Úterý , 04. 10. 2022

František

Online svět vašich dětí. Jak poznat, že je na internetu vaše dítě závislé?

Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
online
Dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice? (foto: www.windycitizen.com)

22. 04. 2021

Děti a online svět

Mnoho rodičů se dnes obává, že jejich děti možná tráví příliš mnoho času na internetu. Americká národní lékařská knihovna National Institutes of Health (NIH) však uvádí, že problémem je „čas strávený na obrazovce“ jako celek.

Co je čas online na obrazovce?

Je to jakýkoli čas strávený před digitální obrazovkou jakéhokoli druhu. To zahrnuje televizory, přehrávače videoher, kapesní digitální zařízení a samozřejmě počítače. Kolik času je tedy považováno za příliš mnoho na to, aby byly děti na internetu a obecně před obrazovkami?

Pojďme se podívat na statistiky

Rodiče po celém světě se obávají, že jejich děti mohou trávit tolik času ve „světě obrazovky“, že tak mohou přijít o skutečné životní zkušenosti.

Zde jsou některé ze statistik, které to podporují:

 • Děti a dospívající ve věku od 8 do 28 let stráví každý týden před digitálními obrazovkami přibližně 44,5 hodiny.
 • Asi 23 % dětí a dospívajících uvedlo, že se skutečně cítí, jako by byli závislí na videohrách. To se dělí na 31 % mužů a 13 % žen.

4 způsoby, jak spravovat čas strávený na PC vašeho dítěte

Vyberte umístění počítače

Umístěte domácí počítač na centrální místo mimo dětský pokoj. A ujistěte se, že je umístěn tak, abyste mohli snadno sledovat obrazovku a všechny online aktivity, když vstoupíte do místnosti.

Nainstalujte aplikace pro obsah odpovídající věku

Tyto aplikace by měly být nainstalovány na tabletech a chytrých telefonech všech dětí. Zajistí, aby weby, které vaše dítě navštěvuje, byly nezávadné s ohledem na jejich věk.

Omezte hodiny, které vaše dítě tráví online

Kolik času je příliš mnoho času na internetu pro děti a dospívající?

 • Děti do 2 let by neměly dostávat vůbec žádný čas strávený na PC.
 • Děti ve věku od 2 do 10 let – jedna hodina denně pod dohledem.
 • Dospívající – ne více než dvě hodiny každý den po dokončení domácích úkolů
K TÉMATU  Domácí mazlíčci tropí lumpárny, a jsou u toho děsně roztomilí. Kočky a psi jsou zdrojem nekonečné zábavy!

Online rodičovská kontrola

Nainstalujte si do svých počítačů software pro rodičovskou kontrolu. Bude prověřovat na webových stránkách nevhodný obsah. Weby lze také blokovat na základě vámi zvolených úrovní ochrany.

Jak poznat, že jsou vaše děti závislé na internetu

Pokud vaše dítě tráví příliš mnoho času na internetu, může se objevit nutkavé chování. To může vést k závislosti na internetu, která stejně jako jakýkoli jiný typ závislosti může zničit zdravou rovnováhu zájmů a činností v životě vašeho dospívajícího.

Zde je několik známek toho, že si vaše dítě může vyvíjet závislost na tom, že je online:

 1. Zůstává online mnohem déle, než bylo původně zamýšleno.
 2. Je online, když ho vy nebo jiní dospělí nesledujete.
 3. Lže o množství času stráveného na internetu.
 4. Zůstane na webu klidně celou noc.
 5. Neuposlechne pravidla stanovená ve vztahu k časovým limitům internetu.
 6. Rozruší se, když ho vyrušíte od počítače.
 7. Je podrážděný, když je odepřen přístup na web.
 8. Když je offline několik dní, stává se náladový, podrážděný nebo depresivní.
 9. Raději je online než v kontaktu se skutečnými přáteli a rodinou.
 10. Kontroluje sociální média a e-maily často po celý den.
 11. Vytváří nová pouta s lidmi, se kterými se setkali na webu.
 12. Ztrácí veškerý zájem o činnosti, které si dříve užíval.

Nikdo neříká, že by děti neměly mít čas na obrazovce nebo přístup k internetu. V dnešní době děti a zejména dospívající potřebují internet k výzkumu informací pro školní projekty. A při správném použití může být spolehlivým zdrojem informací pro děti, které prostě rády čtou nebo se chtějí dozvědět více o konkrétních tématech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

Jak zabavit děti během karantény

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Když je zmínka o mandlovém mléce, možná vás na prvním místě napadne jeho přínos v kuchyni. Je velmi populární u lidí alergických na laktózu, vegetariánů či vitariánů. Mandlové mléko však může mít i zcela odlišné využití. Může vám totiž pomoct ke zdravým vlasům a pleti.
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.

Nepřehlédněte

V dnešní době bezpochyby roste oblíbenost korejské a japonské kosmetiky a pomůcek pro krásu, nicméně ani ta čínská nezůstává v zapomnění. Počínaje čínskými bylinkovými čaji a pudry zaznamenal svět krásy instagramový vzestup křišťálového kamene na obličej – Gua sha. To je nástroj, který se používá k masáži obličeje pro čistší a zdravější pleť.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek