Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Co je to kyberšikana a jak se jí bránit? Téma, které je stále aktuální

Dnes jsme si již navykli komunikovat běžně přes internet, dozvídat se o kamarádech na sociálních sítích, každý den rozeslat několik e-mailů. Stejně tak jako nám však toto umožňuje velmi efektivně pracovat a být neustále ve spojení, mohou nás právě tyto technologie na druhé straně výrazně ohrožovat.
kyberšikana
Co je to kyberšikana? A jak se jí bránit? (foto: 123RF)

20. 04. 2021

Ubližování, vydírání a ztrapňování prováděné prostřednictvím počítače nebo třeba mobilu se označuje jako kyberšikana. Můžeme slyšet hovořit též o počítačové šikaně. Jak konkrétně může probíhat?

Stačí fotka nebo video

Ke kyberšikaně dochází v případě, kdy útočník pořídí fotografie nebo video s cílem dotyčného zesměšnit nebo mu jinak uškodit. Při zveřejnění na sociálních sítích pak na sebe další efekt nenechá dlouho čekat.

Může se jednat o umístění upravených fotografií, zveřejnění informace, která je čistě soukromá, různé nadávky nebo nevhodné komentáře na facebooku, urážlivý e-mail, ponižující video nebo webové stránky vytvořené s cílem konkrétní osobu ponížit.

Výrazný dopad na oběť

Kyberšikana má proti šikaně klasické hned celou řadu „výhod“, které zesilují její působení. Jak již bylo řečeno, pořízený materiál stačí pomocí několika kliknutí vystavit na některé ze sociálních sítích. O další šíření už se pak zcela bez práce postará stále širší publikum. Útočník už se pak nemusí v podstatě o nic starat, naopak se postupně mohou přidávat další agresoři.

Ke klasické šikaně dochází v přítomnosti útočníka. Můžete se tedy pokusit vyvarovat se situacím, kdy by toto mohlo nastat. Kyberšikana však není nijak limitována časem ani místem. Od zveřejnění příspěvku probíhá neustále, je jedno, kolik je hodin, nebo kde právě jste. Nemáte příležitost si odpočinout, útoku se vyhnout.

Anonymita útočníka

U tohoto typu šikany nemusíte vůbec tušit, kdo za ní stojí. Většinou o něm kromě přezdívky (tzv. nicku) nevíte vůbec nic. Zároveň tato anonymita dodává útočníkovi odvahu. Je to podobné, jako když lidé získávají větší odvahu a zároveň mají vyšší tendenci k provádění trestného jednání v momentech, kdy jsou kryti maskou nebo jsou součástí davu.

Varovné signály

Dopad na oběť je především v rovině psychické. Nezaznamenáte modřiny nebo potrhané oblečení, ale člověk se spíš začne víc uzavírat do sebe, bude úzkostlivý, nebude mít o nic zájem. Můžete si všimnout změny v tom, jak často používá mobil nebo počítač.

K TÉMATU  Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Po přečtení zprávy, e-mailu, může být dotyčný viditelně rozrušený, smutný nebo vzteklý. Není v tak častém kontaktu s přáteli. Vyhýbá se akcím, kde by bylo přítomno více lidí.

Jako následek a na psychické vyčerpání se mohou objevit i zdravotní potíže – nevolnost, bolesti hlavy, bolest břicha. Dotyčný může trpět nespavostí, být nervóznější, mít tendence k úzkostným myšlenkám.

Jak se bránit?

Když už jednou takový útok začne, jen velmi obtížně končí. Při vystavení kyberšikaně se doporučuje nechávat si kopie zaslaných zpráv a všeho potřebného. Je lepší řešit věc hned na samém počátku a svěřit se někomu ze svých blízkých. Důležité je zprvu získat především potřebnou podporu. Na zaslané urážlivé zprávy je lepší nereagovat. Podle intenzity útoku je pak možností obrátit se na policii.

Ideální je soustředit se také na prevenci vzniku kyberšikany. S rizikem si zahráváme především v momentech, kdy na sebe na internetu vyzrazujeme některé citlivé údaje. Vždy tedy myslete na to, že je důležité chránit i na internetu své soukromí.

Nezveřejňujte svou adresu, telefon nebo informace o svých blízkých. Na podezřelé vzkazy a zprávy nereagujte. Dobře volte veškerá přístupová hesla a nikomu je nesdělujte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Závislost na internetu a rizika sociálních sítí. Nepodceňujte je

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.
Nedávná událost, velká bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki, ukázala, že je mezi cestovateli stále mnoho těch, kteří nejsou připraveni na mimořádné situace. Cestovní pojištění je nutností, protože vás běžně může potkat na dovolené úraz, havárie či porucha automobilu, zemětřesení, setkání s divokým zvířetem, či dokonce teroristická akce. Jak se zachovat, abyste z události vyšla pokud možno nepoškozená?

Nepřehlédněte

Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek