Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když pijete denně? Někteří odborníci to tvrdí
Zdroj: 123RF.com

30. 05. 2019

Podle některých lékařských kapacit platí, že jakékoli pravidelné denní pití už znamená určitou fázi alkoholismu. Studie japonských vědců však prokázala, že malé dávky alkoholu zlepšují průtok krve v mozku, a posilují tak paměť i duševní funkce. A tak umírnění konzumenti alkoholických nápojů dosahují lepších výsledků v testech IQ, než abstinenti.

Někdo má vyšší tendenci ke vzniku závislosti

Závislost na alkoholu má diagnózu F102. Kdy už pod ni člověk spadá? Odpověď není jednoduchá, neboť množství vypitého alkoholu ani jeho pravidelná konzumace není přímo úměrná vzniku závislosti. Alkohol působí na každého jinak. Záleží na věku, pohlaví, zdraví, váze i psychické kondici. A také dědičnosti. Někdo vypije láhev vína a vůbec to nepocítí. Jiný už po dvou deci cítí, jak mu stoupá alkohol „do hlavy“. Dnes už se také ví, že na vznik závislosti mají vliv i genetické vlohy. Jakým způsobem, je ještě předmětem zkoumání. Ví se už také, že dědíme podobné cykly a koncepty, které dělali naši příbuzní i rodina. Vědci také objevili gen, který mají lidé závislí na alkoholu defektní. Ten způsobuje, že se u nich snadněji vyvine návyk.

Jak se pozná alkoholik

Desítky studií dokazují, že lidé, kteří konzumují malé množství alkoholu pravidelně, žijí v průměru déle než ti, kdo se alkoholu vyhýbají. Vstanete ráno, aniž byste měly hlavu jako střep?  Jste schopné v práci normálně fungovat? Dáte si přes den alkohol jen výjimečně? Nemáte chuť začít pít hned ráno? Pijete proto, že vám to chutná a ne ze vzteku či špatné nálady? Pokud jste na všechny otázky odpověděly ano (nebo nemáme), pravděpodobně vás čeká klidná budoucnost normálního člověka, který nebude mít s alkoholem problémy. Jestliže jste odpověděly na některou z otázek NE (případně máme), měly byste asi svůj vztah k alkoholu konzultovat s lékařem.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na středu 26. 9. 2018 Dopřejte si odpočinek!

Pokud nepijete, nezačínejte

Pokud člověku pití alkoholu nezpůsobuje problémy v životě, nic se neděje. Důležité je nemít alkohol jako životní prioritu. Zdravě se stravovat, hýbat a být psychicky v pohodě. Jestliže však máte pocit, že nedokážete myslet na nic jiného, než na to, až se budete zase moci napít, máte problém. Pokud ho nezačnete v dohledné době řešit, mohou se přidružit zdravotní potíže, a následně i potíže v zaměstnání nebo devastace rodinných vztahů.

Jestliže nemáte dosud s alkoholem zkušenosti a spíše se bojíte pít, nezačínejte. Také nepijte, pokud máte v rodině alkoholika nebo trpíte některou z následujících potíží:  zánět slinivky břišní, problémy s játry, krevní poruchy, srdeční selhání, nekontrolovaná hypertenze. Platí to samozřejmě také pro těhotné ženy a pacienty, kteří berou léky, u nichž dochází k interakci s alkoholem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Překrásný Olea All Suite Hotel je celý postavený z přírodních materiálů a zaujme atmosférou naprosté pohody. Pětihvězdičkový resort vyniká luxusem a personál je tu k dispozici nonstop. Bazény prolínají skrz všechny části hotelu a zajímavostí je, že do se do vody můžete ponořit přímo z vašeho pokoje. Tohle je prostě nádhera!
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?

Nepřehlédněte

Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek