenzitu konkrétních zvuků. Proč? Pokud se má mozek na něco soustředit, nesmí se nudit a k tomu potřebuje určité podněty. A právě to mu souhra zvuků umožní. Možná to v tomto ohledu zní jako určitý paradox, ale většina těchto zvuků bývá pro sluch velmi příjemná, a i přestože pro mozek nejsou stereotypní, jako celek dokáží uklidnit a uvést nás do stavu relaxace.

Popis předmětů

Spolu se zvukovým představením předmětů jde ruku v ruce také popis samotné průvodkyně procesem. I přes zavřené oči se tak dozvíte, že třeba svíčka je modrá, krásně voní po meduňce, má hezky zpracovaný obal. Posloucháte a váš mozek si představuje – podobu, vůni, charakteristiku. V tu chvíli je nemožné soustředit se na negativní pocity z průběhu celého dne. Posloucháte, váš mozek se zajímá o něco jiného, něco, co je hezké a přitom pro život nepodstatné.

Relaxujte, odpočívejte, spěte…

Jaké účinky má ASMR na tělo a mysl?

Metoda ASMR si po dobu několika let získala řadu svých příznivců, ovšem je pravdou, že ne každému právě taková technika vyhovuje. Jsou lidé, kteří ASMR hodnotí spíše jako protivné, než uklidňující. Jedno je ale jisté. ASMR dokáže příznivě ovlivnit nejen duševní, ale i fyzickou stránku. Kromě toho, že pomáhá rychleji usnout a prohloubit celkový spánek, navozuje pocit relaxace a konejší srdeční akci. Díky vibracím uvolňuje svaly a snižuje v nich napětí.

K TÉMATU  3 nejčastější chyby při saunování, které vám uškodí

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sprcha nebo vana? To je oč tu běží. Výhody a nevýhody řešení

Máte pocuchané nervy? Tyhle potraviny jsou lepší než hrst antidepresiv

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dřevo je dokonalý materiál, který přidává rovnováhu, útulnost a eleganci prakticky do každého interiéru, a to jak v moderním, tak klasickém stylu. Po staletí se používá jako základní stavební materiál nábytku, přestože bývá teď často nahrazováno imitacemi. Vraťte se ke kořenům a sáhněte po kusu dřeva v jeho ryzí podobě. Využít část kmene stromu jako konferenční stolek je velice netradiční nápad, výsledek je ale jedinečný.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Ve světě módy, kde rychle se měnící trendy určují rytmus sezónních kolekcí, určité prvky šatníku si zachovávají svůj neměnný charakter elegance a univerzálnosti. Dámská košile, díky své všestrannosti a nadčasovému designu, představuje klíčový prvek dámského šatníku, který lze úspěšně použít při vytváření jedinečných stylizací pro nejdůležitější příležitosti. Značka TATUUM, s dlouholetou tradicí ve vytváření vysoce kvalitního oblečení pro ženy, nabízí dámské košile, které okouzlují jemnou elegancí a dokonalostí zpracování a stávají se nezbytným společníkem výjimečných chvil.
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Retro je v módě, nejen v nábytku. Ale sedací soupravy se navíc objevují s jedním důležitým prvkem, a tím jsou kulaté tvary. Letos jsou in zaoblené sedačky! Co na ně říkáte?
Zatímco vysoký krevní tlak se dá hodnotit jako život ohrožující, nízký tlak je spíš skrytý, tichý problém. Ovšem i tak by se lidé, kteří mají nízký tlak, měli mít na pozoru. Jak poznat, že nízký tlak máte, jaké jsou jeho příčiny a jak se můžete léčit?
Páteční program na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary přinesl mnoho zajímavých momentů. Diváci se mohli setkat s hercem Cliveem Owenem, který se zúčastnil KVIFF Talku a osobně uvedl svůj oscarový snímek Na dotek. Program nabídl také setkání s tvůrci filmů, diskuse, besedy a večerní koncerty, které přilákaly mnoho návštěvníků. Přinášíme vám rekapitulaci tohoto nabitého dne.
Vrstvený sestřih je stylistická stálice, která je pro svou efektnost a praktičnost dosud vyhledávána v kadeřnických studiích. Zároveň ženy a dívky zkoušejí a experimentují, jak i bez složitých sponkování a vrstvení vlasů tohoto sestřihu vlasů dosáhnout i svépomocí.
Pokud toužíte docílit mladistvého vzhledu a vypnuté pružné pleti bez nedokonalostí, není zapotřebí složitých kosmetických procedur. Stačí, když svému obličeji dopřejete pravidelný pohyb. Obličejová jóga dokáže s pletí hotové zázraky.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Když jsem se zamilovala do Jáchyma, po čase mi prozradil, že má dceru. Ta žije s matkou a jejich rozchod nezvládá. A mě si zařadila na seznam lidí, které nebude mít už z principu ráda. Dcera je prostě nejvíc.

Výběr článků

Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.
Sedmý den Karlovarského filmového festivalu (KVIFF) přinesl setkání s hereckými hvězdami, premiéry očekávaných filmů i večerní hudební akce. Daniel Brühl převzal Cenu prezidenta KVIFF a Ivan Trojan uvedl snímek "Karamazovi". Večer patřil Campari Red Night s vystoupeními známých DJů.

Nepřehlédněte

Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?
Aby byla naše pleť krásná a dokonalá po celý rok, je zapotřebí věnovat ji tu správnou péči. Součástí zimní péče o pokožku by měla být kromě ochrany proti mrazu i dostatečná hydratace. Jakými pravidly je dobré se v zimě řídit, abychom si udržely mladistvý vzhled a zdravou pleť?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek