Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Jak vybrat barvu rtěnky podle odstínu pleti?

Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
odstínu pleti
Ideální návod neexistuje, ale je několik pravidel, podle kterých byste se měla u výběru rtěnky řídit.

25. 05. 2022

Základní pravidlo zní, že byste v tomto případě neměla jít po svojí nejoblíbenější barvě. Není to totiž zárukou, že vám rtěnka bude slušet. Výběr by se měl odvíjet od odstínu pleti. Jak na to?

Jak určit svůj podtón pleti?

Ať už máte pleť jako alabastr, nebo jste spíše tmavý typ, tóny pleti se dělí do 3 základních kategorií:

 1. Chladný – namodralý, červený nebo růžový
 2. Neutrální – směs teplých a studených tónů
 3. Teplý – zlatavý, broskvový nebo žlutý

Chladný tón

Jak poznat, že máte chladný tón pleti? Záleží na tom, do jakého odstínu se opalujete. Pleť s chladným tónem je světlejší a opaluje se zpravidla do růžova, dozlatova. Chytá ale i odstíny skořicové barvy až červené.

Neutrální tón

Pleť s neutrálním tónem nemá žádný převládající odstín a při pobytu na slunci se může velice rychle spálit.

Teplý tón

Pokud máte teplý tón pleti, velice rychle se opálíte dohněda.

Jak si vybrat rtěnku podle odstínu pleti?

Bohužel ten správný vzorec výběru pravého odstínu rtěnky prostě neexistuje. Počítejte s tím, že než najdete ten svůj, budete muset experimentovat. Jako vodítko však použijte právě svůj tón pleti. Zkuste si na vnitřní stranu své ruky namalovat několik odstínů jedné barvy a všimněte si, který z nich nejvíce koresponduje s vaší pletí.

rtěnky
Jako vodítko výběru vám poslouží vaše ruka. Nebojte se experimentovat, a sledujte.

Rtěnka pro teplé tóny

Je pochopitelné, že pro pleť s teplým tónem je vhodné volit i rtěnku s teplým barevným odstínem. Jaké jsou to barvy?

 • oranžovo-červená
 • cihlově červená
 • terakotová

Rtěnka pro chladné tóny

Pokud je odstín vaší pleti chladný, volte rtěnku taktéž s chladným podtónem. Jaké to jsou?

 • modrofialové
 • fialové
 • třešňově červené
 • sytě švestkové

Rtěnka pro neutrální tóny

V případě, že máte neutrální typ pleti, máte z poloviny vyhráno, můžete se totiž barevně rozšoupnout. K vašemu typu pleti se hodí široká škála odstínů. Sice se špatně opalujete, ale zase se můžete rtěnkami přehrabovat. Jaký odstín pro vás ale bude top?

 • fialový pro střední pleť
 • růžový pro světlou pleť
 • sytý bobulový pro tmavou pleť
K TÉMATU  Dámy, víte, jak si vybrat tu nejlepší kosmetiku?

Jak vybrat nude rtěnku?

Pokud jste se v té spleti barev ztratila a jste zmatená, nezoufejte. Vsaďte prostě na nude rtěnku, která se hodí prakticky ke každému tónu pleti. Je to v podstatě taková nahá rtěnka, která oživí vaši přirozenou barvu rtů.

rtěnka
Jestliže si nevíte rady, vyberte si rtěnku, která pouze zvýrazní váš přirozený odstín.

Správný odstín nude rtěnky najdete jednoduše – odpovídá barvě vašeho spodního rtu, nebo může být o jeden odstín tmavší. Namísto rtěnky můžete klidně použít pouze balzám nebo lesk, který pracuje s vaším přirozeným odstínem rtů, a zvýrazní je decentně.

Jak se líčit dle tvaru rtů?

Výběr rtěnky podle odstínu pleti už máme za sebou. Teď si povíme něco málo o tom, jak rtěnku správně nanášet, abyste hon za rtěnkou dotáhla do úspěšného konce.

 • Větší vrchní ret: Aplikujte světlou rtěnku na spodní ret a o něco tmavší odstín stejné barvy na horní ret.
 • Větší spodní ret: Naneste rtěnku jakékoli barvy, která se hodí k vašemu podtónu + trochu světlé nude barvy přímo uprostřed horního rtu.
 • Asymetrické rty: Na obrys rtů použijte tužku na rty v odstínu podobném barvě vaší rtěnky.

Velikost rtů

Kromě odstínu pleti a tvaru, rovněž velikost rtů určuje, jakou barvu rtěnky byste měla vybrat. Právě tímto krokem můžete své rty podpořit, nebo naopak.

 • Tenké rty: Vyhněte se tmavým a křiklavým barvám rtěnek, ty vaše rty jen ještě více ztenčí. Zkuste používat lesky a krémové rtěnky.
 • Plné rty: Vyhněte se příliš světlým odstínům rtěnek a lesklým, třpytivým texturám.

Výběr rtěnky dle barvy vlasů

Když už jsme v tom určování odstínů a typologii, hodí se pár slov také o barvě vlasů. Ta totiž s výběrem rtěnky rovněž velmi úzce souvisí. Jakou barvu zvolit v daných případech?

 • Tmavé vlasy, světlá pleť – jasně růžová, šarlatová, třešňová a švestková barva
 • Světlé vlasy, světlá pleť – prachově růžová, purpurově růžová, světle růžová a šarlatová barva
 • Tmavé vlasy, opálená a sytá pleť – zlato-béžová, okrová, terakotová a bronzová barva
 • Světlé vlasy, opálená a hluboká pleť – karamelová, okrová, teplá růžová a lososově růžová barva
 • Hnědé vlasy, střední pleť – béžová, lososově růžová, korálová a sytě růžová barva
 • Zrzavé vlasy, světlá pleť – lososově růžová, korálová, terakotová barva
K TÉMATU  5 trendy polobotek na léto

Balzám na rty

Barevné pigmenty ve rtěnkách můžou vaše rty vysušit. Proto vám doporučujeme ještě před nanášením rtěnky použít balzám na rty, třeba od české značky Angrybeards. Kvalitní balzám pod rtěnkou zajistí vašim rtům výživu a hydrataci.

Jakou barvu rtěnky nejraději používáte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavky pro každý typ postavy: Najděte ty své

Brýle podle obličeje. Které sluší „čtverci“ a jaké barvy obrouček sednou blondýnkám?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.
Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.
Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy podporujících správné fungování imunity. Znáte to, viry na nás číhají na každém rohu a do toho se denně potýkáme s až příliš mnoho stresovými situacemi. Proč tedy nepodpořit svoje jediné zdraví? Jste přípraveni?
Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?
Vlasy jsou korunou člověka. Když padají, je to špatné. Když padají ženám, je to hotová katastrofa. Čím je to způsobené a dá se ztrátě vlasů zabránit? Zkusíme vám odpovědět.
Rozchodem si projde každý z nás, začíná to v dětství s prvními láskami, pokračuje v dospělosti, kdy s námi mohou neskutečně zatřást. Vzpamatování se z rozchodu je poměrně dlouhá cesta, kterou není dobré moc uspěchat. Člověk by si měl projít všemi nepříjemnostmi, aby dospěl k novému začátku. A jak toho docílit?
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?

Výběr článků

Bez bezmezné důvěry žádný vztah fungovat nebude. Alespoň ne dlouhodobě. Jak to ale udělat tak, abyste si s partnerem takové silné pouto vypěstovala?
Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
Po dlouhém období samoty jsem si našla přítele, můj život začal být zase o něco šťastnější. Všechno nám klapalo a vypadalo to nadějně. Byli jsme spolu spokojení a pomalu začínali přemýšlet nad společným rodinným životem. Tak jsem se rozhodla, že by Petra mohla poznat i má matka, abych zjistila, co na něj říká ona. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale to, co se stalo pak, mě strašlivě zasáhlo.

Nepřehlédněte

Parta nadšenců vytvořila z celého domu jedno obří domino ze všeho, co běžně používáte. Řetězová reakce, kterou spustí kutálející se citron, se postupně prožene všemi místnostmi. Postavit tuhle legraci bylo hodně náročné a má překvapivý závěr.
Umíte si představit kuchyni bez lednice? Lednice a mrazák zkrátka patří k našemu životu. Denně je používáme, snažíme se je mít neustále plné. Na co však zapomínáme, tak je péče o ně. Především o lednici, kterou používáme trochu více než mrazák, bychom měli správně a dostatečně pečovat. Jenom tak dosáhneme správného efektu, který na potraviny lednice má.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek