Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Pokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí

Odrůstají vám děti z klasických dětských pokojíčků? Je na čase se porozhlédnout po nových nápadech, co ocení puberťáci a dospívající mladí lidé.
pokoj
Dívčí pokoj může být trendy a zároveň praktický. (zdroj foto: pixabay.com)

26. 06. 2020

Užijte si společnou změnu a proměňte pokojíček v krásné zákoutí, které jim přinese dostatek soukromí i inspirace. Prostě super pokoj pro teenagery.

Nový začátek

Říká se, že s každou etapou našeho života bychom měli udělat jakýsi rituál, kdy poděkujeme za to, co jsme měli, a vykročíme správnou nohou do další etapy. Takto přistupujte i k dětskému pokojíčku, ve kterém je spousta vzpomínek na doby, kdy byly vaše děti skutečně dětmi. Nyní se stávají pomalu samostatnými a je třeba je v tom podpořit.

Vytvořte vzpomínkovou krabici, do které společně uložíte věci, které vašemu dítěti budou navždy připomínat dětství. Oblíbenou hračku, výkresy z dob nižšího stupně, fotografie, vzpomínky. Krabici dobře uzavřete, označte, a odneste z dětského pokoje pryč. Je čas na nový začátek.

Všechno pryč!

Vzpomínkové věci vytřízeny? Výborně! Jedeme dál! Nacpěte všechno ostatní s láskou do krabic a pošlete do dalšího kola. Mladším dětem ve vaší široké rodině, do nemocnic, na charitu. Nebo třeba dovolte svým dětem, aby věci samy prodaly, a peníze pak použijete na to, co si do nového pokojíčku přejí. Prodávat mohou pod vaším dozorem na místních facebookových skupinách nebo přímo na inzertních serverech.

Dovolte jim pocítit zodpovědnost a hodnotu peněz. O to více se budou těšit na nový pokoj pro teenagery. A co že vlastně půjde pryč? Ideálně všechno – hračky, potřeby, vytříděné oblečení, které už nikdo nenosí, nábytek, bytové doplňky. Tak co, kolik si vaše odrůstající dítko vydělalo peněz pro své nové království?

pokoj
Dívčí pokoj může být trendy a zároveň praktický. (zdroj foto: pixabay.com)

Udělejte návrh

Než se pustíte do nového pokojíčku, udělejte si s vaším dítětem návrh. Kde chce mít stůl? A kde bude vhodné umístit postel? Vyhovují mu zásuvky tam, kde jsou? V případě, že ne, není třeba přímo vykopávat starou elektřinu. Stačí koupit dlouhý prodlužovací kabel, se kterým hravě zvládnete „přemístění“ zásuvek třeba pro mobilní telefon.

K TÉMATUZahradní fontány pro oživení vaší zahrady. Zurčení vodního pramene je příjemné jako pohlazení

Při tvorbě návrhu se také zamyslete nad podlahovou krytinou. Vyhovuje vám stávající? Nebo si vaše dítě přeje změnu? Podpořte ho v samostatném rozhodování. V případě, že je pokoj pro teenagery malý a chybí v něm pocit soukromí, stačí třeba pořídit malý paraván, tedy mobilní zástěnu – oddělí spací část pokoje od pracovní.

Barevné ladění

Všechno už máte v hlavě sesumírováno? Výborně! Nyní si rozmyslete barevné ladění celého prostoru. Jaké barvy budou na zdi, a co nábytek? V současnosti frčí hygge styl. Je to dokonale zabydlený pokoj pro teenagery, ve kterém ale zůstává prostor pro představivost. Prostor není ubit barvami. Je vzdušný a lehký. A zároveň žádné chladné prvky, na které jsme byli zvyklí z minulého desetiletí, kdy trendy v bydlení připomínaly spíše kancelář. Nepraktické lesklé povrchy vše jen umocňovaly. Nedalo se tam bydlet, jen uklízet. S tím je konec!

pokoj
Výběr správné barvy pokoje je důležitým krokem. (zdroj foto: pixabay.com)

Už se to rýsuje

Rozmysleli jste si barvy, které se budou linout jako zlatá nit celým pokojem? Výborně! Je na čase vymalovat. Tohoto úkolu se samozřejmě chopí sám obyvatel pokojíčku. Bude mít pocit důležitosti, a co si vytvoří, to bude mít. Klidně se na internetu porozhlédněte po nalepovacích dekoracích na zeď, které by se vašemu výrostkovi hodily. Po vymalování celého prostoru přineste nový nábytek.

Nové doplňky, dekorace. Prostor by měl být vzdušný, aby v něm zbylo místo pro inspiraci. Každá mladá duše, ať již se věnuje hudbě, sportu nebo třeba zkoumání street artu, potřebuje dostatek prostoru. Takže rovnou zavrhněte nábytek, který jen hromadí nepotřebné harampádí.

Nové království

Při ukládání věcí zpět do pokojíčku poproste dítě, aby znovu protřídilo všechny věci. To, co skutečně nepotřebuje, dejte do vzpomínkových krabic nebo pošlete dál. Uleví se prostoru i dítěti. Pamatujte, že v novém pokojíčku by neměla chybět rostlina. Úplně postačí naprosto nenáročný zamiokulkas. Hodí se i uklidňující prvky: miniaturní fontána, bonsai, nebo třeba větrný mlýnek umístěný v květináči za oknem.

K TÉMATUNaučné aplikace pro děti spojí jejich zájem o smartphony s něčím užitečným. Budou bavit děti i vás!

Podpořte své dítě, aby si dekorace do svého království vytvořilo samo. Bude si jich více vážit, zamyslí se samo nad svým hnízdem a nebude ohrnovat nos nad něčím, co mu pořídíte, protože se VÁM to líbí.

Odměna

Až práce dokončíte, nezapomeňte se odměnit. Řekněte dítěti, aby uspořádalo slavnostní párty pro členy vaší domácnosti. Motivujte jej k samostatnému vytvoření pohoštění, a udělejte si pohodový rodinný den. Třeba si spolu zazpívejte karaoke, vyzkoušejte některou z internetových výzev, nebo udělejte něco bláznivého. Dopřejte dítěti, aby byl vstup do nového prostoru nezapomenutelný a jedinečný. Přikládejte tomuto dni význam a chovejte se podobně, jako by šlo o narozeniny.

Už se těšíte, až si vytvoříte ten nejkrásnější pokojíček pro vaše odrůstající děti?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dětské pokoje pro ty nejmenší holky i kluky, od předškolních až po malé školáky

Inspirace pro vás! Nástěnné hodiny obřích rozměrů. Proč z nich neudělat dominantu obývacího pokoje?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
V jednoduchosti je ta největší síla. Tento výrok je pravdivý i v případě cvičení a redukce váhy. Pokud i vy chcete zhubnout, vsaďte na program H.E.A.T. a jeho důraz na ten nejpřirozenější pohyb pro každého z nás. Díky chůzi totiž dokážete spálit maximum kalorií, které vás brzy dostanou k vysněné povaze.
Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek