Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Vánoční půst je to nejhorší, co můžeme tělu na Štědrý den dopřát! Proč tolik trpí? Jak se o Vánocích stravovat a kdy je čas na cukroví?

Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?

Co říká tradice

Než se pustíme do vysvětlování, řekněme si, proč a kde vznikla tato tradice se na Štědrý den postít. V době adventu obecně se odnepaměti postili zejména věřící. Konkrétní délka půstu se v různých církvích lišila. Postí se obvykle ale i nekřesťanské rodiny. Jde o tradiční český vánoční zvyk bez ohledu na náboženskou příslušnost. Pohany ovšem na rozdíl od křesťanů, kteří půst nikdy neměli spojený se zlatým přeludem a prasata považovali za ikonu něčeho podřadného, lákala zejména vidina zlatého prasátka pro štěstí. Zlato obecně signalizovalo započatý odchod zimy, prase zase příslib hojnosti a prosperity. Byla období, kdy prasátko nahradil kohout, beránek nebo telátko. Co však bylo neměnné a stěžejní, byla právě barva. Půst se podle této vánoční pověry z původního celého adventu redukuje na Štědrý den, a to od půlnoci do západu slunce. Tradice je to krásná, ale co tento půst dělá s naším tělem?

Půst a večerní přejídání

Ačkoli je půst obecně pro tělo prospěšný, pokud nemáte nějaké zdravotní potíže, které toto doslovně zakazují. Přesto celodenní hladovění v okamžiku, kdy se večer tělo nají, dokonce přejí, není zdravé pro nikoho, ani pro děti ani pro dospělé.

Vyhladovění vede k následnému přejedení

Před hladověním tohohle typu varují i lékaři a výživoví odborníci. Právě ve Štědrý den, kdy je paradoxně riziko hladovění velké i tak, neboť se chystá celé pracné menu, jehož příprava se může protáhnout i bez plánování půstu. Do toho se přidá ještě čekání, až se sejdou všichni u stolu. Vyhladovění podle lékařů vede k následnému přejídání, což úplně logicky zatěžuje náš organismus.

Co dělat při čekání na večeři?

Nic nezkazíte, když si čekání zpestříte pojídáním syrové zeleniny nebo klidně i kouskem masa. Pokud se chcete vyhnout večernímu přejedení, zavodněte dokonale své tělo. Dodržujte tedy správný pitný režim po celý den. Těsně před jídlem si klidně dopřejte také jednu sklenici vody. Ta z části zaplní žaludek a zároveň zajistí nabobtnání snědeného jídla. Pokud nechcete, aby se tělo horko těžko vyrovnávalo s náhlým přísunem jídla, jezte pomalu. Jídlo si dejte na menší talíř, opticky to pak vypadá, že máte velkou porci. Na velkém talíři i normální porce vypadá jako málo jídla. Tradiční ryba je skvělá volba. Klidně nemusí být smažená na oleji, ale upečená třeba v páře. Existuje spousta úžasných receptů. Křupavou zeleninu jako přílohu vaše tělo vždycky ocení.

K TÉMATU  Bulharské ořechovky, rychlá a bezlepková dobrota

Jak se stravovat o svátcích, abyste netloustly?

Zejména o vánočních svátcích byste měly jíst pravidelně a to zhruba ve čtyřech až pěti dávkách za den. Do jídla nezapomeňte rozhodně počítat i pojídání vánočního cukroví. Když už jsme u cukroví, tak je ideální jíst jej dopoledne. Asi nejhorší je klasické uzobávání po celý den a ještě nějaké na noc. I cukroví lze udělat ve fit verzi nebo s minimálním obsahem cukru. O svátcích můžete do jídelníčku zařadit luštěniny. Existuje mnoho tradičních staročeských pokrmů, které s nimi počítají. Uvidíte, bude to příjemná změna.

Obměnění klasiky

Pokud se nechcete vzdát jídel, které miluje celá rodina, zkuste je trochu odlehčit a odtučnit. Bramborový salát udělejte s jogurtem místo majonézy, řízky se dají smažit na lepším oleji, místo vepřového lze použít kuřecí nebo krůtí apod. Ryby si můžete místo smažení ogrilovat.

Zkuste experimentovat a bavte se u toho. Uvidíte, že i rodina drobné změny nakonec uvítá. Kdo vám to ale vrátí nejvíce, je vaše tělo. A kdo by se nechtěl cítit právě o Vánocích dobře a spokojeně?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Manželství se už dávno nebere jenom za “cár papíru”. I když je pravdou, že tento názor mezi námi nějakou dobu převládal, dnes se zájem o svatby zase zvedá. Lidé chtějí ztvrdit svou lásku před přáteli a rodinou, navíc se chtějí nějakou dobu pyšnit krásnými fotografiemi na sociálních sítích. Zatímco někteří se uchylují do starých chaloupek a stodol, jiní se rozhodli vzít se na útesu u moře. Pakliže se však chcete brát za hranicemi, je nutné vyřídit několik věcí. 
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!

Nepřehlédněte

Na vašem těhotenském testu se konečně objevily dvě čárky a vás začala děsit vidina, že se příštích devět měsíců nepohnete z gauče? Dobrá zpráva je, že se v těhotenství sportu zříkat nemusíte. Právě naopak, fyzická aktivita představuje skvělou přípravu na porod. Musíte jen zvolit tu správnou a nepřepínat své síly.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek