Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Pokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí

Odrůstají vám děti z klasických dětských pokojíčků? Je na čase se porozhlédnout po nových nápadech, co ocení puberťáci a dospívající mladí lidé.
pokoj
Dívčí pokoj může být trendy a zároveň praktický. (zdroj foto: pixabay.com)

26. 06. 2020

Užijte si společnou změnu a proměňte pokojíček v krásné zákoutí, které jim přinese dostatek soukromí i inspirace. Prostě super pokoj pro teenagery.

Nový začátek

Říká se, že s každou etapou našeho života bychom měli udělat jakýsi rituál, kdy poděkujeme za to, co jsme měli, a vykročíme správnou nohou do další etapy. Takto přistupujte i k dětskému pokojíčku, ve kterém je spousta vzpomínek na doby, kdy byly vaše děti skutečně dětmi. Nyní se stávají pomalu samostatnými a je třeba je v tom podpořit.

Vytvořte vzpomínkovou krabici, do které společně uložíte věci, které vašemu dítěti budou navždy připomínat dětství. Oblíbenou hračku, výkresy z dob nižšího stupně, fotografie, vzpomínky. Krabici dobře uzavřete, označte, a odneste z dětského pokoje pryč. Je čas na nový začátek.

Všechno pryč!

Vzpomínkové věci vytřízeny? Výborně! Jedeme dál! Nacpěte všechno ostatní s láskou do krabic a pošlete do dalšího kola. Mladším dětem ve vaší široké rodině, do nemocnic, na charitu. Nebo třeba dovolte svým dětem, aby věci samy prodaly, a peníze pak použijete na to, co si do nového pokojíčku přejí. Prodávat mohou pod vaším dozorem na místních facebookových skupinách nebo přímo na inzertních serverech.

Dovolte jim pocítit zodpovědnost a hodnotu peněz. O to více se budou těšit na nový pokoj pro teenagery. A co že vlastně půjde pryč? Ideálně všechno – hračky, potřeby, vytříděné oblečení, které už nikdo nenosí, nábytek, bytové doplňky. Tak co, kolik si vaše odrůstající dítko vydělalo peněz pro své nové království?

pokoj
Dívčí pokoj může být trendy a zároveň praktický. (zdroj foto: pixabay.com)

Udělejte návrh

Než se pustíte do nového pokojíčku, udělejte si s vaším dítětem návrh. Kde chce mít stůl? A kde bude vhodné umístit postel? Vyhovují mu zásuvky tam, kde jsou? V případě, že ne, není třeba přímo vykopávat starou elektřinu. Stačí koupit dlouhý prodlužovací kabel, se kterým hravě zvládnete „přemístění“ zásuvek třeba pro mobilní telefon.

K TÉMATU  6 tipů, jak zařídit pokojíček pro vaše miminko

Při tvorbě návrhu se také zamyslete nad podlahovou krytinou. Vyhovuje vám stávající? Nebo si vaše dítě přeje změnu? Podpořte ho v samostatném rozhodování. V případě, že je pokoj pro teenagery malý a chybí v něm pocit soukromí, stačí třeba pořídit malý paraván, tedy mobilní zástěnu – oddělí spací část pokoje od pracovní.

Barevné ladění

Všechno už máte v hlavě sesumírováno? Výborně! Nyní si rozmyslete barevné ladění celého prostoru. Jaké barvy budou na zdi, a co nábytek? V současnosti frčí hygge styl. Je to dokonale zabydlený pokoj pro teenagery, ve kterém ale zůstává prostor pro představivost. Prostor není ubit barvami. Je vzdušný a lehký. A zároveň žádné chladné prvky, na které jsme byli zvyklí z minulého desetiletí, kdy trendy v bydlení připomínaly spíše kancelář. Nepraktické lesklé povrchy vše jen umocňovaly. Nedalo se tam bydlet, jen uklízet. S tím je konec!

pokoj
Výběr správné barvy pokoje je důležitým krokem. (zdroj foto: pixabay.com)

Už se to rýsuje

Rozmysleli jste si barvy, které se budou linout jako zlatá nit celým pokojem? Výborně! Je na čase vymalovat. Tohoto úkolu se samozřejmě chopí sám obyvatel pokojíčku. Bude mít pocit důležitosti, a co si vytvoří, to bude mít. Klidně se na internetu porozhlédněte po nalepovacích dekoracích na zeď, které by se vašemu výrostkovi hodily. Po vymalování celého prostoru přineste nový nábytek.

Nové doplňky, dekorace. Prostor by měl být vzdušný, aby v něm zbylo místo pro inspiraci. Každá mladá duše, ať již se věnuje hudbě, sportu nebo třeba zkoumání street artu, potřebuje dostatek prostoru. Takže rovnou zavrhněte nábytek, který jen hromadí nepotřebné harampádí.

Nové království

Při ukládání věcí zpět do pokojíčku poproste dítě, aby znovu protřídilo všechny věci. To, co skutečně nepotřebuje, dejte do vzpomínkových krabic nebo pošlete dál. Uleví se prostoru i dítěti. Pamatujte, že v novém pokojíčku by neměla chybět rostlina. Úplně postačí naprosto nenáročný zamiokulkas. Hodí se i uklidňující prvky: miniaturní fontána, bonsai, nebo třeba větrný mlýnek umístěný v květináči za oknem.

K TÉMATU  7 tipů, jak opticky zvětšit malý pokoj

Podpořte své dítě, aby si dekorace do svého království vytvořilo samo. Bude si jich více vážit, zamyslí se samo nad svým hnízdem a nebude ohrnovat nos nad něčím, co mu pořídíte, protože se VÁM to líbí.

Odměna

Až práce dokončíte, nezapomeňte se odměnit. Řekněte dítěti, aby uspořádalo slavnostní párty pro členy vaší domácnosti. Motivujte jej k samostatnému vytvoření pohoštění, a udělejte si pohodový rodinný den. Třeba si spolu zazpívejte karaoke, vyzkoušejte některou z internetových výzev, nebo udělejte něco bláznivého. Dopřejte dítěti, aby byl vstup do nového prostoru nezapomenutelný a jedinečný. Přikládejte tomuto dni význam a chovejte se podobně, jako by šlo o narozeniny.

Už se těšíte, až si vytvoříte ten nejkrásnější pokojíček pro vaše odrůstající děti?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dětské pokoje pro ty nejmenší holky i kluky, od předškolních až po malé školáky

Inspirace pro vás! Nástěnné hodiny obřích rozměrů. Proč z nich neudělat dominantu obývacího pokoje?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.

Nepřehlédněte

Hledáte inspiraci na zajímavé knihy, které byste si mohla vychutnat ve chvilkách klidu o velikonočních prázdninách? Níže najdete hned pět tipů na čtení, u kterého se rozhodně nudit nebudete.
Odřeniny, drobné popáleniny, pořezání a další drobná poranění kůže přirozeně patří k letním sportům, dětským hrám, turistice, opékání špekáčků či grilování. Nejen děti, ale celé rodiny bývají více aktivní, podnikají řadu výletů, zkouší nová dobrodružství, sportují, chodí po horách nebo dovádějí na pláži. Některým úrazům lze předejít, ale často za ně bohužel může neovlivnitelná náhoda. Pak se vyplatí vědět, jak takové odřeniny, spáleniny od slunce nebo třeba říznutí co nejrychleji ošetřit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek