Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Umělé oplodnění a tajemná zkratka IUI

Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
oplodnění
Intrauterinní inseminace (IUI) je možným řešení při potížích s početím.

Jak probíhá metoda IUI

K léčebné metodě IUI se přistupuje ve chvíli, kdy ani po roce nechráněného sexu se nedaří páru otěhotnět. Příčin může být několik. Obvykle se jedná o horší kvalitu spermatu u muže nebo nepravidelnou ovulaci u ženy. Díky tomuto postupu se spermie snadněji dostanou k vajíčku, protože nemusí překonávat prostředí pochvy, dělohy a děložního čípku a dojde k snadnějšímu oplodnění. Zároveň se jejich cesta podstatným způsobem zkrátí, čímž se zvýší šance na otěhotnění. Pokud ani tato metoda není úspěšná, přistupuje se obvykle k IVF, případně využití darovaných vajíček či spermatu.

Postup metody IUI

Před samotnou intrauterinní inseminací je nejprve nutné získat sperma. To buď poskytne přímo partner, případně dárce, nebo lze použít zmražený vzorek. V andrologické laboratoři reprodukční kliniky jsou pak prostřednictví spermiogramu vybrány nejkvalitnější spermie. Jejich vzorek se následně prostřednictví tenkého katetru zavede přímo do dělohy ženy. Jedná se o bezbolestný a rychlý zákrok, který se provádí bez lokální anestezie. Součástí této procedury bývá také hormonální stimulace ženy, která zvyšuje šanci na otěhotnění. Úspěšnost prvního cyklu IUI je zhruba 5 až 15 %. V případě, že jsou tři cykly neúspěšné, přichází na řadu umělé oplodnění.

Nedaří se vám počít přirozenou cestou? Kontaktujte reprodukční kliniku Gynem, kde vám zkušení odborníci poradí s dalším postupem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Nepřehlédněte

Role psychiky v pohledu na náš zdravotní stav se dříve hodně přehlížela. Dnes již s jistotou můžeme tvrdit, že i klasická medicína zohledňuje psychický stav pacienta v celkovém náhledu na jeho diagnózu a na průběh léčení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek