Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Psychoterapie není tabu. Proč ji vyzkoušet?

V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
psychoterapie
Psychoterapie není tabu. (Foto: 123RF)

06. 10. 2021

Psychoterapie jsou i v dnešní době bohužel stále středem mnoha předsudků. Jak již bylo zmíněno, člověk se domnívá, že navštěvovat psychoterapeuta je ostuda nebo že to o něm vypovídá jen to, že je bláznem. Jenže vezměme si Spojené státy – zde má svého terapeuta každý druhý a bláznů se zde najde stejně jako u nás (čili jen hrstka). Úkolem těchto odborníků je ulevit nám a vyhnat z hlavy zmatek, který v nás už možná dlouhé roky koření.  

Pomluvy nejsou to jediné, co nám stojí v cestě k psychoterapeutovi 

Bylo by však mylné se domnívat, že pomluvy jsou to jediné, co nám stojí v cestě či brání návštěvě psychoterapeuta. Také je kamenem úrazu domněnka, že všechno zvládneme sami. Ne, opravdu nemusíme vědět všechno, nemusíme znát naše další kroky. A je naprosto v pořádku být zmatený z toho, že v nás nevědomost koluje. Jen je jí postavte a proberte ji. Podělte se o ni s někým dalším, kdo vnese do života jiný pohled a možná přesně řekne, kam další kroky mají směřovat.  

Stejně tak by vám v návštěvě psychoterapeuta nemělo zabraňovat zjištění, že máte dostatek přátel kolem sebe, kterým se můžete svěřit. Je sice hezké mít partu lidí kolem, ale ne všechno se jim nebojíme říct. Jsou věci, o kterých nechceme mluvit ani s přáteli, abychom se v jejich očích nedostali na nižší příčku. Svou skutečnou identitu se někdy snažíme ukrývat i před těmi, jež označujeme za nejbližší.  

Co nám také často brání je naše vlastní ego. Domněnka, že se staneme slabochem, pokud se rozhodneme jít na terapii. Jak ale bylo zmíněno, je to dnes něco zcela běžného, čeho se nemusíme obávat. O problémech duše se musí mluvit a neměly by se dostávat do ústraní, kde začnou jen nabývat na své velikosti.  

K TÉMATU  Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Kdy na psychoterapii zamířit? 

Psychoterapie zkrátka a dobře není tabu a je skvělé, že se mezi námi najde stále více těch, kteří se o léčbě duše nebojí mluvit. Tím se jen bortí důvody, které nám překáží v cestě k odborníkovi.  

Pokud nad návštěvou psychoterapeuta stále ještě uvažujete, možná si chcete potvrdit, že k odborníkovi jdete z opravdu správných důvodů. Níže proto uvádíme seznam situací, kdy se k němu většinou míří takřka bez rozmyslu když: 

  • Chcete řešit problémy v mezilidských vztazích (či problémy v partnerství jako takovém).  
  • Se nacházíte v životní krizi, ať už se jedná o tu vztahovou, osobní nebo pracovní.  
  • Vás začínají pohlcovat úzkosti nebo strach plynoucí z různých situací (což vás následně omezuje ve vašem běžném životě). 
  • Se potřebujete vyrovnat s tím, co se stalo v minulosti.  
  • Se máte chuť poznat a dále se rozvíjet.  
  • Jste zjistili, že máte konflikty s cizími, druhými lidmi (nebo když si berete všechno osobně a jste až příliš vztahovačným člověkem). 
  • K sobě cítíte odpor, jste na sebe protivní, nemáte se rádi, což se výraznou měrou projevuje na vašem sebevědomí, jež je velmi nízké. 

Co vás na psychoterapii čeká? 

Jinými slovy existuje mnoho důvodů či situací, v nichž se vyplatí navštívit odborníka. Pokud se rozhodnete se lépe poznat, naučte se rozeznat své potřeby nebo pochopte své emoce. Možná si pokládáte otázku, co vás na prvním “sezení” bude vlastně čekat. Máte očekávat rady nebo spíše jen pochopení? A bude to stejné jako v amerických filmech, kde se psychoterapie vedou ze dvou pohodlných křesel? 

Ve skutečnosti bude psychoterapeut tím, kdo vás bude poslouchat. Nemyslete si, že automaticky odpovídá na otázky, které si pokládáte. Bude spíše vaším pomocníkem či průvodcem na cestě k tomu, abyste odpověď našli sami v sobě.  

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na týden od 8. 10. do 12. 10. 2018. Kdy vypustit emoce a kdy se raději stáhnout?

Velmi často se v souvislosti s psychoterapií zmiňuje známé přísloví říkající, že pokud dáš člověka rybu, nasytíš jej na celý den. Ale naučíš-li jej rybařit, nasytíš ho na celý život. Psychoterapeut se dostává do pozice toho, kdo vás naučí rybařit.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?
Jak poznat menopauzu? Otázka, kterou si po čtyřicítce začne klást mnoho žen. Menopauza, klimakterium či přechod, je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází útlumu funkce vaječníků a v důsledku toho k vymizení menstruace.
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Znáte ji určitě všichni a mnozí ji máte i doma. Aloe vera, u nás velice zdomácnělý sukulent, který má mimořádné účinky na lidské zdraví a v medicíně se již dlouho využívá jak vnitřně, tak také k vnějšímu ošetření kůže.
Reality show je jedním z nejpopulárnějších žánrů doposud. Od sledování všech šokujících, nesestříhaných okamžiků, až po osudy u vašich oblíbených darebáků – sledování dalšího dílu každý týdne je návykové. Jaké reality show nejraději sledují v zahraničí?
Umíte si představit, že by někdo nenápadně sledoval všechny vaše denní aktivity?
Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…

Výběr článků

Asi každý nám dáte za pravdu, že hraní je důležitou součástí vývoje dítěte. Když odloží miminko chrastítko, tak se přesouvá jeho zvídavost k okolí. Navíc se mu v tomto období (1 až 3 roky) rozvíjí pohyb, řeč i myšlení. Jaké vhodné hračky pořídit právě těmto dětem?
Věděla jste, že obleková pánská vesta může být jedním z nejuniverzálnějších kousků v šatníku každé ženy? Je to tak, můžete ji nosit jak na volno, tak tzv. slim fit. Pojďme se podívat tomuto trendu na zub.

Nepřehlédněte

Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Čínský horoskop je úplně jiný než ten náš. V tomto horoskopu je také celkem 12 znamení, ty pak prezentuje rok narození. Rok Tygra slibuje zajímavý vývoj, kroky vpřed, radost, ale i strastiplnou cestu k našim cílům. Pojďte se podívat, co podle čínského horoskopu letos čeká právě vás!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek