Domů » Krása a móda » Pokožka a pleť » Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?
Krása a móda Pokožka a pleť

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

maskné
Co je to maskné, jinak řečeno také mechanické akné? (zdroj foto: abc7chicago.com)
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.

Mechanické akné

Jako maskné byl mezinárodně označen pojem takového stavu kůže, který má na svědomí nošení ochranných pomůcek zakrývajících naše ústa a nos – tedy po nošení roušek a respirátorů. Jedná se o akné, které vzniklo mechanickým působením, tedy acne mechanica.

Jak vzniká maskné?

Všichni moc dobře známe ten nepříjemný pocit, který na naší kůži vyvolává nošení ústenky. Ať již musíte trávit delší čas v respirátoru nebo v roušce, vaše pleť zákonitě trpí. Pod ústenkou se totiž vlivem tření, tepla, velmi špatného přístupu vzduchu, mluvení a procesu nádechu a výdechu shromažďuje mnoho nežádoucích mikroorganismů a patogenních látek.

Protože se rouška neustále o náš obličej otírá, způsobuje na tváři malé trhlinky v kůži. Ty fungují jako vstupní brána pro nečistoty a bakterie, které zde nacházejí živnou půdu – vlhká a namáhaná kůže je přímo rezervoárem pro bakterie. A problém je zde. Dochází k ucpávání pórů, které má na svědomí vznik nepříjemných černých teček a akné.

Jak předejít vzniku nepříjemně podrážděné kůže pod rouškou?

Nový kosmetický problém, který nyní řeší lidé po celém světě, ale má své řešení. Samozřejmě tím nejúčinnějším je nošení roušek pouze tam, kde je to nezbytně nutné. Když se například pohybujete v přírodě nebo v místě, kde se žádní lidé nepohybují, ústenku si sundejte. Dopřejte své pleti, aby se nadechla.

Pomůže i správná péče o roušku. Tu si vždy na ústa nasaďte pouze na dobu, než se začne plnit parou. Promočená rouška rozhodně není nic, co byste na své pleti potřebovali. Pokud máte bavlněnou ochranu úst a nosu, měli byste ji měnit po půl hodině nošení.

Podle hygienických doporučení by pak rouška měla putovat do igelitového sáčku, který uzavřete. Doma pak následně roušku vyvařte a po vyprání ji ještě vyžehlete. Zbavíte se tak veškerých patogenů, které na ni ulpěly. Pokud roušku perete v pračce, rozhodně se vyvarujte aviváži. Právě tento prostředek nejvíce přispívá k dráždění kůže a k ucpávání pórů.

Než vyjdete z domu, vždy se ujistěte, že máte po ruce dostatečný počet čistých a funkčních roušek.

Ke vzniku nepříjemného problému s pletí neblaze přispívají i roušky a respirátory, které vám nesedí. Proto volte vždy jen tu velikost, která je vám v rámci možností pohodlná. Rouška a další typy ústenek by neměli nikde tlačit, neměli by vaši pleť přímo dřít či dráždit.

Když už se maskné objeví

Všechno to zní krásně, ale když musíte mít roušku či respirátor na obličeji celou pracovní dobu, zřejmě se určitému podráždění pleti nevyhnete. V tom případě je nasnadě velmi pečlivá péče, kterou své pleti věnujete po příchodu domů.

Pro ošetření pleti budete potřebovat několik produktů pro aknózní pleť. Ihned po příchodu domů byste si měli obličej umýt ve speciálním gelu určeném pro pleť s akné. Jako další krok se nabízí speciální hydratační krém určený pro jemnou pokožku. Ten na vaší pleti vytvoří jemný film, který bude kůži chránit, a navíc ji bude vyživovat a obnovovat její regeneraci.

maskné
Akné v místě roušky. (zdroj foto: www.wexnermedical.osu.edu)

Osvědčené rady

Pokud vás trápí maskné a rádi byste nejdříve zkusili přírodní osvědčené rady, nachystejte si například pleťovou masku z 1 lžičky jablečného octa, 1 lžíce chladného zeleného čaje a 2 lžic medu. Směs promíchejte a nechejte na obličeji působit 15 minut.

Nezapomínejte ani na obligátní pitný režim, aby se mohlo vaše tělo efektivně zbavovat škodlivých látek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Michaela Romanová

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Přidejte svůj názor