Úterý , 05. 12. 2023

Jitka

Blanka Matragi: Život mezi princeznami

Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Blanka Matragi
Blanka Matragi patří mezi naše nejvýznamnější módní návrhářky.

20. 10. 2022

Blanka Matragi se narodila v roce 1953 ve Světlé nad Sázavou. Když se rozhodovala, jakým směrem se po základní škole vydá, jala se následovat profesi jejího tatínka, brusiče skla. Nejdříve tři roky studovala na Střední odborné škole sklářské ve Světlé nad Sázavou a následně pokračovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě.

Po úspěšném ukončení středoškolského studia si podala přihlášku do ateliéru oděvního výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. I přes velkou konkurenci byla na UMPRUM přijata a tím začala její cesta módní návrhářky.

Osudové události

V Praze kromě lásky k módě našla i lásku životní. Beznadějně se totiž zamilovala do Makrama Matragiho, studenta ČVUT z Libanonu. Roku 1979 se vzali a po svatbě se rozhodli odletět do Libanonu, což měla být mezizastávka před Saudskou Arábií.

Matragi
Se svým mužem tvoří manželský pár již od roku 1979.

Válka v Libanonu

Ačkoli měl být jejich pobyt v Libanonu původně krátký, manželé zde museli zůstat, protože na Blančin komunistický pas nebylo možné vízum získat. I když se mohlo zdát, že je bude čekat krásné období, tou dobou zuřila v Libanonu občanská válka, během níž skončila i ve vězení. Česká návrhářka ale nehodlala jen sedět se založenýma rukama, chtěla pokračovat ve své práci, a tak začala pracovat u rodinné firmy Mekkawi a následně otevřela vlastní salon Blanka Haute Couture v Bejrútu.

Jak k ostatním, tak k sobě

Nutno zmínit, že to nebylo jen tak. Že by Blanka spíchla jedny hezké šatičky a rázem se ocitla na vrcholu. Základem jejího úspěchu je samozřejmě talent, ale především obrovská dřina, zatnuté zuby a píle. Není však přísná jen na svůj personál, je přísná v první řadě na sebe. A nepolevuje v tom ani teď, když už má dávno pěkně rozjetou kariéru a pár měsíců před sedmdesátými narozeninami.

K TÉMATU  Liběna Rochová, česká designérka, jež formuje budoucí módní generaci

Dřina, dřina a zase dřina

Skvěle odváděná práce, originalita a nezbytná dávka štěstí zajišťují návrhářce stále nové zákaznice, a to často z vysokých společenských kruhů. A umíte si představit podmínky, když kolem vás zuří válka? Když nebyly švadleny, šila ona. Když nebyly modelky, byla sama sobě modelkou. Přesto se Blanka časem na vrchol vypracovala.

Z Prahy až do perských paláců

Mezi nejčastější modely, které Blanka Matragi tvoří, patří luxusní společenské a svatební šaty. Po otevření svého salonu Blanka Haute Couture získávala více a více zákaznic, patřily mezi ně manželky podnikatelů, diplomatů nebo ropných magnátů, a na doporučení své spokojené zákaznice se dostala i do královských kruhů v Perském zálivu.

Pro královské rody a manželky ropných magnátů tvoří unikátní šaty dodnes, přičemž ve výběrových řízeních svými návrhy často poráží své francouzské a italské kolegy, návrháře nejproslulejších módních domů.

Luxus a inspirace

Své pestrobarevné šaty vyrábí z nejkvalitnějších materiálů. Patří mezi ně hedvábí, tyl, šifon, krajky. A jelikož je akademická malířka, tak i malba je do jejích modelů zapojená. Kreslí na ně ručně nejrůznější aplikace nebo vytváří korálové výšivky.

Největší inspirací jsou pro ni země, které navštívila. Dále hudba a grafika nebo architektura. I když se může zdát, že Blanka Matragi dává veškerou svou energii do jejích modelů, není tomu tak. Kromě oděvního designu se také věnuje tvorbě skla, sochařství či designu šperků.

Za svoji práci získala řadu ocenění. Patří mezi ně mezinárodní cena Salvadora Dalího, cena Františka Kupky z roku 2002 či titul Významná česká žena ve světě.

Matragi
Její druhá láska – sklo.

Výstava v Obecním domě

Toužíte její tvorbu spatřit naživo? Pak rozhodně musíte navštívit výstavu Timeless v pražském Obecním domě. Jedná se o sbírku její celoživotní tvorby. K vidění jsou zde ikonické šaty haute couture, sklo, porcelán či návrhy šperků. Na výstavě také Blanka Matragi pravidelně vypisuje termíny na komentované prohlídky, ale na ty je dobré si udělat rezervaci, jsou totiž velmi žádané.

K TÉMATU  Nevšední žážitek nabídne Ion Adventure Hotel uprostřed přírody na Islandu

Pokud vám nestačí její tvorbu jen vidět, ale chcete ji i nosit, můžete si zakoupit nějaký módní kousek v jejím butiku, nachází se hned vedle zmiňovaného Obecního domu. Naleznete zde kolekci sportovního a společenského oblečení a doplňků včetně topů, legín, šátků, šatů, kabelek či bot.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jaké svatební šaty vládnou roku 2022?

Móda ovlivňuje naši náladu. Jaké oblečení vám zlepší den?

Zdroje článku:
https://blankamatragi.eu/#, https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/blanka-matragi-moda-navrharka-saty-vystava-makram-libanon.A220715_083441_lidicky_sub, https://www.svoboda-williams.com/lifestyle/praha/clanek/718-blanka-matragi
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Růže jsou překrásné a mohou mít mnoho podob, navíc patří k odolným a také k nejstarším rostlinám, které se pěstují. Můžete si je vysadit do záhonků, ale i do květináčů. Vždy vám budou dělat radost nejen tím, jak vypadají, ale i tím, jak voní. Jak se o ně ale správně starat? Co potřebujete k tomu, aby růže kvetly dlouho?
Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?
Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.

Nepřehlédněte

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek