Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Chystáte se do prvního zaměstnání. Jak si najít práci a kde úspěšně hledat

Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
Hledání prvního zaměstnání
zdroj: 123RF.com

24. 06. 2019

Při hledání zaměstnání vede internet

Širokou nabídku pracovních míst najdete na pracovních portálech. Stačí do vyhledávače zadat heslo typu „hledám práci“ a objeví se vám dostatek odkazů, mezi nimiž si můžete vybrat. Portály také nabízejí registraci. Vložíte si tam své údaje, CV a oblast, v níž hledáte zaměstnání. Firmy vás tak mohou oslovit přímo. Zároveň portály zasílají pravidelné e-mailové výběry nabídek z oboru, který jste si zadala. Některé z nich mají dokonce speciální sekci pro absolventy.

Nezůstaňte u jednoho zdroje. Po práci se vám může poohlédnout rodina a známí. Někdo vás třeba doporučí do firmy, v níž pracuje a kde se právě uvolnilo místo. Když budete mít štěstí a uděláte dobrý dojem, můžete snáze uspět než přes několik koleček pohovorů.

Nebojte se jít přímo do firmy

Některé mezinárodní společnosti dávají absolventům příležitost v takzvaných trainee programech. Vyberou si několik uchazečů, kteří ve společnosti projdou podle svého zaměření tzv. kolečko trvající rok až dva. V případě spokojenosti může následovat nabídka stálého zaměstnání.

Jestliže máte jasno, jakému oboru se chcete věnovat, procházejte webové stránky firem, které vás zajímají. Všude uveřejňují volná místa.
A pokud bydlíte v menším městě, zajděte do místních firem a oslovte je přímo. Zkuste si sjednat schůzku na personálním oddělení nebo s majitelem a nabídněte mu svou odbornost. Připravte se na rozesílání CV. Nechte si jej zkontrolovat češtinářem. Nepište ze směšných mailů.

Pouze v malých společnostech rozhoduje o přijetí nového zaměstnance jeden člověk. Ve velkých firmách či ve státní správě není proces od zaslání CV po přijetí do zaměstnání otázkou několika dnů. Většinou uchazeči procházejí dvěma až třemi koly pohovorů. A konečně, když se dostanete až nahoru, schvalovací proces také chvíli potrvá.

K TÉMATUZtratila se vám po příletu zavazadla? Nebojte se ozvat a řešte situaci hned. Jaké doklady potřebujete a kdy můžete žádat o odškodnění?

Záleží i na průvodním dopise

Nejprve si zpracujte kvalitní životopis, který budete rozesílat. K němu je třeba mít motivační dopis. A ten už nebude stejný. Musíte ho „šít na míru“ každé pozici a každé firmě, kam jej budete posílat. Měl by totiž obsahovat osobní informaci, proč je pro vás toto místo jako stvořené. A personalista by z něj měl i poznat, že se těšíte na práci právě v jeho firmě.

A pozor, vaše osobní maily typu anickamalickyskritek@xxx.cz nemusí ve velké firmě působit seriózně. Raději si založte jiný, který bude korespondovat s vaším jménem a příjmením.

Pokud zaujmete, následuje pohovor

V prvním kole se většinou vyřazují písemné nabídky, které neodpovídají potřebám zadavatele. Bohužel, dnes vám valná většina firem ani neoznámí, že vás nevybrali. Takže buďte připraveni na to, že vám mnoho z nich neodpoví. Někteří to i uvádějí přímo v inzerátech.
Opakem je první pohovor. Následovat mohou další kola, případně požadavek na písemné zpracování určitého zadání. Když vše absolvujete, máte práci snů a čeká vás první zaměstnání.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Letošní léto patřilo bezesporu k těm nejparnějším. Teploty se šplhají přes hranici třiceti stupňů a koupaliště či vodní nádrže hlásí absolutně plno. Zatímco na zmíněných místech se můžeme zchladit ve vodě, doma přemýšlíme nad tím, jak se osvěžit. V každém pokoji domácnosti je totiž snad ještě větší teplo než venku, a tak řada lidí uvažuje nad koupí klimatizace. Je však pravdou, že klimatizace není zrovna levná záležitost a mnohým může toto zařízení udělat velkou čáru přes rozpočet. Proto raději investujte do pokojových rostlin, které zvládnou udržet v interiéru velmi přijatelné klima, i když venkovní teploty dosahují rekordních hodnot.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Pracoviště je podle statistik třetím nejčastějším místem, kde se můžete potkat se svou drahou polovičkou, a až třetina Čechů v práci prožila alespoň chvilkový románek. Láska v kanceláři může být krásná a vzrušující, ale zároveň s sebou může přinést i řadu nepříjemností. Jaké jsou tedy klady a zápory takového vztahu?
Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.

Nepřehlédněte

Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.
Když se blíží vánoční svátky, v obchodních centrech se setkáváme s obrovskými frontami. Ty však nevedou nikam jinam než do malého krámku s názvem Pandora. Zejména pánové, kteří zapomněli svým nejdražším koupit něco hezkého se snaží na poslední chvíli ulovit alespoň přívěsek na náramek, po kterém ženy doslova touží, i když se tedy razantně plácnou přes kapsu. To se však změní.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek