Čtvrtek , 12. 12. 2024

Simona

Osm hodin spánku denně. Proč je to tak moc důležité?

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
spánku
Chcete být v pohodě? Spěte osm hodin. (foto: 123RF)

16. 02. 2022

Stres, úzkosti, vyčerpání, neduživost…. známe to všechny. Marně si dlouhé měsíce či snad roky lámete hlavu nad tím, proč máte neustále špatnou náladu? Pak nejspíš praktikujete méně než osm hodin spánku denně.

Nepodceňujte sílu melatoninu

Během spánku se v našem těle tvoří takzvaný melatonin neboli spánkový hormon. Podotýkáme, že jde o velmi důležitý hormon, který příznivě působí na hormonální funkce organismu a také je významným antioxidantem, který nás chrání před stresem.

Kdo si však myslí, že si melatonin vytvoří během odpoledního šlofíka, toho nejspíš zklameme. Melatonin se vytváří za tmy, nejvíce se ho tvoří kolem půlnoci a jeho činnost trvá až do svítání. Když tedy v noci naspíte jen pět hodin a pak tři hodiny podřimujete přes den, není vám to nic platné. Ztracené hodiny spánku už nenaženete.

Lepší pamatovák

Co dalšího osm hodin spánku dokáže? Především také zlepšit paměť. Potřebujete-li se cokoliv naučit, ideální je, když budete chodit pravidelně spát každý den ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu také budete vstávat. Během osmihodinového spánku dokáže váš mozek nové informace dostatečně vstřebat a uložit si je na pozdější dobu. Tím se vám zlepší i dlouhodobá paměť. Pokud u vás ale zkouškové období probíhá tak, že se učíte do tří do rána a v deset ráno začínáte znovu, pak raději počítejte s tím, že za týden si nebudete pamatovat ani polovinu. Čím déle a lépe spíte, tím víc si toho zapamatujete za mnohem kratší dobu.

Ochrana před Alzheimerovou chorobou

Imunita. To je možná to, co vás v dnešním pandemickém světě zajímá ze všeho nejvíc. Denně zobete všechny možné vitamíny, cvičíte, jíte zdravě, hlídáte si dostatečný příjem ovoce a zeleniny a vůbec, ani na malou chvíli vás nenapadlo, že tou nejdůležitější prevencí před všemi nemocemi je právě spánek? Ano, tak tomu skutečně je. Spánek nás ovšem nechrání jenom před virovým onemocněním, ale například také před Alzheimerem či dalšími vážnými onemocněními. Kvalitní a dlouhý spánek chrání náš mozek i srdce.

spánek
Jen spánek v noci má ten pravý smysl. (foto: 123RF)

Chcete shodit pár kilogramu? Spěte

Snažíte se zhubnout? A jak toho chcete docílit? Cvičením? Omezením jídla? Zdravou stravou? Než začnete uvažovat nad tím, že vynecháte sladká a tučná jídla, zaměřte se spíš na to, kolik toho denně naspíte. Žádná dieta, byť zázračnější, vám dlouhodobě nepomůže, pokud nebudete spát alespoň osm hodin denně. Spánek je totiž nejlepší, nejefektivnější metodou, jak zhubnout. Když toho naspíte méně, nastává spánková deprivace, při níž budete mít chuť na nezdravá jídla, budete mít hlad i ve chvíli, kdy byste normálně hlad neměli a tím pádem toho i víc sníte. Zatímco po osmi hodinách spánku vás nenapadne večer vyplenit lednici. Ovšem tedy za předpokladu, že jíte pravidelně během celého dne.

K TÉMATU  Je tu zas letních zánětů čas!

Strašák, který nebolí

Cukrovka. To je jeden z největších strašáků, který dnes na světě existuje. Cukrovka může rovněž potkat každého z nás, ale pravidelným spánkem riziko onemocnění cukrovkou minimalizujete. Málo spánku ovlivňuje hodnoty glukózy v těle. Samozřejmě to platí v případě, že si dopřáváte málo spánku po většinu svého života. Když pár nocí špatně spíte nebo toho příliš nenaspíte kvůli cestování, nic tak strašného se neděje a neznamená to, že hned onemocníte cukrovou. Ale pár let krátkého a nekvalitního spánku už s vámi může zamávat dost radikálně.

Ale existuje ještě jeden vážný problém. Příliš mnoho spánku naopak značí, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Spíte-li větší část svého života déle než osm hodin a pořád jste unavená, klidně byste prospala celý den, naopak si zvyšujete riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Co dalšího byste měli vědět?

Je toho dost, ale alespoň si připomeneme ty nejčastější chyby, které během dne děláme, a co náš spánek činní nekvalitním. Především je tu kofein. Pokud si v devět večer dáte poslední kávu a o půlnoci půjdete spát, vaše tělo nebude na spánek připravené. Kofeinem v něm vzbuzujete dojem, že potřebujete být bdělí. A když přece jen usnete, tělo je stále v pohotovosti, proto si neodpočine ani tehdy, naspíte-li skutečně doporučovaných osm hodin. To samé platí pro alkohol.

Také bychom před spaním neměli jíst nic těžkého, tedy špatně stravitelného. Organismus pak během spánku pracuje na plné obrátky, místo toho, aby odpočíval. V neposlední řadě je dvě hodiny před spaním vynechat televizi nebo počítač. Modré světlo, které moderní technologie vyzařují, také činí náš spánek nekvalitním, i když to možná ráno po probuzení necítíte. Naopak jste rádi, jak jste se krásně vyspali. Váš organismus si ale myslí něco jiného a nenápadně vám jeden nekvalitní spánek za druhým sčítá a za pár let vám vystaví účet.  Vážně to chcete riskovat?

K TÉMATU  Víte, jak vybrat novou postel?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy pro váš klidnější spánek, pokud partner chrápe

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chystáte se na dovolenou, ale ještě nemáte úplně rozmyšleno, kam vyrazíte? V tom případě se nechte inspirovat těmi nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní rok.
Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.
Oldřich Nový by vám coby Kristián řekl, ať zavřete oči, neboť odchází. Z něj si ale příklad neberte. Svoje oči skutečně zavřete, ale jenom proto, že se na vás partner dívá. Takovou jízdu totiž ještě nezažil. A co vy? Už jste zkusili kouzlo vzájemné masturbace?
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
Zábava a práce v jednom? Sen, který se stává skutečností díky event managementu. Budujte kariéru v tomto oboru. Ukažte svůj manažerský talent a kreativitu organizováním firemních akcí. Toužíte po profesním růstu a dokonalé firemní kultuře?
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!
Chlapík se promění v ženu poté, co si u výdeje zavazadel na letišti otevře svůj kufr. Zřejmě má opravdu na spěch, protože na nic nečeká a začne se svlékat přímo v hale. Ostatní lidé kolem nevěřícně koukají! Tohle se může stát jen v Las Vegas.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Upřímně, matky jsou opravdové hrdinky, které zvládají nekonečný kolotoč povinností. V našem nejnovějším článku se zaměřujeme na příběh jedné takové matky, která je na všechno sama – od každodenních povinností po přípravy na vánoce. Její děti zlobí, nechtějí do školy, a ona si uvědomuje, že potřebuje odpočinek. Co se stane, když se rozhodne strávit víkend v luxusním rezortu? Přečtěte si náš článek, který nahlíží do světa této matky, plný nečekaných zvratů, humorných momentů a možná i inspirace pro všechny, kdo znají výzvy mateřství.

Výběr článků

Toužíte po miminku, ale čáp k vám pořád ne a ne přiletět? Trpíte-li totiž nadváhou nebo rovnou obezitou, vaše šance na otěhotnění se mohou snižovat právě kvůli tomu.
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.

Nepřehlédněte

Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek