Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Osm hodin spánku denně. Proč je to tak moc důležité?

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
spánku
Chcete být v pohodě? Spěte osm hodin. (foto: 123RF)

16. 02. 2022

Stres, úzkosti, vyčerpání, neduživost…. známe to všechny. Marně si dlouhé měsíce či snad roky lámete hlavu nad tím, proč máte neustále špatnou náladu? Pak nejspíš praktikujete méně než osm hodin spánku denně.

Nepodceňujte sílu melatoninu

Během spánku se v našem těle tvoří takzvaný melatonin neboli spánkový hormon. Podotýkáme, že jde o velmi důležitý hormon, který příznivě působí na hormonální funkce organismu a také je významným antioxidantem, který nás chrání před stresem.

Kdo si však myslí, že si melatonin vytvoří během odpoledního šlofíka, toho nejspíš zklameme. Melatonin se vytváří za tmy, nejvíce se ho tvoří kolem půlnoci a jeho činnost trvá až do svítání. Když tedy v noci naspíte jen pět hodin a pak tři hodiny podřimujete přes den, není vám to nic platné. Ztracené hodiny spánku už nenaženete.

Lepší pamatovák

Co dalšího osm hodin spánku dokáže? Především také zlepšit paměť. Potřebujete-li se cokoliv naučit, ideální je, když budete chodit pravidelně spát každý den ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu také budete vstávat. Během osmihodinového spánku dokáže váš mozek nové informace dostatečně vstřebat a uložit si je na pozdější dobu. Tím se vám zlepší i dlouhodobá paměť. Pokud u vás ale zkouškové období probíhá tak, že se učíte do tří do rána a v deset ráno začínáte znovu, pak raději počítejte s tím, že za týden si nebudete pamatovat ani polovinu. Čím déle a lépe spíte, tím víc si toho zapamatujete za mnohem kratší dobu.

Ochrana před Alzheimerovou chorobou

Imunita. To je možná to, co vás v dnešním pandemickém světě zajímá ze všeho nejvíc. Denně zobete všechny možné vitamíny, cvičíte, jíte zdravě, hlídáte si dostatečný příjem ovoce a zeleniny a vůbec, ani na malou chvíli vás nenapadlo, že tou nejdůležitější prevencí před všemi nemocemi je právě spánek? Ano, tak tomu skutečně je. Spánek nás ovšem nechrání jenom před virovým onemocněním, ale například také před Alzheimerem či dalšími vážnými onemocněními. Kvalitní a dlouhý spánek chrání náš mozek i srdce.

spánek
Jen spánek v noci má ten pravý smysl. (foto: 123RF)

Chcete shodit pár kilogramu? Spěte

Snažíte se zhubnout? A jak toho chcete docílit? Cvičením? Omezením jídla? Zdravou stravou? Než začnete uvažovat nad tím, že vynecháte sladká a tučná jídla, zaměřte se spíš na to, kolik toho denně naspíte. Žádná dieta, byť zázračnější, vám dlouhodobě nepomůže, pokud nebudete spát alespoň osm hodin denně. Spánek je totiž nejlepší, nejefektivnější metodou, jak zhubnout. Když toho naspíte méně, nastává spánková deprivace, při níž budete mít chuť na nezdravá jídla, budete mít hlad i ve chvíli, kdy byste normálně hlad neměli a tím pádem toho i víc sníte. Zatímco po osmi hodinách spánku vás nenapadne večer vyplenit lednici. Ovšem tedy za předpokladu, že jíte pravidelně během celého dne.

K TÉMATU  Tetování může snížit šanci na získání zaměstnání. Kde je to problém a kde to nevadí

Strašák, který nebolí

Cukrovka. To je jeden z největších strašáků, který dnes na světě existuje. Cukrovka může rovněž potkat každého z nás, ale pravidelným spánkem riziko onemocnění cukrovkou minimalizujete. Málo spánku ovlivňuje hodnoty glukózy v těle. Samozřejmě to platí v případě, že si dopřáváte málo spánku po většinu svého života. Když pár nocí špatně spíte nebo toho příliš nenaspíte kvůli cestování, nic tak strašného se neděje a neznamená to, že hned onemocníte cukrovou. Ale pár let krátkého a nekvalitního spánku už s vámi může zamávat dost radikálně.

Ale existuje ještě jeden vážný problém. Příliš mnoho spánku naopak značí, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Spíte-li větší část svého života déle než osm hodin a pořád jste unavená, klidně byste prospala celý den, naopak si zvyšujete riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Co dalšího byste měli vědět?

Je toho dost, ale alespoň si připomeneme ty nejčastější chyby, které během dne děláme, a co náš spánek činní nekvalitním. Především je tu kofein. Pokud si v devět večer dáte poslední kávu a o půlnoci půjdete spát, vaše tělo nebude na spánek připravené. Kofeinem v něm vzbuzujete dojem, že potřebujete být bdělí. A když přece jen usnete, tělo je stále v pohotovosti, proto si neodpočine ani tehdy, naspíte-li skutečně doporučovaných osm hodin. To samé platí pro alkohol.

Také bychom před spaním neměli jíst nic těžkého, tedy špatně stravitelného. Organismus pak během spánku pracuje na plné obrátky, místo toho, aby odpočíval. V neposlední řadě je dvě hodiny před spaním vynechat televizi nebo počítač. Modré světlo, které moderní technologie vyzařují, také činí náš spánek nekvalitním, i když to možná ráno po probuzení necítíte. Naopak jste rádi, jak jste se krásně vyspali. Váš organismus si ale myslí něco jiného a nenápadně vám jeden nekvalitní spánek za druhým sčítá a za pár let vám vystaví účet.  Vážně to chcete riskovat?

K TÉMATU  Sprejomalba v akci. Koloseum vznikne přímo před očima během pár minut. Tohle není žádné graffiti

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy pro váš klidnější spánek, pokud partner chrápe

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Cihlová zeď a moderní interiéry se začínají prolínat, i když by to kdysi nikoho nenapadlo. Ale přiznané cihlové zdi dodají celému interiéru jedinečný charakter. Protože ale pravé cihly najdeme málokde, můžeme cihlové stěny imitovat plastickým dekorem, který je na první pohled k nerozeznání. Tyto obklady se dají koupit v různých vyhotoveních i barvách, takže se mohou tvářit jako břidlice, kámen nebo klasické cihly. Dokonce si je můžete natřít nebo jinak povrchově upravit přesně podle sebe.
V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Sluníčko a teploty překonávající 20°C. Takto nějak přichází léto do české kotliny. Nemusíte na něj čekat na přelom května a června. Za takovým létem můžete vyrazit už v dubnu, třeba do Turecka nebo na Mallorcu.
Eva Pilarová patřila mezi nejvýraznější české zpěvačky 20. století. Během své kariéry prošla několika zásadními zvraty – od hvězdné slávy přes zákazy koncertování až po boj s rakovinou. Její život a kariéra byly poznamenány politickými tlaky, osobními ztrátami i proměnami hudebního průmyslu. Pět let po jejím úmrtí připomínáme nejen její největší úspěchy, ale i méně známé momenty, které formovaly její dráhu.
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!
Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.

Výběr článků

Trocha vzpruhy, když nám začalo to jaro, se vždycky hodí. Vyberete si svého favorita mezi svalovci i charismatickými krasavci?
Mluví se o tom hodně. Pozitivně i negativně. A my už se také rozhodly, že nasedneme na elektrooře. Výsledek je naprosto úžasný. I za dodržení stanovených pravidel jsme se staly královnami a užily si volnost, kterou cyklistika nabízí. Elektrokolo je prostě super!
Děti i domácí mazlíčci umí být roztomilí. Tihle prckové sice ještě nosí pleny, ale už mají doslova záchvat smíchu. A může za to pes! Slyšet dětský smích je rozhodně lepší, než křik. Možná se budete smát s nimi!

Nepřehlédněte

Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.
Dnes už nikoho žena na vedoucí pozici příliš nepřekvapí. Obdivujete je, vzhlížíte k nim, chtěli byste být jako ony a tápete, jak se alespoň přiblížit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek