Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
cvičení s hudbou
Cvičení s hudbou se stane vaší oblíbenou činností. (zdroj foto: www.pixabay.com)

16. 10. 2020

Pohyb v přírodě s přidanou hodnotou

Máte ranní rituál a rádi provozujete jogging? Nebo se neobejdete bez pravidelné projížďky na kole nebo fitness v parku? Někdy je sice nádherné jen tak vnímat zvuky přírody a nechat se kolébat okolním vzduchem. Jindy se však pusťte do cvičení či pohybu s hudbou.

Kupříkladu když si jdete zasportovat do míst, která jsou rušná, od příjemné aktivity vás to odradí. Místo běhu posloucháte něčí výchovné potíže, problémy lidí nebo hluk okolních projíždějících aut. Co byste řekli tomu vytvořit si svůj vlastní svět uprostřed džungle? No ano, když si pustíte hudbu, naplno se budete soustředit sami na sebe.

Vědci prokázali, že hudba má velký vliv na produkci serotoninu

Lékař z londýnské univerzity Brunel, Costas Karageorghis, se nedávno podělil se světem o výsledek studie jeho vědecké skupiny. Zkoumali vliv muziky na sportovní aktivitu jednotlivců. Přední odborník na sportovní psychologii ve své studii dokázal, že poslech dynamické hudby hraje v naší sportovní aktivitě významnou roli.

Právě hudba je zodpovědná za mnoho – mimo jiné významně podporuje produkci hormonů, které se starají o dobrou náladu. Pozitivně ovlivnit naši psychiku takto dokáže právě serotonin. Ten se do těla vyplavuje díky poslechu hudby a z obyčejného cvičení dělá vyhledávanou aktivitu.

Poslechem hudby se lépe soustředíme a zvyšuje se i náš výkon

Studie dále prokázala, že lidé poslouchající u fyzické aktivity dynamickou hudbu se mnohem více dokážou soustředit na samotnou fyzickou aktivitu a nezabývají se vnějšími okolnostmi nebo svými myšlenkami. Jejich cvičení je tak mnohem efektivnější.

Podobné závěry má i další studie provedená institutem sportu a cvičení v Liverpoolu. Tam zjistili, že sportovci poslouchající hudbu měli dokonce mnohem větší výkon než ti, kteří jezdí potichu.

K TÉMATU  Chytrá a inteligentní zvířata. Neuvěříte, jak šikovně si poradí v nejrůznějších situacích

O významu dynamické hudby se přesvědčili během studie, kdy zkoumali několik cyklistů. Někteří z nich měli možnost poslechu své oblíbené upbeat hudby v dostatečné hlasitosti, zatímco jejich kolegové šlapali na kolech v naprosté tichosti.

Kde hudba pomáhá?

Zakladatelé zumby, aqua zumby, jumpingu, aerobiku a dalších cvičení pracujících s hudbou, by výsledky těchto studií jistě potvrdili již před mnoha lety. Kromě toho, že vám dynamická hudba dodává po dobu cvičení dobrou náladu, je skvělým motivátorem. I když už se cítíme unavení, s dobrou písničkou se ještě „hecneme“ a jedeme dál.

Rovněž si všimneme, že když hraje hudba, naše starosti běžných dnů už nemají prostor k tomu, aby zaměstnaly naši mysl. Až si tedy příště půjdete dát do těla, mějte na paměti výsledky vědeckých studií.

Možná i vy zjistíte, že s dynamickou hudbou vám cvičení půjde mnohem lépe, a že se dokážete mnohem více soustředit. Dáte si své oblíbené kousky při domácím kardio cvičení, ve fitku, nebo třeba během joggingu?

Nic se nesmí přehánět. Ani cvičení s hudbou

Role hudby je při cvičení nezastupitelná a dokáže nám pomoci zapomenout na běžné starosti. Stále bychom ale měli mít na paměti prostor, ve kterém se pohybujeme. Když ve vás vlivem vaší nepozornosti někdo žduchne ve fitku, zřejmě se toho tolik nestane.

Při cyklistice nebo pohybu v místech, kde jezdí motorová vozidla, už si ale hudbu ztište na minimum. Přeci jen potřebujete především vnímat zvuky okolí. Muziku si tedy nechte spíše na doma, do tělocvičny nebo do klidného parku.

Už se těšíte, až si pustíte skvělé vypalovačky a dáte si pořádně do těla? Už vidíme úsměv na vaší tváři, který značí jediné – na dnešní cvičení se skutečně těším!

K TÉMATU  Vyhrajte přípravky pro psychickou i fyzickou pohodu!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?

Nepřehlédněte

Jedna z prvních věcí, kterou spatříte, jakmile vejdete. Designové věšáky jsou nápaditými a originálními kousky, které doladí interiér podle vašich představ. Na věšák patří všechno, co potřebujeme mít po ruce tak často, že to neschováváme do skříně. Designové věšáky ale nenajdou svoje místo jen za vchodovými dveřmi. Vyjímat se budou i v ložnici nebo dětském pokoji.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek