Čtvrtek , 01. 06. 2023

Laura

I lednička musí být ve zdravé kondici. Jakou teplotu má správně mít?

Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  
lednička
Lednice je nedílnou součástí domácnosti. (foto: 123RF)

06. 09. 2021

Mluvíme především o dodržování vhodné teploty a o dodržování několika dalších zásad, které vedou ke spokojené lednici s dlouhou životností. Otázkou zůstává, jakou teplotu by lednička měla správně mít, aby se dosáhlo požadovaného efektu? 

Lednice musí být správně nastavená 

Na správné nastavení možná už apelují samotní prodejci lednice. Jelikož je to místo, kde chcete uchovávat potraviny v co nejlepší a největší kvalitě, je třeba nastavit její správné chlazení. Vyvarujete se tím tomu, že bude chladit málo nebo že bude chladit až příliš. Zatímco v prvním případě hrozí brzké zkažení potravin a množení nebezpečných bakterií, v druhém hrozí namrazení potravin. 

Abyste se vyhnuli tomu či onomu scénáři, teplota by neměla přesáhnout osm stupňů Celsia. V ideálním případě mějte lednici nastavenou na teplotu pohybující se kolem čtyř stupňů.  

Jakou teplotu musí mít mrazák? 

Správně nastaven musí být i mrazák sám o sobě. Zatímco lednice uchovává potraviny po dobu několika dnů, mrazák uchovává potraviny po dobu několika měsíců. Pokud však bude špatně nastaven a bude v něm vévodit příliš nízká nebo naopak příliš vysoká teplota, dojde tím ke znehodnocení potravin.  

Mrazení není prakticky nic jiného, než proces, při kterém dojde ke zpomalení činnosti enzymů, díky čemuž se potravina po dobu několika měsíců vůbec nezmění. Teplota v mrazáku však musí být alespoň -18 stupňů, aby k bezproblémovému procesu vůbec došlo.  

Zpátky k lednici – k čemu slouží jednotlivé sektory? 

Abychom se však navrátili k lednici (mrazák byl mírným odbočením). Když už víme, na jakou teplotu lednici nastavit, je nyní důležité zjistit, k čemu slouží jednotlivé sektory. Lednice se totiž skládá z několika poliček a v každé z nich je teplota trochu jiná. Právě proto se naučte skladovat potraviny tam, kde jim je nejlépe.  

K TÉMATU  Jak ušetřit na energiích v domácnosti?

Horní police v lednici 

Při otevření lednice vás možná hned zaujme horní polička. Zpravidla je to místo, kde je teplota nejvyšší. I proto se zde mají uchovávat potraviny, které jsou už rozbalené nebo které jsou uvařené. Jinými slovy se na horní poličce uchovávají potraviny, které se musí co nejdříve spotřebovat.  

Střední police 

Lednice se také skládá z polic uprostřed. Zde není teplota ani vysoká, ani příliš nízká, proto je to vhodné místo pro skladování mléčných výrobků, jako je mléko nebo jogurty. Pokud zde chcete mít uložené máslo, doporučujeme ho skladovat v plastových nádobách s víčkem.  

Spodní police nad zásuvkami 

Co se týče spodní police, která se vypíná přímo nad zásuvkami v lednici, to je vůbec nejchladnější místo v celé lednici. I proto se sem ukládá maso nebo případně ryby, které díky tomu mohou vydržet opravdu několik dní.  

Zakryté zásuvky 

Co by to bylo za lednici bez zakrytých spodních zásuvek. Spodní zakryté zásuvky jsou určení hlavně pro zeleninu a ovoce. Je to však zároveň prostředí vhodné pro sýry, protož se zde teplota pohybuje kolem osmi až dvanácti stupňů Celsia. Jinými slovy je zakrytá zásuvka místem pro potraviny, které se stihnou během pár dnů sníst. 

Dveře lednice 

Vůbec tím nejteplejším místem v lednici jsou dvířka. I proto sem nepatří mléko nebo produkty, které mají tendenci v teple zkysnout nebo se zkazit. V ideálním případě zde skladujte nápoje nebo vejce. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

Vybíráme kávovar do domácnosti. Co při výběru hraje roli?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.
Jak nejlépe překvapit a potěšit svého partnera? Muži to mají o dost jednodušší. Ženy během roku „nenápadně“ naznačují, co by se jim líbilo, a pak to s trochou štěstí najdou pod stromečkem. Ale co vybrat pro manžela, přítele, dědečka nebo strýčka? Většinou mluví o tom, jaké se jim líbí auto, motorka, a že ten obytný vůz za dva miliony by si moc přáli. Nechte je snít dál a překvapte je originálními a designově vychytanými dárky z Tipa.eu.
Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.

Nepřehlédněte

Snad každá žena má své problémové partie, na kterých se ukazuje drobná pomerančová kůže nebo větší celulitida. Boj proti celulitidě není snadný, avšak ne nemožný. Proto můžete vyzkoušet tyto účinné tipy, které vás pomerančové kůže snadno zbaví nebo zmírní její další růst. Vyzkoušejte následující triky a mějte svou pokožku pod kontrolou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek