Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když pijete denně? Někteří odborníci to tvrdí
Zdroj: 123RF.com

30. 05. 2019

Podle některých lékařských kapacit platí, že jakékoli pravidelné denní pití už znamená určitou fázi alkoholismu. Studie japonských vědců však prokázala, že malé dávky alkoholu zlepšují průtok krve v mozku, a posilují tak paměť i duševní funkce. A tak umírnění konzumenti alkoholických nápojů dosahují lepších výsledků v testech IQ, než abstinenti.

Někdo má vyšší tendenci ke vzniku závislosti

Závislost na alkoholu má diagnózu F102. Kdy už pod ni člověk spadá? Odpověď není jednoduchá, neboť množství vypitého alkoholu ani jeho pravidelná konzumace není přímo úměrná vzniku závislosti. Alkohol působí na každého jinak. Záleží na věku, pohlaví, zdraví, váze i psychické kondici. A také dědičnosti. Někdo vypije láhev vína a vůbec to nepocítí. Jiný už po dvou deci cítí, jak mu stoupá alkohol „do hlavy“. Dnes už se také ví, že na vznik závislosti mají vliv i genetické vlohy. Jakým způsobem, je ještě předmětem zkoumání. Ví se už také, že dědíme podobné cykly a koncepty, které dělali naši příbuzní i rodina. Vědci také objevili gen, který mají lidé závislí na alkoholu defektní. Ten způsobuje, že se u nich snadněji vyvine návyk.

Jak se pozná alkoholik

Desítky studií dokazují, že lidé, kteří konzumují malé množství alkoholu pravidelně, žijí v průměru déle než ti, kdo se alkoholu vyhýbají. Vstanete ráno, aniž byste měly hlavu jako střep?  Jste schopné v práci normálně fungovat? Dáte si přes den alkohol jen výjimečně? Nemáte chuť začít pít hned ráno? Pijete proto, že vám to chutná a ne ze vzteku či špatné nálady? Pokud jste na všechny otázky odpověděly ano (nebo nemáme), pravděpodobně vás čeká klidná budoucnost normálního člověka, který nebude mít s alkoholem problémy. Jestliže jste odpověděly na některou z otázek NE (případně máme), měly byste asi svůj vztah k alkoholu konzultovat s lékařem.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na týden od 8. 10. do 12. 10. 2018. Kdy vypustit emoce a kdy se raději stáhnout?

Pokud nepijete, nezačínejte

Pokud člověku pití alkoholu nezpůsobuje problémy v životě, nic se neděje. Důležité je nemít alkohol jako životní prioritu. Zdravě se stravovat, hýbat a být psychicky v pohodě. Jestliže však máte pocit, že nedokážete myslet na nic jiného, než na to, až se budete zase moci napít, máte problém. Pokud ho nezačnete v dohledné době řešit, mohou se přidružit zdravotní potíže, a následně i potíže v zaměstnání nebo devastace rodinných vztahů.

Jestliže nemáte dosud s alkoholem zkušenosti a spíše se bojíte pít, nezačínejte. Také nepijte, pokud máte v rodině alkoholika nebo trpíte některou z následujících potíží:  zánět slinivky břišní, problémy s játry, krevní poruchy, srdeční selhání, nekontrolovaná hypertenze. Platí to samozřejmě také pro těhotné ženy a pacienty, kteří berou léky, u nichž dochází k interakci s alkoholem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Minišaty jsou naprostou klasikou, díky níž může žena vypadat ležérně, šik, ale i sexy. Pravdou ale je, že minišaty mají také špatnou pověst, jelikož mohou být při nevhodném nošení odhalující a žena pak působí lacině. Je tedy zapotřebí nosit tyto krásné šaty opatrně a zaměřovat se na detaily, jako je postava, líčení a doplňky.
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.

Nepřehlédněte

Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek