Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Cvičení jde s hudbou lépe. To je vědecky dokázáno

Milujete pohyb při hudbě? Dobře děláte! Nedávno bylo vědecky prokázáno, že právě dynamická hudba má na celkový výsledek cvičení velmi pozitivní vliv. Při domácím cvičení, ve fitku i v bazénu je proto skvělé se zaposlouchat do hudby. Co se s vaším organismem bude dít?
cvičení s hudbou
Cvičení s hudbou se stane vaší oblíbenou činností. (zdroj foto: www.pixabay.com)

16. 10. 2020

Pohyb v přírodě s přidanou hodnotou

Máte ranní rituál a rádi provozujete jogging? Nebo se neobejdete bez pravidelné projížďky na kole nebo fitness v parku? Někdy je sice nádherné jen tak vnímat zvuky přírody a nechat se kolébat okolním vzduchem. Jindy se však pusťte do cvičení či pohybu s hudbou.

Kupříkladu když si jdete zasportovat do míst, která jsou rušná, od příjemné aktivity vás to odradí. Místo běhu posloucháte něčí výchovné potíže, problémy lidí nebo hluk okolních projíždějících aut. Co byste řekli tomu vytvořit si svůj vlastní svět uprostřed džungle? No ano, když si pustíte hudbu, naplno se budete soustředit sami na sebe.

Vědci prokázali, že hudba má velký vliv na produkci serotoninu

Lékař z londýnské univerzity Brunel, Costas Karageorghis, se nedávno podělil se světem o výsledek studie jeho vědecké skupiny. Zkoumali vliv muziky na sportovní aktivitu jednotlivců. Přední odborník na sportovní psychologii ve své studii dokázal, že poslech dynamické hudby hraje v naší sportovní aktivitě významnou roli.

Právě hudba je zodpovědná za mnoho – mimo jiné významně podporuje produkci hormonů, které se starají o dobrou náladu. Pozitivně ovlivnit naši psychiku takto dokáže právě serotonin. Ten se do těla vyplavuje díky poslechu hudby a z obyčejného cvičení dělá vyhledávanou aktivitu.

Poslechem hudby se lépe soustředíme a zvyšuje se i náš výkon

Studie dále prokázala, že lidé poslouchající u fyzické aktivity dynamickou hudbu se mnohem více dokážou soustředit na samotnou fyzickou aktivitu a nezabývají se vnějšími okolnostmi nebo svými myšlenkami. Jejich cvičení je tak mnohem efektivnější.

Podobné závěry má i další studie provedená institutem sportu a cvičení v Liverpoolu. Tam zjistili, že sportovci poslouchající hudbu měli dokonce mnohem větší výkon než ti, kteří jezdí potichu.

K TÉMATU  Deset minut jógy denně vám změní život

O významu dynamické hudby se přesvědčili během studie, kdy zkoumali několik cyklistů. Někteří z nich měli možnost poslechu své oblíbené upbeat hudby v dostatečné hlasitosti, zatímco jejich kolegové šlapali na kolech v naprosté tichosti.

Kde hudba pomáhá?

Zakladatelé zumby, aqua zumby, jumpingu, aerobiku a dalších cvičení pracujících s hudbou, by výsledky těchto studií jistě potvrdili již před mnoha lety. Kromě toho, že vám dynamická hudba dodává po dobu cvičení dobrou náladu, je skvělým motivátorem. I když už se cítíme unavení, s dobrou písničkou se ještě „hecneme“ a jedeme dál.

Rovněž si všimneme, že když hraje hudba, naše starosti běžných dnů už nemají prostor k tomu, aby zaměstnaly naši mysl. Až si tedy příště půjdete dát do těla, mějte na paměti výsledky vědeckých studií.

Možná i vy zjistíte, že s dynamickou hudbou vám cvičení půjde mnohem lépe, a že se dokážete mnohem více soustředit. Dáte si své oblíbené kousky při domácím kardio cvičení, ve fitku, nebo třeba během joggingu?

Nic se nesmí přehánět. Ani cvičení s hudbou

Role hudby je při cvičení nezastupitelná a dokáže nám pomoci zapomenout na běžné starosti. Stále bychom ale měli mít na paměti prostor, ve kterém se pohybujeme. Když ve vás vlivem vaší nepozornosti někdo žduchne ve fitku, zřejmě se toho tolik nestane.

Při cyklistice nebo pohybu v místech, kde jezdí motorová vozidla, už si ale hudbu ztište na minimum. Přeci jen potřebujete především vnímat zvuky okolí. Muziku si tedy nechte spíše na doma, do tělocvičny nebo do klidného parku.

Už se těšíte, až si pustíte skvělé vypalovačky a dáte si pořádně do těla? Už vidíme úsměv na vaší tváři, který značí jediné – na dnešní cvičení se skutečně těším!

K TÉMATU  Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zábava a práce v jednom? Sen, který se stává skutečností díky event managementu. Budujte kariéru v tomto oboru. Ukažte svůj manažerský talent a kreativitu organizováním firemních akcí. Toužíte po profesním růstu a dokonalé firemní kultuře?
Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
Nejúspěšnější český autor současnosti Patrik Hartl začal natáčet filmovou komedii podle své knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. V den první klapky prozradil režisér i herecké obsazení filmu.
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Módní průmysl zažívá boom v mnoha ohledech. Na scénu se vrací devadesátkové trendy, mini střihy jsou po letech znovu v popředí a geometrické tvary na vrcholu. A právě u posledního zmíněného se pozastavíme. Pokud totiž chcete oživit své outfity, proč nezačít právě u vzorovaných modelů, které rozzáří váš šatník?
Když se řekne jóga, každému z nás se vybaví vyrovnanost, sebejistota, harmonie, správné držení těla. Jóga není jen cvičení, ale je to celkově životní styl, kterému propadli miliony lidí po celém světě. Chcete s jógou také začít, ale nevíte jak?
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Kdy je vhodné si dopřát si saunu kdy se vyplatí ulevit chodidlům? Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co byste měly očekávat, a čemu se tento týden raději vyhnout.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!

Výběr článků

Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Řídíte svůj životní styl a denní režim podle hvězd? Máme pro vás speciální horoskop krásy a duševního zdraví určený pro pátek 7.9.2018. Sestavila jej pro vás známá astroložka Naďa Šmídová. Na co si dát pozor a do čeho se směle pustit?

Nepřehlédněte

Podívejte se na nápadité úpravy ulic ve Francii a New Yorku. Některé z nich jsou skutečně vtipné, přestože pouliční malby často balancují na hraně zákona. Co myslíte, je to zpestření nebo nevkus?
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek