Pátek , 02. 12. 2022

Blanka

Hrajeme si s filtry. Jednoduché tipy jak docílit krásných a originálních fotek

O tom, že smartphony a sociální média posunuly fotografii na novou úroveň, není pochyb. Dnes už můžete mít krásné fotky, aniž byste znali všechny fígle profesionálního fotografa. Přesto, že se vám podaří zachynit pěknou fotku, originalitu ji jednoduše dodáte s pomocí filtru. Jak se s nimi pracuje?
focení s filtry
Focení s filtry

Filtry nejsou žádnou novinkou. Vylepšování fotografií pomocí filtrů se stalo doslova trendem. Zvolit si můžete z celé řady možností. Některé najdete přímo v mobilním telefonu nebo tabletu u vašeho fotoaparátu, jiné v aplikacích nebo už i na sociálních sítích. Sáhnout můžete také po speciálních programech a aplikacích, určených pro editaci vašich snímků. Rozhodli jsme se vám představit nejoblíbenější možnosti úprav a filtrů.

Práce s posuvníky

Filtry zpravidla nabízí pouze jednu předvolbu, a to nastavení intenzity filtru. Jiné ale umožňují i pokročilejší změny nastavení. Ty můžete nejčastěji upravovat pomocí tzv. posuvníků.

  • Jas – pomocí jasu můžete ztmavit nebo zesvětlit vaši fotografii. Dělejte tak v případě, že nebylo možné nastavit světlo během samotného fotografování. Díky úpravě jasu můžete dodatečně zvýraznit nebo skrýt tmavší a světlejší části na fotce.
  • Kontrast – s pomocí kontrastu můžete změnit intenzitu rozdílu mezi nejjasnější a nejtmavší částí obrázku. Čím větší rozdíly, tím větší kontrast. Když si budete chvíli hrát, ihned pochopíte co a jak.
  • Sytost – zvyšuje nebo zeslabuje intenzitu všech barev na fotografii, bez ohledu na to, jak jsou zářivé.
  • Ostrost – měli byste tušit, že dodatečné zaostření nedokáže opravit rozmazanou fotku. Pokud jde ale o drobnou nianci, může vám pomoci zaostřit alespoň některé části obrázku a nechat je tak vyniknout.
  • Stíny a zvýraznění – neboli shadows a highlights. Stín je ztmavená oblast objektu, která neměla přístup ke světlu. Zvýraznění (highlights) jsou opakem stínů. Jsou vytvářena intenzivním osvětlením různými typy odrazů nebo difúzí světla. S tímhle posuvníkem docílíte zajímavých fotek.
  • Zrnění – pokud toužíte po tom, aby vaše fotka vypadala jako starodávná, pak se vám bude hodit tenhle posuvník. Efekt zrna totiž dodá výslednému snímku retro a analogový vzhled. A i když je zrnění primárně považován za defekt fotografie, dnes se tento efekt stal moderním prostředkem uměleckého vyjádření. 
K TÉMATU  Martin Chodúr vydává album vánočních písní a koled. Není to ale jen "další" album tohoto typu. Co o něm říká sám zpěvák?

Hrajeme si s filtry a nastavením

Černobílá elegance

I když mají barevné fotografie své nezaměnitelné kouzlo, úprava vašeho snímku do černobílé podoby může být v mnoha případech skvělou volbou. Fotografii tento efekt dodá vintage vzhled. Mnohem lépe také vynikne textura, tvary a kontrasty.

Černobílá fotografie vám dovolí využít hry světla a stínu u jednoduchých předmětů. Podobné snímky se hodí například pro zachycení grafických a geometrických prvků. Černobílý filtr si můžete nastavit už při samotném focení, nebo následně fotografii upravit v editoru v telefonu.

Předvolené filtry v telefonu

V editoru svého telefonu najdete několik základních předinstalovaných filtrů, které se hodí pro celou řadu snímků a scénářů. Dobrou zprávou je, že si tyto filtry můžete následně ještě doupravit. Mezi nejoblíbenější patří filtry, které mají teplý žlutý odstín. S jejich pomocí bude vypadat vaše výsledná fotografie jako z minulého století. Hra s filtry je zábavná a mnohdy vás mile překvapí výsledek.

Na začátku je dobrá fotografie

Než se ale pustíte do úprav, potřebujete dobrou a kvalitní fotografii, se kterou můžete pracovat. A tak se určitě vyplatí mít nějaké základní znalosti o tom, jak se správně fotí. Například co je zlatý řez, jak fotit, aby bylo světlo v nejlepší poloze, co všechno si pohlídat, než zmáčknete spoušť… Je jedno, zda fotíte mobilním telefonem, tabletem nebo fotoaparátem. Na internetu najdete mnoho tipů a naučit se je vám zabere jen chvilku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.

Nepřehlédněte

Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek