Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Chia semínka: Přínos pro naše zdraví + recept jako BONUS!

Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
chia
Chia semínka jsou nesmírně variabilní. (foto: 123RF)

15. 02. 2022

Chia semínka jsou velmi univerzální. V tom spočívá jejich obrovský benefit. Můžete je namáčet a přidávat do kaše, do pudinku, použít je do pečiva nebo jednoduše jimi posypat salát nebo je hodit do jogurtu. Chia semínka mají tu úžasnou vlastnost, že dokáží absorbovat kapalinu. Vytvoří jakýsi gel a fungují tím pádem jako zahušťovadlo. Což využijete například i do omáček nebo coby náhradu vajec.

Nutriční hodnoty

Živiny ve 100 gramech chia semínek jsou:

 • Kalorie: 486 gramů
 • Voda: 6 %
 • Bílkoviny: 16,5 gramů
 • Sacharidy: 42,1 gramů
 • Cukr: 0 gramů
 • Vláknina: 34,4 gramů
 • Tuk: 30,7 gramů
 • Nasycené masné kyseliny: 3,33 gramů
 • Mononenasycené kyseliny: 2,31 gramů
 • Polynenasycené kyseliny: 23,67 gramů
 • Omega-3 masné kyseliny: 17,83 gramů
 • Omega-6 masné kyseliny: 5,84 gramů

Jistě také oceníte, že chia semínka neobsahují lepek.

Sacharidy a vláknina

Více než 80% obsahu sacharidů v semenech chia je ve formě vlákniny. Jedna porce (28 gramů) chia semínek obsahuje 11 gramů vlákniny, což tvoří významnou část referenčního denního příjmu pro ženy a muže, ten činí 38 gramů denně. Tato vláknina je většinou nerozpustná. To si spojujeme se sníženým rizikem cukrovky.

Když jsou chia semínka namočená do vody nebo jiné tekutiny, dokážou absorbovat až 10–12násobek své vlastní hmotnosti – a semena se tak promění na gelovou hmotu.

Tuk

Jednou z dalších jedinečných vlastností šalvěje hispánské je její vysoký obsah omega-3 mastných kyselin zdravých pro srdce. Asi 75 % tuků v chia se skládá z kyseliny omega-3 alfa-linolenové, zatímco přibližně jen 20 % z omega-6 mastných kyselin. Ve skutečnosti jsou chia semínka nejznámějším rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin – dokonce jsou v tomto ohledu lepší než lněná semínka.

Protein

Chia semínka obsahují 19 % bílkovin – podobně jako ostatní semena, ale více než většina obilovin. Vysoký příjem bílkovin je spojený s větším pocitem plnosti po jídle a tím sníženým příjmem potravy. Tato semínka nabízejí všech devět esenciálních aminokyselin a jsou tedy vysoce kvalitním rostlinným proteinem. Nedoporučují se však jako jediný zdroj bílkovin pro děti.

K TÉMATU  Nasladko, nebo naslano? Těchto 9 potravin zvládne obojí

Minerály

Chia semínka poskytují vysoké množství mnoha minerálů, z nichž nejčastější jsou:

 1. Mangan – je nezbytný pro metabolismus, růst a vývoj.
 2. Fosfor – přispívá ke zdraví kostí a údržbě tkání.
 3. Měď – je důležitá pro zdraví srdce.
 4. Selen – důležitý antioxidant, je součástí mnoha procesů ve vašem těle.
 5. Železo – jako součást hemoglobinu v červených krvinkách se podílí na transportu kyslíku do celého těla.
 6. Hořčík – hraje důležitou roli v mnoha tělesných procesech.
 7. Vápník – je nezbytný pro kosti, svaly a nervy.

Jak chia semínka pomáhají našemu zdraví?

Chia semínka jsou v posledních letech stále oblíbenější díky své vysoké nutriční hodnotě a pozitivním zdravotním přínosům.

Zvýšené hladiny krve Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny jsou neuvěřitelně důležité pro tělo a mozek a chia jsou jejich vynikajícím zdrojem.

Lepší kontrola hladiny cukru v krvi

Zdravá hladina cukru v krvi je zásadní pro optimální zdraví. Tato zázračná semínka snižují inzulínovou rezistenci a zlepšují kontrolu hladiny cukru v krvi, což jsou důležité rizikové faktory pro metabolický syndrom, cukrovku typu 2 a srdeční choroby.

Nižší krevní tlak

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem pro chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby. Chia semínka a chia mouka snižují krevní tlak u jedinců, kteří již mají zvýšené hladiny.

pudink
Chia pudink je zdravý a ke všemu nesmírně jednoduchý. (foto: 123RF)

Recept na chia pudink:

Jelikož jsme tady chia semínka vychválili až do nebe, přinášíme vám rovnou jednoduchý recept na chia pudink, který je jedna z nejsnadnějších věcí, jak je v kuchyni využít.

Ingredience

 • 120 ml mléka (rostlinné nebo klasické)
 • 2 lžíce chia semínek
 • 1 lžíce medu nebo javorového sirupu
 • 1/2 lžičky vanilkového extraktu

Postup

Vše smíchejte v misce nebo sklenici a nechte chvilku odpočinout. Za čtvrt hodiny směs znovu promíchejte. Pokud se vám pudink bude zdát řidší, přidejte ještě trochu semínek a znovu zamíchejte. Ozdobte ovocem, semínky, džemem, oříšky, oříškovým máslem nebo čímkoliv, na co máte chuť a dejte jej přes noc do lednice. Ta už udělá zbytek práce za vás.

K TÉMATU  Emoční rovnice: Instantní odpověď na všechny vaše problémy

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

Chia, lněná semínka a sezam: poznejte jejich vliv na zdraví

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
Celosvětově uznávaný kanadský kytarista, skladatel a producent Jesse Cook, jež ve své tvorbě dokonale kombinuje prvky jazzu a flamenca, se na začátku nového roku poprvé představí českému publiku. Vystoupí za doprovodu svého bandu ve čtvrtek 20. února v pražském Lucerna Music Baru. V roli předskokana se objeví slovenské uskupení Blue Zodiac. Vstupenky jsou k zakoupení v síti GoOut.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Nic nedokáže pokazit dovolenou tak jako špatné počasí a zdravotní obtíže. S počasím sice vy sami nic neuděláte, ale před zdravotními neduhy se můžete chránit tím, že si pečlivě sbalíte s sebou na dovolenou také lékárničku. V zahraničí se totiž léky první pomoci shání obtížněji.
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek