Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Vánoční půst je to nejhorší, co můžeme tělu na Štědrý den dopřát! Proč tolik trpí? Jak se o Vánocích stravovat a kdy je čas na cukroví?

Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?

Co říká tradice

Než se pustíme do vysvětlování, řekněme si, proč a kde vznikla tato tradice se na Štědrý den postít. V době adventu obecně se odnepaměti postili zejména věřící. Konkrétní délka půstu se v různých církvích lišila. Postí se obvykle ale i nekřesťanské rodiny. Jde o tradiční český vánoční zvyk bez ohledu na náboženskou příslušnost. Pohany ovšem na rozdíl od křesťanů, kteří půst nikdy neměli spojený se zlatým přeludem a prasata považovali za ikonu něčeho podřadného, lákala zejména vidina zlatého prasátka pro štěstí. Zlato obecně signalizovalo započatý odchod zimy, prase zase příslib hojnosti a prosperity. Byla období, kdy prasátko nahradil kohout, beránek nebo telátko. Co však bylo neměnné a stěžejní, byla právě barva. Půst se podle této vánoční pověry z původního celého adventu redukuje na Štědrý den, a to od půlnoci do západu slunce. Tradice je to krásná, ale co tento půst dělá s naším tělem?

Půst a večerní přejídání

Ačkoli je půst obecně pro tělo prospěšný, pokud nemáte nějaké zdravotní potíže, které toto doslovně zakazují. Přesto celodenní hladovění v okamžiku, kdy se večer tělo nají, dokonce přejí, není zdravé pro nikoho, ani pro děti ani pro dospělé.

Vyhladovění vede k následnému přejedení

Před hladověním tohohle typu varují i lékaři a výživoví odborníci. Právě ve Štědrý den, kdy je paradoxně riziko hladovění velké i tak, neboť se chystá celé pracné menu, jehož příprava se může protáhnout i bez plánování půstu. Do toho se přidá ještě čekání, až se sejdou všichni u stolu. Vyhladovění podle lékařů vede k následnému přejídání, což úplně logicky zatěžuje náš organismus.

Co dělat při čekání na večeři?

Nic nezkazíte, když si čekání zpestříte pojídáním syrové zeleniny nebo klidně i kouskem masa. Pokud se chcete vyhnout večernímu přejedení, zavodněte dokonale své tělo. Dodržujte tedy správný pitný režim po celý den. Těsně před jídlem si klidně dopřejte také jednu sklenici vody. Ta z části zaplní žaludek a zároveň zajistí nabobtnání snědeného jídla. Pokud nechcete, aby se tělo horko těžko vyrovnávalo s náhlým přísunem jídla, jezte pomalu. Jídlo si dejte na menší talíř, opticky to pak vypadá, že máte velkou porci. Na velkém talíři i normální porce vypadá jako málo jídla. Tradiční ryba je skvělá volba. Klidně nemusí být smažená na oleji, ale upečená třeba v páře. Existuje spousta úžasných receptů. Křupavou zeleninu jako přílohu vaše tělo vždycky ocení.

K TÉMATU  Vánoční ozdoby, které s vámi vyrobí děti!

Jak se stravovat o svátcích, abyste netloustly?

Zejména o vánočních svátcích byste měly jíst pravidelně a to zhruba ve čtyřech až pěti dávkách za den. Do jídla nezapomeňte rozhodně počítat i pojídání vánočního cukroví. Když už jsme u cukroví, tak je ideální jíst jej dopoledne. Asi nejhorší je klasické uzobávání po celý den a ještě nějaké na noc. I cukroví lze udělat ve fit verzi nebo s minimálním obsahem cukru. O svátcích můžete do jídelníčku zařadit luštěniny. Existuje mnoho tradičních staročeských pokrmů, které s nimi počítají. Uvidíte, bude to příjemná změna.

Obměnění klasiky

Pokud se nechcete vzdát jídel, které miluje celá rodina, zkuste je trochu odlehčit a odtučnit. Bramborový salát udělejte s jogurtem místo majonézy, řízky se dají smažit na lepším oleji, místo vepřového lze použít kuřecí nebo krůtí apod. Ryby si můžete místo smažení ogrilovat.

Zkuste experimentovat a bavte se u toho. Uvidíte, že i rodina drobné změny nakonec uvítá. Kdo vám to ale vrátí nejvíce, je vaše tělo. A kdo by se nechtěl cítit právě o Vánocích dobře a spokojeně?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.
Nebaví vás vaše práce? Nebojte se, je to normální. Mnoho lidí začíná nebo končí svou kariéru na pozici a v oboru, který nemusí být právě smyslem jejich života. Prostě jim dává peníze. Co s tím, když chcete něco víc?
V koupelně, v předsíni, na chodbě nebo v ložnici. Všude tam potřebujeme zrcadlo, a málokdy máme doma jen jedno. Praktické nebo designové, v interiéru jsou i jako dekorace!
Udělejte si letos opravdu veselé Velikonoce. Už se to pomalu blíží, a tak není na škodu inspirovat se nápady na originální velikonoční dekorace. Věnce na dveře, dekorace na stůl nebo ven do zahrádky, a hlavně samá vajíčka a zajíci!
Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Modní trendy se rok od roku mění. A ne jinak je to i u spodního prádla. Která barva se prodává nejlépe a sluší každé ženě? Jakých chyb se Češky stále ještě při výběru spodního prádla dopouští? A jak se liší náš vkus od ostatních Evropanek?

Výběr článků

Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Jak zvýraznit rty, když zrovna nemáte po ruce rtěnku? Čím obohatit lak na nehty? K čemu je dobrý citron? Vyzkoušejte nápadité vychytávky pro vaší krásu.
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.

Nepřehlédněte

My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek