Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Chystáte se do prvního zaměstnání. Jak si najít práci a kde úspěšně hledat

Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
Hledání prvního zaměstnání
zdroj: 123RF.com

24. 06. 2019

Při hledání zaměstnání vede internet

Širokou nabídku pracovních míst najdete na pracovních portálech. Stačí do vyhledávače zadat heslo typu „hledám práci“ a objeví se vám dostatek odkazů, mezi nimiž si můžete vybrat. Portály také nabízejí registraci. Vložíte si tam své údaje, CV a oblast, v níž hledáte zaměstnání. Firmy vás tak mohou oslovit přímo. Zároveň portály zasílají pravidelné e-mailové výběry nabídek z oboru, který jste si zadala. Některé z nich mají dokonce speciální sekci pro absolventy.

Nezůstaňte u jednoho zdroje. Po práci se vám může poohlédnout rodina a známí. Někdo vás třeba doporučí do firmy, v níž pracuje a kde se právě uvolnilo místo. Když budete mít štěstí a uděláte dobrý dojem, můžete snáze uspět než přes několik koleček pohovorů.

Nebojte se jít přímo do firmy

Některé mezinárodní společnosti dávají absolventům příležitost v takzvaných trainee programech. Vyberou si několik uchazečů, kteří ve společnosti projdou podle svého zaměření tzv. kolečko trvající rok až dva. V případě spokojenosti může následovat nabídka stálého zaměstnání.

Jestliže máte jasno, jakému oboru se chcete věnovat, procházejte webové stránky firem, které vás zajímají. Všude uveřejňují volná místa.
A pokud bydlíte v menším městě, zajděte do místních firem a oslovte je přímo. Zkuste si sjednat schůzku na personálním oddělení nebo s majitelem a nabídněte mu svou odbornost. Připravte se na rozesílání CV. Nechte si jej zkontrolovat češtinářem. Nepište ze směšných mailů.

Pouze v malých společnostech rozhoduje o přijetí nového zaměstnance jeden člověk. Ve velkých firmách či ve státní správě není proces od zaslání CV po přijetí do zaměstnání otázkou několika dnů. Většinou uchazeči procházejí dvěma až třemi koly pohovorů. A konečně, když se dostanete až nahoru, schvalovací proces také chvíli potrvá.

K TÉMATU  10 000 kroků denně je vaše nová výzva

Záleží i na průvodním dopise

Nejprve si zpracujte kvalitní životopis, který budete rozesílat. K němu je třeba mít motivační dopis. A ten už nebude stejný. Musíte ho „šít na míru“ každé pozici a každé firmě, kam jej budete posílat. Měl by totiž obsahovat osobní informaci, proč je pro vás toto místo jako stvořené. A personalista by z něj měl i poznat, že se těšíte na práci právě v jeho firmě.

A pozor, vaše osobní maily typu anickamalickyskritek@xxx.cz nemusí ve velké firmě působit seriózně. Raději si založte jiný, který bude korespondovat s vaším jménem a příjmením.

Pokud zaujmete, následuje pohovor

V prvním kole se většinou vyřazují písemné nabídky, které neodpovídají potřebám zadavatele. Bohužel, dnes vám valná většina firem ani neoznámí, že vás nevybrali. Takže buďte připraveni na to, že vám mnoho z nich neodpoví. Někteří to i uvádějí přímo v inzerátech.
Opakem je první pohovor. Následovat mohou další kola, případně požadavek na písemné zpracování určitého zadání. Když vše absolvujete, máte práci snů a čeká vás první zaměstnání.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tato anglická diva se proslavila předně jako zpěvačka, ale zároveň také svým skladatelským nadáním a působností v modelingu. Dua Lipa má původ v samotné Albánii. Mohli byste se domnívat, že její jméno je smyšlené pro zviditelnění ve světě showbyznysu, a že pod ním jen vystupuje, ale není tomu tak. Dua Lipa je skutečně její rodné jméno.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?

Nepřehlédněte

Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek