Úterý , 05. 03. 2024

Kazimír

Hrajeme si s filtry. Jednoduché tipy jak docílit krásných a originálních fotek

O tom, že smartphony a sociální média posunuly fotografii na novou úroveň, není pochyb. Dnes už můžete mít krásné fotky, aniž byste znali všechny fígle profesionálního fotografa. Přesto, že se vám podaří zachynit pěknou fotku, originalitu ji jednoduše dodáte s pomocí filtru. Jak se s nimi pracuje?
focení s filtry
Focení s filtry

Filtry nejsou žádnou novinkou. Vylepšování fotografií pomocí filtrů se stalo doslova trendem. Zvolit si můžete z celé řady možností. Některé najdete přímo v mobilním telefonu nebo tabletu u vašeho fotoaparátu, jiné v aplikacích nebo už i na sociálních sítích. Sáhnout můžete také po speciálních programech a aplikacích, určených pro editaci vašich snímků. Rozhodli jsme se vám představit nejoblíbenější možnosti úprav a filtrů.

Práce s posuvníky

Filtry zpravidla nabízí pouze jednu předvolbu, a to nastavení intenzity filtru. Jiné ale umožňují i pokročilejší změny nastavení. Ty můžete nejčastěji upravovat pomocí tzv. posuvníků.

  • Jas – pomocí jasu můžete ztmavit nebo zesvětlit vaši fotografii. Dělejte tak v případě, že nebylo možné nastavit světlo během samotného fotografování. Díky úpravě jasu můžete dodatečně zvýraznit nebo skrýt tmavší a světlejší části na fotce.
  • Kontrast – s pomocí kontrastu můžete změnit intenzitu rozdílu mezi nejjasnější a nejtmavší částí obrázku. Čím větší rozdíly, tím větší kontrast. Když si budete chvíli hrát, ihned pochopíte co a jak.
  • Sytost – zvyšuje nebo zeslabuje intenzitu všech barev na fotografii, bez ohledu na to, jak jsou zářivé.
  • Ostrost – měli byste tušit, že dodatečné zaostření nedokáže opravit rozmazanou fotku. Pokud jde ale o drobnou nianci, může vám pomoci zaostřit alespoň některé části obrázku a nechat je tak vyniknout.
  • Stíny a zvýraznění – neboli shadows a highlights. Stín je ztmavená oblast objektu, která neměla přístup ke světlu. Zvýraznění (highlights) jsou opakem stínů. Jsou vytvářena intenzivním osvětlením různými typy odrazů nebo difúzí světla. S tímhle posuvníkem docílíte zajímavých fotek.
  • Zrnění – pokud toužíte po tom, aby vaše fotka vypadala jako starodávná, pak se vám bude hodit tenhle posuvník. Efekt zrna totiž dodá výslednému snímku retro a analogový vzhled. A i když je zrnění primárně považován za defekt fotografie, dnes se tento efekt stal moderním prostředkem uměleckého vyjádření. 
K TÉMATU  Má jarní detox skutečně nějaký význam? Je třeba se na jaře detoxikovat nebo se nám snaží poradci jen něco namluvit?

Hrajeme si s filtry a nastavením

Černobílá elegance

I když mají barevné fotografie své nezaměnitelné kouzlo, úprava vašeho snímku do černobílé podoby může být v mnoha případech skvělou volbou. Fotografii tento efekt dodá vintage vzhled. Mnohem lépe také vynikne textura, tvary a kontrasty.

Černobílá fotografie vám dovolí využít hry světla a stínu u jednoduchých předmětů. Podobné snímky se hodí například pro zachycení grafických a geometrických prvků. Černobílý filtr si můžete nastavit už při samotném focení, nebo následně fotografii upravit v editoru v telefonu.

Předvolené filtry v telefonu

V editoru svého telefonu najdete několik základních předinstalovaných filtrů, které se hodí pro celou řadu snímků a scénářů. Dobrou zprávou je, že si tyto filtry můžete následně ještě doupravit. Mezi nejoblíbenější patří filtry, které mají teplý žlutý odstín. S jejich pomocí bude vypadat vaše výsledná fotografie jako z minulého století. Hra s filtry je zábavná a mnohdy vás mile překvapí výsledek.

Na začátku je dobrá fotografie

Než se ale pustíte do úprav, potřebujete dobrou a kvalitní fotografii, se kterou můžete pracovat. A tak se určitě vyplatí mít nějaké základní znalosti o tom, jak se správně fotí. Například co je zlatý řez, jak fotit, aby bylo světlo v nejlepší poloze, co všechno si pohlídat, než zmáčknete spoušť… Je jedno, zda fotíte mobilním telefonem, tabletem nebo fotoaparátem. Na internetu najdete mnoho tipů a naučit se je vám zabere jen chvilku.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!
Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!
Bulvární plátky v posledních měsících plní články, které se věnují vztahu Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa což je v tomto spojení opravdový bizár. Kdybyste se s někým vsadili, že tihle dva skončí spolu, každý by si klepal na čelo. Na druhou stranu, je to tak šílená dvojice, až jsou si možná vlastně souzeni.
Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?
Online – to je slovo vystihující dnešní dobu. Dříve jsme byli limitováni staženými daty nebo velkou cenu za strávený čas na internetu – to v jeho začátcích. Nicméně dneska je internet všude kolem nás, a tak se nemůžeme divit, že mu podléhají čím dál častěji i malé děti. Jaká je hranice?
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.
Spa Hotel Děvín uprostřed Slavkovského lesa nabízí široký výběr služeb včetně lázeňské léčby pod jednou střechou.
Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Vyrážíte ven, ale nestíháte si upravit vlasy? Tyhle snadné a chytré vychytávky vám pomohou vytvořit na hlavě účes podle vašich představ. Účesy jsou hotové za chvilku a potřebujete k nim jen to, co máte v koupelně. Zkuste se inspirovat těmito postupy.
Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!

Výběr článků

Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Používáte doma tuhé mýdlo? Pak nás nechte hádat: jen si s ním myjete ruce a o dalších možnostech jeho využití nemáte ani tušení, že? My vám ukážeme, že tuhé mýdlo rozhodně nemusí sloužit jen k tomuto účelu, ale že má v domácnosti daleko rozsáhlejší využití.

Nepřehlédněte

Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek