Neděle , 02. 10. 2022

Olívie a Oliver

Vánoční půst je to nejhorší, co můžeme tělu na Štědrý den dopřát! Proč tolik trpí? Jak se o Vánocích stravovat a kdy je čas na cukroví?

Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?

Co říká tradice

Než se pustíme do vysvětlování, řekněme si, proč a kde vznikla tato tradice se na Štědrý den postít. V době adventu obecně se odnepaměti postili zejména věřící. Konkrétní délka půstu se v různých církvích lišila. Postí se obvykle ale i nekřesťanské rodiny. Jde o tradiční český vánoční zvyk bez ohledu na náboženskou příslušnost. Pohany ovšem na rozdíl od křesťanů, kteří půst nikdy neměli spojený se zlatým přeludem a prasata považovali za ikonu něčeho podřadného, lákala zejména vidina zlatého prasátka pro štěstí. Zlato obecně signalizovalo započatý odchod zimy, prase zase příslib hojnosti a prosperity. Byla období, kdy prasátko nahradil kohout, beránek nebo telátko. Co však bylo neměnné a stěžejní, byla právě barva. Půst se podle této vánoční pověry z původního celého adventu redukuje na Štědrý den, a to od půlnoci do západu slunce. Tradice je to krásná, ale co tento půst dělá s naším tělem?

Půst a večerní přejídání

Ačkoli je půst obecně pro tělo prospěšný, pokud nemáte nějaké zdravotní potíže, které toto doslovně zakazují. Přesto celodenní hladovění v okamžiku, kdy se večer tělo nají, dokonce přejí, není zdravé pro nikoho, ani pro děti ani pro dospělé.

Vyhladovění vede k následnému přejedení

Před hladověním tohohle typu varují i lékaři a výživoví odborníci. Právě ve Štědrý den, kdy je paradoxně riziko hladovění velké i tak, neboť se chystá celé pracné menu, jehož příprava se může protáhnout i bez plánování půstu. Do toho se přidá ještě čekání, až se sejdou všichni u stolu. Vyhladovění podle lékařů vede k následnému přejídání, což úplně logicky zatěžuje náš organismus.

Co dělat při čekání na večeři?

Nic nezkazíte, když si čekání zpestříte pojídáním syrové zeleniny nebo klidně i kouskem masa. Pokud se chcete vyhnout večernímu přejedení, zavodněte dokonale své tělo. Dodržujte tedy správný pitný režim po celý den. Těsně před jídlem si klidně dopřejte také jednu sklenici vody. Ta z části zaplní žaludek a zároveň zajistí nabobtnání snědeného jídla. Pokud nechcete, aby se tělo horko těžko vyrovnávalo s náhlým přísunem jídla, jezte pomalu. Jídlo si dejte na menší talíř, opticky to pak vypadá, že máte velkou porci. Na velkém talíři i normální porce vypadá jako málo jídla. Tradiční ryba je skvělá volba. Klidně nemusí být smažená na oleji, ale upečená třeba v páře. Existuje spousta úžasných receptů. Křupavou zeleninu jako přílohu vaše tělo vždycky ocení.

K TÉMATU  Hyperandrogenismus: Když máte víc mužských hormonů, než je zdrávo

Jak se stravovat o svátcích, abyste netloustly?

Zejména o vánočních svátcích byste měly jíst pravidelně a to zhruba ve čtyřech až pěti dávkách za den. Do jídla nezapomeňte rozhodně počítat i pojídání vánočního cukroví. Když už jsme u cukroví, tak je ideální jíst jej dopoledne. Asi nejhorší je klasické uzobávání po celý den a ještě nějaké na noc. I cukroví lze udělat ve fit verzi nebo s minimálním obsahem cukru. O svátcích můžete do jídelníčku zařadit luštěniny. Existuje mnoho tradičních staročeských pokrmů, které s nimi počítají. Uvidíte, bude to příjemná změna.

Obměnění klasiky

Pokud se nechcete vzdát jídel, které miluje celá rodina, zkuste je trochu odlehčit a odtučnit. Bramborový salát udělejte s jogurtem místo majonézy, řízky se dají smažit na lepším oleji, místo vepřového lze použít kuřecí nebo krůtí apod. Ryby si můžete místo smažení ogrilovat.

Zkuste experimentovat a bavte se u toho. Uvidíte, že i rodina drobné změny nakonec uvítá. Kdo vám to ale vrátí nejvíce, je vaše tělo. A kdo by se nechtěl cítit právě o Vánocích dobře a spokojeně?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Avokádo se řadí mezi superpotraviny – a to rozhodně právem, je totiž plné zdraví prospěšných benefitů. Stalo se základem mnoha profesionálních kuchyní, jelikož je prakticky univerzální ingrediencí při vaření a je součástí vyvážené stravy. Jaké jsou jeho zdravotní výhody a jak si připravit tu nejlepší avokádovou pomazánku?
Ačkoliv by se mohlo zdát, že se negativita posledních událostí ve světě promítne i do barev kolem nás, opak je pro letošek pravdou. Do módy se totiž dostávají spíš pozitivní naděje na uvolnění a módní scéna tak doplňuje štěstí a hravost, které nám v uplynulých měsících chyběly. Jaké barvy letí na jaře 2021 a jak je využít ve svém oblékání? Přinášíme vám tipy na trendy oblečení a šaty pro plnoštíhlé včetně doplňků.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Jen málokdo si dovede představit léto bez zmrzliny. Proč ale do sebe sypat zmrzliny, které tu hlavní přísadu viděly jen zdálky, a oproti tomu jsou plné tuků a bůhví čeho ještě? To chce poctivou zmrzlinu, a čím originálnější, tím lepší. A kam vyrazit za úžasnou zmrzkou, na to se právě teď podíváme.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Muži po ní šíleli, ona ale vždycky působila, jako by ji to vůbec nezajímalo. Její okolí ji považovalo za přerostlé dítě, které touží jen po samé zábavě a žádných povinnostech. Ve skutečnosti byla Marilyn Monroe anděl s ďáblem v těle. V tom nejlepším smyslu slova.

Nepřehlédněte

Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek