Domů » Bydlení » Zaschlá trouba, mastná digestoř nebo zápach. Známe triky i fungující babské rady, které vám pomohou rychle se zbavit skvrn i špíny!
domácí úklid
zdroj: 123RF.com
Bydlení

Zaschlá trouba, mastná digestoř nebo zápach. Známe triky i fungující babské rady, které vám pomohou rychle se zbavit skvrn i špíny!

Jestli se také chystáte na předvánoční úklid, máme pro vás několik tipů, jak si usnadnit odstraňování různých skvrn a špíny. Všechno níže uvedené jsme vyzkoušely, takže dáme za rady ruce do ohně, že fungují!

Keramické obklady a dlaždičky

Kapky od čaje nebo kávy na bílé dlažbě v kuchyni? Zašedlé dlaždičky, které kdysi zářily světlou barvou? Co by tak mohlo fungovat? Ani savo, ani tekutý písek. Podle odborníků je lepší volit pouze prostředky k těmto účelům určené, bez abrazivní složky, případně obyčejné neagresivní saponáty. Za mě spíš vedou babské rady, díky kterým lze obklady a dlažby vyčistit surovinami, co máte v kuchyni. A to běžný ocet, šťáva z citrónů, jedlá soda s teplou vodou. A když nic z toho, funguje teplá voda s Krtkem – vezměte si ale na sebe při použití rukavice.

Špinavé spáry

Tady je potřeba být opatrné, abyste je nepoškodily, nebo nezměnily jejich barvu. Hodí se proto naředěné přípravky s dezinfekčním účinkem (a bělícím v případě bílých spár), nebo například domácí parní čistič, který zaschlou špínu rozpustí párou. Dobrým tipem je smíchání sody, kypřicího prášku a teplé vody. Pak použití zubního kartáčku na tuto směs a každou spáru tím vyčistit.

Zaschlá trouba

Do špinavé trouby nasypte sůl, horkem ji nechte zhnědnout – nasaje mastnotu a poté se snadno vymete či vysaje. Na nečistoty se dá využít i horká voda: jejím vypařováním by mělo vše povolit a jít lépe odstranit. Metodu lze použít i pro mikrovlnné trouby, ideálně ještě s pokrájeným citronem v lázni. Sklo lze účinně vydrhnout sodou. Dobře také fungují speciální přípravky, které ve spreji nastříkáte na vnitřek trouby, chvíli počkáte a poté velmi pečlivě stíráte.

Mastná digestoř

Poměrně nedávno jsem objevila fízl, který vás zbaví mastnoty na digestoři, a tím je 95% čistý líh. Během chvilky bude digestoř zase čistá, jen s použití hadříku s lihem. Nebudete ji muset ničím drhnout. Líh je vhodný i na některé typy kuchyňských linek, z nichž dostanete mastné otlaky prstů.

Varná konvice

Přípravky pro údržbu, jako jsou odvápňovače, jsou samozřejmě v pořádku. Ovšem levnější variantu si připravíte i v domácích podmínkách. Potřeba je opět ocet nebo kyselina citronová. Obojí se ve vodě nechá přejít několikrát varem a přibližně hodinu působit.

Zápach v lednici

S lednicí se občas pojí boj se zápachem. Pomáhá vložením misky s octem nebo plátky citronu, dobrá je také miska s jedlou sodu. Tvorba bakterií se omezí i tím, že se do lednice nebude vkládat teplé jídlo… Nejlepším čističem je ocet a pravidelná údržba.

Máte nějaké své osvědčené fungující rady?

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest