Pátek , 09. 06. 2023

Stanislava

Co je to kyberšikana a jak se jí bránit? Téma, které je stále aktuální

Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.
kyberšikana
Co je to kyberšikana? A jak se jí bránit? (foto: 123RF)

20. 04. 2021

Ubližování, vydírání a ztrapňování prováděné prostřednictvím počítače nebo třeba mobilu se označuje jako kyberšikana. Můžeme slyšet hovořit též o počítačové šikaně. Jak konkrétně může probíhat?

Stačí fotka nebo video

Ke kyberšikaně dochází v případě, kdy útočník pořídí fotografie nebo video s cílem dotyčného zesměšnit nebo mu jinak uškodit. Při zveřejnění na sociálních sítích pak na sebe další efekt nenechá dlouho čekat.

Může se jednat o umístění upravených fotografií, zveřejnění informace, která je čistě soukromá, různé nadávky nebo nevhodné komentáře na facebooku, urážlivý e-mail, ponižující video nebo webové stránky vytvořené s cílem konkrétní osobu ponížit.

Výrazný dopad na oběť

Kyberšikana má proti šikaně klasické hned celou řadu „výhod“, které zesilují její působení. Jak již bylo řečeno, pořízený materiál stačí pomocí několika kliknutí vystavit na některé ze sociálních sítích. O další šíření už se pak zcela bez práce postará stále širší publikum. Útočník už se pak nemusí v podstatě o nic starat, naopak se postupně mohou přidávat další agresoři.

Ke klasické šikaně dochází v přítomnosti útočníka. Můžete se tedy pokusit vyvarovat se situacím, kdy by toto mohlo nastat. Kyberšikana však není nijak limitována časem ani místem. Od zveřejnění příspěvku probíhá neustále, je jedno, kolik je hodin, nebo kde právě jste. Nemáte příležitost si odpočinout, útoku se vyhnout.

Anonymita útočníka

U tohoto typu šikany nemusíte vůbec tušit, kdo za ní stojí. Většinou o něm kromě přezdívky (tzv. nicku) nevíte vůbec nic. Zároveň tato anonymita dodává útočníkovi odvahu. Je to podobné, jako když lidé získávají větší odvahu a zároveň mají vyšší tendenci k provádění trestného jednání v momentech, kdy jsou kryti maskou nebo jsou součástí davu.

Varovné signály

Dopad na oběť je především v rovině psychické. Nezaznamenáte modřiny nebo potrhané oblečení, ale člověk se spíš začne víc uzavírat do sebe, bude úzkostlivý, nebude mít o nic zájem. Můžete si všimnout změny v tom, jak často používá mobil nebo počítač.

K TÉMATU  Jak na křečové žíly? Pomoct mohou nejen odvary

Po přečtení zprávy, e-mailu, může být dotyčný viditelně rozrušený, smutný nebo vzteklý. Není v tak častém kontaktu s přáteli. Vyhýbá se akcím, kde by bylo přítomno více lidí.

Jako následek a na psychické vyčerpání se mohou objevit i zdravotní potíže – nevolnost, bolesti hlavy, bolest břicha. Dotyčný může trpět nespavostí, být nervóznější, mít tendence k úzkostným myšlenkám.

Jak se bránit?

Když už jednou takový útok začne, jen velmi obtížně končí. Při vystavení kyberšikaně se doporučuje nechávat si kopie zaslaných zpráv a všeho potřebného. Je lepší řešit věc hned na samém počátku a svěřit se někomu ze svých blízkých. Důležité je zprvu získat především potřebnou podporu. Na zaslané urážlivé zprávy je lepší nereagovat. Podle intenzity útoku je pak možností obrátit se na policii.

Ideální je soustředit se také na prevenci vzniku kyberšikany. S rizikem si zahráváme především v momentech, kdy na sebe na internetu vyzrazujeme některé citlivé údaje. Vždy tedy myslete na to, že je důležité chránit i na internetu své soukromí.

Nezveřejňujte svou adresu, telefon nebo informace o svých blízkých. Na podezřelé vzkazy a zprávy nereagujte. Dobře volte veškerá přístupová hesla a nikomu je nesdělujte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Milán – mekka módy, kam se dostanete prakticky za pár korun. Dopravu můžete zvolit leteckou, ale ve hře je i jízda osobním autem (vždyť leží sotva 800 kilometrů daleko). Ať už se však do italského města dostanete jakýmkoli způsobem, nezapomeňte zde navštívit řadu nádherných míst. Tahle jsou ta nejdůležitější, abyste skutečně mohli říct, že jste viděli Milán po všech jeho stránkách.
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?
Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.

Nepřehlédněte

Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek