Pondělí , 08. 08. 2022

Soběslav

Hrajeme si s filtry. Jednoduché tipy jak docílit krásných a originálních fotek

O tom, že smartphony a sociální média posunuly fotografii na novou úroveň, není pochyb. Dnes už můžete mít krásné fotky, aniž byste znali všechny fígle profesionálního fotografa. Přesto, že se vám podaří zachynit pěknou fotku, originalitu ji jednoduše dodáte s pomocí filtru. Jak se s nimi pracuje?
focení s filtry
Focení s filtry

Filtry nejsou žádnou novinkou. Vylepšování fotografií pomocí filtrů se stalo doslova trendem. Zvolit si můžete z celé řady možností. Některé najdete přímo v mobilním telefonu nebo tabletu u vašeho fotoaparátu, jiné v aplikacích nebo už i na sociálních sítích. Sáhnout můžete také po speciálních programech a aplikacích, určených pro editaci vašich snímků. Rozhodli jsme se vám představit nejoblíbenější možnosti úprav a filtrů.

Práce s posuvníky

Filtry zpravidla nabízí pouze jednu předvolbu, a to nastavení intenzity filtru. Jiné ale umožňují i pokročilejší změny nastavení. Ty můžete nejčastěji upravovat pomocí tzv. posuvníků.

  • Jas – pomocí jasu můžete ztmavit nebo zesvětlit vaši fotografii. Dělejte tak v případě, že nebylo možné nastavit světlo během samotného fotografování. Díky úpravě jasu můžete dodatečně zvýraznit nebo skrýt tmavší a světlejší části na fotce.
  • Kontrast – s pomocí kontrastu můžete změnit intenzitu rozdílu mezi nejjasnější a nejtmavší částí obrázku. Čím větší rozdíly, tím větší kontrast. Když si budete chvíli hrát, ihned pochopíte co a jak.
  • Sytost – zvyšuje nebo zeslabuje intenzitu všech barev na fotografii, bez ohledu na to, jak jsou zářivé.
  • Ostrost – měli byste tušit, že dodatečné zaostření nedokáže opravit rozmazanou fotku. Pokud jde ale o drobnou nianci, může vám pomoci zaostřit alespoň některé části obrázku a nechat je tak vyniknout.
  • Stíny a zvýraznění – neboli shadows a highlights. Stín je ztmavená oblast objektu, která neměla přístup ke světlu. Zvýraznění (highlights) jsou opakem stínů. Jsou vytvářena intenzivním osvětlením různými typy odrazů nebo difúzí světla. S tímhle posuvníkem docílíte zajímavých fotek.
  • Zrnění – pokud toužíte po tom, aby vaše fotka vypadala jako starodávná, pak se vám bude hodit tenhle posuvník. Efekt zrna totiž dodá výslednému snímku retro a analogový vzhled. A i když je zrnění primárně považován za defekt fotografie, dnes se tento efekt stal moderním prostředkem uměleckého vyjádření. 
K TÉMATUBezlepkové stravování: Co obsahuje a je pro každého?

Hrajeme si s filtry a nastavením

Černobílá elegance

I když mají barevné fotografie své nezaměnitelné kouzlo, úprava vašeho snímku do černobílé podoby může být v mnoha případech skvělou volbou. Fotografii tento efekt dodá vintage vzhled. Mnohem lépe také vynikne textura, tvary a kontrasty.

Černobílá fotografie vám dovolí využít hry světla a stínu u jednoduchých předmětů. Podobné snímky se hodí například pro zachycení grafických a geometrických prvků. Černobílý filtr si můžete nastavit už při samotném focení, nebo následně fotografii upravit v editoru v telefonu.

Předvolené filtry v telefonu

V editoru svého telefonu najdete několik základních předinstalovaných filtrů, které se hodí pro celou řadu snímků a scénářů. Dobrou zprávou je, že si tyto filtry můžete následně ještě doupravit. Mezi nejoblíbenější patří filtry, které mají teplý žlutý odstín. S jejich pomocí bude vypadat vaše výsledná fotografie jako z minulého století. Hra s filtry je zábavná a mnohdy vás mile překvapí výsledek.

Na začátku je dobrá fotografie

Než se ale pustíte do úprav, potřebujete dobrou a kvalitní fotografii, se kterou můžete pracovat. A tak se určitě vyplatí mít nějaké základní znalosti o tom, jak se správně fotí. Například co je zlatý řez, jak fotit, aby bylo světlo v nejlepší poloze, co všechno si pohlídat, než zmáčknete spoušť… Je jedno, zda fotíte mobilním telefonem, tabletem nebo fotoaparátem. Na internetu najdete mnoho tipů a naučit se je vám zabere jen chvilku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.
Baculatý a oteklý obličej - to je problém mnoha žen. I když i mužů, ovšem ženy jsou ty, které s tímto problémem chtějí opravdu efektivně bojovat. Jestliže nejste se svým obličejem spokojená, nemusíte si zoufat a ani nemusíte chodit na plastiku. Existuje totiž několik věcí, které udělat, abyste o oteklý obličej přišla.

Nepřehlédněte

Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek