Domů » Životní styl » Chystáte se do prvního zaměstnání. Jak si najít práci a kde úspěšně hledat
Hledání prvního zaměstnání
zdroj: 123RF.com
Životní styl

Chystáte se do prvního zaměstnání. Jak si najít práci a kde úspěšně hledat

Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.

Při hledání zaměstnání vede internet

Širokou nabídku pracovních míst najdete na pracovních portálech. Stačí do vyhledávače zadat heslo typu „hledám práci“ a objeví se vám dostatek odkazů, mezi nimiž si můžete vybrat. Portály také nabízejí registraci. Vložíte si tam své údaje, CV a oblast, v níž hledáte zaměstnání. Firmy vás tak mohou oslovit přímo. Zároveň portály zasílají pravidelné e-mailové výběry nabídek z oboru, který jste si zadala. Některé z nich mají dokonce speciální sekci pro absolventy.

Nezůstaňte u jednoho zdroje. Po práci se vám může poohlédnout rodina a známí. Někdo vás třeba doporučí do firmy, v níž pracuje a kde se právě uvolnilo místo. Když budete mít štěstí a uděláte dobrý dojem, můžete snáze uspět než přes několik koleček pohovorů.

Nebojte se jít přímo do firmy

Některé mezinárodní společnosti dávají absolventům příležitost v takzvaných trainee programech. Vyberou si několik uchazečů, kteří ve společnosti projdou podle svého zaměření tzv. kolečko trvající rok až dva. V případě spokojenosti může následovat nabídka stálého zaměstnání.

Jestliže máte jasno, jakému oboru se chcete věnovat, procházejte webové stránky firem, které vás zajímají. Všude uveřejňují volná místa.
A pokud bydlíte v menším městě, zajděte do místních firem a oslovte je přímo. Zkuste si sjednat schůzku na personálním oddělení nebo s majitelem a nabídněte mu svou odbornost. Připravte se na rozesílání CV. Nechte si jej zkontrolovat češtinářem. Nepište ze směšných mailů.

Pouze v malých společnostech rozhoduje o přijetí nového zaměstnance jeden člověk. Ve velkých firmách či ve státní správě není proces od zaslání CV po přijetí do zaměstnání otázkou několika dnů. Většinou uchazeči procházejí dvěma až třemi koly pohovorů. A konečně, když se dostanete až nahoru, schvalovací proces také chvíli potrvá.

Záleží i na průvodním dopise

Nejprve si zpracujte kvalitní životopis, který budete rozesílat. K němu je třeba mít motivační dopis. A ten už nebude stejný. Musíte ho „šít na míru“ každé pozici a každé firmě, kam jej budete posílat. Měl by totiž obsahovat osobní informaci, proč je pro vás toto místo jako stvořené. A personalista by z něj měl i poznat, že se těšíte na práci právě v jeho firmě.

A pozor, vaše osobní maily typu anickamalickyskritek@xxx.cz nemusí ve velké firmě působit seriózně. Raději si založte jiný, který bude korespondovat s vaším jménem a příjmením.

Pokud zaujmete, následuje pohovor

V prvním kole se většinou vyřazují písemné nabídky, které neodpovídají potřebám zadavatele. Bohužel, dnes vám valná většina firem ani neoznámí, že vás nevybrali. Takže buďte připraveni na to, že vám mnoho z nich neodpoví. Někteří to i uvádějí přímo v inzerátech.
Opakem je první pohovor. Následovat mohou další kola, případně požadavek na písemné zpracování určitého zadání. Když vše absolvujete, máte práci snů a čeká vás první zaměstnání.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: