Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
chia
Chia semínka jsou nesmírně variabilní. (foto: 123RF)

15. 02. 2022

Chia semínka jsou velmi univerzální. V tom spočívá jejich obrovský benefit. Můžete je namáčet a přidávat do kaše, do pudinku, použít je do pečiva nebo jednoduše jimi posypat salát nebo je hodit do jogurtu. Chia semínka mají tu úžasnou vlastnost, že dokáží absorbovat kapalinu. Vytvoří jakýsi gel a fungují tím pádem jako zahušťovadlo. Což využijete například i do omáček nebo coby náhradu vajec.

Nutriční hodnoty

Živiny ve 100 gramech chia semínek jsou:

 • Kalorie: 486 gramů
 • Voda: 6 %
 • Bílkoviny: 16,5 gramů
 • Sacharidy: 42,1 gramů
 • Cukr: 0 gramů
 • Vláknina: 34,4 gramů
 • Tuk: 30,7 gramů
 • Nasycené masné kyseliny: 3,33 gramů
 • Mononenasycené kyseliny: 2,31 gramů
 • Polynenasycené kyseliny: 23,67 gramů
 • Omega-3 masné kyseliny: 17,83 gramů
 • Omega-6 masné kyseliny: 5,84 gramů

Jistě také oceníte, že chia semínka neobsahují lepek.

Sacharidy a vláknina

Více než 80% obsahu sacharidů v semenech chia je ve formě vlákniny. Jedna porce (28 gramů) chia semínek obsahuje 11 gramů vlákniny, což tvoří významnou část referenčního denního příjmu pro ženy a muže, ten činí 38 gramů denně. Tato vláknina je většinou nerozpustná. To si spojujeme se sníženým rizikem cukrovky.

Když jsou chia semínka namočená do vody nebo jiné tekutiny, dokážou absorbovat až 10–12násobek své vlastní hmotnosti – a semena se tak promění na gelovou hmotu.

Tuk

Jednou z dalších jedinečných vlastností šalvěje hispánské je její vysoký obsah omega-3 mastných kyselin zdravých pro srdce. Asi 75 % tuků v chia se skládá z kyseliny omega-3 alfa-linolenové, zatímco přibližně jen 20 % z omega-6 mastných kyselin. Ve skutečnosti jsou chia semínka nejznámějším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin – dokonce jsou v tomto ohledu lepší než lněná semínka.

Protein

Chia semínka obsahují 19 % bílkovin – podobně jako ostatní semena, ale více než většina obilovin. Vysoký příjem bílkovin je spojený s větším pocitem plnosti po jídle a tím sníženým příjmem potravy. Tato semínka nabízejí všech devět esenciálních aminokyselin a jsou tedy vysoce kvalitním rostlinným proteinem. Nedoporučují se však jako jediný zdroj bílkovin pro děti.

K TÉMATU  Jak zdravě přibrat a nezničit si při tom trávení?

Minerály

Chia semínka poskytují vysoké množství mnoha minerálů, z nichž nejčastější jsou:

 1. Mangan – je nezbytný pro metabolismus, růst a vývoj.
 2. Fosfor – přispívá ke zdraví kostí a údržbě tkání.
 3. Měď – je důležitá pro zdraví srdce.
 4. Selen – důležitý antioxidant, je součástí mnoha procesů ve vašem těle.
 5. Železo – jako součást hemoglobinu v červených krvinkách se podílí na transportu kyslíku do celého těla.
 6. Hořčík – hraje důležitou roli v mnoha tělesných procesech.
 7. Vápník – je nezbytný pro kosti, svaly a nervy.

Jak chia semínka pomáhají našemu zdraví?

Chia semínka jsou v posledních letech stále oblíbenější díky své vysoké nutriční hodnotě a pozitivním zdravotním přínosům.

Zvýšené hladiny krve Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny jsou neuvěřitelně důležité pro tělo a mozek a chia jsou jejich vynikajícím zdrojem.

Lepší kontrola hladiny cukru v krvi

Zdravá hladina cukru v krvi je zásadní pro optimální zdraví. Tato zázračná semínka snižují inzulínovou rezistenci a zlepšují kontrolu hladiny cukru v krvi, což jsou důležité rizikové faktory pro metabolický syndrom, cukrovku typu 2 a srdeční choroby.

Nižší krevní tlak

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem pro chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby. Chia semínka a chia mouka snižují krevní tlak u jedinců, kteří již mají zvýšené hladiny.

pudink
Chia pudink je zdravý a ke všemu nesmírně jednoduchý. (foto: 123RF)

Recept na chia pudink:

Jelikož jsme tady chia semínka vychválili až do nebe, přinášíme vám rovnou jednoduchý recept na chia pudink, který je jedna z nejsnadnějších věcí, jak je v kuchyni využít.

Ingredience

 • 120 ml mléka (rostlinné nebo klasické)
 • 2 lžíce chia semínek
 • 1 lžíce medu nebo javorového sirupu
 • 1/2 lžičky vanilkového extraktu

Postup

Vše smíchejte v misce nebo sklenici a nechte chvilku odpočinout. Za čtvrt hodiny směs znovu promíchejte. Pokud se vám pudink bude zdát řidší, přidejte ještě trochu semínek a znovu zamíchejte. Ozdobte ovocem, semínky, džemem, oříšky, oříškovým máslem nebo čímkoliv, na co máte chuť a dejte jej přes noc do lednice. Ta už udělá zbytek práce za vás.

K TÉMATU  40 chytrých vychytávek, které vám usnadní život při sportu! Nevěříte?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když si prohlížíte své fotky z dovolené, rozhodně nevypadáte jako módní ikony z časopisů a sociálních sítí? Poradíme vám zaručené fígle módních blogerek. Rozhodně zapomeňte na to, že nejste fotogenická. Jen musíte zaujmout tu správnou pózu a úhel - a výsledek bude úchvatný! Už se těšíte na nové fotky?
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.
Ekologie se v současné době klade na první místo. Svůj podíl na tom má zjištění, že stojíme za rychle se oteplující planetou nebo že naším přičiněním mořští živočichové nežijí tak dlouho, jak by mohli, neboť se zamotají do plastových odpadků. Kromě toho, že se spustila řada kampaní bojujících proti plastům a proti nadměrné konzumaci masa, dostaly se také do popředí přírodní úklidové prostředky. Jinými slovy jsme se opět navrátily do minulosti.
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.

Nepřehlédněte

Byla krásná jako žádná jiná. Muži se o ni prali. Dostávala jednu roli za druhou a dosyta si užívala veškeré slávy, kterou jí povolání herečky přinášelo. Avšak ani ona se bohužel nevyhnula mnohému trápení, které si pro ni osud přichystal.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek