Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Blanka Matragi: Život mezi princeznami

Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Blanka Matragi
Blanka Matragi patří mezi naše nejvýznamnější módní návrhářky.

20. 10. 2022

Blanka Matragi se narodila v roce 1953 ve Světlé nad Sázavou. Když se rozhodovala, jakým směrem se po základní škole vydá, jala se následovat profesi jejího tatínka, brusiče skla. Nejdříve tři roky studovala na Střední odborné škole sklářské ve Světlé nad Sázavou a následně pokračovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě.

Po úspěšném ukončení středoškolského studia si podala přihlášku do ateliéru oděvního výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. I přes velkou konkurenci byla na UMPRUM přijata a tím začala její cesta módní návrhářky.

Osudové události

V Praze kromě lásky k módě našla i lásku životní. Beznadějně se totiž zamilovala do Makrama Matragiho, studenta ČVUT z Libanonu. Roku 1979 se vzali a po svatbě se rozhodli odletět do Libanonu, což měla být mezizastávka před Saudskou Arábií.

Matragi
Se svým mužem tvoří manželský pár již od roku 1979.

Válka v Libanonu

Ačkoli měl být jejich pobyt v Libanonu původně krátký, manželé zde museli zůstat, protože na Blančin komunistický pas nebylo možné vízum získat. I když se mohlo zdát, že je bude čekat krásné období, tou dobou zuřila v Libanonu občanská válka, během níž skončila i ve vězení. Česká návrhářka ale nehodlala jen sedět se založenýma rukama, chtěla pokračovat ve své práci, a tak začala pracovat u rodinné firmy Mekkawi a následně otevřela vlastní salon Blanka Haute Couture v Bejrútu.

Jak k ostatním, tak k sobě

Nutno zmínit, že to nebylo jen tak. Že by Blanka spíchla jedny hezké šatičky a rázem se ocitla na vrcholu. Základem jejího úspěchu je samozřejmě talent, ale především obrovská dřina, zatnuté zuby a píle. Není však přísná jen na svůj personál, je přísná v první řadě na sebe. A nepolevuje v tom ani teď, když už má dávno pěkně rozjetou kariéru a pár měsíců před sedmdesátými narozeninami.

K TÉMATU  Jak se starat o rty v létě? Pečujte o ně správně

Dřina, dřina a zase dřina

Skvěle odváděná práce, originalita a nezbytná dávka štěstí zajišťují návrhářce stále nové zákaznice, a to často z vysokých společenských kruhů. A umíte si představit podmínky, když kolem vás zuří válka? Když nebyly švadleny, šila ona. Když nebyly modelky, byla sama sobě modelkou. Přesto se Blanka časem na vrchol vypracovala.

Z Prahy až do perských paláců

Mezi nejčastější modely, které Blanka Matragi tvoří, patří luxusní společenské a svatební šaty. Po otevření svého salonu Blanka Haute Couture získávala více a více zákaznic, patřily mezi ně manželky podnikatelů, diplomatů nebo ropných magnátů, a na doporučení své spokojené zákaznice se dostala i do královských kruhů v Perském zálivu.

Pro královské rody a manželky ropných magnátů tvoří unikátní šaty dodnes, přičemž ve výběrových řízeních svými návrhy často poráží své francouzské a italské kolegy, návrháře nejproslulejších módních domů.

Luxus a inspirace

Své pestrobarevné šaty vyrábí z nejkvalitnějších materiálů. Patří mezi ně hedvábí, tyl, šifon, krajky. A jelikož je akademická malířka, tak i malba je do jejích modelů zapojená. Kreslí na ně ručně nejrůznější aplikace nebo vytváří korálové výšivky.

Největší inspirací jsou pro ni země, které navštívila. Dále hudba a grafika nebo architektura. I když se může zdát, že Blanka Matragi dává veškerou svou energii do jejích modelů, není tomu tak. Kromě oděvního designu se také věnuje tvorbě skla, sochařství či designu šperků.

Za svoji práci získala řadu ocenění. Patří mezi ně mezinárodní cena Salvadora Dalího, cena Františka Kupky z roku 2002 či titul Významná česká žena ve světě.

Matragi
Její druhá láska – sklo.

Výstava v Obecním domě

Toužíte její tvorbu spatřit naživo? Pak rozhodně musíte navštívit výstavu Timeless v pražském Obecním domě. Jedná se o sbírku její celoživotní tvorby. K vidění jsou zde ikonické šaty haute couture, sklo, porcelán či návrhy šperků. Na výstavě také Blanka Matragi pravidelně vypisuje termíny na komentované prohlídky, ale na ty je dobré si udělat rezervaci, jsou totiž velmi žádané.

K TÉMATU  Laminace obočí vám změní život

Pokud vám nestačí její tvorbu jen vidět, ale chcete ji i nosit, můžete si zakoupit nějaký módní kousek v jejím butiku, nachází se hned vedle zmiňovaného Obecního domu. Naleznete zde kolekci sportovního a společenského oblečení a doplňků včetně topů, legín, šátků, šatů, kabelek či bot.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaké svatební šaty vládnou roku 2022?

Móda ovlivňuje naši náladu. Jaké oblečení vám zlepší den?

Zdroje článku:
https://blankamatragi.eu/#, https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/blanka-matragi-moda-navrharka-saty-vystava-makram-libanon.A220715_083441_lidicky_sub, https://www.svoboda-williams.com/lifestyle/praha/clanek/718-blanka-matragi
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V dnešním poutavém článku na Dámské Lize zkoumáme magii Vánoc očima dětí. Jak dlouho trvá jejich víra v Ježíška, a co by rodiče měli vědět, aby tuto kouzelnou dobu pro své potomky co nejlépe utvořili? Přinášíme vám nejen pohled na to, do kolika let děti věří na Ježíška, ale také rady, jak tuto vánoční tradici zachovat a jaké situace by rodiče měli pečlivě sledovat. Podívejte se s námi na jedinečný svět Vánoc očima nejmladších!
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Dětská postýlka by nebyla kompletní bez dětské matrace. Jak ale matraci pro dítě vybrat a dopřát mu tak během spánku co nejlepší podmínky a bezpečí? S výběrem nejlepší dětské matrace se pojí celá řada tipů a doporučení, kterými byste se měli řídit.
To nejlepší z čistého minimalismu předvádí překrásná rezidence od studia FGR Architects ve městečku Portsea v Austrálii. Stavba z roku 2016 se stojí na vyvýšeném povrchu, díky kterému nabízí otevřený pohled do všech stran. Podívejte se na ten výhled na oceán!
Miroslav Imrich, ikona české rockové scény a bývalý člen kapel Abraxas a Tango, byl nalezen mrtvý na železniční trati v pražské Uhříněvsi. Původně se myslelo, že zemřel v nemocnici, odkud odešel. Zpěvákovi bylo 71 let.
TikTok je v dnešní době nejrychleji rostoucí platforma sociálních médií na světě. Má více než 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně ve 155 zemích.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
Dnes dáváme přednost sedací soupravě, ale pokud nám to prostor dovolí, proč si nedopřát klasiku? Křeslo v obývacím pokoji je pohodlné a zamilujete si ho! Ušáky, relaxační, rozkládací, moderní i elegantní nebo kožená klasika, vyberte si podle stylu vašeho interiéru.

Výběr článků

Rozhodli jste se vystoupit ze své komfortní zóny a rozjet podnikání? Nechcete se přímo stát osobou samostatně výdělečně činnou, vaše vize jsou hodny společnosti?
Během chladných měsíců je pro mnoho z nás v malých bytech naprostou samozřejmostí sušit prádlo doma. Pokud nedisponujete sušičkou nebo sušárnou, možná tento problém řešíte sušákem postaveným doma u radiátoru. Najdou se ale i tací, kteří dávají prádlo přímo na topení. My však víme, že to není zrovna dobrý nápad a v dnešním článku vám povíme proč.
Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?

Nepřehlédněte

Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Také máte každoroční problém, co koupit, manželovi, synovi nebo dědečkovi? Ženám se nakupuje samo, ale pro mužům? My pro vás máme tipy na originální vánoční dárky, které rozhodně nezůstanou dlouho zabalené…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek