Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Chystáte se do prvního zaměstnání. Jak si najít práci a kde úspěšně hledat

Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
Hledání prvního zaměstnání
zdroj: 123RF.com

24. 06. 2019

Při hledání zaměstnání vede internet

Širokou nabídku pracovních míst najdete na pracovních portálech. Stačí do vyhledávače zadat heslo typu „hledám práci“ a objeví se vám dostatek odkazů, mezi nimiž si můžete vybrat. Portály také nabízejí registraci. Vložíte si tam své údaje, CV a oblast, v níž hledáte zaměstnání. Firmy vás tak mohou oslovit přímo. Zároveň portály zasílají pravidelné e-mailové výběry nabídek z oboru, který jste si zadala. Některé z nich mají dokonce speciální sekci pro absolventy.

Nezůstaňte u jednoho zdroje. Po práci se vám může poohlédnout rodina a známí. Někdo vás třeba doporučí do firmy, v níž pracuje a kde se právě uvolnilo místo. Když budete mít štěstí a uděláte dobrý dojem, můžete snáze uspět než přes několik koleček pohovorů.

Nebojte se jít přímo do firmy

Některé mezinárodní společnosti dávají absolventům příležitost v takzvaných trainee programech. Vyberou si několik uchazečů, kteří ve společnosti projdou podle svého zaměření tzv. kolečko trvající rok až dva. V případě spokojenosti může následovat nabídka stálého zaměstnání.

Jestliže máte jasno, jakému oboru se chcete věnovat, procházejte webové stránky firem, které vás zajímají. Všude uveřejňují volná místa.
A pokud bydlíte v menším městě, zajděte do místních firem a oslovte je přímo. Zkuste si sjednat schůzku na personálním oddělení nebo s majitelem a nabídněte mu svou odbornost. Připravte se na rozesílání CV. Nechte si jej zkontrolovat češtinářem. Nepište ze směšných mailů.

Pouze v malých společnostech rozhoduje o přijetí nového zaměstnance jeden člověk. Ve velkých firmách či ve státní správě není proces od zaslání CV po přijetí do zaměstnání otázkou několika dnů. Většinou uchazeči procházejí dvěma až třemi koly pohovorů. A konečně, když se dostanete až nahoru, schvalovací proces také chvíli potrvá.

K TÉMATU  7 bohatých a slavných, kteří byli kdysi bez domova

Záleží i na průvodním dopise

Nejprve si zpracujte kvalitní životopis, který budete rozesílat. K němu je třeba mít motivační dopis. A ten už nebude stejný. Musíte ho „šít na míru“ každé pozici a každé firmě, kam jej budete posílat. Měl by totiž obsahovat osobní informaci, proč je pro vás toto místo jako stvořené. A personalista by z něj měl i poznat, že se těšíte na práci právě v jeho firmě.

A pozor, vaše osobní maily typu anickamalickyskritek@xxx.cz nemusí ve velké firmě působit seriózně. Raději si založte jiný, který bude korespondovat s vaším jménem a příjmením.

Pokud zaujmete, následuje pohovor

V prvním kole se většinou vyřazují písemné nabídky, které neodpovídají potřebám zadavatele. Bohužel, dnes vám valná většina firem ani neoznámí, že vás nevybrali. Takže buďte připraveni na to, že vám mnoho z nich neodpoví. Někteří to i uvádějí přímo v inzerátech.
Opakem je první pohovor. Následovat mohou další kola, případně požadavek na písemné zpracování určitého zadání. Když vše absolvujete, máte práci snů a čeká vás první zaměstnání.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!
Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!
Ratanový květináč ještě nikdy nevypadal lépe. Stačí k tomu venkovní lucerna, větve borovice, vánoční světýlka a pár ozdobiček. Všechno sestavte a naaranžujte podle svého vkusu, a pak už stačí jen rozsvítit. Do lucerny je ideální elektrická svíčka. Výsledek je fenomenální, obzvlášť večer! Přestože je tato dekorace primárně určená na ven, nikdo vám nebrání postavit ji do rohu obývacího pokoje. Pohled na ni vás bude hřát i tam.

Nepřehlédněte

Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek