Domů » Bydlení » Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?
Bydlení Životní styl

Víte, co patří do lednice? A co tam naopak neskladovat?

co patří do lednice
Co patří do lednice a co zde raději neskladovat? (foto: 123RF)
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?

A nejde tu jen o zbytečné dohady o tom, jestli je někdo zvyklý dávat banány do ledničky nebo ne. Co patří do lednice? Při špatném skladování potravin totiž dochází k jejich rychlejšímu zkažení, nekonzumujeme je v přijatelném stavu nebo je musíme vyhodit. A sami jistě víte, kolik taková běžná domácnost vyprodukuje za týden odpadu.

Proč tedy s potravinami raději nezacházet citlivěji a neplýtvat o něco méně?

Je třeba mít v lednici systém?

Ti pečlivější z nás mají jistě do detailů vypracovanou strukturu toho, které potraviny patří na konkrétní místo v lednici. Jiní naopak, kde je místo, tam danou věc dají. Ono má však opravdu svou logiku mít rozdělené jednotlivé přihrádky v lednici. Ve vyšších regálech bývá nižší vlhkost, naopak v dolních vyšší. Dolů tedy patří potraviny, kterým tato vlhkost vyhovuje – především ovoce a zelenina.

Veškeré ovoce a zelenina do lednice

Tímto se řídí mnozí, ale tak snadné to opravdu není. Klidně dejte do lednice jablka, hrušky, jahody, hroznové víno, listovou a košťálovou zeleninu. Do lednice však nepatří brambory, dýně, cibule nebo česnek. Těm bude lépe ve sklepě nebo v nějaké chladnější místnosti.

V pokojové teplotě klidně ponechte rajčata, papriky nebo okurky. Do lednice nedávejte ani citrusy, meloun, banány nebo ananas.

Další rozdělení potravin v lednici

Pokud máte v lednici dostatek regálů, skladujte masné a mléčné výrobky odděleně. Pokud vám to takto oddělit nejde, můžete využít různé plastové dózy, do kterých věci umístíte. Rozhodně tyto věci nepatří do poliček na dveřích lednice. Tam by mělo být dole mléko a další nápoje, výš pak máslo a různé pomazánky, horní polička je obvykle určena na vejce.  

maso mléčné výrobky
Co se týče masa a mléčných výrobků, ty by se měly skladovat odděleně. (foto: 123RF)

Co v lednici ještě být nemusí?

Kromě některých druhů ovoce a zeleniny, můžete místo v lednici uspořit i dalšími věcmi. Opravdu tam nepatří třeba marmelády nebo kečupy, zavařeniny, med, hořčice, kompoty nebo olej. Po otevření však už marmelády, kompoty a zavařeniny do lednice dejte. Klidně je umístěte do poličky na dvířkách nebo do horního regálu lednice. Vše ostatní může i po otevření zůstat při běžné pokojové teplotě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rádce: Vybíráme stůl do kuchyně. Trendem je masiv. Je odolný a stylový. Jaká kritéria by měl splňovat a podle čeho jídelní stůl vybrat?

Stojany na víno a vinotéky. Z palet nebo jako spirálovitý sklípek se vstupem přímo z kuchyně!