Domů » Reklama » Umělé oplodnění a tajemná zkratka IUI
Reklama

Umělé oplodnění a tajemná zkratka IUI

oplodnění
Intrauterinní inseminace (IUI) je možným řešení při potížích s početím.
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.

Jak probíhá metoda IUI

K léčebné metodě IUI se přistupuje ve chvíli, kdy ani po roce nechráněného sexu se nedaří páru otěhotnět. Příčin může být několik. Obvykle se jedná o horší kvalitu spermatu u muže nebo nepravidelnou ovulaci u ženy. Díky tomuto postupu se spermie snadněji dostanou k vajíčku, protože nemusí překonávat prostředí pochvy, dělohy a děložního čípku a dojde k snadnějšímu oplodnění. Zároveň se jejich cesta podstatným způsobem zkrátí, čímž se zvýší šance na otěhotnění. Pokud ani tato metoda není úspěšná, přistupuje se obvykle k IVF, případně využití darovaných vajíček či spermatu.

Postup metody IUI

Před samotnou intrauterinní inseminací je nejprve nutné získat sperma. To buď poskytne přímo partner, případně dárce, nebo lze použít zmražený vzorek. V andrologické laboratoři reprodukční kliniky jsou pak prostřednictví spermiogramu vybrány nejkvalitnější spermie. Jejich vzorek se následně prostřednictví tenkého katetru zavede přímo do dělohy ženy. Jedná se o bezbolestný a rychlý zákrok, který se provádí bez lokální anestezie. Součástí této procedury bývá také hormonální stimulace ženy, která zvyšuje šanci na otěhotnění. Úspěšnost prvního cyklu IUI je zhruba 5 až 15 %. V případě, že jsou tři cykly neúspěšné, přichází na řadu umělé oplodnění.

Nedaří se vám počít přirozenou cestou? Kontaktujte reprodukční kliniku Gynem, kde vám zkušení odborníci poradí s dalším postupem.