Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Tibetský klenot cordyceps: Může začít parazitovat i na lidech?

V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
cordyceps
Hrozí lidstvu epidemie napadení cordycepsem?

01. 02. 2023

01. 02. 2023

Tématika Last of Us je probíraná křížem krážem, a to nejen z důvodu úspěchů, ale i proto, že některé děje jsou založené na faktických informacích. Ať už patříte k fanouškům téhle série, nebo ji sledujete jen z povzdálí, pak víte, že viníkem celého příběhu se stala parazitická houba zvaná cordyceps, kterou i u nás známe ve formě doplňků stravy. Jeho účelem je budovat imunitu a celkově zlepšovat zdraví.

Právě cordyceps ale v původní hře, a teď už i seriálu, hyzdí lidi a mění je na agresivní zombie lačnící po dalších živých duších, u kterých si po kousnutím zajišťuje svůj další život. Už jen fakt, že tahle houba existuje a má takový vliv především na mravence, spoustu lidí začalo náhle zneklidňovat. Může k takovému scénáři dojít?

Skutečná houba se zajímavou schopností

Co asi lidi (a dost pochopitelně) děsí nejvíce, je fakt, že cordyceps je reálně žijící houba, která ve světě přírody nejčastěji napadá mravence. Ti po napadení ztrácí kontrolu nad svým tělem, odplazí se pryč od své kolonie a čekají na smrt. Vzápětí houba pohltí mravencovo tělo, vydere se z jeho hlavy ven a uvolní spory do vzduchu. „Jsou to takové ponuré malé vánoční ozdoby v lese,” říká Ian Will, mykologický genetik z University of Central Florida, kde se právě tito “zombie” mravenci nacházejí.

Když útočí cordyceps.

Když vezmeme v potaz obsah Last of Us, tak nějak si člověk říká – co kdyby nám ten cordyceps jednoho krásného dne udělal totéž? Ostatně stačí si vzpomenout na premisu seriálu, kde se dozvíme, že v důsledku zvyšování teplot změnou klimatu houba převezme vládu nad světem a změní lidi na zombie ovládané parazity. „Fantastickým způsobem skutečně existují logické vazby, ale není pravděpodobné, že by se něco obdobného stalo v reálném životě,” říká Will.

Ale zatímco vědci se neobávají, že by se houby vyvíjely tak, aby začaly lidi měnit na živé mrtvé, je pravdou, že globální teploty představují riziko v rámci rozvoje plísňových infekcí. Houba vytvářející zombie v The Last of Us je tedy opravdu skutečná, ovšem existuje mnoho dalších hub, kterých je třeba se obávat. Z 5 milionů druhů hub na světě je totiž údajně několik set nebezpečných pro lidský organismus.

Zajímavé odhalení přírodovědy

Tvůrce The Last of Us Neil Druckmann byl údajně inspirován přírodovědným videem, které ukazovalo, jak houba Ophiocordyceps unilateralis infikuje mravence. Cordyceps jako takový ve své podstatě představuje spojení houby a housenky, kde housnice čínská parazituje na larvách hmyzu. Ale pouze ophiocordyceps dokáže ovládat tělo svého hostitele. „Celkem u 35 hub typu ophiocordyceps je všeobecně známo, že umí změnit hmyz na zombie, ovšem může existovat až 600 takových druhů,” říká João Araújo, odborník na parazitické houby v botanické zahradě v New Yorku.

K TÉMATU  Italské okénko: Domácí houbové ravioli jako od Itala

„První známky infekce jsou nevyzpytatelné, nejčastěji je patrné abnormální chování. Vědci si myslí, že parazit přebírá fyzickou kontrolu nad svým hostitelem pěstováním houbových buněk kolem mozku, které ovlivňují nervový systém hmyzu, a tím pádem i jeho svaly. Není jasné, jak přesně to dělá, ať už uvolněním chemikálie nebo změnou DNA chyby,” říká Will. Je to proces, který houba vylepšovala v rámci svého specifického hostitele již dávno předtím, než lidstvo existovalo. „Naše hypotéza je, že se společně vyvíjejí asi 45 milionů let,” pokračuje Araújo.

mravenec
Útoku cordycepsu na lidi se prý nemáme obávat.

Opravdu nemůže infekce skočit na lidi?

Jak si ale můžeme být jistí, že cordyceps nebude infikovat lidskou populaci? Aby se houba přesunula na nějaké teplokrevné zvíře, vyžadovalo by to vážnou změnu v evoluci. „Pokud by houba skutečně chtěla infikovat savce, vyžadovalo by to miliony let genetických změn,” zní z úst Araúja. Každý druh houby vytvářející zombie se vyvinul tak, aby odpovídal konkrétnímu hmyzu, přičemž ostatní jedinečné kmeny jsou vůči němu imunní. Například cordyceps, který se vyvinul k infekci mravence v Thajsku, nemůže infikovat jiný druh mravence na Floridě. „Pokud je skok z mravenčího druhu natolik těžký, je zřejmé, že přenos na člověka je skutečně sci-fi. Ale samotná myšlenka, že teplota hraje důležitou roli v rámci zhoršení plísňových infekcích, je jistě rozumná.”

Rostoucí teploty jsou hlavním problémem

Jakmile došlo k otevření tohoto tématu, vyplavalo z úst odborníků na povrch, že existuje spousta dalších hub, kterých je třeba se obávat. Odhaduje se, že na světě existují miliony druhů hub a o několika stovkách je známo, že jsou nebezpečné pro člověka.

Jedna věc, která nás chrání před vážnými plísňovými infekcemi, je naše tělesná teplota. Při přibližně 36,6 °C jsou lidská těla příliš horká pro většinu druhů plísní, čímž je znemožněno jejich šíření. Ideálně preferují rozsah 25 °C až 30 °C. Zapomeňte ale na to, co si myslíte, že víte o průměrné teplotě lidského těla. „Jedním z důvodů, proč máme kožní mykózy, je, že se houby mohou dostat mezi záhyby kůže. Jsou to taková ta mokrá, tmavá místa, která jsou o něco chladnější, což představuje živnou půdu pro množení hub,” říká Shmuel Shoham, odborník na infekční choroby na Johns Hopkins University School of Medicine.

K TÉMATU  Vepřová panenka s žampionovou nádivkou ze 3 ingrediencí
cordyceps
Cordyceps má široké lékařské využití. Zejména ve východní medicíně.

Hrozivější jsou podle odborníků jiné houby

„Jak se Země otepluje, existují obavy, že změna mezi teplotou prostředí a tělesnou teplotou nebude tak dramatická,” říká. Hypoteticky by to tedy usnadnilo houbám, které se vyvinuly tak, aby odolávaly teplejším venkovním teplotám, aby byly také schopné přežít uvnitř lidského těla.

Jedním z takových příkladů je houba Candinda auris, která infikuje lidi v důsledku globálního oteplování. Až do roku 2007 o ní věda ani nevěděla, ale v letech 2011 a 2012 byla náhle nalezena na třech různých kontinentech. „Přišlo to z ničeho nic,” říká Arturo Casadevall, odborník na infekční choroby na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. „Myšlenka spočívá v tom, že tato houba byla venku a v průběhu let se přizpůsobila vyšším teplotám, dokud nemohla prorazit.”

„Jakmile se infekce dostane do krevního řečiště, houby vykazují příznaky podobné bakteriální infekci,” poznamenává Shoham. Pro lidi se zdravým imunitním systémem není boj s houbami nijak velký problém. Mnozí však takové štěstí nemají. Centrum pro kontrolu nemocí odhaduje, že 30 až 60 procent pacientů infikovaných houbou zemřelo, ačkoli stále není jasné, jak velký podíl na tom měla právě Candida auris (s ohledem na jejich celkový zdravotní stav). Ale na otázku, zda je možné propuknutí plísní, které se budou masově šířit jako covid-19, Casadevall říká, že to není vyloučené. Vzhledem k této možnosti předpokládá: „Mám strach z neznámé nemoci, která se objeví a infikuje imunokompetentní buňky? Určitě ano.”

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

Děti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Zdroje článku:
https://www.nationalgeographic.com/science/article/parasitic-fungus-evolve-to-control-humans
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Pokud se snažíte držet štíhlou linii, nebo jste zrovna ve fázi, kdy jste se pustili do hubnutí, určitě se přes den snažíte poctivě dodržovat všechna pravidla, aby se vaše plány jen tak nezhatily, a vy jste hezky šli svému cíli naproti. Napadlo vás ale někdy, že se ráno, klidně i nevědomky, můžete dopouštět určitých chyb, které vám cestu k vysněné postavě akorát překazí? Víme, co vám hned po probuzení zaručeně pokazí hubnutí.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.

Nepřehlédněte

Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
Všechny módní přehlídky jaro/léto 2023 jsou nyní za námi. Zaznamenali jsme je a vytáhli jsme klíčové jarní módní trendy v oblasti dámských teplákových souprav, na které byste se letos měly zaměřit. A zatímco návrháři zůstali věrni svému osobnímu stylu, objevilo se několik společných klíčových kousků, od kterých očekáváme, že budou pronikat z kolekcí přímo na trh a do našich šatníků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek