Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Motorka a žena. Jaký stroj by si měla pořídit dáma? Vyzkoušely jsme to

Když mi kamarád Milan, co vlastní autoškolu, dával vědět, že se sejdeme na kafe, byla jsem nadšená. Přeci jen se konečně začínají uvolňovat pomalu koronavirová opatření, a proto jsme se sešli na zahrádce jedné příjemné kavárny. To ještě netušil, že nadhodím téma motorka!
motorka
Jaká motorka je pro ženu vhodná? Podíváme se na to.

19. 05. 2020

A musím přiznat, že i v roušce mu to slušelo. Vždycky to byl prima chlap. Povykládali jsme, a taky jsme konečně probrali náš plánovaný scuk. Tentokrát si k němu do autoškoly přivedu i své lejdís z redakce. Cíl je jasný: zjistit, jaká motorka je vhodná pro ženy?

Když se sejdou tři holky

Před začátkem testu je dobré zdůraznit, že dvě ze tří holek, co jsme k Milanovi dorazily, už papíry na motorku máme. A taky roušky na puse, abychom se vyhnuly případnému dráždění koronahada bosou nohou. Helmy máme svoje, hadry a rukavice taky. A ta třetí, naše Jitka, kterou jsem přemluvila, se dostavila na test motorek jako do jiného světa. Nic nechápala. Od toho jsme zde my všichni ostatní, abychom se o ni postarali.

Tohle musí vědět každá holka

Přemýšlíte o koupi motorky? Super. Samozřejmě kromě řidičáku budete potřebovat taky základní informace. Třeba to, že jedním z velmi důležitých parametrů pro běžný provoz je výška sedla. Ta se pojí s jeho šířkou a celkovou vzdáleností řídítek. Pokud jste drobná, je důležité si pohlídat i celkovou hmotnost motorky a těžiště. Asi se nebudete chtít při zastavení vyklopit jako brouk.

Platí jednoduché pravidlo: Vždy musím při zastavení mít jednu nohu na zemi a druhou na stupačce. A tohle pravidlo platí, pokud už trochu jezdit umíte, třeba na skútru. Jestli ne, rozhodně si vyberte mašinu, se kterou pohodlně dosáhnete oběma nohama na zem. Ne pokaždé totiž pojedete na rovné cestě, a v případě, že byste správně nedosáhly nohama na zem, se z vás stane bezbranný brouk – odporoučíte se k zemi. Když si vyberete konkrétní kousek a zjistíte, že dolů nedostáhnete, poptejte se prodejce, zda vám může sehnat originální snížené sedlo.

K TÉMATU  Kovové skulptury a plastiky. Které sochy zaujmou a které už hraničí s nevkusem?
skútr
Skútr je vhodnou volbou pro ženy, které chtějí řídit motorku. (zdroj foto: pixabay.com)

Jdeme zkoušet mašiny

Nejprve jsme si hýčkali Jitku. Vyzkoušela si, že na Suzuki GSF 650 Bandit se jí podařilo nasednout bez obtíží. Motorka jí padla dokonale do ruky, a to není vysoká. Na zem dosáhne pohodlně. Vyzkoušeli jsme, jak se jí motorka drží v ruce, a zda jí není jemný předklon nepříjemný. A musíme přiznat, že se nám Jitka do Bandita zamilovala. I my si ho vyzkoušely a projely se po cvičném parkovišti mezi kužely. Byla to prima jízda, Bandit má nízké těžiště a není ani dlouhý, ani krátký. Dobře se ovládá a nikde „nepřekáží.“

Jako další kousek si Jitka vyzkoušela Hondu CB 500, a hned potom Yamahu FZ6 Fazer. Všechny tři stroje byly výškově nastaveny na běžnou výšku postavy, takže 168 centimetrů vysoká Jíťa neměla nejmenší problém dosáhnout. I my si zkusily jízdu na těchto pro autoškolu upravených modelech, a neměly jsme co vytknout. Dokonce jsem uznala, že můj chopper je trochu „přes čáru“ – zase tak pohodlně se mi na něm nesedí. Tohle byla prima jízda zručnosti.

Milan nám ještě vysvětil, že tyto tři motorky jsou pro holky ideální. Samozřejmě pokud se rozhodly pořídit si silniční motorku.

Když se vám nechce řadit

Patříte mezi zvědavce, co se motorek týče, ale neláká vás představa, že byste se zdržovaly řazením? Podívejte se například do Itálie nebo Španělska, kde všichni jezdí na skútrech. Elegantní a pohodové přibližovadlo, se kterým si nemusíte lámat hlavu nad převodovými stupni.

Ještě přidáme info, že v současné době jsou skútry neprodávanějšími motorkami pro něžné pohlaví. Jednoduché ovládání, ideální výška a naprosto pohodlná jízda. Výborný tip obzvláště do městského a příměstského prostředí. Manipulace a parkování jde jedna báseň.

K TÉMATU  Současná doba se zdá snadnější. Tak proč jsme pořád ve stresu a nic nestíháme?
motorka
Kterou motorku pro něžné pohlaví? (zdroj foto: pixabay.com)

Někdo by raději enduro?

Silniční motorka je varianta, co se využívá v každé autoškole. Je uzpůsobena k provozu na silnicích, a ve městě se vám bude hodit nejen její nízké těžiště, ale i přilnavé pneumatiky.

Něco jiného bude, pokud se rozhodnete jít do endura. Tenhle typ motorky je super pro jízdu přírodou, kde se dokonale vyblbnete. Pro holky, co začínají, jsou ideální stroje třeba Suzuki DR 650 RSE. U této mašiny se dá snížit sedlo. My jsme u Milana zkusily BMW F 650 GS, které má pro svou manželku.

A byly jsme nadšené! Mělo již snížené sedlo, takže jsme pohodlně dosáhly dolů. Samozřejmě oproti silničním motorkám je těžiště o něco výš, ale pro jízdu v terénu je to potřeba. Rozhodně je to super volba. KTMka jsou skvělé stroje, ale hodí se spíše pro vyšší holky.  

Přemýšlíte nad svojí první motorkou? Rozhodně vám doporučujeme, abyste se před koupí na stroji projela alespoň na cvičném okruhu, a vyzkoušela si tak, zda všude dosáhnete a zda se vám motorka dobře ovládá.

Ať žije vítr ve vlasech, dámy!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dáma a skútr? Vyzkoušeli jsme si, jak se jezdí po Praze v jedné stopě! Stálo to za to!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Možná jste ve svém malém bytě naprosto spokojení a víc prostoru momentálně nepotřebujete. Proč ho ale aspoň zdánlivě trochu nezvětšit, aby nevypadal příliš stísněně? Pomocí snadných triků bude váš byt hned působit, jako kdyby měl o třetinu větší rozlohu.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Rekonstruujete a přemýšlíte nad tím, čím byste si zkrášlili holé stěny? Pokud vám nestačí obyčejná malba, pak můžete vyzkoušet další oblíbené způsoby stěnové dekorace. Některé výzdoby stojí čas i peníze, jiné pořídíte doslova za pár korun a máte je na zdi cobydup.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.

Nepřehlédněte

Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek