Sobota , 03. 12. 2022

Blanka

Miminka a svět barev: jaké mají rády nejvíce? Jak vnímají malé děti barvy?

svět barev jak vnimaji miminka
Zdroj:123RF.com

01. 12. 2017

Víte, že když se miminko narodí, nevnímá zrakem skoro nic ze svého okolí – a teprve až po několika dnech se mu zorné pole rozšíří dále než na hranici pouhých padesáti centimetrů. Teprve tehdy začíná vzdáleně vnímat tvary a hlavně barevné přechody. Čím ostřejší barevné přechody ve svém okolí nachází, tím lépe.

Vnímání barev

Mezi způsobem, jakým vnímají různé barvy děti a dospělí, je obrovský rozdíl. Dospělí jsou denně zpracováváni obrovským množstvím reklam, v nichž jsou jasně dány vztahy mezi činností a barvou, takže si už dávno osvojili barevný hodnotový žebříček. Něco takového děti přirozeně neznají a na všechny vjemy reagují po svém. Pokud si dítě například oblíbí hnědého plyšového medvídka, může dospět v přesvědčení, že hnědá je teplá, něžná a uklidňující barva.

Hračky a barevná rizika

Příliš mnoho hraček je dnes vyráběno v nejjasnějších odstínech základních barev. Vzniká tím riziko, že se děti naučí, že je všechno červené, modré a žluté. Dobrá výchova se přitom musí zakládat na uvědomování mnohabarevnosti okolního světa. Je otázkou, zda jednolitost hraček nakonec nemůže dítě vést k “černobílému” vnímání okolí – včetně těch nejhlubších důsledků v chování.

Děti se při hře nechávají vést pouze svou fantazií a klidně si budou hrát s pískem, hlínou, vodou a předměty, které dospělí pokládají za příliš vybledlé, ošumělé a nezajímavé. Na základě tohoto chování docházejí někteří dospělí k závěru, že děti barvy ve skutečnosti nevnímají a že skutečné barevné vnímání přichází až s poněkud vyšším věkem. Pravda se ale může nacházet někde jinde: děti nemají žádné zkušenosti se společenským významem té které barvy, a právě proto na ni nereagují tak, jak by dospělí očekávali.

Kterou barvu mají děti nejraději? A v kterém věku?

Do deseti let věku upřednostňují chlapci červenou, žlutou a modrou, děvčata červenou, fialovou, žlutou a modrou. Ve věkových kategoriích nad deset let je pořadí u chlapců: červená, zelená, žlutá, modrá, a u dívek: červená, fialová, žlutá, zelená, modrá. Při výběru barev samozřejmě hraje roli momentální nálada, osvětlení místnosti a barva jejích stěn.

K TÉMATU  6 tipů, jak zařídit pokojíček pro vaše miminko

Vzrušující svět pastelek

Nejmladší děti používají barvy téměř výhradně pro požitek z ušpinění. Děti od sedmi do devíti let však už objevují vztah mezi barvou a objektem – často opakují stejné barvy pro tytéž objekty.

Je to součást vývoje dětského procesu myšlení. Dítě už tehdy umí seskupovat věci do tříd a generalizovat. Umí odpovědět, jakou má barvu nebe nebo tráva. Mimoto si děti vytvářejí i své individuální spojování barev s některými objekty podle vlastních zkušeností. V tomto věku začínají děti také experimentovat s mícháním barev.

Od devíti do dvanácti let se odpoutávají od schematických vztahů a jsou schopné vytvářet bohaté barevné odstíny, takže už odlišují modrou na nebi a v jezeře nebo odstíny zelené, které jsou jiné na listech stromu či na trávě.

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek