Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Chitosan: objevte jeho tajemství a pečujte o své zdraví

Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
chitosan
Znáte doplněk stravy jménem Chitosan? (Foto: 123RF)

28. 09. 2021

Jaké jsou pozitivní účinky doplňku Chitosan na zdraví a k čemu vám poslouží? Pojďte se podívat s námi na jeho pozitivní účinky pro tělo, a především pro hubnutí. Alespoň kulturisté tvrdí, že má na jejich postavu nevyvratitelný vliv.

Odkud se chitosan vzal

Základ pro nový produkt na trhu s doplňky stravy tvoří chitin, což je přírodní látka, která se nachází ve skořápkách korýšů a je přítomna v některých druzích nižších hub. Z ní se pak vyrábí známý chitosan. Chitin samotný nedokáže tělo přijmout, avšak chitosan už ano, a ten se tak stal vynikajícím doplňkem sportovní výživy.

Historie

Poprvé se chitosan objevil v roce 1959 a může za to vědec S. Roger. Dnes je známo až 15 způsobů výroby. V některých případech výroby jsou suroviny poměrně drahé, takže se stále hledají nové zdroje této látky – jako alternativa se uvažuje o skořápkách malých korýšů a hmyzu.

Chitosan jako účinná léčba

Chitosan není látka, která by se prodávala na černém trhu a lidé ji konzumovali potají doma, to ani náhodou! Díky svému mnohostrannému využití si získal velmi dobrou reputaci v lékařství a používá se pro různé účely. Následující vlastnosti umožňují použití chitosanu v medicíně:

  • Má vynikající léčivé schopnosti;
  • pomáhá proti trombóze;
  • má schopnost eliminovat cholesterol;
  • posiluje vazy, chrupavky a kostní tkáň;
  • normalizuje krevní tlak při hypertenzi;
  • funguje jako zdroj kolagenu a elastinu pro tělo;
  • podporuje časné hojení;
  • váže na sebe toxiny a soli těžkých kovů, a tím podporuje jejich odstraňování z těla;
  • vykazuje protizánětlivé účinky;
  • podporuje posilování imunitního systému.

Chitosan má i jiná využití

Je účinný nejen jako pomocník v léčbě pacientů. Tato látka neobsahuje žádné kalorie, a proto je využíván lidmi v domácím prostředí především pro hubnutí. Použití této látky poskytuje vynikající výsledky, zejména v kombinaci s jídlem, které obsahuje tuky. Tím, že se na tuky naváže, je „neutralizuje“ a stanou se pro tělo nestravitelnými. Ze všech vláknitých sloučenin je to chitosan, který se vyznačuje maximální vazbou na tuky.

K TÉMATUBrokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Prokázaná účinnost na dásně a ledviny

Kromě jiného se předpokládá, že je užitečný při léčbě Crohnovy choroby a je také skvělý pro léčbu problémů s dásněmi a zuby. Vědecké studie prokázaly, že chitosan, pokud je aplikován přímo na postižené dásně, pomáhá zmírnit zánětlivý proces. Chitosan aplikovaný na ránu pomáhá rychle obnovit celistvost pokožky a napomáhá její regeneraci.

Mimo jiné pomáhá u pacientů se selháním ledvin, díky němu dochází ke snížení hladiny cholesterolu, postupné eliminaci anémie, zvýšení chuti k jídlu, zlepšení kvality spánku a nabrání fyzické síly.

Opatrnost je na místě

Chitosan by však měl být používán s maximální opatrností. Zneužívání tohoto léku může způsobit zhoršenou absorpci minerálních komplexů a vitamínových skupin. Výsledkem je, že příliš časté a nadměrné užívání vede k nedostatku selenu, hořčíku, vápníku a dalších důležitých prvků. Ve skutečnosti jsou pro přijetí vitamínů skupiny E, D, K, A tělem potřebné tuky.

A tak se chitosan doporučuje užívat jen po důkladném seznámení se s jeho vlivem na tělo a nejlépe pod dozorem odborníka.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Výběr plavek je pro spoustu žen téměř frustrující záležitostí. Pokud nejste šťastnou majitelkou dokonalé postavy, nejspíš už jste to zažila také. V obchodech si zkoušíte jeden model za druhým, ale každý z nich nějakým způsobem zvýrazní přesně tu část těla, kterou byste raději schovala.
Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.
Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?

Nepřehlédněte

Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek