Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Byl vám nevěrný? Okamžitý rozchod nemusí být řešení

Nevěra zasáhne fatálně každý vztah. Může však být také poučením a východiskem pro vybudování vztahu lepšího.
nevěra
Přišla jste na nevěru. Chcete se s ním za každou cenu rozejít?

03. 06. 2020

Jestliže vám byl partner nevěrný, nemusí to znamenat okamžitý rozchod. Nevěra vás pochopitelně velmi raní. Za každou cenu se rozejít ale nemusí být šťastným řešením.

Celoživotně věrné páry jsou výjimkou

Když si přísaháte věčnou věrnost, málokdy to znamená, že to budete schopni dodržet. Manželské nevěry se u nás dopouští 64 % ženatých mužů a 42 % žen. Nevěřte však úplně číslům. Podle výzkumu se ženy snaží dělat lepšími. Takže skutečné číslo může být vyšší.
Zajímavé je, že zatímco muži prý odpustí ženě, že se zamilovala do někoho jiného, pro ženy bývá horší, že je jí muž fyzicky nevěrný. Vinu na tom má evoluce.

Muži totiž prý investují do svého biologického potomka. Pakliže tedy s ním máte dítě, přehlédne váš flirt. Na druhé straně ženy touží, aby do nich byli muži stále zamilovaní. Naše ženské geny totiž soudí, že když je do nás muž zamilovaný, bude se o rodinu lépe starat.

Nevěra má příčiny. Co mu doma chybí?

Když vztah zevšední, narodí se děti a přijdou dennodenní problémy, mužům začne často něco chybět. Dříve pro vás byl jediný, obdivovala jste ho. Rozdávali jste si to kdekoli, na kuchyňské lince, v koupelně, na sedačce v obýváku. Poté, co domácnost okupují potomci, zbývá už jen manželská postel. Do ní se většinou chodí až poté, co zhasne televize, vypije se pár piv nebo láhev vína. K tomu únava a vidina časného vstávání, nebo několikrát za noc se budícího mimina sexuálním hrátkám neprospívá.

Právě nedostatek sexu a ocenění partnerových schopností jsou dva důvody, proč muži padnou do náruče jiné ženy. Dalšími důvody jsou samota, například na služební cestě či při dlouhodobějším pracovním pobytu mimo bydliště. Firemní večírky či pánské jízdy stojí na dalším pomyslném žebříčku častých nevěr. Podle výzkumů jsou také častěji nevěrní muži, jejichž otcové byli nevěrní a prošlo jim to, a dalším důvodem je zvědavost, jaké to s jinou ženou bude.

K TÉMATU  50 matek s jejich dětmi zpívá píseň proti předsudkům. Všechny spojuje Downův syndrom, se kterým se děti narodily. Tohle vás dojme!

Vědět nebo nevědět? Úlet nebo vztah – v tom je rozdíl

Jsou dvojice, které si slíbí, že si budou všechno říkat. Odborníci to zásadně nedoporučují. V případě jednorázového úletu na večírku je lepší nevědět, že se to stalo. Držte se raději starého českého přísloví „Co oči nevidí, to srdce nebolí“.

nevěra
Provalila se nevěra. Je opravdu řešením pomsta a odmítání sexu? (zdroj foto: pixabay.com)

To však neplatí, pokud jde o dlouhodobou nevěru s jednou milenkou. Jestliže vztah trvá více než půl roku, váš partner do něj navíc investuje rodinné finance, či dokonce s milenkou čeká dítě, určitě se to dozvíte. A řešení bude mnohem složitější, než v případě jednoho úletu.

Provalená nevěra. Kufry za dveře nejsou řešením

Když vám partner o nevěře řekne, může nastat několik eventualit. V první chvíli vás to určitě hrozně citově raní. Začnete přemýšlet, co je na vás špatného. Proč vyhledává jiný vztah – protože žena za sexem většinou hned vidí vztah.

První radou je neřešit věci hned. Nestavte kufry za dveře ani sobě, ani jemu. Nevolejte to společným známým, nevykládejte rodičům, a hlavně ne dětem. Scény v domácnosti nic neřeší. Naopak, přilévají olej do ohně a muž může kdykoli při takové příležitosti prásknout dveřmi a odkráčet ke své milence.

Na druhou stranu nemlčte. Muži jsou prostě takoví, že pokud své city nevyjádříte, nedojde jim to. A mohou si myslet, že vám je to vlastně jedno a v nevěře pokračovat.

Vy mu musíte říct, jak vás jeho nevěra ranila. Nejdřív si však všechno promyslete. Když můžete, odjeďte třeba na víkend nebo na pár dnů. Vyplačte se, rozhodněte se, zda chcete ve vztahu pokračovat a proč.

Pomsta není řešením. Odmítání sexu také ne

Jestliže se oba shodnete, že to byl „jen“ úlet, musíte si promluvit, jak bude váš vztah pokračovat. Pomsta ve stylu „teď uvidíš, jak budeš doma poslouchat“, nic nevyřeší. Naopak, váš partner se bude cítit doma ponížený a nesvůj. Jestliže u toho budou děti, emocionálně jim to ublíží. A rozpad rodiny bude pokračovat.

K TÉMATU  Je mi 35, ale chlap pořád nikde. Co je dobré vědět?

Odborníci doporučují pokračovat v běžném rodinném režimu. Neodmítat sex a projevy náklonnosti. Dále společně hospodařit, prát, vařit, starat se o děti. Trávit spolu část volného času. A jestliže jste dosud byla puťka domácí, obnovte svá přátelství, choďte cvičit, za kulturou, najděte si nového koníčka.

Bude to stejné jako dřív? Už nikdy

Jednak – my, ženy, nezapomínáme. Odpustit se dá, zapomenout nikdy. To není jen pravidlo pro nevěru. Ale platí zde dvojnásob. To však neznamená, že byste mu měla jeho úlet při každé rozepři připomínat.

Naopak, jestliže jste došli k usmíření a váš vztah se začal opět pozitivně rozvíjet, nikdy už o tom nemluvte. Počítejte však s tím, že než to bude opravdu za vámi, uplyne několik měsíců, v nichž budete potřebovat hodně tolerance a síly.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

“Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala,” říká Kristýna (38)

Rozchod, smrt, nebo nemoc? Postavte se ke krizi správně a změňte si život k lepšímu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.

Nepřehlédněte

Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek