Neděle , 02. 10. 2022

Olívie a Oliver

Hrajeme si s filtry. Jednoduché tipy jak docílit krásných a originálních fotek

O tom, že smartphony a sociální média posunuly fotografii na novou úroveň, není pochyb. Dnes už můžete mít krásné fotky, aniž byste znali všechny fígle profesionálního fotografa. Přesto, že se vám podaří zachynit pěknou fotku, originalitu ji jednoduše dodáte s pomocí filtru. Jak se s nimi pracuje?
focení s filtry
Focení s filtry

Filtry nejsou žádnou novinkou. Vylepšování fotografií pomocí filtrů se stalo doslova trendem. Zvolit si můžete z celé řady možností. Některé najdete přímo v mobilním telefonu nebo tabletu u vašeho fotoaparátu, jiné v aplikacích nebo už i na sociálních sítích. Sáhnout můžete také po speciálních programech a aplikacích, určených pro editaci vašich snímků. Rozhodli jsme se vám představit nejoblíbenější možnosti úprav a filtrů.

Práce s posuvníky

Filtry zpravidla nabízí pouze jednu předvolbu, a to nastavení intenzity filtru. Jiné ale umožňují i pokročilejší změny nastavení. Ty můžete nejčastěji upravovat pomocí tzv. posuvníků.

  • Jas – pomocí jasu můžete ztmavit nebo zesvětlit vaši fotografii. Dělejte tak v případě, že nebylo možné nastavit světlo během samotného fotografování. Díky úpravě jasu můžete dodatečně zvýraznit nebo skrýt tmavší a světlejší části na fotce.
  • Kontrast – s pomocí kontrastu můžete změnit intenzitu rozdílu mezi nejjasnější a nejtmavší částí obrázku. Čím větší rozdíly, tím větší kontrast. Když si budete chvíli hrát, ihned pochopíte co a jak.
  • Sytost – zvyšuje nebo zeslabuje intenzitu všech barev na fotografii, bez ohledu na to, jak jsou zářivé.
  • Ostrost – měli byste tušit, že dodatečné zaostření nedokáže opravit rozmazanou fotku. Pokud jde ale o drobnou nianci, může vám pomoci zaostřit alespoň některé části obrázku a nechat je tak vyniknout.
  • Stíny a zvýraznění – neboli shadows a highlights. Stín je ztmavená oblast objektu, která neměla přístup ke světlu. Zvýraznění (highlights) jsou opakem stínů. Jsou vytvářena intenzivním osvětlením různými typy odrazů nebo difúzí světla. S tímhle posuvníkem docílíte zajímavých fotek.
  • Zrnění – pokud toužíte po tom, aby vaše fotka vypadala jako starodávná, pak se vám bude hodit tenhle posuvník. Efekt zrna totiž dodá výslednému snímku retro a analogový vzhled. A i když je zrnění primárně považován za defekt fotografie, dnes se tento efekt stal moderním prostředkem uměleckého vyjádření. 
K TÉMATU  Jak se udržet v kondici, i když jste celý den zavřené v kanceláři. Pěstovat dobré zdraví se dá všude

Hrajeme si s filtry a nastavením

Černobílá elegance

I když mají barevné fotografie své nezaměnitelné kouzlo, úprava vašeho snímku do černobílé podoby může být v mnoha případech skvělou volbou. Fotografii tento efekt dodá vintage vzhled. Mnohem lépe také vynikne textura, tvary a kontrasty.

Černobílá fotografie vám dovolí využít hry světla a stínu u jednoduchých předmětů. Podobné snímky se hodí například pro zachycení grafických a geometrických prvků. Černobílý filtr si můžete nastavit už při samotném focení, nebo následně fotografii upravit v editoru v telefonu.

Předvolené filtry v telefonu

V editoru svého telefonu najdete několik základních předinstalovaných filtrů, které se hodí pro celou řadu snímků a scénářů. Dobrou zprávou je, že si tyto filtry můžete následně ještě doupravit. Mezi nejoblíbenější patří filtry, které mají teplý žlutý odstín. S jejich pomocí bude vypadat vaše výsledná fotografie jako z minulého století. Hra s filtry je zábavná a mnohdy vás mile překvapí výsledek.

Na začátku je dobrá fotografie

Než se ale pustíte do úprav, potřebujete dobrou a kvalitní fotografii, se kterou můžete pracovat. A tak se určitě vyplatí mít nějaké základní znalosti o tom, jak se správně fotí. Například co je zlatý řez, jak fotit, aby bylo světlo v nejlepší poloze, co všechno si pohlídat, než zmáčknete spoušť… Je jedno, zda fotíte mobilním telefonem, tabletem nebo fotoaparátem. Na internetu najdete mnoho tipů a naučit se je vám zabere jen chvilku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.

Nepřehlédněte

Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek