Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Podnikání na mateřské: lži, kvůli kterým se do byznysu mnoho žen nežene

Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
podnikání na mateřské
I na mateřské můžete podnikat. (Foto: 123RF)

01. 10. 2021

Přivydělat si při mateřské není tabu 

Přídavky, které se získávají na děti během mateřské dovolené stojí za starou belu. Je pochopitelné, že maminky (zejména pak samoživitelky) hledají způsoby a možnosti, jak si přijít k dalším penězům. A pokud nechtějí plnit obálky, což je ostatně stejně jeden velký podvod, nebo nechtějí s miminkem v náručí stát alespoň na pár hodin u pokladny v obchodě, byznys se jim jeví jako to nejlepší řešení.  

Tedy pokud by se kolem něj netočilo tolik domněnek, z nichž jistě ne všechny jsou pravdivé. Ale jak je rozeznat, které pravdivé jsou a které nikoliv? 

Na mateřské se podnikat nesmí. Nebo ano? 

Co ženám nejvíce koluje v hlavách je, že na mateřské se podnikat nesmí. Ale to je stejně velký nesmysl jako že v důchodu nesmíte podnikat. Zkrátka musíte číst mezi řádky. Každá žena jako podnikatelka na mateřské dovolené osobně podnikat nesmí, protože jí plyne peněžitá pomoc v mateřství z daného byznysu. Jenže nikde se nepíše, že za ni nemohou pracovat její zaměstnanci, externí pracovníci a jiní.  

Pokud máte dobře rozjetou kariéru, rozhodně ji nemusíte rušit nebo se jí vzdávat.  

Nastoupili jste na mateřskou ze zaměstnání? 

POZOR! Existuje u podnikání na mateřské výjimka. Tou je, že pokud jste na mateřskou dovolenou nastoupili ze zaměstnání, s podnikáním můžete začít prakticky ihned po narození dítěte. Stačí si jen zřídit živnostenské oprávnění, díky kterému se z byznysu stane vedlejší příjem.  

Paušální výdaje = nulová evidence čehokoliv 

Zejména z počátku podnikání se přemýšlí nad tím, jak snížit zaplacené daně na začátku roku. Většina podnikatelů (tedy těch menších) proto dělá jednu věc, a sice uplatňuje paušální výdaje. Myslí si však, že díky nim není zapotřebí nic evidovat. Jenže jak jinak by se poznalo, zdali jste překročili hranici jednoho milionu korun či nikoliv?  

K TÉMATUChcete zvýšit plat? Kdy a jak to udělat?

Ano, výdaje uchovávat nemusíte, ale příjmy naopak ano. A sem spadají nejen vydané faktury, ale také přijaté platby, ať už mluvíme o hotovostních nebo bezhotovostních úhradách pohledávek. A samozřejmě nezapomínáme ani na neuhrazené faktury, které mají v evidenci také své místo.  

Prodávat ručně vyrobené zboží můžu i bez živnosti 

Mezi Čechy (a bohužel i maminkami konkrétně) koluje to, že pokud se rozhodnou prodávat ručně vyrobené zboží, mohou tak učinit bez založení životnosti. Ručně vyrobenými výrobky se myslí kupříkladu věnce, domácí svíčky, pletené povlaky na polštáře a mnoho dalšího. Pravda je však někde zcela jinde.  

Příležitostný prodej si totiž nelze vynaložit jako prodej, který se opakuje třeba co měsíc. Jedná se o náhodný, jednorázový prodej. Jenže pokud máte v kredenci svíček rovnou dvacet a nikoliv jednu a rozhodli jste se ji nabízet, pak je živnost zapotřebí. Ze svých zisků zkrátka musíte odvést daň.  

Proto pokud si chcete na mateřské přivydělat třeba jen pečením dortů či jinou činností, ke které bude docházet opakovaně, musíte se zaregistrovat na příslušných úřadech. O podnikání se totiž skutečně jedná.  

Ani podnikání na mateřské není bez vyřizování 

Ano, být ženou na mateřské, která zároveň podniká je sice v mnoha ohledech výhodné (zejména pokud mluvíme o vedlejší živnosti), ale neznamená to, že od všech úředních věcí můžete dát ruce pryč. Změny týkající se byznysu musíte také ohlašovat nejen na příslušných úřadech, ale i na pojišťovnách a samozřejmě na odboru sociální péče. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Copywriting – zajímavá možnost, jak si přivydělat z pohodlí domova

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Život nám někdy nachystá skutečně těžko předvídatelné situace. Pojďte se s námi pobavit příběhy, o které se s námi podělily naše čtenářky. Humorné situace, ve kterých uvidíte pány tvorstva jako skutečně velká nemehla. Člověk se někdy těm lesbičkám opravdu nediví, když natrefí na toto…
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Plánujete nebo už dokonce čekáte druhé miminko, ale po prvním těhotenství máte za sebou císařský řez? Každá nastávající maminka se ve stejné situaci ptá, v čem je takové těhotenství jiné nebo jaká jsou rizika. A právě na to se vám nyní pokusíme odpovědět.
Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!

Nepřehlédněte

Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek