Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Online svět vašich dětí. Jak poznat, že je na internetu vaše dítě závislé?

Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
online
Dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice? (foto: www.windycitizen.com)

22. 04. 2021

Děti a online svět

Mnoho rodičů se dnes obává, že jejich děti možná tráví příliš mnoho času na internetu. Americká národní lékařská knihovna National Institutes of Health (NIH) však uvádí, že problémem je „čas strávený na obrazovce“ jako celek.

Co je čas online na obrazovce?

Je to jakýkoli čas strávený před digitální obrazovkou jakéhokoli druhu. To zahrnuje televizory, přehrávače videoher, kapesní digitální zařízení a samozřejmě počítače. Kolik času je tedy považováno za příliš mnoho na to, aby byly děti na internetu a obecně před obrazovkami?

Pojďme se podívat na statistiky

Rodiče po celém světě se obávají, že jejich děti mohou trávit tolik času ve „světě obrazovky“, že tak mohou přijít o skutečné životní zkušenosti.

Zde jsou některé ze statistik, které to podporují:

 • Děti a dospívající ve věku od 8 do 28 let stráví každý týden před digitálními obrazovkami přibližně 44,5 hodiny.
 • Asi 23 % dětí a dospívajících uvedlo, že se skutečně cítí, jako by byli závislí na videohrách. To se dělí na 31 % mužů a 13 % žen.

4 způsoby, jak spravovat čas strávený na PC vašeho dítěte

Vyberte umístění počítače

Umístěte domácí počítač na centrální místo mimo dětský pokoj. A ujistěte se, že je umístěn tak, abyste mohli snadno sledovat obrazovku a všechny online aktivity, když vstoupíte do místnosti.

Nainstalujte aplikace pro obsah odpovídající věku

Tyto aplikace by měly být nainstalovány na tabletech a chytrých telefonech všech dětí. Zajistí, aby weby, které vaše dítě navštěvuje, byly nezávadné s ohledem na jejich věk.

Omezte hodiny, které vaše dítě tráví online

Kolik času je příliš mnoho času na internetu pro děti a dospívající?

 • Děti do 2 let by neměly dostávat vůbec žádný čas strávený na PC.
 • Děti ve věku od 2 do 10 let – jedna hodina denně pod dohledem.
 • Dospívající – ne více než dvě hodiny každý den po dokončení domácích úkolů
K TÉMATU  Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Online rodičovská kontrola

Nainstalujte si do svých počítačů software pro rodičovskou kontrolu. Bude prověřovat na webových stránkách nevhodný obsah. Weby lze také blokovat na základě vámi zvolených úrovní ochrany.

Jak poznat, že jsou vaše děti závislé na internetu

Pokud vaše dítě tráví příliš mnoho času na internetu, může se objevit nutkavé chování. To může vést k závislosti na internetu, která stejně jako jakýkoli jiný typ závislosti může zničit zdravou rovnováhu zájmů a činností v životě vašeho dospívajícího.

Zde je několik známek toho, že si vaše dítě může vyvíjet závislost na tom, že je online:

 1. Zůstává online mnohem déle, než bylo původně zamýšleno.
 2. Je online, když ho vy nebo jiní dospělí nesledujete.
 3. Lže o množství času stráveného na internetu.
 4. Zůstane na webu klidně celou noc.
 5. Neuposlechne pravidla stanovená ve vztahu k časovým limitům internetu.
 6. Rozruší se, když ho vyrušíte od počítače.
 7. Je podrážděný, když je odepřen přístup na web.
 8. Když je offline několik dní, stává se náladový, podrážděný nebo depresivní.
 9. Raději je online než v kontaktu se skutečnými přáteli a rodinou.
 10. Kontroluje sociální média a e-maily často po celý den.
 11. Vytváří nová pouta s lidmi, se kterými se setkali na webu.
 12. Ztrácí veškerý zájem o činnosti, které si dříve užíval.

Nikdo neříká, že by děti neměly mít čas na obrazovce nebo přístup k internetu. V dnešní době děti a zejména dospívající potřebují internet k výzkumu informací pro školní projekty. A při správném použití může být spolehlivým zdrojem informací pro děti, které prostě rády čtou nebo se chtějí dozvědět více o konkrétních tématech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

Jak zabavit děti během karantény

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
V tuhle chvíli nejvíc letí dřevěné nebo laminátové podlahy, ale i parkety, a imitace dřeva. Položit můžete i lino, které se tváří jako dřevo, to je nejlevnější varianta. Tmavší barvy dominují. Prohlédněte si galerii.
Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Úplněk s námi pěkně zamává. Ale všechno špatné, pro něco dobré. To víme všechny. V úterý tak bude třeba vypustit páru. Večer se můžete dostat do pohody vodní terapií. Před čím se ještě v úterý chránit?
Kolují všude a někdy je těžké vyfiltrovat, co je pravda a co je pouhá spekulace. Mýty jsou zkrátka nedílnou součástí nejen internetového dění, a na pár takových se spolu podíváme. Přesněji na tvrzení o jídlech, která zhoršují a podporují tvorbu akné, a přitom tomu tak ve skutečnosti není.
Také patříte mezi ženy, které mají mastnou pleť a lesknou se tak v létě i v zimě? Pak vám ze všeho nejdříve pogratulujeme. O ženách s mastnou pletí se říká, že stárnou velmi pomalu a po celý svůj život budou vypadat minimálně o pět let mladší. Na mastné pleti se totiž netvoří tolik vrásek. Tou špatnou správou je, že v létě trpíme.
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Ještě se stydíte za nedokonalosti svého těla? S pocity, které vás dlouho sužovaly, se můžete vesele rozloučit! Trend body positivity je zde! Frčí modelky kyprých tvarů, dvoubarevné kůže, ženy s příběhem.
V dnešním společenském kontextu se stále více mluví o fenoménu známém jako 'Incely'. Ale kdo jsou vlastně Incelové a co tato identita znamená? Tento článek se zaměřuje na rozklíčování termínu 'Incel' a poskytuje pohled do života mužů, kteří se identifikují jako involuntary celibate. Přinášíme vám analýzu, příčiny, a zkoumáme, jaká společenská témata a výzvy mohou přispívat k formování této specifické komunity.
Láká vás půvab francouzského venkova nebo upřednostňujete moderní či retro design? Naučte se poznávat styly nábytku a sladit ho v jednotném tónu.

Výběr článků

Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Už jste někdy zkoušeli vydržet co nejdéle bez mrknutí? Předpokládáme, že tento úkol je pro mnohé velmi obtížný, protože udržet oči bez mrknutí není jen tak. Prozradíme vám skutečné důvody toho, proč člověk mrká.
Vzrostlý strom přímo v obýváku? Stromy v interiéru nejsou zrovna tradiční výzdobou, přesto se najdou tací, kteří mají kus přírody přímo u sebe doma. Budova musí většinou s takovým nápadem počítat už od začátku stavby, ale potom se můžete pochlubit skutečně originální dekorací, na kterou budou návštěvy koukat s otevřenou pusou. Zeleň uklidňuje a prospívá, takže na vás bude blahodárně působit každý den.

Nepřehlédněte

Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek