Středa , 17. 07. 2024

Martina

Podnikání na mateřské: lži, kvůli kterým se do byznysu mnoho žen nežene

Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
podnikání na mateřské
I na mateřské můžete podnikat. (Foto: 123RF)

01. 10. 2021

Přivydělat si při mateřské není tabu 

Přídavky, které se získávají na děti během mateřské dovolené stojí za starou belu. Je pochopitelné, že maminky (zejména pak samoživitelky) hledají způsoby a možnosti, jak si přijít k dalším penězům. A pokud nechtějí plnit obálky, což je ostatně stejně jeden velký podvod, nebo nechtějí s miminkem v náručí stát alespoň na pár hodin u pokladny v obchodě, byznys se jim jeví jako to nejlepší řešení.  

Tedy pokud by se kolem něj netočilo tolik domněnek, z nichž jistě ne všechny jsou pravdivé. Ale jak je rozeznat, které pravdivé jsou a které nikoliv? 

Na mateřské se podnikat nesmí. Nebo ano? 

Co ženám nejvíce koluje v hlavách je, že na mateřské se podnikat nesmí. Ale to je stejně velký nesmysl jako že v důchodu nesmíte podnikat. Zkrátka musíte číst mezi řádky. Každá žena jako podnikatelka na mateřské dovolené osobně podnikat nesmí, protože jí plyne peněžitá pomoc v mateřství z daného byznysu. Jenže nikde se nepíše, že za ni nemohou pracovat její zaměstnanci, externí pracovníci a jiní.  

Pokud máte dobře rozjetou kariéru, rozhodně ji nemusíte rušit nebo se jí vzdávat.  

Nastoupili jste na mateřskou ze zaměstnání? 

POZOR! Existuje u podnikání na mateřské výjimka. Tou je, že pokud jste na mateřskou dovolenou nastoupili ze zaměstnání, s podnikáním můžete začít prakticky ihned po narození dítěte. Stačí si jen zřídit živnostenské oprávnění, díky kterému se z byznysu stane vedlejší příjem.  

Paušální výdaje = nulová evidence čehokoliv 

Zejména z počátku podnikání se přemýšlí nad tím, jak snížit zaplacené daně na začátku roku. Většina podnikatelů (tedy těch menších) proto dělá jednu věc, a sice uplatňuje paušální výdaje. Myslí si však, že díky nim není zapotřebí nic evidovat. Jenže jak jinak by se poznalo, zdali jste překročili hranici jednoho milionu korun či nikoliv?  

K TÉMATU  Jak si zajistit lepší budoucnost? Absolvujte online kurz mzdového účetnictví

Ano, výdaje uchovávat nemusíte, ale příjmy naopak ano. A sem spadají nejen vydané faktury, ale také přijaté platby, ať už mluvíme o hotovostních nebo bezhotovostních úhradách pohledávek. A samozřejmě nezapomínáme ani na neuhrazené faktury, které mají v evidenci také své místo.  

Prodávat ručně vyrobené zboží můžu i bez živnosti 

Mezi Čechy (a bohužel i maminkami konkrétně) koluje to, že pokud se rozhodnou prodávat ručně vyrobené zboží, mohou tak učinit bez založení životnosti. Ručně vyrobenými výrobky se myslí kupříkladu věnce, domácí svíčky, pletené povlaky na polštáře a mnoho dalšího. Pravda je však někde zcela jinde.  

Příležitostný prodej si totiž nelze vynaložit jako prodej, který se opakuje třeba co měsíc. Jedná se o náhodný, jednorázový prodej. Jenže pokud máte v kredenci svíček rovnou dvacet a nikoliv jednu a rozhodli jste se ji nabízet, pak je živnost zapotřebí. Ze svých zisků zkrátka musíte odvést daň.  

Proto pokud si chcete na mateřské přivydělat třeba jen pečením dortů či jinou činností, ke které bude docházet opakovaně, musíte se zaregistrovat na příslušných úřadech. O podnikání se totiž skutečně jedná.  

Ani podnikání na mateřské není bez vyřizování 

Ano, být ženou na mateřské, která zároveň podniká je sice v mnoha ohledech výhodné (zejména pokud mluvíme o vedlejší živnosti), ale neznamená to, že od všech úředních věcí můžete dát ruce pryč. Změny týkající se byznysu musíte také ohlašovat nejen na příslušných úřadech, ale i na pojišťovnách a samozřejmě na odboru sociální péče. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Copywriting – zajímavá možnost, jak si přivydělat z pohodlí domova

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Růži, královnu květin, můžete použít v kosmetice i v kuchyni. Růžová voda je již mnoho let nejčastěji používanou květovou vodou. Je skvělá pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a pro alergiky. Vyrobte si ji doma. A ještě mnohem víc.
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Syndrom zlomeného srdce označuje onemocnění, které je zcela vzácné, nicméně objevující se u jinak naprosto zdravých a v některých případech i mladých osob. Tento syndrom se vztahuje k psychice a jinak bývá nazýván také jako Takotsubo kardiomyopatie.
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Luxusní sídlo v australské provincii Victoria pochází už z 80. let. Armadale House prošel kompletní rekonstrukcí a je z něj moderní rezidence snů.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.

Výběr článků

Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Společnost RunCzech, organizátor Volkswagen Maratonu Praha a mnohých dalších populárních běžeckých závodů a akcí, se spojil se společností Rakuten Viber, která provozuje jednu z předních světových komunikačních aplikací Viber.

Nepřehlédněte

Už máte zkušenost s rybičkami? Nebo své první akvárko teprve zakládáte? Ani v jednom případě se nemusíte ničeho bát. Chovat krevetky mohou klidně i začátečníci. Navíc jsou doslova a do písmene pastvou pro oko.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek