Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Svatební blázinec. S čím vším musíme při plánování svatby počítat?

Svatební den bývá pro mnoho lidí tím nejkrásnějším. Když žena dostane zásnubní prstýnek, začne se jí v hlavě točit milion věcí, které by na svatbě chtěla mít. Důležité je, se z toho nezbláznit. Pokud si můžete dovolit zaplatit společnost, která se organizací svateb zabývá, ušetříte si určitě mnoho starostí a nervů, ale z finanční stránky to asi nebude žádný med. Pokud děláte svatbu na vlastní pěst, nejlepší bude, pokud si všechny důležité věci budete sepisovat do deníčku. A to nejen množství hostů, velikost dortu, místo konání svatby, ale také samotný rozpočet, který se za svatbu chystáte utratit.
svatby
Co je potřeba pro uskutečnění svatby? Zdroj obr.: 123rf.com

Jak velkou svatbu chcete mít?

Hned ze začátku je dobré si říct, jako velkou svatbu si představujete. Někdo upřednostňuje komorní svatbu, kdy má nevěsta a ženich každý jednoho svědka a maximálně pozvou i své rodiče. Jiný zase miluje společnost na tolik, že si svatbu o méně jak 50 lidech nedokáže představit. Do deníčku tedy jako první napište seznamy hostů, pokud chcete hostů méně, budete muset škrtat. Podle počtu svatebčanů pak musíte najít místo, kde by se svatba mohla konat.

Kde chcete svůj vysněný den mít?

Je tisíce možností, kde mít svůj velký den. Někomu vystačí prostor radnice a místní restaurace, jinému zase více vyhovuje svatba v přírodě. Podle počtu pozvaných hostů je vhodné si určit místo, kde se nejen vezmete, ale také, kde budete mít svatební hostinu. Svatby se mohou konat jak na louce, na horských chalupách, tak přímo v hotelových komplexech. Můžete svou svatbu uskutečnit na zahradě u souseda, ale také na pláži na Kanárských ostrovech. Možností je opravdu velmi mnoho, důležitý je také váš rozpočet.

Kolik chcete do svatby investovat?

Je pravdou, že svatba může stát do tisíci koruny, do stovek tisíc korun. Nejlevnější svatba je taková, kdy se domluví snoubenci, pozvou dva kamarády jako svědky, nevěsta si oblékne své šaty, které má doma a společně zajdou na radnici. Tam se nechají oddat a poté zajdou do restaurace a večer se radují doma ze své první svatební noci. Je pravdou, že se mnoha snoubencům část peněz vrátí ve formě svatebních darů. Ale není úplně vhodné si na svatbu půjčovat. Pokud již nějaké dluhy máte, určitě existuje půjčka pro zadlužené, ale půjčovat si zrovna na svatbu není asi moc rozumné. Zkuste spíše vymyslet levnější variantu svatby.

K TÉMATU  Rozchod. 5 důvodů, proč byste měla uvažovat o radikální změně partnera

Co od svatby očekáváte?

Chcete mít svatbu jako princezna? Nebo se lépe cítíte uprostřed lesa s pár přáteli? Nebo nejste vůbec svatební tip a budete rádi, když po vašem „ANO“ s vámi zajdou vaši přátele na pár piv do oblíbené hospůdky? Možností je opravdu hodně, hlavní je, aby se skloubilo očekávání nevěsty i ženicha. Sepište si do svého svatebního deníčku, co na svatbě chcete a co rozhodně nechcete. Pak se domluvte na kompromisech tak, aby si svatbu nevěsta i ženich užili na sto procent.

Co na svatbě chcete jíst?

Na svatbu neodmyslitelně patří také dobré jídlo. Každý svatebčan se těší, že s vámi oslaví váš den s dobrým jídlem a pitím v ruce. Proto si opět zapište, jak byste si představovali svatební menu. Jestli se spokojíte jen s gulášem a špekáčky, nebo si představujete tradiční způsob menu, tedy předkrm, polévku a hlavní chod. Velký svatební dort, ze kterého každý svatebčan ochutná alespoň malý kousíček a večerní raut s řízečky a množstvím různých dobrot. Svatební koláče, výslužky, a koláče před svatbou u oznamování datumu vaší svatby. To vše může, ale nemusí na vaší svatbě být. Vše je o souhře představ nevěsty a ženicha.

Podtrženo sečteno

Co je tedy potřeba dát dohromady?

 • datum svatby
 • místo konání svatby
 • počet hostů
 • svatební menu
 • jaké šaty chce nevěsta a ženich
 • koho chcete na svatbě za svědka
 • domluvit si, popřípadě hudbu na svatební veselici
 • zařídit catering
 • objednat dort a svatební koláče
 • vymyslet svatební výzdobu
 • vytvořit svatební oznámení a včas jej rozeslat
 • nechat si udělat svatební prsteny
 • pokud chcete zařídit ubytování pro hosty, popřípadě odvoz ze svatby

A závěrem?

Svatba je velký den snad pro každého zamilovaného člověka. Určitě bychom si svatební den měli užít a vyvarovat se zbytečných komplikací a stresových situací. Svatbu si můžeme užít také za málo peněz, důležité je, že oslavíme lásku s lidmi, na kterých nám záleží a které máme rádi.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek