Sobota , 18. 05. 2024

Aneta

Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
chia
Chia semínka jsou nesmírně variabilní. (foto: 123RF)

15. 02. 2022

Chia semínka jsou velmi univerzální. V tom spočívá jejich obrovský benefit. Můžete je namáčet a přidávat do kaše, do pudinku, použít je do pečiva nebo jednoduše jimi posypat salát nebo je hodit do jogurtu. Chia semínka mají tu úžasnou vlastnost, že dokáží absorbovat kapalinu. Vytvoří jakýsi gel a fungují tím pádem jako zahušťovadlo. Což využijete například i do omáček nebo coby náhradu vajec.

Nutriční hodnoty

Živiny ve 100 gramech chia semínek jsou:

 • Kalorie: 486 gramů
 • Voda: 6 %
 • Bílkoviny: 16,5 gramů
 • Sacharidy: 42,1 gramů
 • Cukr: 0 gramů
 • Vláknina: 34,4 gramů
 • Tuk: 30,7 gramů
 • Nasycené masné kyseliny: 3,33 gramů
 • Mononenasycené kyseliny: 2,31 gramů
 • Polynenasycené kyseliny: 23,67 gramů
 • Omega-3 masné kyseliny: 17,83 gramů
 • Omega-6 masné kyseliny: 5,84 gramů

Jistě také oceníte, že chia semínka neobsahují lepek.

Sacharidy a vláknina

Více než 80% obsahu sacharidů v semenech chia je ve formě vlákniny. Jedna porce (28 gramů) chia semínek obsahuje 11 gramů vlákniny, což tvoří významnou část referenčního denního příjmu pro ženy a muže, ten činí 38 gramů denně. Tato vláknina je většinou nerozpustná. To si spojujeme se sníženým rizikem cukrovky.

Když jsou chia semínka namočená do vody nebo jiné tekutiny, dokážou absorbovat až 10–12násobek své vlastní hmotnosti – a semena se tak promění na gelovou hmotu.

Tuk

Jednou z dalších jedinečných vlastností šalvěje hispánské je její vysoký obsah omega-3 mastných kyselin zdravých pro srdce. Asi 75 % tuků v chia se skládá z kyseliny omega-3 alfa-linolenové, zatímco přibližně jen 20 % z omega-6 mastných kyselin. Ve skutečnosti jsou chia semínka nejznámějším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin – dokonce jsou v tomto ohledu lepší než lněná semínka.

Protein

Chia semínka obsahují 19 % bílkovin – podobně jako ostatní semena, ale více než většina obilovin. Vysoký příjem bílkovin je spojený s větším pocitem plnosti po jídle a tím sníženým příjmem potravy. Tato semínka nabízejí všech devět esenciálních aminokyselin a jsou tedy vysoce kvalitním rostlinným proteinem. Nedoporučují se však jako jediný zdroj bílkovin pro děti.

K TÉMATU  Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jsou opravdu vymačkané šťávy lepší než pojídání ovoce a zeleniny? Lékaři varují, že ne!

Minerály

Chia semínka poskytují vysoké množství mnoha minerálů, z nichž nejčastější jsou:

 1. Mangan – je nezbytný pro metabolismus, růst a vývoj.
 2. Fosfor – přispívá ke zdraví kostí a údržbě tkání.
 3. Měď – je důležitá pro zdraví srdce.
 4. Selen – důležitý antioxidant, je součástí mnoha procesů ve vašem těle.
 5. Železo – jako součást hemoglobinu v červených krvinkách se podílí na transportu kyslíku do celého těla.
 6. Hořčík – hraje důležitou roli v mnoha tělesných procesech.
 7. Vápník – je nezbytný pro kosti, svaly a nervy.

Jak chia semínka pomáhají našemu zdraví?

Chia semínka jsou v posledních letech stále oblíbenější díky své vysoké nutriční hodnotě a pozitivním zdravotním přínosům.

Zvýšené hladiny krve Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny jsou neuvěřitelně důležité pro tělo a mozek a chia jsou jejich vynikajícím zdrojem.

Lepší kontrola hladiny cukru v krvi

Zdravá hladina cukru v krvi je zásadní pro optimální zdraví. Tato zázračná semínka snižují inzulínovou rezistenci a zlepšují kontrolu hladiny cukru v krvi, což jsou důležité rizikové faktory pro metabolický syndrom, cukrovku typu 2 a srdeční choroby.

Nižší krevní tlak

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem pro chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby. Chia semínka a chia mouka snižují krevní tlak u jedinců, kteří již mají zvýšené hladiny.

pudink
Chia pudink je zdravý a ke všemu nesmírně jednoduchý. (foto: 123RF)

Recept na chia pudink:

Jelikož jsme tady chia semínka vychválili až do nebe, přinášíme vám rovnou jednoduchý recept na chia pudink, který je jedna z nejsnadnějších věcí, jak je v kuchyni využít.

Ingredience

 • 120 ml mléka (rostlinné nebo klasické)
 • 2 lžíce chia semínek
 • 1 lžíce medu nebo javorového sirupu
 • 1/2 lžičky vanilkového extraktu

Postup

Vše smíchejte v misce nebo sklenici a nechte chvilku odpočinout. Za čtvrt hodiny směs znovu promíchejte. Pokud se vám pudink bude zdát řidší, přidejte ještě trochu semínek a znovu zamíchejte. Ozdobte ovocem, semínky, džemem, oříšky, oříškovým máslem nebo čímkoliv, na co máte chuť a dejte jej přes noc do lednice. Ta už udělá zbytek práce za vás.

K TÉMATU  Fascinující přínosy hudby. Dělá z nás lepší řidiče a urychluje hubnutí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Najednou zasvítí sluníčko do oken, venku rozkvetou keře a hned vám svět připadá mnohem veselejší. Jaro už je tady, a to nejen teplotami venku. Velikonoce jsou za necelý měsíc, a tak je ten správný čas vnést jarní náladu také do vašeho domova.
Blíží se Vánoce a s nimi také příjemné starosti s vybíráním vhodných dárků pod stromeček. Pokud máte doma nadšeného mladého konstruktéra, může být volba dárku snazší, než si myslíte. Sady LEGO Technic jsou totiž skvělým dárkem pro všechny milovníky stavebnic, techniky a inovací.
Vlastníte chytrý telefon? V tom případě byste v něm měla mít nainstalované i chytré aplikace. Které že to jsou? Samozřejmě jde o aplikace, které ocení každá moderní žena.
Chcete-li vaší ratolesti pořídit pohodlné a zároveň vysoce módní boty, zkuste se porozhlédnout po dětských teniskách. Na následujících řádcích vám prozradíme, podle jakých kritérií vybírat tenisky pro chlapce, abychom nešláply vedle. Čtěte a nechte se inspirovat s námi!
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Módní inspirace není nikdy dost. Pokud jste tedy i vy nadšená fashion milovnice, rozhodně vám neunikly aktuální trendy, které nás během podzimu a zimy 2022/2023 čekají. Na scéně se objeví maximálně pohodlné teplákové soupravy i elegantní dámské šaty. Co bude tím pravým, co letos oblečete vy?
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Patříte mezi milovníky filmových novinek, nebo jste naopak v kině nebyli ani nepamatujete? Letos na jaře má premiérů celá řada báječných filmů a to je skvělá příležitost vyrazit za kulturou. Jaké filmy patří mezi ty nejočekávanější v dubnu a květnu? Možná, že vylákají do nejbližšího kina za zážitkem i vás.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.

Výběr článků

Krásně a hladce oholené nohy bez jediného pořezání - to se zdá být nesplnitelným snem pro řadu žen. Je to ale opravdu tak náročné, jak se to jeví? Nebo je to jenom o několika tricích či dodržování zásad, které vedou k dokonalému oholení? Pojďme si prozradit, jak si dokonale oholit nohy. Vždyť hladká pokožka vede k vyšším sebevědomí.
Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.

Nepřehlédněte

Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek