Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
maskné
Co je to maskné, jinak řečeno také mechanické akné? (zdroj foto: abc7chicago.com)

23. 10. 2020

Mechanické akné

Jako maskné byl mezinárodně označen pojem takového stavu kůže, který má na svědomí nošení ochranných pomůcek zakrývajících naše ústa a nos – tedy po nošení roušek a respirátorů. Jedná se o akné, které vzniklo mechanickým působením, tedy acne mechanica.

Jak vzniká maskné?

Všichni moc dobře známe ten nepříjemný pocit, který na naší kůži vyvolává nošení ústenky. Ať již musíte trávit delší čas v respirátoru nebo v roušce, vaše pleť zákonitě trpí. Pod ústenkou se totiž vlivem tření, tepla, velmi špatného přístupu vzduchu, mluvení a procesu nádechu a výdechu shromažďuje mnoho nežádoucích mikroorganismů a patogenních látek.

Protože se rouška neustále o náš obličej otírá, způsobuje na tváři malé trhlinky v kůži. Ty fungují jako vstupní brána pro nečistoty a bakterie, které zde nacházejí živnou půdu – vlhká a namáhaná kůže je přímo rezervoárem pro bakterie. A problém je zde. Dochází k ucpávání pórů, které má na svědomí vznik nepříjemných černých teček a akné.

Jak předejít vzniku nepříjemně podrážděné kůže pod rouškou?

Nový kosmetický problém, který nyní řeší lidé po celém světě, ale má své řešení. Samozřejmě tím nejúčinnějším je nošení roušek pouze tam, kde je to nezbytně nutné. Když se například pohybujete v přírodě nebo v místě, kde se žádní lidé nepohybují, ústenku si sundejte. Dopřejte své pleti, aby se nadechla.

Pomůže i správná péče o roušku. Tu si vždy na ústa nasaďte pouze na dobu, než se začne plnit parou. Promočená rouška rozhodně není nic, co byste na své pleti potřebovali. Pokud máte bavlněnou ochranu úst a nosu, měli byste ji měnit po půl hodině nošení.

Podle hygienických doporučení by pak rouška měla putovat do igelitového sáčku, který uzavřete. Doma pak následně roušku vyvařte a po vyprání ji ještě vyžehlete. Zbavíte se tak veškerých patogenů, které na ni ulpěly. Pokud roušku perete v pračce, rozhodně se vyvarujte aviváži. Právě tento prostředek nejvíce přispívá k dráždění kůže a k ucpávání pórů.

K TÉMATU  Termální voda v kosmetice: Reklamní tah, nebo nedoceněný dar přírody?

Než vyjdete z domu, vždy se ujistěte, že máte po ruce dostatečný počet čistých a funkčních roušek.

Ke vzniku nepříjemného problému s pletí neblaze přispívají i roušky a respirátory, které vám nesedí. Proto volte vždy jen tu velikost, která je vám v rámci možností pohodlná. Rouška a další typy ústenek by neměli nikde tlačit, neměli by vaši pleť přímo dřít či dráždit.

Když už se maskné objeví

Všechno to zní krásně, ale když musíte mít roušku či respirátor na obličeji celou pracovní dobu, zřejmě se určitému podráždění pleti nevyhnete. V tom případě je nasnadě velmi pečlivá péče, kterou své pleti věnujete po příchodu domů.

Pro ošetření pleti budete potřebovat několik produktů pro aknózní pleť. Ihned po příchodu domů byste si měli obličej umýt ve speciálním gelu určeném pro pleť s akné. Jako další krok se nabízí speciální hydratační krém určený pro jemnou pokožku. Ten na vaší pleti vytvoří jemný film, který bude kůži chránit, a navíc ji bude vyživovat a obnovovat její regeneraci.

maskné
Akné v místě roušky. (zdroj foto: www.wexnermedical.osu.edu)

Osvědčené rady

Pokud vás trápí maskné a rádi byste nejdříve zkusili přírodní osvědčené rady, nachystejte si například pleťovou masku z 1 lžičky jablečného octa, 1 lžíce chladného zeleného čaje a 2 lžic medu. Směs promíchejte a nechejte na obličeji působit 15 minut.

Nezapomínejte ani na obligátní pitný režim, aby se mohlo vaše tělo efektivně zbavovat škodlivých látek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokud trpíte na akné nebo ekzém, na vině může být i špatné trávení

Rouška by vám v těchto dnech neměla doma chybět. Návod, jak si ušít nebo udělat nešitou roušku za pár minut

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Smutná zpráva postihla českou divadelní scénu, když ve věku 59 let zemřel vynikající herec Norbert Lichý. Tuto smutnou zprávu dnes zveřejnilo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, kde umělec působil dlouhá léta. Lichý, který loni v prosinci oslavil devětapadesáté narozeniny, byl váženým držitelem několika prestižních ocenění a zanechal nezaměnitelnou stopu v srdcích diváků.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Nikdy jsem nepatřila mezi ženy, které vyhledávají jiné partnery a nevěra jim nic neříká. Vlastně jsem se vždy považovala za zastánkyni věrnosti. Po svatbě jsme se nastěhovali do řadovek. Tam jsme se seznámili i s našimi sousedy.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
Uskladnění vína musí mít nějaký pořádek. O ten se postarají stojany na víno a vinotéky, které jsou praktickým i designovým doplňkem interiéru. Materiálem číslo jedna je dřevo, ale kromě toho opravovaného dolehl i sem trend palet. Opravdovou chloubou domu je potom vinný sklípek do spirály se vstupem rovnou z kuchyně nebo jídelny.
Nestíháte sníst banány včas a pak vám doma zčernají? Myslíte si, že přezrálé a již na první pohled nehezké banány už se nedají jíst? Možná už vám nebudou chutnat jen tak, ale můžete si z nich připravit dezert nebo třeba zmrzlinu. Jak můžete zužitkovat přezrálé banány? Určitě na mnoho způsobů, vyzkoušejte tyto recepty. A využít pak můžete i samotné slupky, které byste za normálních okolností vyhodili.

Výběr článků

Vánoce jsou rodinné svátky, ale když jste sama - bez partnera, manžela, dětí, mohou to být svátky hodně stresující. Důležité je však začít se na to dívat z jiného úhlu. Být single na Vánoce je nakonec vlastně fajn.
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
Hledáte inspiraci na zajímavé knihy, které byste si mohla vychutnat ve chvilkách klidu o velikonočních prázdninách? Níže najdete hned pět tipů na čtení, u kterého se rozhodně nudit nebudete.

Nepřehlédněte

Nevěra je nepříjemná zkušenost, která dokáže zamávat i tím zdánlivě nejsilnějším vztahem. Mezi ženskou a mužskou nevěrou panují rozdíly. Jaké?
Trávíte v posilovně každou volnou chvíli? Tak trochu „flákáte“ pravidelné kontroly u zubaře? Pokud navíc často ponocujete, své šance na otěhotnění dramaticky snižujete. Jak s tím vším souvisí televizní ovladač?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek