Domů » Rodina » Miminka a svět barev: jaké mají rády nejvíce? Jak vnímají malé děti barvy?
svět barev jak vnimaji miminka
Zdroj:123RF.com
Rodina

Miminka a svět barev: jaké mají rády nejvíce? Jak vnímají malé děti barvy?

Víte, že když se miminko narodí, nevnímá zrakem skoro nic ze svého okolí – a teprve až po několika dnech se mu zorné pole rozšíří dále než na hranici pouhých padesáti centimetrů. Teprve tehdy začíná vzdáleně vnímat tvary a hlavně barevné přechody. Čím ostřejší barevné přechody ve svém okolí nachází, tím lépe.

Vnímání barev

Mezi způsobem, jakým vnímají různé barvy děti a dospělí, je obrovský rozdíl. Dospělí jsou denně zpracováváni obrovským množstvím reklam, v nichž jsou jasně dány vztahy mezi činností a barvou, takže si už dávno osvojili barevný hodnotový žebříček. Něco takového děti přirozeně neznají a na všechny vjemy reagují po svém. Pokud si dítě například oblíbí hnědého plyšového medvídka, může dospět v přesvědčení, že hnědá je teplá, něžná a uklidňující barva.

Hračky a barevná rizika

Příliš mnoho hraček je dnes vyráběno v nejjasnějších odstínech základních barev. Vzniká tím riziko, že se děti naučí, že je všechno červené, modré a žluté. Dobrá výchova se přitom musí zakládat na uvědomování mnohabarevnosti okolního světa. Je otázkou, zda jednolitost hraček nakonec nemůže dítě vést k “černobílému” vnímání okolí – včetně těch nejhlubších důsledků v chování.

Děti se při hře nechávají vést pouze svou fantazií a klidně si budou hrát s pískem, hlínou, vodou a předměty, které dospělí pokládají za příliš vybledlé, ošumělé a nezajímavé. Na základě tohoto chování docházejí někteří dospělí k závěru, že děti barvy ve skutečnosti nevnímají a že skutečné barevné vnímání přichází až s poněkud vyšším věkem. Pravda se ale může nacházet někde jinde: děti nemají žádné zkušenosti se společenským významem té které barvy, a právě proto na ni nereagují tak, jak by dospělí očekávali.

Kterou barvu mají děti nejraději? A v kterém věku?

Do deseti let věku upřednostňují chlapci červenou, žlutou a modrou, děvčata červenou, fialovou, žlutou a modrou. Ve věkových kategoriích nad deset let je pořadí u chlapců: červená, zelená, žlutá, modrá, a u dívek: červená, fialová, žlutá, zelená, modrá. Při výběru barev samozřejmě hraje roli momentální nálada, osvětlení místnosti a barva jejích stěn.

Vzrušující svět pastelek

Nejmladší děti používají barvy téměř výhradně pro požitek z ušpinění. Děti od sedmi do devíti let však už objevují vztah mezi barvou a objektem – často opakují stejné barvy pro tytéž objekty.

Je to součást vývoje dětského procesu myšlení. Dítě už tehdy umí seskupovat věci do tříd a generalizovat. Umí odpovědět, jakou má barvu nebe nebo tráva. Mimoto si děti vytvářejí i své individuální spojování barev s některými objekty podle vlastních zkušeností. V tomto věku začínají děti také experimentovat s mícháním barev.

Od devíti do dvanácti let se odpoutávají od schematických vztahů a jsou schopné vytvářet bohaté barevné odstíny, takže už odlišují modrou na nebi a v jezeře nebo odstíny zelené, které jsou jiné na listech stromu či na trávě.

Autor: red

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">