Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Online svět vašich dětí. Jak poznat, že je na internetu vaše dítě závislé?

Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
online
Dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice? (foto: www.windycitizen.com)

22. 04. 2021

Děti a online svět

Mnoho rodičů se dnes obává, že jejich děti možná tráví příliš mnoho času na internetu. Americká národní lékařská knihovna National Institutes of Health (NIH) však uvádí, že problémem je „čas strávený na obrazovce“ jako celek.

Co je čas online na obrazovce?

Je to jakýkoli čas strávený před digitální obrazovkou jakéhokoli druhu. To zahrnuje televizory, přehrávače videoher, kapesní digitální zařízení a samozřejmě počítače. Kolik času je tedy považováno za příliš mnoho na to, aby byly děti na internetu a obecně před obrazovkami?

Pojďme se podívat na statistiky

Rodiče po celém světě se obávají, že jejich děti mohou trávit tolik času ve „světě obrazovky“, že tak mohou přijít o skutečné životní zkušenosti.

Zde jsou některé ze statistik, které to podporují:

 • Děti a dospívající ve věku od 8 do 28 let stráví každý týden před digitálními obrazovkami přibližně 44,5 hodiny.
 • Asi 23 % dětí a dospívajících uvedlo, že se skutečně cítí, jako by byli závislí na videohrách. To se dělí na 31 % mužů a 13 % žen.

4 způsoby, jak spravovat čas strávený na PC vašeho dítěte

Vyberte umístění počítače

Umístěte domácí počítač na centrální místo mimo dětský pokoj. A ujistěte se, že je umístěn tak, abyste mohli snadno sledovat obrazovku a všechny online aktivity, když vstoupíte do místnosti.

Nainstalujte aplikace pro obsah odpovídající věku

Tyto aplikace by měly být nainstalovány na tabletech a chytrých telefonech všech dětí. Zajistí, aby weby, které vaše dítě navštěvuje, byly nezávadné s ohledem na jejich věk.

Omezte hodiny, které vaše dítě tráví online

Kolik času je příliš mnoho času na internetu pro děti a dospívající?

 • Děti do 2 let by neměly dostávat vůbec žádný čas strávený na PC.
 • Děti ve věku od 2 do 10 let – jedna hodina denně pod dohledem.
 • Dospívající – ne více než dvě hodiny každý den po dokončení domácích úkolů
K TÉMATU  Děti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Online rodičovská kontrola

Nainstalujte si do svých počítačů software pro rodičovskou kontrolu. Bude prověřovat na webových stránkách nevhodný obsah. Weby lze také blokovat na základě vámi zvolených úrovní ochrany.

Jak poznat, že jsou vaše děti závislé na internetu

Pokud vaše dítě tráví příliš mnoho času na internetu, může se objevit nutkavé chování. To může vést k závislosti na internetu, která stejně jako jakýkoli jiný typ závislosti může zničit zdravou rovnováhu zájmů a činností v životě vašeho dospívajícího.

Zde je několik známek toho, že si vaše dítě může vyvíjet závislost na tom, že je online:

 1. Zůstává online mnohem déle, než bylo původně zamýšleno.
 2. Je online, když ho vy nebo jiní dospělí nesledujete.
 3. Lže o množství času stráveného na internetu.
 4. Zůstane na webu klidně celou noc.
 5. Neuposlechne pravidla stanovená ve vztahu k časovým limitům internetu.
 6. Rozruší se, když ho vyrušíte od počítače.
 7. Je podrážděný, když je odepřen přístup na web.
 8. Když je offline několik dní, stává se náladový, podrážděný nebo depresivní.
 9. Raději je online než v kontaktu se skutečnými přáteli a rodinou.
 10. Kontroluje sociální média a e-maily často po celý den.
 11. Vytváří nová pouta s lidmi, se kterými se setkali na webu.
 12. Ztrácí veškerý zájem o činnosti, které si dříve užíval.

Nikdo neříká, že by děti neměly mít čas na obrazovce nebo přístup k internetu. V dnešní době děti a zejména dospívající potřebují internet k výzkumu informací pro školní projekty. A při správném použití může být spolehlivým zdrojem informací pro děti, které prostě rády čtou nebo se chtějí dozvědět více o konkrétních tématech.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace pro děti, které podpoří jejich vývoj a obohatí je

Jak zabavit děti během karantény

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Drží vás stále novoroční předsevzetí? Jste stále odhodlaní zhubnout povánoční kilogramy nebo jste se rozhodli zhubnout nezávisle na tom, že je začátek roku, který se obvykle v duchu plnění novoročních předsevzetí nese? Možná vás trápí, že kilogramy nejdou dolů tak rychle, jak byste očekávali. Na vině může být pomalé spalování. To naštěstí lze podpořit, a to spalovači tuků. Tedy opravdu se jedná o něco, co funguje? Nebo jsou to jenom dobře propagované produkty slibující nám štíhlou a sexy postavu?
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek