Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
chia
Chia semínka jsou nesmírně variabilní. (foto: 123RF)

15. 02. 2022

Chia semínka jsou velmi univerzální. V tom spočívá jejich obrovský benefit. Můžete je namáčet a přidávat do kaše, do pudinku, použít je do pečiva nebo jednoduše jimi posypat salát nebo je hodit do jogurtu. Chia semínka mají tu úžasnou vlastnost, že dokáží absorbovat kapalinu. Vytvoří jakýsi gel a fungují tím pádem jako zahušťovadlo. Což využijete například i do omáček nebo coby náhradu vajec.

Nutriční hodnoty

Živiny ve 100 gramech chia semínek jsou:

 • Kalorie: 486 gramů
 • Voda: 6 %
 • Bílkoviny: 16,5 gramů
 • Sacharidy: 42,1 gramů
 • Cukr: 0 gramů
 • Vláknina: 34,4 gramů
 • Tuk: 30,7 gramů
 • Nasycené masné kyseliny: 3,33 gramů
 • Mononenasycené kyseliny: 2,31 gramů
 • Polynenasycené kyseliny: 23,67 gramů
 • Omega-3 masné kyseliny: 17,83 gramů
 • Omega-6 masné kyseliny: 5,84 gramů

Jistě také oceníte, že chia semínka neobsahují lepek.

Sacharidy a vláknina

Více než 80% obsahu sacharidů v semenech chia je ve formě vlákniny. Jedna porce (28 gramů) chia semínek obsahuje 11 gramů vlákniny, což tvoří významnou část referenčního denního příjmu pro ženy a muže, ten činí 38 gramů denně. Tato vláknina je většinou nerozpustná. To si spojujeme se sníženým rizikem cukrovky.

Když jsou chia semínka namočená do vody nebo jiné tekutiny, dokážou absorbovat až 10–12násobek své vlastní hmotnosti – a semena se tak promění na gelovou hmotu.

Tuk

Jednou z dalších jedinečných vlastností šalvěje hispánské je její vysoký obsah omega-3 mastných kyselin zdravých pro srdce. Asi 75 % tuků v chia se skládá z kyseliny omega-3 alfa-linolenové, zatímco přibližně jen 20 % z omega-6 mastných kyselin. Ve skutečnosti jsou chia semínka nejznámějším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin – dokonce jsou v tomto ohledu lepší než lněná semínka.

Protein

Chia semínka obsahují 19 % bílkovin – podobně jako ostatní semena, ale více než většina obilovin. Vysoký příjem bílkovin je spojený s větším pocitem plnosti po jídle a tím sníženým příjmem potravy. Tato semínka nabízejí všech devět esenciálních aminokyselin a jsou tedy vysoce kvalitním rostlinným proteinem. Nedoporučují se však jako jediný zdroj bílkovin pro děti.

K TÉMATUKariéra se nenakopne sama, musíte tomu jít naproti

Minerály

Chia semínka poskytují vysoké množství mnoha minerálů, z nichž nejčastější jsou:

 1. Mangan – je nezbytný pro metabolismus, růst a vývoj.
 2. Fosfor – přispívá ke zdraví kostí a údržbě tkání.
 3. Měď – je důležitá pro zdraví srdce.
 4. Selen – důležitý antioxidant, je součástí mnoha procesů ve vašem těle.
 5. Železo – jako součást hemoglobinu v červených krvinkách se podílí na transportu kyslíku do celého těla.
 6. Hořčík – hraje důležitou roli v mnoha tělesných procesech.
 7. Vápník – je nezbytný pro kosti, svaly a nervy.

Jak chia semínka pomáhají našemu zdraví?

Chia semínka jsou v posledních letech stále oblíbenější díky své vysoké nutriční hodnotě a pozitivním zdravotním přínosům.

Zvýšené hladiny krve Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny jsou neuvěřitelně důležité pro tělo a mozek a chia jsou jejich vynikajícím zdrojem.

Lepší kontrola hladiny cukru v krvi

Zdravá hladina cukru v krvi je zásadní pro optimální zdraví. Tato zázračná semínka snižují inzulínovou rezistenci a zlepšují kontrolu hladiny cukru v krvi, což jsou důležité rizikové faktory pro metabolický syndrom, cukrovku typu 2 a srdeční choroby.

Nižší krevní tlak

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem pro chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby. Chia semínka a chia mouka snižují krevní tlak u jedinců, kteří již mají zvýšené hladiny.

pudink
Chia pudink je zdravý a ke všemu nesmírně jednoduchý. (foto: 123RF)

Recept na chia pudink:

Jelikož jsme tady chia semínka vychválili až do nebe, přinášíme vám rovnou jednoduchý recept na chia pudink, který je jedna z nejsnadnějších věcí, jak je v kuchyni využít.

Ingredience

 • 120 ml mléka (rostlinné nebo klasické)
 • 2 lžíce chia semínek
 • 1 lžíce medu nebo javorového sirupu
 • 1/2 lžičky vanilkového extraktu

Postup

Vše smíchejte v misce nebo sklenici a nechte chvilku odpočinout. Za čtvrt hodiny směs znovu promíchejte. Pokud se vám pudink bude zdát řidší, přidejte ještě trochu semínek a znovu zamíchejte. Ozdobte ovocem, semínky, džemem, oříšky, oříškovým máslem nebo čímkoliv, na co máte chuť a dejte jej přes noc do lednice. Ta už udělá zbytek práce za vás.

K TÉMATUJak začít cvičit pilates? Je to jednoduché a snadné

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.

Nepřehlédněte

Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek