Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
co patří do lednice
Co patří do lednice a co zde raději neskladovat? (foto: 123RF)

08. 04. 2021

A nejde tu jen o zbytečné dohady o tom, jestli je někdo zvyklý dávat banány do ledničky nebo ne. Co patří do lednice? Při špatném skladování potravin totiž dochází k jejich rychlejšímu zkažení, nekonzumujeme je v přijatelném stavu nebo je musíme vyhodit. A sami jistě víte, kolik taková běžná domácnost vyprodukuje za týden odpadu.

Proč tedy s potravinami raději nezacházet citlivěji a neplýtvat o něco méně?

Je třeba mít v lednici systém?

Ti pečlivější z nás mají jistě do detailů vypracovanou strukturu toho, které potraviny patří na konkrétní místo v lednici. Jiní naopak, kde je místo, tam danou věc dají. Ono má však opravdu svou logiku mít rozdělené jednotlivé přihrádky v lednici. Ve vyšších regálech bývá nižší vlhkost, naopak v dolních vyšší. Dolů tedy patří potraviny, kterým tato vlhkost vyhovuje – především ovoce a zelenina.

Veškeré ovoce a zelenina do lednice

Tímto se řídí mnozí, ale tak snadné to opravdu není. Klidně dejte do lednice jablka, hrušky, jahody, hroznové víno, listovou a košťálovou zeleninu. Do lednice však nepatří brambory, dýně, cibule nebo česnek. Těm bude lépe ve sklepě nebo v nějaké chladnější místnosti.

V pokojové teplotě klidně ponechte rajčata, papriky nebo okurky. Do lednice nedávejte ani citrusy, meloun, banány nebo ananas.

Další rozdělení potravin v lednici

Pokud máte v lednici dostatek regálů, skladujte masné a mléčné výrobky odděleně. Pokud vám to takto oddělit nejde, můžete využít různé plastové dózy, do kterých věci umístíte. Rozhodně tyto věci nepatří do poliček na dveřích lednice. Tam by mělo být dole mléko a další nápoje, výš pak máslo a různé pomazánky, horní polička je obvykle určena na vejce.  

maso mléčné výrobky
Co se týče masa a mléčných výrobků, ty by se měly skladovat odděleně. (foto: 123RF)

Co v lednici ještě být nemusí?

Kromě některých druhů ovoce a zeleniny, můžete místo v lednici uspořit i dalšími věcmi. Opravdu tam nepatří třeba marmelády nebo kečupy, zavařeniny, med, hořčice, kompoty nebo olej. Po otevření však už marmelády, kompoty a zavařeniny do lednice dejte. Klidně je umístěte do poličky na dvířkách nebo do horního regálu lednice. Vše ostatní může i po otevření zůstat při běžné pokojové teplotě.

K TÉMATU  Nevyhazujte jídlo, naučte se správně skladovat potraviny: Průvodce krok za krokem

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rádce: Vybíráme stůl do kuchyně. Trendem je masiv. Je odolný a stylový. Jaká kritéria by měl splňovat a podle čeho jídelní stůl vybrat?

Stojany na víno a vinotéky. Z palet nebo jako spirálovitý sklípek se vstupem přímo z kuchyně!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.

Nepřehlédněte

Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek