Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Chitosan: objevte jeho tajemství a pečujte o své zdraví

Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
chitosan
Znáte doplněk stravy jménem Chitosan? (Foto: 123RF)

28. 09. 2021

Jaké jsou pozitivní účinky doplňku Chitosan na zdraví a k čemu vám poslouží? Pojďte se podívat s námi na jeho pozitivní účinky pro tělo, a především pro hubnutí. Alespoň kulturisté tvrdí, že má na jejich postavu nevyvratitelný vliv.

Odkud se chitosan vzal

Základ pro nový produkt na trhu s doplňky stravy tvoří chitin, což je přírodní látka, která se nachází ve skořápkách korýšů a je přítomna v některých druzích nižších hub. Z ní se pak vyrábí známý chitosan. Chitin samotný nedokáže tělo přijmout, avšak chitosan už ano, a ten se tak stal vynikajícím doplňkem sportovní výživy.

Historie

Poprvé se chitosan objevil v roce 1959 a může za to vědec S. Roger. Dnes je známo až 15 způsobů výroby. V některých případech výroby jsou suroviny poměrně drahé, takže se stále hledají nové zdroje této látky – jako alternativa se uvažuje o skořápkách malých korýšů a hmyzu.

Chitosan jako účinná léčba

Chitosan není látka, která by se prodávala na černém trhu a lidé ji konzumovali potají doma, to ani náhodou! Díky svému mnohostrannému využití si získal velmi dobrou reputaci v lékařství a používá se pro různé účely. Následující vlastnosti umožňují použití chitosanu v medicíně:

  • Má vynikající léčivé schopnosti;
  • pomáhá proti trombóze;
  • má schopnost eliminovat cholesterol;
  • posiluje vazy, chrupavky a kostní tkáň;
  • normalizuje krevní tlak při hypertenzi;
  • funguje jako zdroj kolagenu a elastinu pro tělo;
  • podporuje časné hojení;
  • váže na sebe toxiny a soli těžkých kovů, a tím podporuje jejich odstraňování z těla;
  • vykazuje protizánětlivé účinky;
  • podporuje posilování imunitního systému.

Chitosan má i jiná využití

Je účinný nejen jako pomocník v léčbě pacientů. Tato látka neobsahuje žádné kalorie, a proto je využíván lidmi v domácím prostředí především pro hubnutí. Použití této látky poskytuje vynikající výsledky, zejména v kombinaci s jídlem, které obsahuje tuky. Tím, že se na tuky naváže, je „neutralizuje“ a stanou se pro tělo nestravitelnými. Ze všech vláknitých sloučenin je to chitosan, který se vyznačuje maximální vazbou na tuky.

K TÉMATU  Menstruační cyklus v čase: Jak se mění po dekádách?

Prokázaná účinnost na dásně a ledviny

Kromě jiného se předpokládá, že je užitečný při léčbě Crohnovy choroby a je také skvělý pro léčbu problémů s dásněmi a zuby. Vědecké studie prokázaly, že chitosan, pokud je aplikován přímo na postižené dásně, pomáhá zmírnit zánětlivý proces. Chitosan aplikovaný na ránu pomáhá rychle obnovit celistvost pokožky a napomáhá její regeneraci.

Mimo jiné pomáhá u pacientů se selháním ledvin, díky němu dochází ke snížení hladiny cholesterolu, postupné eliminaci anémie, zvýšení chuti k jídlu, zlepšení kvality spánku a nabrání fyzické síly.

Opatrnost je na místě

Chitosan by však měl být používán s maximální opatrností. Zneužívání tohoto léku může způsobit zhoršenou absorpci minerálních komplexů a vitamínových skupin. Výsledkem je, že příliš časté a nadměrné užívání vede k nedostatku selenu, hořčíku, vápníku a dalších důležitých prvků. Ve skutečnosti jsou pro přijetí vitamínů skupiny E, D, K, A tělem potřebné tuky.

A tak se chitosan doporučuje užívat jen po důkladném seznámení se s jeho vlivem na tělo a nejlépe pod dozorem odborníka.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.

Nepřehlédněte

Rozhodli jste se sobě nebo svým blízkým udělat radost a koupit jim chytré hodinky? Dalo by se říct, že chytré hodinky jsou výkřikem módy a že je to trend, který je budoucností. I proto je každý chce mít. Zvyšující poptávka vede ke zvyšující se nabídce a rázem není tak snadné vybrat si jedny, které nám budou dělat společnost. Pojďme si tedy prozradit, jak vybrat chytré hodinky, které budou tím nejlepším parťákem v každodenním životě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek