Čtvrtek , 22. 02. 2024

Petr

Pokoj pro teenagery aneb jak ho zařídit efektivně a s pomocí dětí

Odrůstají vám děti z klasických dětských pokojíčků? Je na čase se porozhlédnout po nových nápadech, co ocení puberťáci a dospívající mladí lidé.
pokoj
Dívčí pokoj může být trendy a zároveň praktický. (zdroj foto: pixabay.com)

26. 06. 2020

Užijte si společnou změnu a proměňte pokojíček v krásné zákoutí, které jim přinese dostatek soukromí i inspirace. Prostě super pokoj pro teenagery.

Nový začátek

Říká se, že s každou etapou našeho života bychom měli udělat jakýsi rituál, kdy poděkujeme za to, co jsme měli, a vykročíme správnou nohou do další etapy. Takto přistupujte i k dětskému pokojíčku, ve kterém je spousta vzpomínek na doby, kdy byly vaše děti skutečně dětmi. Nyní se stávají pomalu samostatnými a je třeba je v tom podpořit.

Vytvořte vzpomínkovou krabici, do které společně uložíte věci, které vašemu dítěti budou navždy připomínat dětství. Oblíbenou hračku, výkresy z dob nižšího stupně, fotografie, vzpomínky. Krabici dobře uzavřete, označte, a odneste z dětského pokoje pryč. Je čas na nový začátek.

Všechno pryč!

Vzpomínkové věci vytřízeny? Výborně! Jedeme dál! Nacpěte všechno ostatní s láskou do krabic a pošlete do dalšího kola. Mladším dětem ve vaší široké rodině, do nemocnic, na charitu. Nebo třeba dovolte svým dětem, aby věci samy prodaly, a peníze pak použijete na to, co si do nového pokojíčku přejí. Prodávat mohou pod vaším dozorem na místních facebookových skupinách nebo přímo na inzertních serverech.

Dovolte jim pocítit zodpovědnost a hodnotu peněz. O to více se budou těšit na nový pokoj pro teenagery. A co že vlastně půjde pryč? Ideálně všechno – hračky, potřeby, vytříděné oblečení, které už nikdo nenosí, nábytek, bytové doplňky. Tak co, kolik si vaše odrůstající dítko vydělalo peněz pro své nové království?

pokoj
Dívčí pokoj může být trendy a zároveň praktický. (zdroj foto: pixabay.com)

Udělejte návrh

Než se pustíte do nového pokojíčku, udělejte si s vaším dítětem návrh. Kde chce mít stůl? A kde bude vhodné umístit postel? Vyhovují mu zásuvky tam, kde jsou? V případě, že ne, není třeba přímo vykopávat starou elektřinu. Stačí koupit dlouhý prodlužovací kabel, se kterým hravě zvládnete „přemístění“ zásuvek třeba pro mobilní telefon.

K TÉMATU  Pronájem dětského oblečení. Proč bychom takový nápad uvítali i u nás?

Při tvorbě návrhu se také zamyslete nad podlahovou krytinou. Vyhovuje vám stávající? Nebo si vaše dítě přeje změnu? Podpořte ho v samostatném rozhodování. V případě, že je pokoj pro teenagery malý a chybí v něm pocit soukromí, stačí třeba pořídit malý paraván, tedy mobilní zástěnu – oddělí spací část pokoje od pracovní.

Barevné ladění

Všechno už máte v hlavě sesumírováno? Výborně! Nyní si rozmyslete barevné ladění celého prostoru. Jaké barvy budou na zdi, a co nábytek? V současnosti frčí hygge styl. Je to dokonale zabydlený pokoj pro teenagery, ve kterém ale zůstává prostor pro představivost. Prostor není ubit barvami. Je vzdušný a lehký. A zároveň žádné chladné prvky, na které jsme byli zvyklí z minulého desetiletí, kdy trendy v bydlení připomínaly spíše kancelář. Nepraktické lesklé povrchy vše jen umocňovaly. Nedalo se tam bydlet, jen uklízet. S tím je konec!

pokoj
Výběr správné barvy pokoje je důležitým krokem. (zdroj foto: pixabay.com)

Už se to rýsuje

Rozmysleli jste si barvy, které se budou linout jako zlatá nit celým pokojem? Výborně! Je na čase vymalovat. Tohoto úkolu se samozřejmě chopí sám obyvatel pokojíčku. Bude mít pocit důležitosti, a co si vytvoří, to bude mít. Klidně se na internetu porozhlédněte po nalepovacích dekoracích na zeď, které by se vašemu výrostkovi hodily. Po vymalování celého prostoru přineste nový nábytek.

Nové doplňky, dekorace. Prostor by měl být vzdušný, aby v něm zbylo místo pro inspiraci. Každá mladá duše, ať již se věnuje hudbě, sportu nebo třeba zkoumání street artu, potřebuje dostatek prostoru. Takže rovnou zavrhněte nábytek, který jen hromadí nepotřebné harampádí.

Nové království

Při ukládání věcí zpět do pokojíčku poproste dítě, aby znovu protřídilo všechny věci. To, co skutečně nepotřebuje, dejte do vzpomínkových krabic nebo pošlete dál. Uleví se prostoru i dítěti. Pamatujte, že v novém pokojíčku by neměla chybět rostlina. Úplně postačí naprosto nenáročný zamiokulkas. Hodí se i uklidňující prvky: miniaturní fontána, bonsai, nebo třeba větrný mlýnek umístěný v květináči za oknem.

K TÉMATU  Toužíte po levnějších energiích? Vyrábějte si je sami. Dnes už je to snadné

Podpořte své dítě, aby si dekorace do svého království vytvořilo samo. Bude si jich více vážit, zamyslí se samo nad svým hnízdem a nebude ohrnovat nos nad něčím, co mu pořídíte, protože se VÁM to líbí.

Odměna

Až práce dokončíte, nezapomeňte se odměnit. Řekněte dítěti, aby uspořádalo slavnostní párty pro členy vaší domácnosti. Motivujte jej k samostatnému vytvoření pohoštění, a udělejte si pohodový rodinný den. Třeba si spolu zazpívejte karaoke, vyzkoušejte některou z internetových výzev, nebo udělejte něco bláznivého. Dopřejte dítěti, aby byl vstup do nového prostoru nezapomenutelný a jedinečný. Přikládejte tomuto dni význam a chovejte se podobně, jako by šlo o narozeniny.

Už se těšíte, až si vytvoříte ten nejkrásnější pokojíček pro vaše odrůstající děti?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dětské pokoje pro ty nejmenší holky i kluky, od předškolních až po malé školáky

Inspirace pro vás! Nástěnné hodiny obřích rozměrů. Proč z nich neudělat dominantu obývacího pokoje?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!
Avokádo je jedním z nejdiskutovanějších druhů ovoce, které na této planetě existují. A to z mnoha důvodů, zejména těch ekologických. Ale už jste slyšeli o takzvaném ecovadu?
Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
Jak poznáte, že nemáte v břiše úplnou harmonii? Stačí se podívat do zrcadla. Akné nebo ekzém může způsobit i špatné prostředí ve střevech. Přemnožení nepřátelských bakterií je zdrojem dermatitidy, psoriázy nebo trudovitosti. Co s tím?
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.
Pomalá píseň Say Something je celosvětově známá. Duo A Great Big World ji nahrálo spolu Christinou Aguilerou, a její tempo a slova dojímají i ty nejmenší! Malý kluk v autosedačce při jejím poslechu pláče, vypnout ji ale nechce!
Znáte ji určitě všichni a mnozí ji máte i doma. Aloe vera, u nás velice zdomácnělý sukulent, který má mimořádné účinky na lidské zdraví a v medicíně se již dlouho využívá jak vnitřně, tak také k vnějšímu ošetření kůže.
Historie napsala mnoho příběhů. Inkoustová story z Mexika působí dojmem zábavné kuriozity, ale její podtext je spíše tragický.
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?

Výběr článků

První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!
Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.
Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.

Nepřehlédněte

Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.
Máte obývací pokoj vybavený podle posledních módních trendů, ale přijde vám nudný a zcela bez života? Chtěli byste mu dodat šmrnc nebo naopak tento prostor zútulnit a vykouzlit si tak harmonický domov? Tak se zkuste podívat na několik zajímavých typů, jak vykouzlit z vašeho obýváku opravdu útulný společenský prostor.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek