Neděle , 25. 09. 2022

Zlata

Jak vybrat barvu rtěnky podle odstínu pleti?

Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
odstínu pleti
Ideální návod neexistuje, ale je několik pravidel, podle kterých byste se měla u výběru rtěnky řídit.

25. 05. 2022

Základní pravidlo zní, že byste v tomto případě neměla jít po svojí nejoblíbenější barvě. Není to totiž zárukou, že vám rtěnka bude slušet. Výběr by se měl odvíjet od odstínu pleti. Jak na to?

Jak určit svůj podtón pleti?

Ať už máte pleť jako alabastr, nebo jste spíše tmavý typ, tóny pleti se dělí do 3 základních kategorií:

 1. Chladný – namodralý, červený nebo růžový
 2. Neutrální – směs teplých a studených tónů
 3. Teplý – zlatavý, broskvový nebo žlutý

Chladný tón

Jak poznat, že máte chladný tón pleti? Záleží na tom, do jakého odstínu se opalujete. Pleť s chladným tónem je světlejší a opaluje se zpravidla do růžova, dozlatova. Chytá ale i odstíny skořicové barvy až červené.

Neutrální tón

Pleť s neutrálním tónem nemá žádný převládající odstín a při pobytu na slunci se může velice rychle spálit.

Teplý tón

Pokud máte teplý tón pleti, velice rychle se opálíte dohněda.

Jak si vybrat rtěnku podle odstínu pleti?

Bohužel ten správný vzorec výběru pravého odstínu rtěnky prostě neexistuje. Počítejte s tím, že než najdete ten svůj, budete muset experimentovat. Jako vodítko však použijte právě svůj tón pleti. Zkuste si na vnitřní stranu své ruky namalovat několik odstínů jedné barvy a všimněte si, který z nich nejvíce koresponduje s vaší pletí.

rtěnky
Jako vodítko výběru vám poslouží vaše ruka. Nebojte se experimentovat, a sledujte.

Rtěnka pro teplé tóny

Je pochopitelné, že pro pleť s teplým tónem je vhodné volit i rtěnku s teplým barevným odstínem. Jaké jsou to barvy?

 • oranžovo-červená
 • cihlově červená
 • terakotová

Rtěnka pro chladné tóny

Pokud je odstín vaší pleti chladný, volte rtěnku taktéž s chladným podtónem. Jaké to jsou?

 • modrofialové
 • fialové
 • třešňově červené
 • sytě švestkové

Rtěnka pro neutrální tóny

V případě, že máte neutrální typ pleti, máte z poloviny vyhráno, můžete se totiž barevně rozšoupnout. K vašemu typu pleti se hodí široká škála odstínů. Sice se špatně opalujete, ale zase se můžete rtěnkami přehrabovat. Jaký odstín pro vás ale bude top?

 • fialový pro střední pleť
 • růžový pro světlou pleť
 • sytý bobulový pro tmavou pleť
K TÉMATU  Jídelníček, který vám pomůže vyhrát boj s celulitidou. Které potraviny jsou v tomto boji nejzásadnější?

Jak vybrat nude rtěnku?

Pokud jste se v té spleti barev ztratila a jste zmatená, nezoufejte. Vsaďte prostě na nude rtěnku, která se hodí prakticky ke každému tónu pleti. Je to v podstatě taková nahá rtěnka, která oživí vaši přirozenou barvu rtů.

rtěnka
Jestliže si nevíte rady, vyberte si rtěnku, která pouze zvýrazní váš přirozený odstín.

Správný odstín nude rtěnky najdete jednoduše – odpovídá barvě vašeho spodního rtu, nebo může být o jeden odstín tmavší. Namísto rtěnky můžete klidně použít pouze balzám nebo lesk, který pracuje s vaším přirozeným odstínem rtů, a zvýrazní je decentně.

Jak se líčit dle tvaru rtů?

Výběr rtěnky podle odstínu pleti už máme za sebou. Teď si povíme něco málo o tom, jak rtěnku správně nanášet, abyste hon za rtěnkou dotáhla do úspěšného konce.

 • Větší vrchní ret: Aplikujte světlou rtěnku na spodní ret a o něco tmavší odstín stejné barvy na horní ret.
 • Větší spodní ret: Naneste rtěnku jakékoli barvy, která se hodí k vašemu podtónu + trochu světlé nude barvy přímo uprostřed horního rtu.
 • Asymetrické rty: Na obrys rtů použijte tužku na rty v odstínu podobném barvě vaší rtěnky.

Velikost rtů

Kromě odstínu pleti a tvaru, rovněž velikost rtů určuje, jakou barvu rtěnky byste měla vybrat. Právě tímto krokem můžete své rty podpořit, nebo naopak.

 • Tenké rty: Vyhněte se tmavým a křiklavým barvám rtěnek, ty vaše rty jen ještě více ztenčí. Zkuste používat lesky a krémové rtěnky.
 • Plné rty: Vyhněte se příliš světlým odstínům rtěnek a lesklým, třpytivým texturám.

Výběr rtěnky dle barvy vlasů

Když už jsme v tom určování odstínů a typologii, hodí se pár slov také o barvě vlasů. Ta totiž s výběrem rtěnky rovněž velmi úzce souvisí. Jakou barvu zvolit v daných případech?

 • Tmavé vlasy, světlá pleť – jasně růžová, šarlatová, třešňová a švestková barva
 • Světlé vlasy, světlá pleť – prachově růžová, purpurově růžová, světle růžová a šarlatová barva
 • Tmavé vlasy, opálená a sytá pleť – zlato-béžová, okrová, terakotová a bronzová barva
 • Světlé vlasy, opálená a hluboká pleť – karamelová, okrová, teplá růžová a lososově růžová barva
 • Hnědé vlasy, střední pleť – béžová, lososově růžová, korálová a sytě růžová barva
 • Zrzavé vlasy, světlá pleť – lososově růžová, korálová, terakotová barva
K TÉMATU  Otestovali jsme: Jednoduchá maska na suché vlasy bez lesku!

Jakou barvu rtěnky nejraději používáte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavky pro každý typ postavy: Najděte ty své

Brýle podle obličeje. Které sluší „čtverci“ a jaké barvy obrouček sednou blondýnkám?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Pracovní ani sportovní výkony už nejsou co dřív. Únava se stupňuje a energie je na minimu. Máte-li to stejně, pak je na čase dobít „baterky“ a začít si opět užívat život naplno. Soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který vám vrátí elán do života. Kromě životabudiče získáte i důležité vitaminy a minerály pro své srdce, jež vám za ně poděkuje.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek