Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Psychoterapie není tabu. Proč ji vyzkoušet?

V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
psychoterapie
Psychoterapie není tabu. (Foto: 123RF)

06. 10. 2021

Psychoterapie jsou i v dnešní době bohužel stále středem mnoha předsudků. Jak již bylo zmíněno, člověk se domnívá, že navštěvovat psychoterapeuta je ostuda nebo že to o něm vypovídá jen to, že je bláznem. Jenže vezměme si Spojené státy – zde má svého terapeuta každý druhý a bláznů se zde najde stejně jako u nás (čili jen hrstka). Úkolem těchto odborníků je ulevit nám a vyhnat z hlavy zmatek, který v nás už možná dlouhé roky koření.  

Pomluvy nejsou to jediné, co nám stojí v cestě k psychoterapeutovi 

Bylo by však mylné se domnívat, že pomluvy jsou to jediné, co nám stojí v cestě či k psychoterapeutovi. Také je kamenem úrazu domněnka, že všechno zvládneme sami. Ne, opravdu nemusíme vědět všechno, nemusíme znát naše další kroky. A je naprosto v pořádku být zmatený z toho, že v nás nevědomost koluje. Jen je jí postavte a proberte ji. Podělte se o ni s někým dalším, kdo vnese do života jiný pohled a možná přesně řekne, kam další kroky mají směřovat.  

Stejně tak by vám v návštěvě psychoterapeuta nemělo zabraňovat zjištění, že máte dostatek přátel kolem sebe, kterým se můžete svěřit. Je sice hezké mít partu lidí kolem, ale ne všechno se jim nebojíme říct. Jsou věci, o kterých nechceme mluvit ani s přáteli, abychom se v jejich očích nedostali na nižší příčku. Svou skutečnou identitu se někdy snažíme ukrývat i před těmi, jež označujeme za nejbližší.  

Co nám také často brání je naše vlastní ego. Domněnka, že se staneme slabochem, pokud se rozhodneme jít na terapii. Jak ale bylo zmíněno, je to dnes něco zcela běžného, čeho se nemusíme obávat. O problémech duše se musí mluvit a neměly by se dostávat do ústraní, kde začnou jen nabývat na své velikosti.  

K TÉMATU  10 pravidel, která je nutné dodržet, když vás trápí akné

Kdy na psychoterapii zamířit? 

Psychoterapie zkrátka a dobře není tabu a je skvělé, že se mezi námi najde stále více těch, kteří se o léčbě duše nebojí mluvit. Tím se jen bortí důvody, které nám překáží v cestě k odborníkovi.  

Pokud nad návštěvou psychoterapeuta stále ještě uvažujete, možná si chcete potvrdit, že k odborníkovi jdete z opravdu správných důvodů. Níže proto uvádíme seznam situací, kdy se k němu většinou míří takřka bez rozmyslu když: 

  • Chcete řešit problémy v mezilidských vztazích (či problémy v partnerství jako takovém).  
  • Se nacházíte v životní krizi, ať už se jedná o tu vztahovou, osobní nebo pracovní.  
  • Vás začínají pohlcovat úzkosti nebo strach plynoucí z různých situací (což vás následně omezuje ve vašem běžném životě). 
  • Se potřebujete vyrovnat s tím, co se stalo v minulosti.  
  • Se máte chuť poznat a dále se rozvíjet.  
  • Jste zjistili, že máte konflikty s cizími, druhými lidmi (nebo když si berete všechno osobně a jste až příliš vztahovačným člověkem). 
  • K sobě cítíte odpor, jste na sebe protivní, nemáte se rádi, což se výraznou měrou projevuje na vašem sebevědomí, jež je velmi nízké. 

Co vás na psychoterapii čeká? 

Jinými slovy existuje mnoho důvodů či situací, v nichž se vyplatí navštívit odborníka. Pokud se rozhodnete se lépe poznat, naučte se rozeznat své potřeby nebo pochopte své emoce. Možná si pokládáte otázku, co vás na prvním “sezení” bude vlastně čekat. Máte očekávat rady nebo spíše jen pochopení? A bude to stejné jako v amerických filmech, kde se psychoterapie vedou ze dvou pohodlných křesel? 

Ve skutečnosti bude psychoterapeut tím, kdo vás bude poslouchat. Nemyslete si, že automaticky odpovídá na otázky, které si pokládáte. Bude spíše vaším pomocníkem či průvodcem na cestě k tomu, abyste odpověď našli sami v sobě.  

K TÉMATU  Která znamení jsou nejvtipnější a která na rozdíl preferují vážnost?

Velmi často se v souvislosti s psychoterapií zmiňuje známé přísloví říkající, že pokud dáš člověka rybu, nasytíš jej na celý den. Ale naučíš-li jej rybařit, nasytíš ho na celý život. Psychoterapeut se dostává do pozice toho, kdo vás naučí rybařit.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.

Nepřehlédněte

Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek