Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Blanka Matragi: Život mezi princeznami

Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Blanka Matragi
Blanka Matragi patří mezi naše nejvýznamnější módní návrhářky.

20. 10. 2022

Blanka Matragi se narodila v roce 1953 ve Světlé nad Sázavou. Když se rozhodovala, jakým směrem se po základní škole vydá, jala se následovat profesi jejího tatínka, brusiče skla. Nejdříve tři roky studovala na Střední odborné škole sklářské ve Světlé nad Sázavou a následně pokračovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě.

Po úspěšném ukončení středoškolského studia si podala přihlášku do ateliéru oděvního výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. I přes velkou konkurenci byla na UMPRUM přijata a tím začala její cesta módní návrhářky.

Osudové události

V Praze kromě lásky k módě našla i lásku životní. Beznadějně se totiž zamilovala do Makrama Matragiho, studenta ČVUT z Libanonu. Roku 1979 se vzali a po svatbě se rozhodli odletět do Libanonu, což měla být mezizastávka před Saudskou Arábií.

Matragi
Se svým mužem tvoří manželský pár již od roku 1979.

Válka v Libanonu

Ačkoli měl být jejich pobyt v Libanonu původně krátký, manželé zde museli zůstat, protože na Blančin komunistický pas nebylo možné vízum získat. I když se mohlo zdát, že je bude čekat krásné období, tou dobou zuřila v Libanonu občanská válka, během níž skončila i ve vězení. Česká návrhářka ale nehodlala jen sedět se založenýma rukama, chtěla pokračovat ve své práci, a tak začala pracovat u rodinné firmy Mekkawi a následně otevřela vlastní salon Blanka Haute Couture v Bejrútu.

Jak k ostatním, tak k sobě

Nutno zmínit, že to nebylo jen tak. Že by Blanka spíchla jedny hezké šatičky a rázem se ocitla na vrcholu. Základem jejího úspěchu je samozřejmě talent, ale především obrovská dřina, zatnuté zuby a píle. Není však přísná jen na svůj personál, je přísná v první řadě na sebe. A nepolevuje v tom ani teď, když už má dávno pěkně rozjetou kariéru a pár měsíců před sedmdesátými narozeninami.

K TÉMATU  Solné koupele prospívají našemu zdraví i kráse

Dřina, dřina a zase dřina

Skvěle odváděná práce, originalita a nezbytná dávka štěstí zajišťují návrhářce stále nové zákaznice, a to často z vysokých společenských kruhů. A umíte si představit podmínky, když kolem vás zuří válka? Když nebyly švadleny, šila ona. Když nebyly modelky, byla sama sobě modelkou. Přesto se Blanka časem na vrchol vypracovala.

Z Prahy až do perských paláců

Mezi nejčastější modely, které Blanka Matragi tvoří, patří luxusní společenské a svatební šaty. Po otevření svého salonu Blanka Haute Couture získávala více a více zákaznic, patřily mezi ně manželky podnikatelů, diplomatů nebo ropných magnátů, a na doporučení své spokojené zákaznice se dostala i do královských kruhů v Perském zálivu.

Pro královské rody a manželky ropných magnátů tvoří unikátní šaty dodnes, přičemž ve výběrových řízeních svými návrhy často poráží své francouzské a italské kolegy, návrháře nejproslulejších módních domů.

Luxus a inspirace

Své pestrobarevné šaty vyrábí z nejkvalitnějších materiálů. Patří mezi ně hedvábí, tyl, šifon, krajky. A jelikož je akademická malířka, tak i malba je do jejích modelů zapojená. Kreslí na ně ručně nejrůznější aplikace nebo vytváří korálové výšivky.

Největší inspirací jsou pro ni země, které navštívila. Dále hudba a grafika nebo architektura. I když se může zdát, že Blanka Matragi dává veškerou svou energii do jejích modelů, není tomu tak. Kromě oděvního designu se také věnuje tvorbě skla, sochařství či designu šperků.

Za svoji práci získala řadu ocenění. Patří mezi ně mezinárodní cena Salvadora Dalího, cena Františka Kupky z roku 2002 či titul Významná česká žena ve světě.

Matragi
Její druhá láska – sklo.

Výstava v Obecním domě

Toužíte její tvorbu spatřit naživo? Pak rozhodně musíte navštívit výstavu Timeless v pražském Obecním domě. Jedná se o sbírku její celoživotní tvorby. K vidění jsou zde ikonické šaty haute couture, sklo, porcelán či návrhy šperků. Na výstavě také Blanka Matragi pravidelně vypisuje termíny na komentované prohlídky, ale na ty je dobré si udělat rezervaci, jsou totiž velmi žádané.

K TÉMATU  Meloun a jeho úžasné vlastnosti! Omládnete

Pokud vám nestačí její tvorbu jen vidět, ale chcete ji i nosit, můžete si zakoupit nějaký módní kousek v jejím butiku, nachází se hned vedle zmiňovaného Obecního domu. Naleznete zde kolekci sportovního a společenského oblečení a doplňků včetně topů, legín, šátků, šatů, kabelek či bot.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaké svatební šaty vládnou roku 2022?

Móda ovlivňuje naši náladu. Jaké oblečení vám zlepší den?

Zdroje článku:
https://blankamatragi.eu/#, https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/blanka-matragi-moda-navrharka-saty-vystava-makram-libanon.A220715_083441_lidicky_sub, https://www.svoboda-williams.com/lifestyle/praha/clanek/718-blanka-matragi
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?
Někdo nedá na ostrá jídla dopustit a dopřává si je téměř denně, jiný nesní jídlo jen o trochu víc okořeněné. Pokud to však nebudete s konzumací pálivých pochoutek vyloženě přehánět, vaše zdraví vám za ně poděkuje. Zkoušeli jste si někdy dát ostré jídlo třeba k obědu v průběhu parného léta? Nejprve vás sice pořádně prohřeje, ale následně způsobí žádané ochlazení.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek