Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Online svět vašich dětí. Jak poznat, že je na internetu vaše dítě závislé?

Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
online
Dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice? (foto: www.windycitizen.com)

22. 04. 2021

Děti a online svět

Mnoho rodičů se dnes obává, že jejich děti možná tráví příliš mnoho času na internetu. Americká národní lékařská knihovna National Institutes of Health (NIH) však uvádí, že problémem je „čas strávený na obrazovce“ jako celek.

Co je čas online na obrazovce?

Je to jakýkoli čas strávený před digitální obrazovkou jakéhokoli druhu. To zahrnuje televizory, přehrávače videoher, kapesní digitální zařízení a samozřejmě počítače. Kolik času je tedy považováno za příliš mnoho na to, aby byly děti na internetu a obecně před obrazovkami?

Pojďme se podívat na statistiky

Rodiče po celém světě se obávají, že jejich děti mohou trávit tolik času ve „světě obrazovky“, že tak mohou přijít o skutečné životní zkušenosti.

Zde jsou některé ze statistik, které to podporují:

 • Děti a dospívající ve věku od 8 do 28 let stráví každý týden před digitálními obrazovkami přibližně 44,5 hodiny.
 • Asi 23 % dětí a dospívajících uvedlo, že se skutečně cítí, jako by byli závislí na videohrách. To se dělí na 31 % mužů a 13 % žen.

4 způsoby, jak spravovat čas strávený na PC vašeho dítěte

Vyberte umístění počítače

Umístěte domácí počítač na centrální místo mimo dětský pokoj. A ujistěte se, že je umístěn tak, abyste mohli snadno sledovat obrazovku a všechny online aktivity, když vstoupíte do místnosti.

Nainstalujte aplikace pro obsah odpovídající věku

Tyto aplikace by měly být nainstalovány na tabletech a chytrých telefonech všech dětí. Zajistí, aby weby, které vaše dítě navštěvuje, byly nezávadné s ohledem na jejich věk.

Omezte hodiny, které vaše dítě tráví online

Kolik času je příliš mnoho času na internetu pro děti a dospívající?

 • Děti do 2 let by neměly dostávat vůbec žádný čas strávený na PC.
 • Děti ve věku od 2 do 10 let – jedna hodina denně pod dohledem.
 • Dospívající – ne více než dvě hodiny každý den po dokončení domácích úkolů
K TÉMATUNebojte se internetových seznamek! Šance, že najdete životního partnera, je vysoká. Na co dát pozor?

Online rodičovská kontrola

Nainstalujte si do svých počítačů software pro rodičovskou kontrolu. Bude prověřovat na webových stránkách nevhodný obsah. Weby lze také blokovat na základě vámi zvolených úrovní ochrany.

Jak poznat, že jsou vaše děti závislé na internetu

Pokud vaše dítě tráví příliš mnoho času na internetu, může se objevit nutkavé chování. To může vést k závislosti na internetu, která stejně jako jakýkoli jiný typ závislosti může zničit zdravou rovnováhu zájmů a činností v životě vašeho dospívajícího.

Zde je několik známek toho, že si vaše dítě může vyvíjet závislost na tom, že je online:

 1. Zůstává online mnohem déle, než bylo původně zamýšleno.
 2. Je online, když ho vy nebo jiní dospělí nesledujete.
 3. Lže o množství času stráveného na internetu.
 4. Zůstane na webu klidně celou noc.
 5. Neuposlechne pravidla stanovená ve vztahu k časovým limitům internetu.
 6. Rozruší se, když ho vyrušíte od počítače.
 7. Je podrážděný, když je odepřen přístup na web.
 8. Když je offline několik dní, stává se náladový, podrážděný nebo depresivní.
 9. Raději je online než v kontaktu se skutečnými přáteli a rodinou.
 10. Kontroluje sociální média a e-maily často po celý den.
 11. Vytváří nová pouta s lidmi, se kterými se setkali na webu.
 12. Ztrácí veškerý zájem o činnosti, které si dříve užíval.

Nikdo neříká, že by děti neměly mít čas na obrazovce nebo přístup k internetu. V dnešní době děti a zejména dospívající potřebují internet k výzkumu informací pro školní projekty. A při správném použití může být spolehlivým zdrojem informací pro děti, které prostě rády čtou nebo se chtějí dozvědět více o konkrétních tématech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

Jak zabavit děti během karantény

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek