Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Podnikání na mateřské: lži, kvůli kterým se do byznysu mnoho žen nežene

Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
podnikání na mateřské
I na mateřské můžete podnikat. (Foto: 123RF)

01. 10. 2021

Přivydělat si při mateřské není tabu 

Přídavky, které se získávají na děti během mateřské dovolené stojí za starou belu. Je pochopitelné, že maminky (zejména pak samoživitelky) hledají způsoby a možnosti, jak si přijít k dalším penězům. A pokud nechtějí plnit obálky, což je ostatně stejně jeden velký podvod, nebo nechtějí s miminkem v náručí stát alespoň na pár hodin u pokladny v obchodě, byznys se jim jeví jako to nejlepší řešení.  

Tedy pokud by se kolem něj netočilo tolik domněnek, z nichž jistě ne všechny jsou pravdivé. Ale jak je rozeznat, které pravdivé jsou a které nikoliv? 

Na mateřské se podnikat nesmí. Nebo ano? 

Co ženám nejvíce koluje v hlavách je, že na mateřské se podnikat nesmí. Ale to je stejně velký nesmysl jako že v důchodu nesmíte podnikat. Zkrátka musíte číst mezi řádky. Každá žena jako podnikatelka na mateřské dovolené osobně podnikat nesmí, protože jí plyne peněžitá pomoc v mateřství z daného byznysu. Jenže nikde se nepíše, že za ni nemohou pracovat její zaměstnanci, externí pracovníci a jiní.  

Pokud máte dobře rozjetou kariéru, rozhodně ji nemusíte rušit nebo se jí vzdávat.  

Nastoupili jste na mateřskou ze zaměstnání? 

POZOR! Existuje u podnikání na mateřské výjimka. Tou je, že pokud jste na mateřskou dovolenou nastoupili ze zaměstnání, s podnikáním můžete začít prakticky ihned po narození dítěte. Stačí si jen zřídit živnostenské oprávnění, díky kterému se z byznysu stane vedlejší příjem.  

Paušální výdaje = nulová evidence čehokoliv 

Zejména z počátku podnikání se přemýšlí nad tím, jak snížit zaplacené daně na začátku roku. Většina podnikatelů (tedy těch menších) proto dělá jednu věc, a sice uplatňuje paušální výdaje. Myslí si však, že díky nim není zapotřebí nic evidovat. Jenže jak jinak by se poznalo, zdali jste překročili hranici jednoho milionu korun či nikoliv?  

K TÉMATU  Chcete zvýšit plat? Kdy a jak to udělat?

Ano, výdaje uchovávat nemusíte, ale příjmy naopak ano. A sem spadají nejen vydané faktury, ale také přijaté platby, ať už mluvíme o hotovostních nebo bezhotovostních úhradách pohledávek. A samozřejmě nezapomínáme ani na neuhrazené faktury, které mají v evidenci také své místo.  

Prodávat ručně vyrobené zboží můžu i bez živnosti 

Mezi Čechy (a bohužel i maminkami konkrétně) koluje to, že pokud se rozhodnou prodávat ručně vyrobené zboží, mohou tak učinit bez založení životnosti. Ručně vyrobenými výrobky se myslí kupříkladu věnce, domácí svíčky, pletené povlaky na polštáře a mnoho dalšího. Pravda je však někde zcela jinde.  

Příležitostný prodej si totiž nelze vynaložit jako prodej, který se opakuje třeba co měsíc. Jedná se o náhodný, jednorázový prodej. Jenže pokud máte v kredenci svíček rovnou dvacet a nikoliv jednu a rozhodli jste se ji nabízet, pak je živnost zapotřebí. Ze svých zisků zkrátka musíte odvést daň.  

Proto pokud si chcete na mateřské přivydělat třeba jen pečením dortů či jinou činností, ke které bude docházet opakovaně, musíte se zaregistrovat na příslušných úřadech. O podnikání se totiž skutečně jedná.  

Ani podnikání na mateřské není bez vyřizování 

Ano, být ženou na mateřské, která zároveň podniká je sice v mnoha ohledech výhodné (zejména pokud mluvíme o vedlejší živnosti), ale neznamená to, že od všech úředních věcí můžete dát ruce pryč. Změny týkající se byznysu musíte také ohlašovat nejen na příslušných úřadech, ale i na pojišťovnách a samozřejmě na odboru sociální péče. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Copywriting – zajímavá možnost, jak si přivydělat z pohodlí domova

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek