Sobota , 02. 07. 2022

Jaroslava

Jak vybrat barvu rtěnky podle odstínu pleti?

Na trhu jsou k dostání doslova stovky různých odstínů rtěnek, kosmetické firmy nás neustále bombardují novými produkty, takže vybrat si z nich a najít tu správnou, to je teprve oříšek. Jak najít svoji ideální rtěnku?
odstínu pleti
Ideální návod neexistuje, ale je několik pravidel, podle kterých byste se měla u výběru rtěnky řídit.

25. 05. 2022

Základní pravidlo zní, že byste v tomto případě neměla jít po svojí nejoblíbenější barvě. Není to totiž zárukou, že vám rtěnka bude slušet. Výběr by se měl odvíjet od odstínu pleti. Jak na to?

Jak určit svůj podtón pleti?

Ať už máte pleť jako alabastr, nebo jste spíše tmavý typ, tóny pleti se dělí do 3 základních kategorií:

 1. Chladný – namodralý, červený nebo růžový
 2. Neutrální – směs teplých a studených tónů
 3. Teplý – zlatavý, broskvový nebo žlutý

Chladný tón

Jak poznat, že máte chladný tón pleti? Záleží na tom, do jakého odstínu se opalujete. Pleť s chladným tónem je světlejší a opaluje se zpravidla do růžova, dozlatova. Chytá ale i odstíny skořicové barvy až červené.

Neutrální tón

Pleť s neutrálním tónem nemá žádný převládající odstín a při pobytu na slunci se může velice rychle spálit.

Teplý tón

Pokud máte teplý tón pleti, velice rychle se opálíte dohněda.

Jak si vybrat rtěnku podle odstínu pleti?

Bohužel ten správný vzorec výběru pravého odstínu rtěnky prostě neexistuje. Počítejte s tím, že než najdete ten svůj, budete muset experimentovat. Jako vodítko však použijte právě svůj tón pleti. Zkuste si na vnitřní stranu své ruky namalovat několik odstínů jedné barvy a všimněte si, který z nich nejvíce koresponduje s vaší pletí.

rtěnky
Jako vodítko výběru vám poslouží vaše ruka. Nebojte se experimentovat, a sledujte.

Rtěnka pro teplé tóny

Je pochopitelné, že pro pleť s teplým tónem je vhodné volit i rtěnku s teplým barevným odstínem. Jaké jsou to barvy?

 • oranžovo-červená
 • cihlově červená
 • terakotová

Rtěnka pro chladné tóny

Pokud je odstín vaší pleti chladný, volte rtěnku taktéž s chladným podtónem. Jaké to jsou?

 • modrofialové
 • fialové
 • třešňově červené
 • sytě švestkové

Rtěnka pro neutrální tóny

V případě, že máte neutrální typ pleti, máte z poloviny vyhráno, můžete se totiž barevně rozšoupnout. K vašemu typu pleti se hodí široká škála odstínů. Sice se špatně opalujete, ale zase se můžete rtěnkami přehrabovat. Jaký odstín pro vás ale bude top?

 • fialový pro střední pleť
 • růžový pro světlou pleť
 • sytý bobulový pro tmavou pleť
K TÉMATUMódní inspirace. Barva roku 2019 je korálová! Stylistka radí jak ji správně kombinovat

Jak vybrat nude rtěnku?

Pokud jste se v té spleti barev ztratila a jste zmatená, nezoufejte. Vsaďte prostě na nude rtěnku, která se hodí prakticky ke každému tónu pleti. Je to v podstatě taková nahá rtěnka, která oživí vaši přirozenou barvu rtů.

rtěnka
Jestliže si nevíte rady, vyberte si rtěnku, která pouze zvýrazní váš přirozený odstín.

Správný odstín nude rtěnky najdete jednoduše – odpovídá barvě vašeho spodního rtu, nebo může být o jeden odstín tmavší. Namísto rtěnky můžete klidně použít pouze balzám nebo lesk, který pracuje s vaším přirozeným odstínem rtů, a zvýrazní je decentně.

Jak se líčit dle tvaru rtů?

Výběr rtěnky podle odstínu pleti už máme za sebou. Teď si povíme něco málo o tom, jak rtěnku správně nanášet, abyste hon za rtěnkou dotáhla do úspěšného konce.

 • Větší vrchní ret: Aplikujte světlou rtěnku na spodní ret a o něco tmavší odstín stejné barvy na horní ret.
 • Větší spodní ret: Naneste rtěnku jakékoli barvy, která se hodí k vašemu podtónu + trochu světlé nude barvy přímo uprostřed horního rtu.
 • Asymetrické rty: Na obrys rtů použijte tužku na rty v odstínu podobném barvě vaší rtěnky.

Velikost rtů

Kromě odstínu pleti a tvaru, rovněž velikost rtů určuje, jakou barvu rtěnky byste měla vybrat. Právě tímto krokem můžete své rty podpořit, nebo naopak.

 • Tenké rty: Vyhněte se tmavým a křiklavým barvám rtěnek, ty vaše rty jen ještě více ztenčí. Zkuste používat lesky a krémové rtěnky.
 • Plné rty: Vyhněte se příliš světlým odstínům rtěnek a lesklým, třpytivým texturám.

Výběr rtěnky dle barvy vlasů

Když už jsme v tom určování odstínů a typologii, hodí se pár slov také o barvě vlasů. Ta totiž s výběrem rtěnky rovněž velmi úzce souvisí. Jakou barvu zvolit v daných případech?

 • Tmavé vlasy, světlá pleť – jasně růžová, šarlatová, třešňová a švestková barva
 • Světlé vlasy, světlá pleť – prachově růžová, purpurově růžová, světle růžová a šarlatová barva
 • Tmavé vlasy, opálená a sytá pleť – zlato-béžová, okrová, terakotová a bronzová barva
 • Světlé vlasy, opálená a hluboká pleť – karamelová, okrová, teplá růžová a lososově růžová barva
 • Hnědé vlasy, střední pleť – béžová, lososově růžová, korálová a sytě růžová barva
 • Zrzavé vlasy, světlá pleť – lososově růžová, korálová, terakotová barva
K TÉMATUHit posledních let: Handmade kosmetika. Má však své výhody i nevýhody

Jakou barvu rtěnky nejraději používáte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plavky pro každý typ postavy: Najděte ty své

Brýle podle obličeje. Které sluší „čtverci“ a jaké barvy obrouček sednou blondýnkám?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.
Kde začít? Anální sex rozhodně nepatří mezi okrajové praktiky, ale přesto se mu spousta párů z rozličných důvodů vyhýbá. Obvykle kvůli strachu z neznámého. Přeci jen jde o milování, které je opředeno různými mýty, polopravdami a absolutními nepravdami. V tomto článku se dozvíte důležitá fakta i rady, jak si první milování „do zadku“ užít bez rizika bolesti či „voňavé“ nehody.
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.

Nepřehlédněte

Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek