Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Chitosan: objevte jeho tajemství a pečujte o své zdraví

Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
chitosan
Znáte doplněk stravy jménem Chitosan? (Foto: 123RF)

28. 09. 2021

Jaké jsou pozitivní účinky doplňku Chitosan na zdraví a k čemu vám poslouží? Pojďte se podívat s námi na jeho pozitivní účinky pro tělo, a především pro hubnutí. Alespoň kulturisté tvrdí, že má na jejich postavu nevyvratitelný vliv.

Odkud se chitosan vzal

Základ pro nový produkt na trhu s doplňky stravy tvoří chitin, což je přírodní látka, která se nachází ve skořápkách korýšů a je přítomna v některých druzích nižších hub. Z ní se pak vyrábí známý chitosan. Chitin samotný nedokáže tělo přijmout, avšak chitosan už ano, a ten se tak stal vynikajícím doplňkem sportovní výživy.

Historie

Poprvé se chitosan objevil v roce 1959 a může za to vědec S. Roger. Dnes je známo až 15 způsobů výroby. V některých případech výroby jsou suroviny poměrně drahé, takže se stále hledají nové zdroje této látky – jako alternativa se uvažuje o skořápkách malých korýšů a hmyzu.

Chitosan jako účinná léčba

Chitosan není látka, která by se prodávala na černém trhu a lidé ji konzumovali potají doma, to ani náhodou! Díky svému mnohostrannému využití si získal velmi dobrou reputaci v lékařství a používá se pro různé účely. Následující vlastnosti umožňují použití chitosanu v medicíně:

  • Má vynikající léčivé schopnosti;
  • pomáhá proti trombóze;
  • má schopnost eliminovat cholesterol;
  • posiluje vazy, chrupavky a kostní tkáň;
  • normalizuje krevní tlak při hypertenzi;
  • funguje jako zdroj kolagenu a elastinu pro tělo;
  • podporuje časné hojení;
  • váže na sebe toxiny a soli těžkých kovů, a tím podporuje jejich odstraňování z těla;
  • vykazuje protizánětlivé účinky;
  • podporuje posilování imunitního systému.

Chitosan má i jiná využití

Je účinný nejen jako pomocník v léčbě pacientů. Tato látka neobsahuje žádné kalorie, a proto je využíván lidmi v domácím prostředí především pro hubnutí. Použití této látky poskytuje vynikající výsledky, zejména v kombinaci s jídlem, které obsahuje tuky. Tím, že se na tuky naváže, je „neutralizuje“ a stanou se pro tělo nestravitelnými. Ze všech vláknitých sloučenin je to chitosan, který se vyznačuje maximální vazbou na tuky.

K TÉMATU  Soutěž: Zažeňte potíže s močovými cestami s přípravky Naturevia!

Prokázaná účinnost na dásně a ledviny

Kromě jiného se předpokládá, že je užitečný při léčbě Crohnovy choroby a je také skvělý pro léčbu problémů s dásněmi a zuby. Vědecké studie prokázaly, že chitosan, pokud je aplikován přímo na postižené dásně, pomáhá zmírnit zánětlivý proces. Chitosan aplikovaný na ránu pomáhá rychle obnovit celistvost pokožky a napomáhá její regeneraci.

Mimo jiné pomáhá u pacientů se selháním ledvin, díky němu dochází ke snížení hladiny cholesterolu, postupné eliminaci anémie, zvýšení chuti k jídlu, zlepšení kvality spánku a nabrání fyzické síly.

Opatrnost je na místě

Chitosan by však měl být používán s maximální opatrností. Zneužívání tohoto léku může způsobit zhoršenou absorpci minerálních komplexů a vitamínových skupin. Výsledkem je, že příliš časté a nadměrné užívání vede k nedostatku selenu, hořčíku, vápníku a dalších důležitých prvků. Ve skutečnosti jsou pro přijetí vitamínů skupiny E, D, K, A tělem potřebné tuky.

A tak se chitosan doporučuje užívat jen po důkladném seznámení se s jeho vlivem na tělo a nejlépe pod dozorem odborníka.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Je kabelka vaší nepostradatelnou společnicí, bez které málokdy vyjdete z domu? Přesně pro vás jsme sepsali průvodce, jak si takovou dokonalou kabelku vybrat, aby byla nejen elegantní, ale i praktická. A hlavně ladila k vaší postavě!
Čeká vás v příštím roce stěhování do nového nebo jen plánujete rozsáhlou rekonstrukci vašeho stávajícího bydlení? V takovém případě by vás mohlo zajímat, jaké budou interiérové trendy pro rok 2023. Pojďte se alespoň na některé z nich s námi podívat.
Nejradši byste křičeli, dupali nebo někoho doslova uškrtili! Něco vás tak moc naštvalo, že se nedokážete kontrolovat a vámi proudí jedna emoce za druhou.
Každý z nás se narodil v nějakém znamení. Jeho charakteristika ovlivňuje náš života naši osobnost. Znamení je celkem 12 a společně vytvářejí zvěrokruh. Jeho souhvězdí jsou rozmístěná na hvězdné obloze. Znamení zvěrokruhu pak určuje jeho poloha ke Slunci v daný datum a čas. Znamení se neshodují s měsíci. Každému znamení přináleží nějaké kameny. V jejich pozitivní účinky věřili lidé již v dávné době. Používali je nejen na ozdobu, ale také jako talismany. Některé kultury používaly kameny jako léčivé prostředky.
Holčička si zamilovala štěně jménem Oakley, které rodina čerstvě adoptovala. Spokojený pejsek sladce spí, zatímco mu malá pečovatelka zpívá ukolébavku. Co na tom, že je to falešně a občas to trochu tahá za uši, Oakley si zkrátka láskyplné obětí užívá.
Svatební obřad je sice hlavní program, uteče ale poměrně rychle. Pak přijde na řadu hostina. Právě ke svatební párty se upíná nejvíce pozornosti i plánování. Prohlédněte si honosné slavnostní stolování
Když jsme se s manželem nastěhovali do nového domu po rekonstrukci, pořád se nám na něm něco nezdálo. Sem tam se ozývaly zvláštní loupavé zvuky - a omítka se loupala na místech, kde nebyl žádný důvod k vlhkosti. Nakonec jsme v domě prostě a jednoduše necítili dobře. Tenkrát jsme spojení "energetický úklid" vůbec neznali.
Příběh, který nám přistál v naší schránce, nás nejdříve vyděsil. Vždyť jsou věci, které by měly být naprosto zapovězené. Jak je vidět, na světě je možné všechno.
PLC House je rodinný dům v argentinském Villa Allende. Byl navržen čistě a lineárně, s ohledem na praktičnost, úspornnost a flexibilitu. Tři ložnice, každá s vlastní koupelnou, prostorný prosklený obývací pokoj s výhledem ven na terasu a vzrostlé stromy. To vše na jednom jediném patře. Není nádherný?

Výběr článků

Kozoroh je předně charakteristický svou pílí a pracovitostí. Mnohdy se může stát, že svůj úspěch má zadarmo, ale není tomu tak. Stojí za ním tvrdá práce a věnování svého značného času a prostoru. Zvládne mít úspěšnou vedoucí pracovní roli a zároveň být i hlavou rodiny a vést domácnost.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?

Nepřehlédněte

Také jste si říkaly, jaké by to bylo mít v koupelně nebo v ložnici všechny rtěnky, šminky, make-up a další ty nezbytné věci pěkně srovnané, aby jste měly přehled a vše po ruce? Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si takový pořadač vyrobit z kartonové krabice.
Pamela Anderson zářila na Met Gala v jemném líčení a výrazných šatech od Oscara de la Renta. Tento večer, který se nesl v duchu pohádkového tématu "Zahrada času", ukázal, že i minimalistický make-up může oslnit. Andersonova přeměna, spolu s dalšími hvězdnými účastníky jako Jennifer Lopez a Zendaya, přinesla na zelený koberec opravdovou kouzelnou atmosféru.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek