Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Jak vybrat barvu rtěnky podle odstínu pleti?

Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
odstínu pleti
Ideální návod neexistuje, ale je několik pravidel, podle kterých byste se měla u výběru rtěnky řídit.

25. 05. 2022

Základní pravidlo zní, že byste v tomto případě neměla jít po svojí nejoblíbenější barvě. Není to totiž zárukou, že vám rtěnka bude slušet. Výběr by se měl odvíjet od odstínu pleti. Jak na to?

Jak určit svůj podtón pleti?

Ať už máte pleť jako alabastr, nebo jste spíše tmavý typ, tóny pleti se dělí do 3 základních kategorií:

 1. Chladný – namodralý, červený nebo růžový
 2. Neutrální – směs teplých a studených tónů
 3. Teplý – zlatavý, broskvový nebo žlutý

Chladný tón

Jak poznat, že máte chladný tón pleti? Záleží na tom, do jakého odstínu se opalujete. Pleť s chladným tónem je světlejší a opaluje se zpravidla do růžova, dozlatova. Chytá ale i odstíny skořicové barvy až červené.

Neutrální tón

Pleť s neutrálním tónem nemá žádný převládající odstín a při pobytu na slunci se může velice rychle spálit.

Teplý tón

Pokud máte teplý tón pleti, velice rychle se opálíte dohněda.

Jak si vybrat rtěnku podle odstínu pleti?

Bohužel ten správný vzorec výběru pravého odstínu rtěnky prostě neexistuje. Počítejte s tím, že než najdete ten svůj, budete muset experimentovat. Jako vodítko však použijte právě svůj tón pleti. Zkuste si na vnitřní stranu své ruky namalovat několik odstínů jedné barvy a všimněte si, který z nich nejvíce koresponduje s vaší pletí.

rtěnky
Jako vodítko výběru vám poslouží vaše ruka. Nebojte se experimentovat, a sledujte.

Rtěnka pro teplé tóny

Je pochopitelné, že pro pleť s teplým tónem je vhodné volit i rtěnku s teplým barevným odstínem. Jaké jsou to barvy?

 • oranžovo-červená
 • cihlově červená
 • terakotová

Rtěnka pro chladné tóny

Pokud je odstín vaší pleti chladný, volte rtěnku taktéž s chladným podtónem. Jaké to jsou?

 • modrofialové
 • fialové
 • třešňově červené
 • sytě švestkové

Rtěnka pro neutrální tóny

V případě, že máte neutrální typ pleti, máte z poloviny vyhráno, můžete se totiž barevně rozšoupnout. K vašemu typu pleti se hodí široká škála odstínů. Sice se špatně opalujete, ale zase se můžete rtěnkami přehrabovat. Jaký odstín pro vás ale bude top?

 • fialový pro střední pleť
 • růžový pro světlou pleť
 • sytý bobulový pro tmavou pleť
K TÉMATU  Lymfodrenáž: s čím vším vám může pomoci a kdy naopak může ublížit

Jak vybrat nude rtěnku?

Pokud jste se v té spleti barev ztratila a jste zmatená, nezoufejte. Vsaďte prostě na nude rtěnku, která se hodí prakticky ke každému tónu pleti. Je to v podstatě taková nahá rtěnka, která oživí vaši přirozenou barvu rtů.

rtěnka
Jestliže si nevíte rady, vyberte si rtěnku, která pouze zvýrazní váš přirozený odstín.

Správný odstín nude rtěnky najdete jednoduše – odpovídá barvě vašeho spodního rtu, nebo může být o jeden odstín tmavší. Namísto rtěnky můžete klidně použít pouze balzám nebo lesk, který pracuje s vaším přirozeným odstínem rtů, a zvýrazní je decentně.

Jak se líčit dle tvaru rtů?

Výběr rtěnky podle odstínu pleti už máme za sebou. Teď si povíme něco málo o tom, jak rtěnku správně nanášet, abyste hon za rtěnkou dotáhla do úspěšného konce.

 • Větší vrchní ret: Aplikujte světlou rtěnku na spodní ret a o něco tmavší odstín stejné barvy na horní ret.
 • Větší spodní ret: Naneste rtěnku jakékoli barvy, která se hodí k vašemu podtónu + trochu světlé nude barvy přímo uprostřed horního rtu.
 • Asymetrické rty: Na obrys rtů použijte tužku na rty v odstínu podobném barvě vaší rtěnky.

Velikost rtů

Kromě odstínu pleti a tvaru, rovněž velikost rtů určuje, jakou barvu rtěnky byste měla vybrat. Právě tímto krokem můžete své rty podpořit, nebo naopak.

 • Tenké rty: Vyhněte se tmavým a křiklavým barvám rtěnek, ty vaše rty jen ještě více ztenčí. Zkuste používat lesky a krémové rtěnky.
 • Plné rty: Vyhněte se příliš světlým odstínům rtěnek a lesklým, třpytivým texturám.

Výběr rtěnky dle barvy vlasů

Když už jsme v tom určování odstínů a typologii, hodí se pár slov také o barvě vlasů. Ta totiž s výběrem rtěnky rovněž velmi úzce souvisí. Jakou barvu zvolit v daných případech?

 • Tmavé vlasy, světlá pleť – jasně růžová, šarlatová, třešňová a švestková barva
 • Světlé vlasy, světlá pleť – prachově růžová, purpurově růžová, světle růžová a šarlatová barva
 • Tmavé vlasy, opálená a sytá pleť – zlato-béžová, okrová, terakotová a bronzová barva
 • Světlé vlasy, opálená a hluboká pleť – karamelová, okrová, teplá růžová a lososově růžová barva
 • Hnědé vlasy, střední pleť – béžová, lososově růžová, korálová a sytě růžová barva
 • Zrzavé vlasy, světlá pleť – lososově růžová, korálová, terakotová barva
K TÉMATU  Hit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody

Jakou barvu rtěnky nejraději používáte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavky pro každý typ postavy: Najděte ty své

Brýle podle obličeje. Které sluší „čtverci“ a jaké barvy obrouček sednou blondýnkám?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Tato anglická diva se proslavila předně jako zpěvačka, ale zároveň také svým skladatelským nadáním a působností v modelingu. Dua Lipa má původ v samotné Albánii. Mohli byste se domnívat, že její jméno je smyšlené pro zviditelnění ve světě showbyznysu, a že pod ním jen vystupuje, ale není tomu tak. Dua Lipa je skutečně její rodné jméno.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.

Nepřehlédněte

Zahradní fontány, vodotrysky nebo kašny. Obzvlášť v paprscích slunce vypadá voda krásně, ale stejně tak navodí její podsvícení v noci příjemnou atmosféru. Fontány se liší tvarem i velikostí, dají se pořídit jako celek nebo nechat sestavit přímo na vaší zahradě. Jedno mají ale společné - jejich pohybující se třpytivá voda pro vás bude během relaxování venku stejně uhrančivá, jako táborák během letního večera.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek