Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Zaschlá trouba, mastná digestoř nebo zápach. Známe triky i fungující babské rady, které vám pomohou rychle se zbavit skvrn i špíny!

Jestli se také chystáte na předvánoční úklid, máme pro vás několik tipů, jak si usnadnit odstraňování různých skvrn a špíny. Všechno níže uvedené jsme vyzkoušely, takže dáme za rady ruce do ohně, že fungují!
domácí úklid
zdroj: 123RF.com

03. 12. 2018

Keramické obklady a dlaždičky

Kapky od čaje nebo kávy na bílé dlažbě v kuchyni? Zašedlé dlaždičky, které kdysi zářily světlou barvou? Co by tak mohlo fungovat? Ani savo, ani tekutý písek. Podle odborníků je lepší volit pouze prostředky k těmto účelům určené, bez abrazivní složky, případně obyčejné neagresivní saponáty. Za mě spíš vedou babské rady, díky kterým lze obklady a dlažby vyčistit surovinami, co máte v kuchyni. A to běžný ocet, šťáva z citrónů, jedlá soda s teplou vodou. A když nic z toho, funguje teplá voda s Krtkem – vezměte si ale na sebe při použití rukavice.

Špinavé spáry

Tady je potřeba být opatrné, abyste je nepoškodily, nebo nezměnily jejich barvu. Hodí se proto naředěné přípravky s dezinfekčním účinkem (a bělícím v případě bílých spár), nebo například domácí parní čistič, který zaschlou špínu rozpustí párou. Dobrým tipem je smíchání sody, kypřicího prášku a teplé vody. Pak použití zubního kartáčku na tuto směs a každou spáru tím vyčistit.

Zaschlá trouba

Do špinavé trouby nasypte sůl, horkem ji nechte zhnědnout – nasaje mastnotu a poté se snadno vymete či vysaje. Na nečistoty se dá využít i horká voda: jejím vypařováním by mělo vše povolit a jít lépe odstranit. Metodu lze použít i pro mikrovlnné trouby, ideálně ještě s pokrájeným citronem v lázni. Sklo lze účinně vydrhnout sodou. Dobře také fungují speciální přípravky, které ve spreji nastříkáte na vnitřek trouby, chvíli počkáte a poté velmi pečlivě stíráte.

Mastná digestoř

Poměrně nedávno jsem objevila fízl, který vás zbaví mastnoty na digestoři, a tím je 95% čistý líh. Během chvilky bude digestoř zase čistá, jen s použití hadříku s lihem. Nebudete ji muset ničím drhnout. Líh je vhodný i na některé typy kuchyňských linek, z nichž dostanete mastné otlaky prstů.

K TÉMATU  Domácnost bez chlapa. Jaké to má výhody, které byste měly ocenit? Není všechno tak černé, jak to vypadá. Užívejte si to!

Varná konvice

Přípravky pro údržbu, jako jsou odvápňovače, jsou samozřejmě v pořádku. Ovšem levnější variantu si připravíte i v domácích podmínkách. Potřeba je opět ocet nebo kyselina citronová. Obojí se ve vodě nechá přejít několikrát varem a přibližně hodinu působit.

Zápach v lednici

S lednicí se občas pojí boj se zápachem. Pomáhá vložením misky s octem nebo plátky citronu, dobrá je také miska s jedlou sodu. Tvorba bakterií se omezí i tím, že se do lednice nebude vkládat teplé jídlo… Nejlepším čističem je ocet a pravidelná údržba.

Máte nějaké své osvědčené fungující rady?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?
Turistické boty jsou fantastické boty, které se nosí, když jste v divočině a razíte cestu z prašných cest, podél žulových balvanů a po hřebenech úzkých kaňonů, dají se ale outdoorové boty pánské či dámské nosit každý den? Přeci jen, byly původně vyrobeny k jinému účelu.
Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.

Nepřehlédněte

Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek