Pátek , 22. 09. 2023

Darina

Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
co patří do lednice
Co patří do lednice a co zde raději neskladovat? (foto: 123RF)

08. 04. 2021

A nejde tu jen o zbytečné dohady o tom, jestli je někdo zvyklý dávat banány do ledničky nebo ne. Co patří do lednice? Při špatném skladování potravin totiž dochází k jejich rychlejšímu zkažení, nekonzumujeme je v přijatelném stavu nebo je musíme vyhodit. A sami jistě víte, kolik taková běžná domácnost vyprodukuje za týden odpadu.

Proč tedy s potravinami raději nezacházet citlivěji a neplýtvat o něco méně?

Je třeba mít v lednici systém?

Ti pečlivější z nás mají jistě do detailů vypracovanou strukturu toho, které potraviny patří na konkrétní místo v lednici. Jiní naopak, kde je místo, tam danou věc dají. Ono má však opravdu svou logiku mít rozdělené jednotlivé přihrádky v lednici. Ve vyšších regálech bývá nižší vlhkost, naopak v dolních vyšší. Dolů tedy patří potraviny, kterým tato vlhkost vyhovuje – především ovoce a zelenina.

Veškeré ovoce a zelenina do lednice

Tímto se řídí mnozí, ale tak snadné to opravdu není. Klidně dejte do lednice jablka, hrušky, jahody, hroznové víno, listovou a košťálovou zeleninu. Do lednice však nepatří brambory, dýně, cibule nebo česnek. Těm bude lépe ve sklepě nebo v nějaké chladnější místnosti.

V pokojové teplotě klidně ponechte rajčata, papriky nebo okurky. Do lednice nedávejte ani citrusy, meloun, banány nebo ananas.

Další rozdělení potravin v lednici

Pokud máte v lednici dostatek regálů, skladujte masné a mléčné výrobky odděleně. Pokud vám to takto oddělit nejde, můžete využít různé plastové dózy, do kterých věci umístíte. Rozhodně tyto věci nepatří do poliček na dveřích lednice. Tam by mělo být dole mléko a další nápoje, výš pak máslo a různé pomazánky, horní polička je obvykle určena na vejce.  

maso mléčné výrobky
Co se týče masa a mléčných výrobků, ty by se měly skladovat odděleně. (foto: 123RF)

Co v lednici ještě být nemusí?

Kromě některých druhů ovoce a zeleniny, můžete místo v lednici uspořit i dalšími věcmi. Opravdu tam nepatří třeba marmelády nebo kečupy, zavařeniny, med, hořčice, kompoty nebo olej. Po otevření však už marmelády, kompoty a zavařeniny do lednice dejte. Klidně je umístěte do poličky na dvířkách nebo do horního regálu lednice. Vše ostatní může i po otevření zůstat při běžné pokojové teplotě.

K TÉMATU  Krásná, moderní a funkční kuchyně za méně! Jak to udělat?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rádce: Vybíráme stůl do kuchyně. Trendem je masiv. Je odolný a stylový. Jaká kritéria by měl splňovat a podle čeho jídelní stůl vybrat?

Stojany na víno a vinotéky. Z palet nebo jako spirálovitý sklípek se vstupem přímo z kuchyně!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.

Nepřehlédněte

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek