Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

ASMR: Zvuky, které vás přivedou do stavu blaženosti

Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
ASMR
V hlavní roli mikrofon. (foto: 123RF)

24. 01. 2022

24. 01. 2022

Je to pár let nazpátek, kdy se na YouTube kanálu objevil zbrusu nový trend. Nejprve si užíval velké slávy pouze v zahraničí, postupně oslovil i řadu místních vlogerek a ty se jeho tematice začaly s nadšením věnovat. Najednou se všude možně objevovala ASMR videa. Šepotem provázené povídání, během kterého jste mohli slyšet různé škrabkání, ťukání, tahy štětcem nebo třeba hlazení polštářů včetně barvitého popisu, který i přes zavření očí dokázal otevřít představivost a spolu s ní také řadu hřejivých pocitů. Protože snad každý tu a tam toužíme po bohaté relaxaci, chceme zažít příjemný pocit uvolnění a prostě vypnout hlavu od všech starostí. Proto se ASMR i u nás stalo velmi populárním.

Co je vlastně ASMR?

ASMR představuje zkratku pro autonomní senzorickou reakci meridiánu, což je označení, které se poprvé na svět podívalo v roce 2010. Jeho hlavní součástí je tlumený, šepotavý hlas (a ano, také včetně toho, že uslyšíte polknutí, mlasknutí, dech), který má sám o sobě určité zklidňující účinky na mysl a tělo. Obsah témat v rámci ASMR je obecně vzato velmi jednoduchý. Ačkoli řada šikovných vlogerek dokáže i takovým videím dodat určitý příběh.

Každá z těchto autorek má před sebou mikrofon, který je velmi podstatným aktérem. Právě on přenáší všechny zvuky předmětů, a to i takové, které bychom v rámci dne úplně ostře neslyšeli. A zatímco některé z vlogerek používají spíše klasické pomůcky, jsou i tací, kteří se nebojí v rámci ASMR videí s výběrem prezentovaných věcí trochu šokovat. 

ASMR v praxi

Jak vlastně probíhá ASMR?

Teď už ale pojďme k samotným účinkům, které má ASMR na naše tělo i mysl. Možná to po zhlédnutí některého videa zní až neuvěřitelně, ale kombinace všech prvků hraje velkou roli a dokáže oslovit řadu audiovizuálních smyslů.

K TÉMATU  Cloumá s vámi vztek, zlost a zášť? Hoďte se do klidu!

Tichý šepot

Už tichý hlas naší maminky vždy dokázal až nemožné. Uklidnil nás, že jsme v bezpečí, pomohl nám zbavit se určitých myšlenek. A přesně na tomto principu funguje hlas používaný v ASMR. Některé blogerky se však zaměřují na videa bez mluvení a spíše dávají maximální prostor kombinaci zvuků.

Zvuky předmětů

Přenáší k nám určité vibrace, které tečou nejen do mozku, ale i do celého těla. Ačkoli jsou jednotlivé zvuky tiché, během celého videa můžeme slyšet kolísavost a odlišnou intenzitu konkrétních zvuků. Proč? Pokud se má mozek na něco soustředit, nesmí se nudit a k tomu potřebuje určité podněty. A právě to mu souhra zvuků umožní. Možná to v tomto ohledu zní jako určitý paradox, ale většina těchto zvuků bývá pro sluch velmi příjemná, a i přestože pro mozek nejsou stereotypní, jako celek dokáží uklidnit a uvést nás do stavu relaxace.

Popis předmětů

Spolu se zvukovým představením předmětů jde ruku v ruce také popis samotné průvodkyně procesem. I přes zavřené oči se tak dozvíte, že třeba svíčka je modrá, krásně voní po meduňce, má hezky zpracovaný obal. Posloucháte a váš mozek si představuje – podobu, vůni, charakteristiku. V tu chvíli je nemožné soustředit se na negativní pocity z průběhu celého dne. Posloucháte, váš mozek se zajímá o něco jiného, něco, co je hezké a přitom pro život nepodstatné.

Relaxujte, odpočívejte, spěte…

Jaké účinky má ASMR na tělo a mysl?

Metoda ASMR si po dobu několika let získala řadu svých příznivců, ovšem je pravdou, že ne každému právě taková technika vyhovuje. Jsou lidé, kteří ASMR hodnotí spíše jako protivné, než uklidňující. Jedno je ale jisté. ASMR dokáže příznivě ovlivnit nejen duševní, ale i fyzickou stránku. Kromě toho, že pomáhá rychleji usnout a prohloubit celkový spánek, navozuje pocit relaxace a konejší srdeční akci. Díky vibracím uvolňuje svaly a snižuje v nich napětí.

K TÉMATU  Montessori pedagogika: jaké jsou její principy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Sprcha nebo vana? To je oč tu běží. Výhody a nevýhody řešení

Máte pocuchané nervy? Tyhle potraviny jsou lepší než hrst antidepresiv

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Krásné a dobře upravené vlasy bez ohledu na povětrnostní podmínky a roční období – to je sen každé ženy. Zvláště v dnešní době není vždy možné využívat služby kadeřnických salonů. Proto stojí za to vybavit se doma speciálními přístroji, kterými svým vlasům dodáte zcela nový vzhled. K takovým patří právě žehlička na vlasy. Víte ale, jak vybrat tu správnou?
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?

Nepřehlédněte

Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek