Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Úžasné zajímavosti o kávě, které většina lidí nezná!

Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.
káva
Zdroj obrázku: LIGHTFIELD STUDIOS / stock.adobe.com

Věděli jste, že:

  • Hawaii je jediný stát na světě, kde se káva pěstuje komerčně,
  • překapávaná káva obsahuje více kofeinu než espresso,
  • Brazílie produkuje nejvíce kávy,
  • existují jen dva typy kávy, a to Arabica a Robusta.

Víte o tom, že pijete ovoce?

Káva je ovoce. Vyrábí se totiž z pecek kávových třešní. Dokonce i kvalitní káva bez kofeinu je prakticky ovocným nápojem. Budete se divit, ale plody třešní se suší a v některých státech se používají pro přípravu vynikajícího čaje.

Smrtelná dávka kofeinu

Kofein v kávě vás může doopravdy zabít, ale museli byste vypít neuvěřitelných 100 šálků kávy za den. I při menším množství se můžete předávkovat. V takovém případě přijdou příznaky, jako je nervozita nebo třes rukou. Dávejte si proto pozor, kolik šálků denně pijete.

New York je největším milovníkem kávy

Město, které nikdy nespí, miluje kávu více než kdokoli jiný. A milují také originální potisk na vlastní hrnek, protože pijí obrovské množství kávy. Jedním z důvodů je fakt, že tam žije hodně lidí. A dalším jistě i fakt, že je v New Yorku na každém roku Starbucks.

Káva byla původně jídlo

Nebudete tomu věřit, ale káva byla původně určena k jídlu. Kávová zrna s tukem vytvořila kuličky, která se žvýkala. Díky tomu naši předkové dostávali do těla kofein, aniž by museli mít hrnky nebo vařit vodu. Navíc se tímto způsobem kofein do těla dostal rychleji.

Kávová zrna mohou nahradit fosilní paliva

Podle britských vědců by mohla káva zachránit svět. Náhrada fosilních paliv za přírodní varianty je nyní horké téma. Vypadá to, že možná jednoho dne naše auta budou jezdit na kofein, stejně jako na něm fungujeme my. To je zatím v daleké budoucnosti.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Můžete lásku ovlivnit tím, co naservírujete k obědu? Přísloví, že láska prochází žaludkem, má určitě svůj význam. Jídlo je totiž jeden ze způsobů, jak zapůsobit na partnera, uklidnit ho nebo povzbudit pro další partnerské aktivity. A také společně strávit denně klidný čas.
Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?

Nepřehlédněte

Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek