Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Tibetský klenot cordyceps: Může začít parazitovat i na lidech?

V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
cordyceps
Hrozí lidstvu epidemie napadení cordycepsem?

01. 02. 2023

01. 02. 2023

Tématika Last of Us je probíraná křížem krážem, a to nejen z důvodu úspěchů, ale i proto, že některé děje jsou založené na faktických informacích. Ať už patříte k fanouškům téhle série, nebo ji sledujete jen z povzdálí, pak víte, že viníkem celého příběhu se stala parazitická houba zvaná cordyceps, kterou i u nás známe ve formě doplňků stravy. Jeho účelem je budovat imunitu a celkově zlepšovat zdraví.

Právě cordyceps ale v původní hře, a teď už i seriálu, hyzdí lidi a mění je na agresivní zombie lačnící po dalších živých duších, u kterých si po kousnutím zajišťuje svůj další život. Už jen fakt, že tahle houba existuje a má takový vliv především na mravence, spoustu lidí začalo náhle zneklidňovat. Může k takovému scénáři dojít?

Skutečná houba se zajímavou schopností

Co asi lidi (a dost pochopitelně) děsí nejvíce, je fakt, že cordyceps je reálně žijící houba, která ve světě přírody nejčastěji napadá mravence. Ti po napadení ztrácí kontrolu nad svým tělem, odplazí se pryč od své kolonie a čekají na smrt. Vzápětí houba pohltí mravencovo tělo, vydere se z jeho hlavy ven a uvolní spory do vzduchu. „Jsou to takové ponuré malé vánoční ozdoby v lese,” říká Ian Will, mykologický genetik z University of Central Florida, kde se právě tito “zombie” mravenci nacházejí.

Když útočí cordyceps.

Když vezmeme v potaz obsah Last of Us, tak nějak si člověk říká – co kdyby nám ten cordyceps jednoho krásného dne udělal totéž? Ostatně stačí si vzpomenout na premisu seriálu, kde se dozvíme, že v důsledku zvyšování teplot změnou klimatu houba převezme vládu nad světem a změní lidi na zombie ovládané parazity. „Fantastickým způsobem skutečně existují logické vazby, ale není pravděpodobné, že by se něco obdobného stalo v reálném životě,” říká Will.

Ale zatímco vědci se neobávají, že by se houby vyvíjely tak, aby začaly lidi měnit na živé mrtvé, je pravdou, že globální teploty představují riziko v rámci rozvoje plísňových infekcí. Houba vytvářející zombie v The Last of Us je tedy opravdu skutečná, ovšem existuje mnoho dalších hub, kterých je třeba se obávat. Z 5 milionů druhů hub na světě je totiž údajně několik set nebezpečných pro lidský organismus.

Zajímavé odhalení přírodovědy

Tvůrce The Last of Us Neil Druckmann byl údajně inspirován přírodovědným videem, které ukazovalo, jak houba Ophiocordyceps unilateralis infikuje mravence. Cordyceps jako takový ve své podstatě představuje spojení houby a housenky, kde housnice čínská parazituje na larvách hmyzu. Ale pouze ophiocordyceps dokáže ovládat tělo svého hostitele. „Celkem u 35 hub typu ophiocordyceps je všeobecně známo, že umí změnit hmyz na zombie, ovšem může existovat až 600 takových druhů,” říká João Araújo, odborník na parazitické houby v botanické zahradě v New Yorku.

K TÉMATU  Rostlinné mléko: Škodí nebo prospívá? Druhy, které preferovat

„První známky infekce jsou nevyzpytatelné, nejčastěji je patrné abnormální chování. Vědci si myslí, že parazit přebírá fyzickou kontrolu nad svým hostitelem pěstováním houbových buněk kolem mozku, které ovlivňují nervový systém hmyzu, a tím pádem i jeho svaly. Není jasné, jak přesně to dělá, ať už uvolněním chemikálie nebo změnou DNA chyby,” říká Will. Je to proces, který houba vylepšovala v rámci svého specifického hostitele již dávno předtím, než lidstvo existovalo. „Naše hypotéza je, že se společně vyvíjejí asi 45 milionů let,” pokračuje Araújo.

mravenec
Útoku cordycepsu na lidi se prý nemáme obávat.

Opravdu nemůže infekce skočit na lidi?

Jak si ale můžeme být jistí, že cordyceps nebude infikovat lidskou populaci? Aby se houba přesunula na nějaké teplokrevné zvíře, vyžadovalo by to vážnou změnu v evoluci. „Pokud by houba skutečně chtěla infikovat savce, vyžadovalo by to miliony let genetických změn,” zní z úst Araúja. Každý druh houby vytvářející zombie se vyvinul tak, aby odpovídal konkrétnímu hmyzu, přičemž ostatní jedinečné kmeny jsou vůči němu imunní. Například cordyceps, který se vyvinul k infekci mravence v Thajsku, nemůže infikovat jiný druh mravence na Floridě. „Pokud je skok z mravenčího druhu natolik těžký, je zřejmé, že přenos na člověka je skutečně sci-fi. Ale samotná myšlenka, že teplota hraje důležitou roli v rámci zhoršení plísňových infekcích, je jistě rozumná.”

Rostoucí teploty jsou hlavním problémem

Jakmile došlo k otevření tohoto tématu, vyplavalo z úst odborníků na povrch, že existuje spousta dalších hub, kterých je třeba se obávat. Odhaduje se, že na světě existují miliony druhů hub a o několika stovkách je známo, že jsou nebezpečné pro člověka.

Jedna věc, která nás chrání před vážnými plísňovými infekcemi, je naše tělesná teplota. Při přibližně 36,6 °C jsou lidská těla příliš horká pro většinu druhů plísní, čímž je znemožněno jejich šíření. Ideálně preferují rozsah 25 °C až 30 °C. Zapomeňte ale na to, co si myslíte, že víte o průměrné teplotě lidského těla. „Jedním z důvodů, proč máme kožní mykózy, je, že se houby mohou dostat mezi záhyby kůže. Jsou to taková ta mokrá, tmavá místa, která jsou o něco chladnější, což představuje živnou půdu pro množení hub,” říká Shmuel Shoham, odborník na infekční choroby na Johns Hopkins University School of Medicine.

K TÉMATU  Kombucha: Co to je? A už jste ji zkoušeli pít?
cordyceps
Cordyceps má široké lékařské využití. Zejména ve východní medicíně.

Hrozivější jsou podle odborníků jiné houby

„Jak se Země otepluje, existují obavy, že změna mezi teplotou prostředí a tělesnou teplotou nebude tak dramatická,” říká. Hypoteticky by to tedy usnadnilo houbám, které se vyvinuly tak, aby odolávaly teplejším venkovním teplotám, aby byly také schopné přežít uvnitř lidského těla.

Jedním z takových příkladů je houba Candinda auris, která infikuje lidi v důsledku globálního oteplování. Až do roku 2007 o ní věda ani nevěděla, ale v letech 2011 a 2012 byla náhle nalezena na třech různých kontinentech. „Přišlo to z ničeho nic,” říká Arturo Casadevall, odborník na infekční choroby na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. „Myšlenka spočívá v tom, že tato houba byla venku a v průběhu let se přizpůsobila vyšším teplotám, dokud nemohla prorazit.”

„Jakmile se infekce dostane do krevního řečiště, houby vykazují příznaky podobné bakteriální infekci,” poznamenává Shoham. Pro lidi se zdravým imunitním systémem není boj s houbami nijak velký problém. Mnozí však takové štěstí nemají. Centrum pro kontrolu nemocí odhaduje, že 30 až 60 procent pacientů infikovaných houbou zemřelo, ačkoli stále není jasné, jak velký podíl na tom měla právě Candida auris (s ohledem na jejich celkový zdravotní stav). Ale na otázku, zda je možné propuknutí plísní, které se budou masově šířit jako covid-19, Casadevall říká, že to není vyloučené. Vzhledem k této možnosti předpokládá: „Mám strach z neznámé nemoci, která se objeví a infikuje imunokompetentní buňky? Určitě ano.”

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

Děti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Zdroje článku:
https://www.nationalgeographic.com/science/article/parasitic-fungus-evolve-to-control-humans
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Kovové skulptury najdeme všude po světě jako variantu sochařství. Co myslíte, zdobí tahle díla veřejné i zahradní prostory nebo jsou nevkusné a překážejí?
Sotva začalo jaro, už tady máme kolekci oblékání pro podzim a zimu. Tahle módní přehlídka vás hodně pobaví, a přitom je k nerozeznání od těch oficiálních! Stejně jako modely předních návrhářů, ani tohle oblečení byste si na sebe prostě nikdy nevzaly.
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
Costume Institute Gala neboli Met Gala. Největší a nejvýznamnější charitativní akce módního světa konaná každoročně první květnové pondělí ve prospěch Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Po dvou letech je konečně zpátky, a to ve své plné kráse a extravaganci.
Zůstala byste i v zimě ráda věrná svým oblíbeným roztrhaným džínům, (plisovaným) sukním a společenským sakům? Jde to, pokud ovládáte jedno kouzlo.
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Tohle někoho určitě naštve. Emancipace žen je jev, který se děje už několik dekád, ale narůstající feminismus něžnému pohlaví jen škodí. Jaké problémy přináší?
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Společnost Trust uvádí na trh sluchátka Trust Noma pro poslech hudby a hands-free volání s poutavým retro designem. Chcete je vyhrát? Máme pro vás jednoduchou soutěžní otázku. Zpříjemněte si Vánoce poslechem hudby.:)
Kdy je vhodné si dopřát si saunu kdy se vyplatí ulevit chodidlům? Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co byste měly očekávat, a čemu se tento týden raději vyhnout.

Výběr článků

Tolik krásných věcí může člověk vyrobit úplně sám. Kreativní DIY nápady vám napoví, jak je to snadné. Zaručeně najdete něco, co budete chtít i u vás doma! Perfektní nástěnné hodiny, jaké nemá nikdo jiný, dřevěný dekor přímo na zdi, pohodlné zahradní posezení z palet a další vychytávky. Co se vám líbí nejvíc?
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.

Nepřehlédněte

Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek