Čtvrtek , 19. 09. 2024

Zita

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
maskné
Co je to maskné, jinak řečeno také mechanické akné? (zdroj foto: abc7chicago.com)

23. 10. 2020

Mechanické akné

Jako maskné byl mezinárodně označen pojem takového stavu kůže, který má na svědomí nošení ochranných pomůcek zakrývajících naše ústa a nos – tedy po nošení roušek a respirátorů. Jedná se o akné, které vzniklo mechanickým působením, tedy acne mechanica.

Jak vzniká maskné?

Všichni moc dobře známe ten nepříjemný pocit, který na naší kůži vyvolává nošení ústenky. Ať již musíte trávit delší čas v respirátoru nebo v roušce, vaše pleť zákonitě trpí. Pod ústenkou se totiž vlivem tření, tepla, velmi špatného přístupu vzduchu, mluvení a procesu nádechu a výdechu shromažďuje mnoho nežádoucích mikroorganismů a patogenních látek.

Protože se rouška neustále o náš obličej otírá, způsobuje na tváři malé trhlinky v kůži. Ty fungují jako vstupní brána pro nečistoty a bakterie, které zde nacházejí živnou půdu – vlhká a namáhaná kůže je přímo rezervoárem pro bakterie. A problém je zde. Dochází k ucpávání pórů, které má na svědomí vznik nepříjemných černých teček a akné.

Jak předejít vzniku nepříjemně podrážděné kůže pod rouškou?

Nový kosmetický problém, který nyní řeší lidé po celém světě, ale má své řešení. Samozřejmě tím nejúčinnějším je nošení roušek pouze tam, kde je to nezbytně nutné. Když se například pohybujete v přírodě nebo v místě, kde se žádní lidé nepohybují, ústenku si sundejte. Dopřejte své pleti, aby se nadechla.

Pomůže i správná péče o roušku. Tu si vždy na ústa nasaďte pouze na dobu, než se začne plnit parou. Promočená rouška rozhodně není nic, co byste na své pleti potřebovali. Pokud máte bavlněnou ochranu úst a nosu, měli byste ji měnit po půl hodině nošení.

Podle hygienických doporučení by pak rouška měla putovat do igelitového sáčku, který uzavřete. Doma pak následně roušku vyvařte a po vyprání ji ještě vyžehlete. Zbavíte se tak veškerých patogenů, které na ni ulpěly. Pokud roušku perete v pračce, rozhodně se vyvarujte aviváži. Právě tento prostředek nejvíce přispívá k dráždění kůže a k ucpávání pórů.

K TÉMATU  Jaká bude móda a co pofrčí letos v létě? Jsou tu trendy pro rok 2020

Než vyjdete z domu, vždy se ujistěte, že máte po ruce dostatečný počet čistých a funkčních roušek.

Ke vzniku nepříjemného problému s pletí neblaze přispívají i roušky a respirátory, které vám nesedí. Proto volte vždy jen tu velikost, která je vám v rámci možností pohodlná. Rouška a další typy ústenek by neměli nikde tlačit, neměli by vaši pleť přímo dřít či dráždit.

Když už se maskné objeví

Všechno to zní krásně, ale když musíte mít roušku či respirátor na obličeji celou pracovní dobu, zřejmě se určitému podráždění pleti nevyhnete. V tom případě je nasnadě velmi pečlivá péče, kterou své pleti věnujete po příchodu domů.

Pro ošetření pleti budete potřebovat několik produktů pro aknózní pleť. Ihned po příchodu domů byste si měli obličej umýt ve speciálním gelu určeném pro pleť s akné. Jako další krok se nabízí speciální hydratační krém určený pro jemnou pokožku. Ten na vaší pleti vytvoří jemný film, který bude kůži chránit, a navíc ji bude vyživovat a obnovovat její regeneraci.

maskné
Akné v místě roušky. (zdroj foto: www.wexnermedical.osu.edu)

Osvědčené rady

Pokud vás trápí maskné a rádi byste nejdříve zkusili přírodní osvědčené rady, nachystejte si například pleťovou masku z 1 lžičky jablečného octa, 1 lžíce chladného zeleného čaje a 2 lžic medu. Směs promíchejte a nechejte na obličeji působit 15 minut.

Nezapomínejte ani na obligátní pitný režim, aby se mohlo vaše tělo efektivně zbavovat škodlivých látek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Stačila vteřina navíc nebo kousek vedle a dopadlo by to špatně. Dechberoucí momenty, při kterých zrovna někdo natáčel. Možná na něj nevěříte, ale jak se říká - tihle lidé měli z pekla štěstí.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?
Médii v poslední době hýbou protichůdné zprávy o elektronických cigaretách. Amerika je dokonce oficiálně s ohledem na aktuální vysokou úmrtnost mládeže, v souvislosti s elektronickými cigaretami, zakazuje. Je vapování pro kuřáky spíše nebezpečím, nebo lepší alternativou? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Helena Růžičková, nezapomenutelná česká herečka, by dnes oslavila 88. narozeniny. Její život byl plný zvratů a dramatických momentů, které z ní učinily výraznou postavu české kultury. Od raného dětství, kdy excelovala ve sportu a baletu, přes bouřlivou kariéru, až po osobní tragédie a nekonvenční přístup k životu i lásce, zanechala nesmazatelnou stopu na české herecké scéně.
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.

Výběr článků

Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.

Nepřehlédněte

Dnes je ten správný den se rozhodnout, s kým chcete trávit svůj drahocenný čas, a komu ho naopak nedávat! Dejte na svůj vnitřní hlas.
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek